Jump to content



Corsair Hydro H100i προβλημα


chris2

Recommended Posts

Καλησπερα ρε ολους

 

Πηρα μεταχειρισμνεη την Corsair Hydro H100i GTX Extreme απο ενα παιδι απο την Αθηνα που την ειχε αγορασει απο την msytems .Η ψυκτρα οταν ηρθε εδω θεσσαλονικη φαινοταν οκ.Μετα αρχισε να κανει νουμερα.Το πρωτο προβλημα ειναι πως οταν βαλω full speed μεσα απο την μητρικη(asus z170pro gaming) δλδ μολις δωσει 12βολτ ρευμα στο 3πινο καλωδιακι,η ψυκτρα αποσυνδεεται απο το pc (ακουγεται ο κλασικος ηχος) ,φυσικα δεν μπορω να κανω κατι απο το corsair link, και αντλια παει σε φουλ στροφες οπως και τα ανεμιστηρια(φουλ καραφουλ παραπανω απο το μαχ που εχει μεσα το corsair link).Επισης εχω βαλει το rgb λαμπακι να αναβει ενα χρωμα (κιτρινο) πανω απο τους 10 βαθμους για να καταλαβινω αμα ειναι συνδεμενει η ψυκτρα.Οταν γινει ολο αυτο αλλαζει απο κιτρινο και γινεται ασπρο.Δηλαδη μολις το δωσεις 12βολτ ρευμα σαν να μπαινει στα default με φουλ αντλια-φανακια,και χρωμα ασπρο το λεντ.Αμα βαλω το pwm στις πρωτες δυο κλιμακες (γιατι η asus εχει 4 επιλογες silent-standar-turbo-full speed) που δινει χαμηλα βολτ για χαμηλες στροφες αμα οι θερμοκρασιες ειναι χαμηλες, που ειναι ,η ψυκτρα δουλευει κανονικα.Κανονικα ξανασυνδεται στο pc,αναβει το κιτρινο λεντ και μπορω να την χειριστω απο την εφαρμογη.Μπορω να αυξσω -χαμηλωσω την αντλια ,βλεπω θερμοκρασιες να ρυθμισω τις στροφες απο τα φανακια κλπ.Αλλα δεν μπορω να δω τις στροφες των ανεμιστηρων,της αντλιας κανονικα(η ψυκτρα ερχεται και 2χ 4πινα ανεμιστηρακια που συνδεονται πανω στην ψυκτρα).Το πρωτο προβλημα ειναι σχεδον ξεπερασιμο αμα χαμηλωσεις τα βολτ απο την μητρικη αλλα δεν ειναι και απολυτα σωστα γιατι που και που κανει αποσυνδεσεις απο το pc και ακουλουθουν και τα υπολοιπα για μερικα δευτερολεπτα.Εχει τιμη να συμβει μια φορα σε μια ωρα αλλα και ανα 5λεπτο να ξεσυνδεεται για να κανει τα δικα της.Περα απο ολα αυτα παιδευτικα πολυ βαλε βγαλε συνδεσε κλπ και χαλασα το sleve που ειχαν οι σωληνωσεις πανω.Εχει κατεβει το sleeve περιπου 5 ποντους και δεν ανεβαινει με τιποτα ,ομως με τιποτα.Θα την στειλω στην Αθηνα στο μαγαζι γιατι πηρα τηλεφωνο και οπως τους τα ειπα μαλλον υπαρχει βλαβη.Υπαρχει περιπτωηση να μην με καλιψει η εγγυηση επειδη εχει χαλασει το sleeve ?Το σιγουρο παντως προβλημα ειναι πως δεν δειχνει τα rpm απο τα φανακια ,καθως το δοκιμασα και σε αλλο pc και με αλλα φανακια αλλα δεν δειχνει τιποτα.Οσο για το αλλο και αυτο νομιζω αλλα δεν ξερω αμα και αλλες corsair aio το κανουν αυτο.Επισης αμα δεν με καλυψε η εγγυση για τον χ,ψ λογο εγω θα πληρωσω τα μεταφορα της επιστροφης ή συν για την δουλεια που καναν(γιατι ειχα παρομοια εμπειρια με e-shop ,δεν με καλυπτε η εγγυηση και με χρεωναν εργατικα) ?Οποιος εχει καποια corsair aio  μπορει να μου πει τι γινεται αμα δωσει full ρευμα την ψυκτρα

