Jump to content



Usb hub και αποσύνδεση wifi στο κινητό


Recommended Posts

Αγόρασα ένα usb hub σαν αυτό και κάθε φορά που πλησιάζω το κινητό αποσυνδέεται από το wifi. Τι μπορεί να παίζει; Κατά τα άλλα είναι πολύ καλό και τερματίζει τις ταχύτες

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να μην φιλτράρεται καλά ο θόρυβος που παράγει το τροφοδοτικό του USB hub.

Αυτός ο θόρυβος είναι ανάλογος με το ρεύμα της εξόδου /εξόδων του και είναι πολύ εύκολο να εκπέμπεται αυτός από τα καλώδια τροφοδότησης των συσκευών που συνδέεις στο hub.

 Το video που ακολουθεί δείχνει μια ανάλογη περίπτωση όπου τα καλώδια εκπέμπουν θόρυβο στα 147Mhz.

 

 

Φυσικά δεν έχει άμεση συσχέτιση τιμών με το θέμα που αναφέρεις, αλλά δίνει μια καλή ιδέα του τι συμβαίνει !

Πειραματίσου λίγο με τις αποστάσεις , την σχετική θέση κινητού και hub, την θέση των καλωδίων σε σχέση με το κινητό.

Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις ferite beads στα καλώδια...

 

ferrite-filtrage-pour-cable-60mm.jpg

 

Κάτι θα βοηθήσουν γιατί κόβουν το μεταφερόμενο θόρυβο χωρίς να ενοχλούν το ψηφιακό σήμα

 

en-20120713-p3_img0001-large.jpg

 

Δοκίμασε αν σου χωράει το εσωτερικό του φερίτη να περάσεις δυο φορές το καλώδιο

 

300px-USBwithFerriteBead.jpg

 

αυτό αυξάνει την εξασθένηση του θορύβου.

 

Αλλά το καλύτερο είναι να πας σε ένα πιο καλό  USB hub , το οποίο δεν θα έχει τόσο "βρόμικη" έξοδο ! :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν ξέρω όσα hub κοιτούσα ήταν πανάκριβα και ήταν το μόνο που ήταν σε λογική τιμή και τερματίζει το transfer speed σε usb 3. Καλά δεν έχω θέμα γενικά απλά μου έκανε εντύπωση. Θα δοκιμάσω αυτά που λες. Κάποιο σημαντικό αρνητικό που μπορεί να έχει; Να χαλάσει ας πούμε κανένα usb ή και εγώ δεν ξέρω τι υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία τους έχει λυμένα τα θέματά της εδώ και αρκετά χρόνια, οπότε δεν πιστεύω ότι θά έχει κάποιο θέμα.

Η επιδίωξη του χαμηλού κόστους (με κάποιο περιθώριο κέρδους πάντα) μπορεί να οδηγήσει σε πολλούς συμβιβασμούς, εξ ού ενδεχομένως και τα προβλήματα που περιγράφεις!

Όμως από εκεί, μέχρι να χαρακτηριστεί μια συσκευή επικίνδυνη, υπάρχει μια απόσταση και σίγουρα αυτή δεν μπορεί να καλυφθεί χωρίς επιστάμενες μετρήσεις και δοκιμές!

Συνεπώς ειλικρινά δεν μπορώ να σου τίποτε άλλο από αυτό που λέει η κοινή λογική, καλό είναι το φθηνό αλλά μπορεί να αποδειχθεί πιο ακριβό από το ακριβό !

Στην περίπτωσή μας βέβαια δεν έχουμε να κάνουμε με μια συσκευή που τροφοδοτείται από το δίκτυο, οπότε τα ενδεχόμενα κινδύνου περιορίζονται αλλά δεν εκμηδενίζονται!

Δεν ξέρω τι εγγυήσεις σου παρέχει (μιλάω για πραγματική εγγύηση σε περίπτωση δυσλειτουργίας και πιθανές παράπλευρες βλάβες στον συνδεδεμένο εξοπλισμό) -πιθανά καμία- οπότε εσύ βάζεις τα πράγματα στη "ζυγαριά" και αποφασίζεις! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ευχαριστώ για τις λεπτομέρεις και την ανάλυση @SeafalcoΜετά από ένα μήνα διακοπών είπα να ασχοληθώ..

 

Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται να μην μου το κάνει πια σε δοκιμές μου και δεν ξέρω τι άλλαξε ρόλο αφού δεν πείραξα κάτι.. Όχι ότι στην αρχή υπήρχε ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά με τον προβληματισμό μου έμαθα πολλά πράγματα που αγνοούσα.. Για δοκιμή και για πειραματισμό είπα να αγοράσω ένα ferrite bead. Αυτό θα κάνει;

 

 Συμφωνώ με αυτά που λες αλλά δεν είναι επικίνδυνη και δεν πιστεύω ότι μπορεί να κάνει κάποια βλάβη.. Επίσης πιο ακριβό από το ακριβό στην περίπτωση που προκαλέσει κάποια βλάβη δύσκολο νομίζω.

 

Στα 7 ευρώ που το πήρα usb 3.0 hub μαζί με τα μεταφορικά που φτάνει δοκιμασμένα τουλάχιστον 200 και κάτι transfer speed με το μεταλλικό σχέδιο που μου άρεσε νομίζω δεν έχει αντίπαλο και μετά πας σε υπερδιπλάσιο κόστος για κάτι αντίστοιχο επώνυμο 

Έγινε επεξεργασία από mer
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς φεριτάκια σαν αυτά που έδειξα λίγο πιο πάνω , ναι θα κάνει !

Απλά αν δεις ότι δεν σφίγγει πάνω στο καλώδιο, για να μην πηγαινοέρχεται,  βάλε πάνω στο καλώδιο λίγη μονωτική ταινία,

ώστε να παχύνει τοπικά και πάνω σε αυτό το σημείο κλείδωσε τον φερίτη. 

Μην το παρακάνεις με την ταινία, γιατί καλό είναι τα δυο τμήματα του φερίτη να έρχονται σε επαφή όταν είναι κλειστή η θήκη τους.

Για να είναι όμορφο, μην αφήσεις την ταινία να φαίνεται έξω από το φερίτη!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.