Jump to content



Αγορα WIFI adaptor


skepasti21

Recommended Posts

Για τον λογο το ότι δεν μπορω να ρυθμισω την καρτα που εχει το λαπτοπ ετσι ώστε να μιλαει με το ρουτερ μου , αποφασισα να εγκαταληψω κάθε προσπαθεια και να στραφω στην ευκολη λυση, της αγορας ενός ανταπτορα... Ψαχνω λοιπον εναν ανταπτορα τυπου σαν αυτό σαν ειδος, για να είναι οσο γινεται πιο διακριτικο και ευκολο στην μεταφορα μαζι με το λαπτοπ.Αλλα δεν ξερω τι γινεται στα θεματα της αξιοπιστίας και της σταθεροτητας....βλέπετε αν καεις μια φορα φυσας και το γιαουρτι, η καρτουλα που εχει το λαπτοπ με εχει προβλητισει απίστευτα σχετικα με το θεμα των ανταπτορων... η διαρυθμιση του σπιτιου είναι 2οροφο και το ρουτερ είναι το NETIS WF2419 kai βρησκετε στον πανω οροφο και αυτή την στιγμη προσωρινα χρησιμοποιω το USB D-Link AirPlus G DWL-G122 (rev.C) και παει ΠΡΙΜΑ.........αν γινεται ότι υλικο είναι να πεσει στο τραπεζι να είναι από το e-shop αν γινεται μιας και βολεύομαι με τα e-shop points.

ευχαριστω εκ των προτερων παιδες.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο λαπτοπ έχεις και ποια κάρτα φοράει; Πιθανώς να είναι καλύτερο να αλλάξεις αυτήν από το να βάλεις USB. Π.χ. έχω αλλάξει σε λαπτοπ την υπάρχουσα κάρτα wifi με αυτή και είδα μεγάλη διαφορά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2016 at 9:17 ΜΜ, το μέλος skepasti21 έγραψε:

Ψαχνω λοιπον εναν ανταπτορα τυπου σαν αυτό σαν ειδος

Αυτός είναι πανάκριβος. Αυτός είναι ό,τι πρέπει, δεν εξέχει σαν αγγούρι και επομένως μπορεί να είναι μόνιμα φορεμένος ακόμα και με το λάπτοπ μέσα στην τσάντα, και ΔΟΥΛΕΥΕΙ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ της ίδιας άποψης με τον GriGaS είμαι. Είναι πάμφθηνες οι καρτούλες αυτές και πολύ καλές. Αρκεί να μην έχεις "κλειδωμένο" bios από τον κατασκευαστή του laptop (γι'αυτό και ρώτησε ο συνφορουμίτης ποιο έχεις). Η καρτούλα εκμεταλεύεται την/τις κεραία/ες του laptop και αν είναι κάποια αξιόλογη θα έχει πολύ καλύτερο σήμα και ταχύτητα από τα "κουμπιά" WIFI που θα σε παιδέψουν σε μέρη με μέτριο/άσχημο σήμα. Άσε που αυτά καταλαμβάνουν μια από τις 2-3 USB που έχει το λαπτοπ. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Oric said:

Αυτός είναι πανάκριβος. Αυτός είναι ό,τι πρέπει, δεν εξέχει σαν αγγούρι και επομένως μπορεί να είναι μόνιμα φορεμένος ακόμα και με το λάπτοπ μέσα στην τσάντα, και ΔΟΥΛΕΥΕΙ.

Κι εγώ έχω αυτό το ανταπτοράκι, μια χαρά δουλεύει, αλλά πρώτα θα κοίταγα αυτό που λένε ο @GriGaS και ο @TifoziF1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος TifoziF1 έγραψε:

Αρκεί να μην έχεις "κλειδωμένο" bios από τον κατασκευαστή του laptop (γι'αυτό και ρώτησε ο συνφορουμίτης ποιο έχεις).

 

και της γυναίκας το λαπτοπ δεν την έβλεπε την κάρτα wifi (toshiba satellite με διακοπτάκι on/off) και κάπου βρήκα ένα hack που κολλάς λεπτό σελοτέηπ και απομονώνεις κάτι από την κάρτα και δούλεψε. απλά δε λειτουργεί ο διακόπτης on/off.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμiτες μου σας ευχαριστω παρα πολύ για την ανταπόκρισή σας αλλα λογω ελειψης υπομονης πηγα και αγορασα αυτόν ο οποιος μολις τον κουμπωσα δουλεψε τελεια.

Anyway , αλλα δεν είναι τυχαιο ότι η υπομονη είναι αρετη την οποια εγω δεν εχω , πριν μερες ειχα γραψει και στην intell , και μου προτείνανε καποιες λυσεις, πρωτη και καλυτερη ηταν να περασω τους drivers του κατασκευαστη γιατι ειπαν ότι εχουν εργοστασιακες ρυθμισεις για το λαπτοπ. που να το φανταστω......... εδω είναι το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.