 

Ευχαριστω και σορυ για το τεραστιο κειμενο και για λαθη που σιγουρα εκανα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος chris2 έγραψε:

Καλησπερα ρε ολους

 

Πηρα μεταχειρισμνεη την Corsair Hydro H100i GTX Extreme απο ενα παιδι απο την Αθηνα που την ειχε αγορασει απο την msytems .Η ψυκτρα οταν ηρθε εδω θεσσαλονικη φαινοταν οκ.Μετα αρχισε να κανει νουμερα.Το πρωτο προβλημα ειναι πως οταν βαλω full speed μεσα απο την μητρικη(asus z170pro gaming) δλδ μολις δωσει 12βολτ ρευμα στο 3πινο καλωδιακι,η ψυκτρα αποσυνδεεται απο το pc (ακουγεται ο κλασικος ηχος) ,φυσικα δεν μπορω να κανω κατι απο το corsair link, και αντλια παει σε φουλ στροφες οπως και τα ανεμιστηρια(φουλ καραφουλ παραπανω απο το μαχ που εχει μεσα το corsair link)

 

Αν δεν επιτευχθεί η επικοινωνία του PC με την ψύκτρα μέσω του Corsair Link, τότε οι ανεμιστήρες και η αντλία λειτουργούν στις συνθήκες που είχαν οριστεί την τελευταία φορά που υπήρχε επικοινωνία!

Δεν υπάρχει κανένας λόγος η τροφοδότηση με 12 V να δημιουργήσει πρόβλημα στη λειτουργία της ψύκτρας.

Η τροφοδότηση της αντλίας θα πρέπει να γίνει από ένα fan header στο οποίο δεν θα υπάρχει κάποια ρύθμιση, θα πρέπει δηλαδή να δίνει 12 VDC σταθερά!

 

.Επισης εχω βαλει το rgb λαμπακι να αναβει ενα χρωμα (κιτρινο) πανω απο τους 10 βαθμους για να καταλαβινω αμα ειναι συνδεμενει η ψυκτρα.Οταν γινει ολο αυτο αλλαζει απο κιτρινο και γινεται ασπρο.

Δηλαδη μολις το δωσεις 12βολτ ρευμα σαν να μπαινει στα default με φουλ αντλια-φανακια,και χρωμα ασπρο το λεντ.

 

Ερώτηση: Πώς έχεις συνδέσει την ψύκτρα?

Κανονικά θέλει 1. το τρίπινο της αντλίας σε ένα απλό fan header της μητρικής, η σε ένα Molex to 3 pin adapter, για να παρει κατευθείαν 12 VDC.

2. Το καλώδιο USB σε μια πόρτα USB (USB Header) της μητρικής. Πειραματικά μπορεί να δουλέψει και συνδέοντάς την με ένα συνηθισμένο καλώδιο USB με μια εξωτερική πόρτα USB.

 

Αμα βαλω το pwm στις πρωτες δυο κλιμακες (γιατι η asus εχει 4 επιλογες silent-standar-turbo-full speed) που δινει χαμηλα βολτ για χαμηλες στροφες αμα οι θερμοκρασιες ειναι χαμηλες, που ειναι ,η ψυκτρα δουλευει κανονικα.Κανονικα ξανασυνδεται στο pc,αναβει το κιτρινο λεντ και μπορω να την χειριστω απο την εφαρμογη.Μπορω να αυξσω -χαμηλωσω την αντλια ,βλεπω θερμοκρασιες να ρυθμισω τις στροφες απο τα φανακια κλπ.

 

Γιατί ανακατεύεις το PWM της μητρικής με την ψύκτρα?

Δεν χρειάζεται να υπάρχει τέτοια επικοινωνία!

