Jump to content



Πρόβλημα με εγκατάσταση suse linux 9.2


N_Pellas

Recommended Posts

Παιδιά χρειάζομαι την βοήθειά σας . Κατέβασα τα suse linux 9.2 σε FTP DVD iso 3.1 GB απο την σελίδα της NOVELL. Το αρχείο το κατέβασα σε DVD iso format και το εγραψα με το copy to dvd σε iso. Ολα ωραία και καλά. Μόλις όμως πάω για εγγατάσταση και κάνει το particion στο YAST και αυτό με επιτυχία, εκεί μου βγάζει το σφάλμα και αρχίζουν τα νεύρα μου να τα παίζουν και γω να τα παίρνω. cannot read package data from installation media. Media error; Δοκίμασα να βρώ λύση με αναζήτηση στο google αλλά δε βρήκα κάτι που να έλυνε το πρόβλημα.... Κάποιος που να βρήκε λύση?????????? :o

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έχεις το DVD-ROM σου;

Σε ρωτάω γιατί είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με το SuSE 9.1... το οποίο το εγκατέστησα και όλα ήταν ρολόι, ώσπου πήγα να κάνω προσθαφαίρεση προγραμμάτων του OS μέσο το YAST2 και μου πέταγε ακριβός το ίδιο πρόβλημα:

>cannot read package data from installation media. Media error.

Ώσπου άλλαξα DVD-ROM και τώρα είναι μια χαρά... δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό. ;)

Aν μπορείς τσεκάρισε και το DVD σου με το SuSE σε άλλο μηχάνημα, αν είναι εντάξει...

Link to comment
Share on other sites

:OT:

Στην έκδοση 8.2 Professional της SuSE, όταν bootάρεις με το CD και στο menu για το installation πατήσεις F5 θα σας βγάλει τον Geeko ( μασκότ της SuSE ) με γραφικά... :bigsmile: :bigsmile: :p

:OT:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν φταίει το dvd έχω ένα dvd rom και dvd rw της samsung και με τα 2 έχω τα ίδια

προβλήματα θα δοκιμάσω όμως ... κι ευχαριστώ. Πάντως όταν κάνω boot απο τα 9.2 και φτάνω στο προαναφερόμενο error συνεχίζω με τα 8.2 αλλά κατά την εγκατάσταση κολλάει στο 62 % ..... στο install ind.... εεεεεεεεε είναι να μην τα πάρεις? Επίσης δοκιμασα εγκατάσταση και ide και σε serial ata.... αλλά παλι τα ίδια Παντελή μου το ίδια Παντελάκι....

Καμμιά αλλη ιδέα?.

Ευχαριστώ όλους που προσπαθούν να δώσουν λήση.....:mobile:

Link to comment
Share on other sites

μάλλον το dvd σου δεν είναι καλογραμμένο, εκτός αν το iso της SuSE είναι corrupted κι έχουν όλοι πρόβλημα, δεν ξέρω, τι να πω, δεν το χω δοκιμάσει κι όλας το συγκεκριμένο. Δοκίμασε να το ξαναγράψεις σε καλό δισκάκι σε χαμηλή ταχύτητα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σωτήρη το έχω γράψει σε αρκετά DVDάκια και σε ταχύτητα χ4 και χ2 νομίζω... και μιας και βλέπω οτι κι άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα , μάλλον κάτι άλλο φταίει.. το συγκεκριμένο suse 9.2 το κατέβασα σε 2 διαφορετικά PC από 2 διαφορετικά mirrors ένα από Ελλάδα κι ένα από USA giorgia... Λες να είναι κολπάκι της Novell για να βγάζει λεφτά παραγγέλνοντας τα dvd box edition από τους ίδιούς ? Θα το κανω κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από N_Pellas

Λες να είναι κολπάκι της Novell για να βγάζει λεφτά παραγγέλνοντας τα dvd box edition από τους ίδιούς ? Θα το κανω κι αυτό.

όχι αυτό αποκλείεται:)

δεν παίζει το σενάριο. όταν το γράφεις στο nero, έχεις επιλεγμένο το joliet extension?

αν και αφού είναι iso δεν έχει σημασία...

βασικά δοκίμασε κάποιο άλλο πρόγραμμα εγγραφής από το dvd2copy, π.χ. το dvd decrypter.

Link to comment
Share on other sites

και δε μου λες Σωτήρη ... μήπως είσαι Αθήνα και μπορούμε να βρεθούμε να μου το δώσεις να δω αν θα παίξει και σε μένα ,,,, πρίν τα παίξω εγώ? ή μιλάς για το live? εγώ προσπαθώ να εγγαταστίσω το 3.1 GB...... στείλε πμ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.