Jump to content



Recommended Posts

Στο σύστημα της δουλειάς, HP ZBook 17, έχω αυτό το σφάλμα κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή:

error.png

 

Όπως φαίνεται και παρακάτω στον device manager, έχει δύο δίσκους, έναν μηχανικό, που βρίσκεται το λειτουργικό και τα δεδομένα κι έναν PCIe SSD, που δε χρησιμοποιείται. Ο λόγος, ότι είναι μόλις 32GB και επειδή σε εμάς γίνεται εγκατάσταση από ένα έτοιμο image της εταιρίας, ο χώρος δεν είναι αρκετός για να μπουν εκεί Windows + Software.

devices.png

 

Οπότε για να μην είναι άχρηστος, τον έχω ορίσει ως temp folder και swap file. Ενώ τα temps δουλεύουν κανονικά, και χωρίς θέματα, το swap δε θέλει.

Βρήκα κάποιες πληροφορίες περί δικαιωμάτων, κλπ, αλλά δε βοήθησαν. Είμαι admin, έκανα και create το swap ως admin, αλλά πάλι δε δουλεύει.

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Right click My Computer και μετά Properties.

 

Στο παράθυρο με τα System Properties. Επιλέγεις το tab Advanced. Εκεί που λέει Performance πατάς Settings. Στο νέο παράθυρο με τίτλο Performance Options στο Advanced tab λέει Virtual memory. Εκεί τι size λέει σε MB?

 

Για να το αλλάξεις πατάς Change. Στο virtual memory σε ποιό δίσκο αποθηκεύεται το Paging File?

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ, δεν είμαι αρχάριος :D

Φυσικά και τα έχω κάνει όλα αυτά. Έχω θέσει "no paging file" στον C: και "custom size" στα 10240-10240 στον SSD.

Μόλις κάνει boot όμως, παίρνω το παραπάνω μήνυμα. Το pagefile.sys δημιουργείται, αλλά είναι σα να μη μπορεί να το χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nucleus said:

Permissions για τον χρήστη System στον SSD? Υποθέτω είναι σε NTFS? Quota? Μήπως βλέπει τον SSD σαν removable storage? Αν βγάλεις το custom size και το βάλεις σε System managed size?

NTFS είναι και δεν έχει Quota. Δοκίμασα άλλωστε και μικρότερο, τα ίδια.

Δικαιώματα τώρα, οι System & Admins έχουν Full control, οι Users, read/list και οι authenticated users, όλα εκτός από το Full.

Και system managed, το ίδιο κάνει.

 

6 minutes ago, GoMaR said:

γιατι τοσο πολυ pagefile?
Επισης, αν κανεις system managed στον SSD, δε θα δουλεψει ;

Δουλεύω αρκετά πράγματα μαζί που θέλουν μνήμη, οπότε πολλές φορές στα alt+tab, τα πετάει στο δίσκο.

Και μικρότερο όμως να κάνω, δεν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Nope, κάνει το ίδιο.

Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι να βάλω ένα πολύ μικρό στον C:, πχ 50ΜΒ και το κανονικό στον SSD. Το έκανα μόλις, αλλά δε μπορώ να κάνω reboot τώρα.

 

Εγώ πάντως προσανατολίζομαι σε κάτι περίεργο. Μήπως δε βλέπει τον SSD στο boot και φορτώνει κάποιον driver μετά, οπότε την ώρα που πάει να το φτιάξει, δεν υπάρχει.

Το λέω, γιατί όταν έχει ανοίξει κανονικά και του λέω βάλε εκεί 10GB, δεν βγάζει το error, μόνο κατά το boot, ενώ δημιουργεί το pagefile.sys.

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2016 at 11:17 AM, Wizard! said:

Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι να βάλω ένα πολύ μικρό στον C:, πχ 50ΜΒ και το κανονικό στον SSD. Το έκανα μόλις, αλλά δε μπορώ να κάνω reboot τώρα.

Ούτε αυτό δούλεψε τελικά.

Και μόλις διαπίστωσα ένα άλλο πρόβλημα...

Αφού βγάλει το μήνυμα, κι εφόσον κάνει αλλαγή στο pagefile, χρειάζεται κανονικά restart το οποίο δεν έχει νόημα να κάνω, αφού παίρνω πάλι το ίδιο.