Όλος ο χειρισμός της ψύκτρας και οι πληροφορίες για στροφές ανεμιστήρα , αντλίας κλπ, γίνονται μέσω του USB.

 

 

 

πριν 9 ώρες, το μέλος chris2 έγραψε:

Αλλα δεν μπορω να δω τις στροφες των ανεμιστηρων,της αντλιας κανονικα(η ψυκτρα ερχεται και 2χ 4πινα ανεμιστηρακια που συνδεονται πανω στην ψυκτρα).

Το πρωτο προβλημα ειναι σχεδον ξεπερασιμο αμα χαμηλωσεις τα βολτ απο την μητρικη αλλα δεν ειναι και απολυτα σωστα γιατι που και που κανει αποσυνδεσεις απο το pc και ακουλουθουν και τα υπολοιπα για μερικα δευτερολεπτα.

 

Τις στροφές των ανεμιστήρων μπορείς να τις δείς μόνο μέσω του Corsair link και μπορείς να τις ρυθμίσεις και ανεξάρτητα τους ενός ανεμιστήρα , από τον άλλο!

Χαμηλώνοντας τα volt  τροφοδοσίας (που δεν θα έπρεπε) λογικό είναι να έχεις προβλήματα στην συμπεριφορά της ψύκτρας.

 

Εχει τιμη να συμβει μια φορα σε μια ωρα αλλα και ανα 5λεπτο να ξεσυνδεεται για να κανει τα δικα της.Περα απο ολα αυτα παιδευτικα πολυ βαλε βγαλε συνδεσε κλπ και χαλασα το sleve που ειχαν οι σωληνωσεις πανω.Εχει κατεβει το sleeve περιπου 5 ποντους και δεν ανεβαινει με τιποτα ,ομως με τιποτα.

 

Άπαξ και το sleeve μετακινηθεί (που είναι πρόβλημα της ψύκτρας και όχι δικό σου ) ξέχασέ το δεν ξανάρχεται στη θέση του ! :(

Στο μοντέλο αυτό δεν έχουν βάλει κολιέ να συγκρατεί το sleeve  στην θέση του , πάνω από το ρακόρ , είναι απλά ντυμένο πέρα από το ρακόρ και άμα λυγίσεις μερικές φορές τις σωλήνες μετακινείται !

 

Θα την στειλω στην Αθηνα στο μαγαζι γιατι πηρα τηλεφωνο και οπως τους τα ειπα μαλλον υπαρχει βλαβη.Υπαρχει περιπτωηση να μην με καλιψει η εγγυηση επειδη εχει χαλασει το sleeve ?

 

Δεν νομίζω να σου πουν τίποτε για το sleeve, είναι περισσότερο θέμα κατασκευής δικής τους γιατί φεύγει από τη θέση με τις φυσιολογικές κινήσεις εγκατάστασης .

 

Το σιγουρο παντως προβλημα ειναι πως δεν δειχνει τα rpm απο τα φανακια ,καθως το δοκιμασα και σε αλλο pc και με αλλα φανακια αλλα δεν δειχνει τιποτα.

 

Αν έκανες τις σωστές συνδέσεις και δεν σου δείχνει στροφές κλπ και δεν έχεις χειρισμό δηλαδή, απλά σου δέιχνει το περιβάλλον του Corsair link τότε κοίτα να δείς αν έχεις τον πιο πρόσφατο driver, o πιο πρόσφατος από ότι βλέπω είναι

Corsair Link Corsair Link Software 4.2.1.42 03/07/2016

http://www.corsair.com/en/support/downloads

 

Οσο για το αλλο και αυτο νομιζω αλλα δεν ξερω αμα και αλλες corsair aio το κανουν αυτο.Επισης αμα δεν με καλυψε η εγγυση για τον χ,ψ λογο εγω θα πληρωσω τα μεταφορα της επιστροφης ή συν για την δουλεια που καναν(γιατι ειχα παρομοια εμπειρια με e-shop ,δεν με καλυπτε η εγγυηση και με χρεωναν εργατικα) ?Οποιος εχει καποια corsair aio  μπορει να μου πει τι γινεται αμα δωσει full ρευμα την ψυκτρα

Η ψύκτρα δεν δουλεύει σωστά αν δεν πάρει κανονικά 12 Vdc στο βύσμα των 3πιν.

