Jump to content



Περίεργος ήχος σε i5 750


Recommended Posts

Το μηχάνημα το έκανε overclock πρίν περίπου ενάμιση χρόνο ένας φίλος στα 3.6 χωρίς προβλήματα ή θερμοκρασίες. 
Αυτό που παρατηρώ εδώ και ένα διάστημα όμως είναι οτι ακούγεται ένα περίεργος ήχος σα να ακουμπάει καλώδιο πάνω σε ανεμιστήρα να το πώ; Το περίεργο του πράγματος όμως είναι οτι δοκίμασα στιγμαιαία να σταματήσω έναν έναν τους ανεμιστήρες για να διαπιστώσω απο ποιόν ακούγεται και ο ήχος απλά υπάρχει για πάντα. Ακούγεται νομίζω μέσα ή δίπλα απο τον επεξεργαστή.
Σε κατάσταση idle δεν ακούγεται κίχ. Μόλις όμως χρησιμοποιήσω το ποντίκι πχ για να κάνω scroll σε μιά σελίδα ακούγεται τσικ τσικ παράλληλα με την κίνηση της ροδέλας ή όταν ζητηθούν επεξεργαστικοί πόροι τότε γίνεται της μουρλής.
Ελπίζω να καταλάβατε τί εννοώ.
https://www.youtube.com/watch?v=8_NXHh8UWY8

Έγινε επεξεργασία από paspartou
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε το τροφοδοτικο καλυτερα, μηπως ερχεται και απο εκει κανενας περιεργος ηχος, (ειδα στο βιντεο φωτογραφια το cx600) 

δεν ειναι απο τα καλυτερα τροφοδοτικα η σειρα CX (tier 2).

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι μητρική την κάτσαμε.
Με τόσο παλιό επεξεργαστή με βλέπω να πρέπει να πάω σε σετ και δεν παίζει μία. 
Να δοκιμάσω μήπως να αναιρέσω το overclock μήπως δεν αντέχει τελικά;
Το τροφοδοτικό κάνει έναν ψιλοθόρυβο αλλά τον ξεχωρίζω σε σχέση με τα υπόλοιπα, άσε που το κάνει σχεδόν συνέχεια.
Ενώ αυτός ο θόρυβος ακούγεται μόνο στις περιπτώσεις που ανέφερα και είναι εντελώς διαφορετικός.

Έγινε επεξεργασία από paspartou
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος paspartou έγραψε:

Άμα είναι μητρική την κάτσαμε.
Με τόσο παλιό επεξεργαστή με βλέπω να πρέπει να πάω σε σετ και δεν παίζει μία. 
Να δοκιμάσω μήπως να αναιρέσω το overclock μήπως δεν αντέχει τελικά;
Το τροφοδοτικό κάνει έναν ψιλοθόρυβο αλλά τον ξεχωρίζω σε σχέση με τα υπόλοιπα, άσε που το κάνει σχεδόν συνέχεια.
Ενώ αυτός ο θόρυβος ακούγεται μόνο στις περιπτώσεις που ανέφερα και είναι εντελώς διαφορετικός.

Αυτό δεν έχει να κάνει θα μπορούσε να είναι και το τροφοδοτικό καθώς όταν ζητάς επεξεργαστική ισχύ τραβάει και ρεύμα οπότε θα μπορούσε να είναι ο φταίχτης. Έχουν ακουστεί αρκετά για αυτό το τροφοδοτικό. Δοκίμασε όμως ότι σου είπανε κάπου σε κάρτα γραφικών ή σε τροφοδοσία λογικά θα είναι.

Έγινε επεξεργασία από La_MoRt
Link to comment
Share on other sites

Φορτώνοντας τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις του bios και ρυθμίζοντας μόνο τα του ssd για να τον αναγνωρίζει (ahci), ο θόρυβος σχεδόν εξαφανίστηκε και το μηχάνημα παίζει σχεδόν αθόρυβα τώρα.
Παρένθεση, ο ήχος του τροφοδοτικού είναι ανεμιστηράτος απλά προσπαθώ να το παρατείνω μήπως βρώ κάτι να βάλω για να μή μείνω χωρίς μηχάνημα.
Εάν δε βάζω σε κόπο, έχω φωτογραφίες απο το ακυρωμένο overclock για να μου πείτε γνώμες άμα θέλετε, καθότι άσχετος με το άθλημα και το παραδέχομαι.
 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paspartou said:

Φορτώνοντας τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις του bios και ρυθμίζοντας μόνο τα του ssd για να τον αναγνωρίζει (ahci), ο θόρυβος σχεδόν εξαφανίστηκε και το μηχάνημα παίζει σχεδόν αθόρυβα τώρα.
Παρένθεση, ο ήχος του τροφοδοτικού είναι ανεμιστηράτος απλά προσπαθώ να το παρατείνω μήπως βρώ κάτι να βάλω για να μή μείνω χωρίς μηχάνημα.
Εάν δε βάζω σε κόπο, έχω φωτογραφίες απο το ακυρωμένο overclock για να μου πείτε γνώμες άμα θέλετε, καθότι άσχετος με το άθλημα και το παραδέχομαι.
 

Δες στην υπογραφη μου το συστημα, εγω τον εχω στοκ, και δεν εχω κανενα θεμα πουθενα, games/render/record (δοξα τον θεο) :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.