Όμως, κάποιες εφαρμογές, δεν εγκαθίστανται αν βλέπουν ότι το σύστημα χρειάζεται restart και τώρα έχω πέσει σε λούπα, αφού πρέπει να εγκαταστήσω κάτι και δε μπορώ...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα δεύτερο reboot, χωρίς να αλλάξω τίποτα, πλέον δε βγάζει το μήνυμα. Όμως, συνεχίζει να μη βλέπει το pagefile.sys που έχει φτιάξει όμως στο δεύτερο δίσκο...

 

swap.png

 

@jax7480 ρε συ Ζάχο, μήπως παίζει τίποτα περίεργο με τον PCIe SSD ;

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο με PCIe SSD και έχω χρησιμοποιοήσει αρκετούς στα νέα Dell. Ούτε με το δικό μου λάπτοπ που έχω 950 PRO επάνω έχω θέμα.

Δεν γνωρίζω αν φταίει κάτι άλλο.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://support.moonpoint.com/os/windows/commands/diskpart.php

 

Ενα detail disk στον κανονικο και εναν στον Pcie SSD να δουμε διαφορες .

 

Εχει ενα attribute :

Pagefile Disk  : Yes

μηπως ειναι no.. και πρεπει να ψαξουμε πως να το κανουμε Yes..

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, GeorgeVasil said:

μηπως ειναι no.. και πρεπει να ψαξουμε πως να το κανουμε Yes..

Νο είναι και αυτό είναι το θέμα, ότι γυρνάει σε Yes, αν βάλεις swap. Δεν το βάζει όμως το βλαμμένο...

Το περίεργο που βλέπω, είναι το ότι τους θεωρεί πάνω σε RAID, χωρίς να υπάρχει όμως κάτι στημένο. Είναι ενεργοποιημένος από το BIOS ο Intel ICH.

 

swap.png

Link to comment
Share on other sites

https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc766465%28v=ws.10%29.aspx

 

attributes volume [{set | clear}] [{hidden | readonly | nodefaultdriveletter | shadowcopy}] [noerr]

 

Αν απλώς  αντικαταστήσεις το volume με το disk κοινώς attributes disk set PagefileDisk θα δουλέψει?

 

Το θέμα είναι ότι δεν το αναφέρει καν στο documentation οπότε δεν ξέρω αν θες να το δοκιμάσεις.

 

Και σε τι mode είναι ο Intel ICH από το bios?

 

Link to comment
Share on other sites

Μπα... Ούτε σε volume δούλεψε, ούτε σε disk.

 

36 minutes ago, nucleus said:

Και σε τι mode είναι ο Intel ICH από το bios?

 

Είναι σε RAID. Δυστυχώς δε μπορώ να το αλλάξω, γιατί πιθανότατα δε θα κάνει boot μετά και δεν υπάρχει boot disk για repair.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν το χαλάει το ότι το Initial και το Maximum size είναι το ίδιο?

 

Για δοκίμασε στο C: να βάλεις No paging file

Στο D:  System managed

 

και μετά tickαρε και την επιλογή Automatically manage paging file size for all drives.

Στα δικά μου win 7 έτσι είναι το D έχει το pagefile.

 

Στον event viewer δεν έχει κάποιο error ή warning?

Έγινε επεξεργασία από nucleus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nucleus said:

Σίγουρα δεν το χαλάει το ότι το Initial και το Maximum size είναι το ίδιο?

Σίγουρα όχι, το κάνω έτσι χρόνια, γιατί δε θέλω να κατακερματίζεται. Λόγω συνήθειας μάλιστα, από τους μηχανικούς, είναι το πρώτο πράγμα που κάνω στο δίσκο, ώστε να μπει στην αρχή και να έχει καλύτερη απόδοση :)

Link to comment
Share on other sites

Μπα... Ούτε σε volume δούλεψε, ούτε σε disk.

 

 

Είναι σε RAID. Δυστυχώς δε μπορώ να το αλλάξω, γιατί πιθανότατα δε θα κάνει boot μετά και δεν υπάρχει boot disk για repair.

Αν το βαλλεις σε ahci δεν νομιζω να εχεις θεμα...μηπως να το δοκιμασεις??

Αν δεν παιξει το ξανα αλλαζεις σε raid..

Κατι αλλο που διαβαζα οτι δινεις δικαιωματα μεσα απο το diskpart το εχεις κανει??

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, GeorgeVasil said:

Αν το βαλλεις σε ahci δεν νομιζω να εχεις θεμα...μηπως να το δοκιμασεις??

Αν δεν παιξει το ξανα αλλαζεις σε raid..

Κατι αλλο που διαβαζα οτι δινεις δικαιωματα μεσα απο το diskpart το εχεις κανει??

Υποτίθεται έχει δικαιώματα... Θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.