Αν εκεί βάλεις λιγότερα από 12 V θα έχεις θέματα

 

πριν 9 ώρες, το μέλος chris2 έγραψε:

Ευχαριστω και σορυ για το τεραστιο κειμενο και για λαθη που σιγουρα εκανα.

Ελπίζω κάτι από αυτά που σου είπα να βοηθάνε.

Δε λέω μπορεί να ε΄χει θέμα το κομμάτι που έχεις, αλλά καλό είναι να σιγουρευτείς ότι δεν έχεις κάνει και εσύ κάποιο λάθος σύνδεσης ! :)

Καλή συνέχεια !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2016 at 11:00, το μέλος Seafalco έγραψε:

Αν δεν επιτευχθεί η επικοινωνία του PC με την ψύκτρα μέσω του Corsair Link, τότε οι ανεμιστήρες και η αντλία λειτουργούν στις συνθήκες που είχαν οριστεί την τελευταία φορά που υπήρχε επικοινωνία!

Δεν υπάρχει κανένας λόγος η τροφοδότηση με 12 V να δημιουργήσει πρόβλημα στη λειτουργία της ψύκτρας.

Εκανα reset την mobo στα default και να δω τι θα γινει.Τωρα αποσυνδεεται και ξανασυνδεεται συνεχεια μπορει συνεχεια μπορει και μια 1 σε μια ωρα.Μολις ξεσυνδεεται η αιο γυρναει στα defalut  τα δικα της ,οχι σε αυτα που εχω μεσα απο το corsair link.

 

On 18/3/2016 at 11:00, το μέλος Seafalco έγραψε:

Κανονικά θέλει 1. το τρίπινο της αντλίας σε ένα απλό fan header της μητρικής, η σε ένα Molex to 3 pin adapter, για να παρει κατευθείαν 12 VDC.

2. Το καλώδιο USB σε μια πόρτα USB (USB Header) της μητρικής. Πειραματικά μπορεί να δουλέψει και συνδέοντάς την με ένα συνηθισμένο καλώδιο USB με μια εξωτερική πόρτα USB.

Ετσι ακριβως την εχω συνδεσει.Δοκιμασα με molex και αρχιζουν και δουλευουν ολα στα φουλ,ανεμιστηρες ,αντλια ,και το led απσρο και δεν ειναι συνδεμενη στο pc.

 

On 18/3/2016 at 11:00, το μέλος Seafalco έγραψε:

Τις στροφές των ανεμιστήρων μπορείς να τις δείς μόνο μέσω του Corsair link και μπορείς να τις ρυθμίσεις και ανεξάρτητα τους ενός ανεμιστήρα , από τον άλλο!

Χαμηλώνοντας τα volt  τροφοδοσίας (που δεν θα έπρεπε) λογικό είναι να έχεις προβλήματα στην συμπεριφορά της ψύκτρας.

Ναι το ξερω.Οσες δοκιμες εχω κανει με volt με moleχ και γενικα με το σκαλισμα ,τις στροφες δεν τις δειχνει μονο μια φορα τις εδειξε για μια στιγμη οσπου αποσυνδεθηκε και μετα ποτε ξανα.

On 18/3/2016 at 11:00, το μέλος Seafalco έγραψε:

Αν έκανες τις σωστές συνδέσεις και δεν σου δείχνει στροφές κλπ και δεν έχεις χειρισμό δηλαδή, απλά σου δέιχνει το περιβάλλον του Corsair link τότε κοίτα να δείς αν έχεις τον πιο πρόσφατο driver, o πιο πρόσφατος από ότι βλέπω είναι

Ναι δοκιμασα ολες τις εκδοσεις με μπολικες επανεκκινησεις και τιποτα δεν αλλαζει.Η ιδια συμπεριφορα και δεν βλεπω στροφες απο τους ανεμιστηρες.

