Jump to content



Βίδες για laptop


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.. Αναρτώ το θέμα μου εδώ μήπως βρω πιο...εξειδικευμένες απαντήσεις από τους λαμπίτες !
Λοιπόν έχουμε και λέμε :

Εχω το lenovo Z50-75 και στο κάτω μερος ,στην περιοχη που ειναι οι μεντεσεδες ας το πω ετσι της οθονης για να καταλαβετε που περιπου,μου εφυγαν 2 βιδες..

Ειναι και βιδες που συγκρατουν το σασι ...εβαλα 2 που μου κανανε για παρομοιες αλλα τωρα δεν βιδωνουν και γυρνανε ασταμάτητα ...

 

Σε αυτή την περιοχή του λάπτοπ :

https://www.dropbox.com/s/jlabb37kvi1ftdc/20160408_140551.jpg?dl=0

 

Aπο το manual : [ οι δυο πανω πανω βιδες] [manual link : https://download.lenovo.com/consumer/mobiles_pub/lenovo_g_z_50_series_hmm.pdf

 

http://i.imgur.com/TMZsbAQ.png

 

oποιος εχει καποια ιδεα που να βρω βιδες ή καμια γενική πρόταση τη ρίχνει ! ευχαριστω! <3

Link to comment
Share on other sites

Εχω πελαγωσει, δεν ξερω ποιες να αγοράσω :p:( *

Επισης εβαλα καποιες που πιστευα οτι κανουν ...αλλα για καποιο λογο σφηνωσανε φιλε εεε φιλη καρμεν και γυριζουν αεναα δεν βγαινουν με τιποτα ... Οποτε ελεγα να προσπαθησω να το ανοιξω , να δω αν θα βγουν οι βιδες . Και μετα αν εχω βρει ποιες να αγορασω ,να βαλω 2 να ξαναγινει κομπλε... Δεν μου χει πεσει ποτε κατω , οι βιδες δεν ξερω πως φυγανε...

 

* γραφω m2 x 3.5 mm σto ebay , και δεν μου τις βγαζει , ή αν βρω λενε m2 x 3 :/

Έγινε επεξεργασία από panos1com
Link to comment
Share on other sites

Πάνο ένα ένα να τα πάρουμε.

 

1) Εβαλες κάποιες που νόμιζες ότι κάνουν.

2) Οταν τις βίδωνες ζοριζόσουν ή από την αρχή βιδώνανε βιδώνανε και δε τερματίζανε;

3) Γιατί δε μπορείς να τις βγάλεις; Δοκίμασες με μαγνητικό κατσαβίδι ή με κάποιο μαχαιράκι καθώς ξεβιδώνεις να τις ανασηκώνεις; Βοηθάει και το τσιμπιδάκια της κοπέλας σου (ναι αυτό που έχει για τα φρύδια αλλά μη της το πεις)

4) Οταν με το καλό τις βγάλεις και αν στο 2 αυτό που απαντήσεις δείξει ότι δε χάλασες το σπείρωμα τότε ορίστε πχ ένα μαγαζί με μπόλικες Μ2

http://grobotronics.com/hardware/bides-paksimadia/vides/?features_hash=25-5055

 

Απλά το μήκος διαλεγεις. Το 5mm λογικά θα σου κάνει δουλειά και ας είχαν 3.5 αυτές του λαπτοπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/4/2016 at 9:04 PM, karmen1983 said:

Πάνο ένα ένα να τα πάρουμε.

 

1) Εβαλες κάποιες που νόμιζες ότι κάνουν. ναι , λεω αφου καθισαν κομπλε θα ναι. :p

2) Οταν τις βίδωνες ζοριζόσουν ή από την αρχή βιδώνανε βιδώνανε και δε τερματίζανε; απο την αρχη βιδωνανε και βιδωνανε και δεν σφιγγουν καπου. ουτε ξεβιδωδουν , ουτε πεφτουν αν ταρακουνησω λιγο λαπτοπ...

3) Γιατί δε μπορείς να τις βγάλεις; Διότι όσο και να γυρίζω το κατσαβίδι δεν ξεβιδώνουν/φεύγουν ... Δοκίμασες με μαγνητικό κατσαβίδι ναι ένα από αυτά που παίρνουν πολλές μύτες , μαγνητίζει αλλά δεν τις σηκώνει... ή με κάποιο μαχαιράκι ναι και με μαχαιρακι και η μια τρυπα ειναι λίγο σοδομισμένη τωρα :p καθώς ξεβιδώνεις να τις ανασηκώνεις; Βοηθάει και το τσιμπιδάκια της κοπέλας σου (ναι αυτό που έχει για τα φρύδια αλλά μη της το πεις)  θα δω τι έχει και θα δοκιμασω, έχω καβατζώσει ενα απ την αδερφή μου γιατι παλιότερα έχανα τις βίδες στο πρώην πύργο μου ή ξερω γω ξεβίδωνα και πεφτανε μέσα , αλλα ειναι χοντρο τσιμπιδακι αυτο που καβατζωσα,δεν ξερω αν βγαινουν κ πιιο λεπτα..

4) Οταν με το καλό τις βγάλεις και αν στο 2 αυτό που απαντήσεις δείξει ότι δε χάλασες το σπείρωμα τότε ορίστε πχ ένα μαγαζί με μπόλικες Μ2

Βίδες :wub:

 

Απλά το μήκος διαλεγεις. Το 5mm λογικά θα σου κάνει δουλειά και ας είχαν 3.5 αυτές του λαπτοπ

συγνωμη π απανταω αργοπορημένα! λοιπον :

Έγινε επεξεργασία από panos1com
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.