 

Αρχισα να μιλαω με corsair και μου ειπαν κανω κατω οτι ειπες και εσυ:

Let's check the basics:

- power cable from pump is plugged into the CPU_FAN header
- stock radiator fans plugged into the pump via Y-cable
- USB cable from pump is connected to an internal USB 2.0 header
- BIOS fan control is disabled, set to maximum speed , or set to PWM mode

When possible, please attach screenshots of Home, Options - Devices, and Options - About tabs from the Link software for further review.

 

Εσυ τι λες να συνεχισω την επικοινωνια με corsair ή να την στειλω msystems?

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση με βοηθησε αρκετα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από ότι φαίνεται, έχεις ψάξει αρκετά το θέμα!

Μίλα αν θέλεις με Corsair , στείλε τους και screenshots, να δεις τι θα σου πουν.

Παράλληλα έχεις μιλήσει με msystems?

Πάρε τους τηλέφωνο και πες για τα προβλήματα που έχεις και πες τους ότι μιλάς και με Corsair, και σου έχει δώσει οδηγίες για τον εντοπισμό του προβλήματος.

Μπορεί να έχεις πέσει σε προβληματικό κομμάτι, συμβαίνει και στα "καλύτερα σπίτια"!

Επίσης δοκίμασε να αλλάξεις καλώδιο USB, αν δεν έχεις με βύσμα που να μπαίνει σε USB header της μητρικής, βάλε ένα εξωτερικό και σύνδεσέ το σε μια USB θύρα του κουτιού.

Θα δουλέψει κανονικά και έτσι.

Τελικά πιστεύω ότι θα βρεθεί η λύση -έστω και αν αυτή είναι η αντικατάστασή της, απλά είναι σπάσιμο!

Υπομονή και ενημέρωσε για την εξέλιξη ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 3/23/2016 at 0:55 AM, chris2 said:

stock radiator fans plugged into the pump via Y-cable

 ΤΙ εννοει ακριβως με αυτο μπορειτε να μου εξηγησετε γτ ειμαι καινουργιος στο θεμα υδροψυξης και εχω σκοπο να αγορασω αυτη την ψυκτρα .

@Seafalco εχω μερικες ερωτησεις σχετικα επι του θεματος γτ σκοπευω συντομα να αγορασω case , watercooling kai psu new

Link to comment
Share on other sites

ΑΠό τις φωτογραφίες του αντίστοιχου review, (το οποίο προσωρινά έχει κάποιο θέμα με τις φωτογραφίες του! ) παίρνω δύο που ελπίζω να διαλευκάνουν το ζήτημα!

 

gallery_33151_981_778390.jpg  gallery_33151_981_1339629.jpg

 

Το block της Η110i βγάζει δύο καλώδια:

1. Ένα με τρείς αγωγούς, που χρησιμοποιείται για την σύνδεση του block με την μητρική

2. Ένα με τέσσερις αγωγούς στο οποίο συνδέονται αν θέλουμε οι ανεμιστήρες της, Για να συνδεθούν οι δυο ανεμιστήρες στο καλώδιο, αυτό καταλήγει σε δύο βύσματα παράλληλα συνδεμένα μεταξύ τους.

 

Στην δεξιά φωτογραφία έχουμε από  αριστερά προς τα δεξιά:

Α.  Αριστερά είναι το βύσμα που μπαίνει στην μητρική για την τροφοδότηση του block

B. Στο μέσο, είναι το βύσμα για τον πρώτο ανεμιστήρα (αυτό είναι πλήρως συρματωμένο και μεταφέρει προς το block και την πληροφορία για τα rpm του αντίστοιχου ανεμιστήρα.

Γ. Δεξιά είναι το βύσμα για τον δεύτερο ανεμιστήρα.  Αυτό -και σωστά- δεν έχει πλήρη συρμάτωση, του λέιπει το pin 3 που μεταφέρει το σήμα Tacho (rpm).

 

Να σημειώσω εδώ, ότι τον έλεγχο των στροφών της αντλίας καθώς και των ανεμιστήρων την αναλαμβάνει -εφόσον το επιλέξουμε-  το πρόγραμμα διαχείρισης της Corsair που "συνοδεύει" την ψύκτρα και τρέχει στο PC μας.

 

Μεταξύ των δύο που ανέφερες, προτιμάς την πρώτη, εκτός και αν θέλεις πιο ήσυχο σύστημα ακόμα και σε πλήρη φόρτιση, οπότε πας στη Nepton 240M, αλλά με κάποια "θυσία" στις θερμοκρασίες!

Αν όμως δεν σε πειράζει λίγος θόρυβος στην τσίτα, και δουλεύεις το PC σου σε μέσα πρός υψηλά φορτία, τότε μια χαρά δουλειά θα κάνεις από άποψη θορύβου και με την H100i και θα έχεις ανά πάσα στιγμή και τα υψηλότερα θερμικά αποθέματά της ! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/8371359/Corsair-Hydro-H100i-v2.html?from=catspan&keyphrase=H100i αυτη εδω δλδ ειναι καλυτερη απο την Neptom 240 M ? να υποθεσω οτι δν υπαρχουνε τρελλες διαφορες σε βαθμους ειδικα οταν αλλαξω και τα στοκ φανς στην 240Μ . Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια που μου εδωσες !!

 

 

Στην κυρια ερωτηση μου επειδη ειμαι τελειως πρωταρης οσο αναφορα το πως θα συνδεσω τα καλοδια Πχ. ειδα μεριακ βινεακια και μπερδευτικα οσο αναφορα στο καλωδιο απο την 240Μ λεει να το συνδεσουμε με ανταπτορακι Μολεξ για να ειανι ΠΑΝΤΑ φουλ οι στροφες της αντλιας με το psu ? το καταλαβα καλα ??? και να μην συνδεεται στο cpu fan οπου καταβαση εκει διαβασει αναλογα με τις απαιτουμενες στροφες που θα χρειαστει για να κατεβασει τις θερμοκρασιες  δλδ να μην εχει σκαμπανευασματα η αντλια αλλα να ειναι παντα ΦΟΥΛ το επιασα σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

Για να σου δωσω να καταλαβεις σκοπο εχω τον 6700κ να τον παω ΑΜΑ μπορεσω 4,6 η 4,7 24/7  αν μου το επιτρεψει το cpu 4.5 - 4.6 πιστευω οτι ειναι πιο αληθινο σεναριο αλλα αμα δν αξιζει γι αυτα που θελω να παω σε νερο σκεφτομουνα τις 2 παρακατω αεροψυξης 

 1) https://www.skroutz.gr/s/4754042/Noctua-NH-D15.html#reviews εχω τις gskill ripjaws V εινια ψηλες μνημες 

2)   https://www.skroutz.gr/s/4454939/Cryorig-R1-Universal.html 

αν χρειαστει να αλλαξω φανς σε κατι καλυτερο απο αυτες με παραπανω rpm για καλυτερες θερμοκρασιες θα ηθελα σε παρακαλω να μου προτινεις

Link to comment
Share on other sites

Η συνολικά κατανάλωση της Crsair H100i είναι περίπου 8,5 Watt, συνεπώς ολοόκληρη μπορεί να τροφοδοτηθεί και από ένα μόνο fan header της μητρικής.

Σίγουρα όμως μπορεί να τροφοδοτηθεί σωστά μόνο από ένα μη ρυθμιζόμενο header όπως αυτά που προορίζονται για τους ανεμιστήρες του σασί, από εκεί και πέρα κάλλιστα μπορείς να την τροφοδοτήσεις από ένα Molex  to fan adapter .

s-l1600.jpg

 

Όποια όμως και να είναι η τροφοδοσία, (σταθερή πάντα στα 12Vdc εννοείται, η αντλία και οι ανεμιστήρες ρυθμίζονται από το Corsair link.

Το οποίο αναλαμβάνει να ελέγξει και τις θερμοκρασίες και να αντιδρά κατάλληλα σε αυτές κρατώντας δροσερό και ήσυχο το PC σου.

Αν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το παρεχόμενο πρόγραμμα, τότε θα συνδέσεις την αντλία σε ένα μη ρυθμιζόμενο 3 pin fan header της μητρικής, και στο CPU fan header της μητρικής θα συνδέσεις ένα 4 wire fan Y splitter

http://www.ebay.com/itm/4Pin-PWM-To-Dual-4pin-PWM-Power-Y-Splitter-Adapter-Cable-for-CPU-GPU-PC-Case-Fan-/252464565131?hash=item3ac80f8b8b:g:3qkAAOSw34FVGLGN

s-l1600.jpg

Και πάνω σε αυτό θα συνδέσεις τους ανεμιστήρες.

Έτσι η μητρική θα βλέπει στροφές από τον CPU fan και θα αισθάνεται μια χαρά ! :)

 

 

Οι πιο πρόσφατοι συγκριτικοί πίνακες είναι οι παρακάτω:

 

large.L1_Coolers-Thermal-Behavior--Compa    large.L2_Coolers-Thermal-Behavior--Compa

 

Από εδώ μπορείς να βρεις ότι σε ενδιαφέρει ! :)

Όπως θα δείς οι διαφορές δεν είναι μεγάλες!
 

Την Noctua θα την δείς στους πίνακες, αλλά την R1 όχι, είναι και αυτή πολύ καλή ψύκτρα, αλλά δεν έχει δοκιμαστεί, έτσι δεν υπάρχει συγκριτικό.

Για τις αλλαγές ανεμιστήρων, πάντα υπάρχουν λύσεις, αλλά αυτό άσε το για μετά καθώς συνήθως οι κατασκευαστές βάζουν ισορροπημένους με την απόδοση της ψύκτρας ανεμιστήρες.  Πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, αλλά ας μη βιαζόμαστε ! :)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει...Δν ξερω τι να αγορασω... η  Noctua NH-D15 φαινετε να ειναι η Top αεροψυξη κατι το οποιο θα εβαζα και θα τελειωνα απο την αλλη με το new case θα εβαζα κανα 2 ακομα noctua fans(Μπρος κ πισω) αρα το κοστος πανω κατω θα πηγαινε οσο μια watercooling solution απο την αλλη η υδροψυξη η Neptom αν καταλαβα καλα απο την δεξια εικονα ειναι λιγο πιο χαμηλο σε βαθμους.....  κατι το οποιο επιθυμω.... φαντασου καθαρα gaming το θελω το Pc 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος INFLAMESGOHAN έγραψε:

η Neptom αν καταλαβα καλα απο την δεξια εικονα ειναι λιγο πιο χαμηλο σε βαθμους.....  κατι το οποιο επιθυμω....

Έδώ μάλλον χρειάζεται μια πιο προσεκτική ματιά! :)

 

large.L1_Coolers-Thermal-Behavior--Comparative_Delta-T-to-Noise_Graph__ARCTIC-Liquid-Freezer-120_120mm-AIO-CPU-Cooler-Review_com.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος INFLAMESGOHAN έγραψε:

Για να σου δωσω να καταλαβεις σκοπο εχω τον 6700κ να τον παω ΑΜΑ μπορεσω 4,6 η 4,7 24/7  αν μου το επιτρεψει το cpu 4.5 - 4.6 πιστευω οτι ειναι πιο αληθινο

Αδερφε μπας και μας δουλευεις??? χτες μου εστειλες pm για το πως να συνδεσεις την  coolermaster υδροψυξη στην μητρικη... σου λεω να κοιταξεις το manual ή ρωτα στο φορουμ γιατι σιγουρα καποιος θα την εχει... και τωρα βλεπω  οτι δεν την εχεις καν... και οτι αλλαξες γνωμη και κοιτας για Noctua. παρε οτι ειναι να παρεις και για την συνδεση εδω ειμαστε...

οσο για Gaming χρηση που κανεις στο pc διαφορα στο ματι  δεν προκειται να δεις  και 4.8 να το πας... και μιας και λες οτι εισαι αρχαριος μην τα σκαλιζεις.. δοξα το θεώ ο 6700κ και χωρις oc πεταει σε gaming και με 2 980ti που εχεις εισαι "αρχηγος" τι παραπανω θες??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.