Jump to content



γνωμες για σύνθεση pc


Recommended Posts

Χριστός ανέστη σε όλους !!

 

Είμαι άσχετη περί hardware, αλλά παίζω το secondlife του οποίου η νέα έκδοση που ήδη φτιάχνουν εδώ και καιρό στήνεται πάνω στο  oculus rift.  Το pc μου είναι 7 ετών οπότε σχεδόν θα στήσω καινούργιο. Είχα μπάτζετ 500 ευρώ, χωρίς οθόνη και σκληρό,  αλλά ήδη έχω πάει στα 800 ευρώ που για να είμαι ειλικρινής δεν τα διαθέτω.

 

Άνθρωπος που ξέρει και εμπιστεύομαι μου έβγαλε την παρακάτω σύνθεση αλλά επειδή απέχει από την ενημέρωση για κάποιο καιρό μου  συνέστησε να ρωτήσω εδώ για βελτιώσεις, επειδή εκτιμά και εμπιστεύεται το forum.

 

http://prntscr.com/b0yz7i (επειδή το λινκ θα λήξει σε λίγες μέρες επισυνάπτω και την φωτογραφία )

 

Πέρα από τις γενικότερες βελτιώσεις που θα ήθελα να μου προτείνετε, μου είπε να σας ρωτήσω συγκεκριμένα και τα εξής :

 

1.       Αν το κουτί χωρά την κάρτα γραφικών ή να πάω σε aerocool aero-800.

2.       Αν το τροφοδοτικό χρειάζεται να ανέβει στα 650W για μελλοντική αναβάθμιση κάρτας γραφικών, φουλ γέμισμα των μνημών, μηχανικών ή και ssd pcie δίσκου, κτλ.  

3.       Αν οι μνήμες χρειάζεται να αγοραστούν σε συχνότητα 2666 ή δεν υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά γιατί το μπατζετ είναι ήδη πολύ ξεχειλωμένο.

4.       Μου είπε να γράψω πως το τσιπσετ της μητρικής είναι το Ζ170 για να μπορώ να βάλω μελλοντικά ξεκλείδωτο επεξεργαστή.  

 

Επειδή έχω ήδη 2 μηχανικούς δίσκους 0,5Τb και 1,5Τb αντίστοιχα, μου είπε εφόσον το μπατζετ είναι πολύ ξεχειλωμένο να μείνω με αυτούς και εάν χρειαστώ σε 1-2 χρόνια να πάρω SSD PCIe 250Gb ή μεγαλύτερο.

 

Θα μπορούσε να μειωθεί το κόστος χωρίς να μειωθούν σημαντικά οι επιδόσεις και η επεκτασιμότητα  της παραπάνω σύνθεσης;  Διότι ειλικρινά δεν προβλέπεται να ξανά πάρω υπολογιστή για τα επόμενα 5-6 χρόνια.   

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας να με διαβάσετε και για την βοήθεια σας .  

 

img.png

Έγινε επεξεργασία από kalliopi ziplon
Link to comment
Share on other sites

1. Aerocool 500:

Παράθεση

GPU clearance 374mm

Gigabyte GV-N960OC-4GD:

Παράθεση
Card size H=36 L=177 W=121 mm

Η κάρτα χωράει στο κουτί.

2. Το XFX 550W πιστεύω πως είναι αρκετό ακόμα και για μελλοντική αναβάθμιση. Η τεχνολογία προχωρά σε μικρότερες καταναλώσεις.

Για το 3 ας απαντήσουν όσοι γνωρίζουν τα περι Skylake αρχιτεκτονικής.

4. Εφόσον δεν απαιτεί αρκετά παραπάνω το Z170 από μια λύση σε άλλο chipset (π.χ. Η170), καλό είναι να υπάρχει η δυνατότητα για ξεκλείδωτο επεξεργαστή.

Το μειονέκτημα σε αυτό είναι:

α) Το αν μπορείς να ασχοληθείς με overclock και το πόσο θα είναι το κέρδος (σε ισχύ) από αυτό.

β) Αν ψάξεις σε 5-6 χρόνια για ξεκλείδωτο επεξεργαστή πιθανόν να είναι πάμφθηνος (μιας και πολύ παλιός) αλλά "ξεζουμισμένος" από το overclock που θα έχει φάει για χρόνια.

 
Έγινε επεξεργασία από TopCLR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

-Κάρτα γραφικών και μνήμες 200€ + 67€ από το newsletter
evga gtx960 

g.skill 2133mhz

-Για την μνήμη από 80€ παίζουν 2666mhz και πάνω αν ψάξεις (σ'αυτές θα πήγαινα)

 

Επειδή τους δίσκους σου τους έχεις καιρό απ'τις χωρητικότητες που βλέπω, υπολόγισε κι έναν ssd!

240gb - 250gb παίζουν από 70€-90€

 

Παράθεση

Θα μπορούσε να μειωθεί το κόστος χωρίς να μειωθούν σημαντικά οι επιδόσεις και η επεκτασιμότητα  της παραπάνω σύνθεσης;  Διότι ειλικρινά δεν προβλέπεται να ξανά πάρω υπολογιστή για τα επόμενα 5-6 χρόνια.  

πηγαίνοντας σε h110 - b150  chipset μητρική αλλά ssd γνώμη μου να βάλεις από τώρα.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1) SSD να βαλεις απο την αρχη στο συστημα.

 

2) ποτε υπολογιζεις να μαζεψεις τα λεφτα ωστε να κανεις την αγορα?.  Υπαρχει λογος που σε ρωταω γιατι αν ειναι αρκετα μεγαλο διαστημα (4-5 μηνες) πολλα μπορει να εχουν αλλαξει.

Καλο θα ειναι (γνωμη μου παντα) να ξαναρωτησεις στο forum οταν εισαι ετοιμη να κανεις την αγορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό σαββατοκύριακο !!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !!

 Ο υπολογιστής μου χρειάζεται άμεση  αντικατάσταση και η αγορά ενός νέου είναι να γίνει άμεσα , από εβδομάδα .

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

-Κάρτα γραφικών και μνήμες 200€ + 67€ από το newsletter
evga gtx960 

g.skill 2133mhz

-Για την μνήμη από 80€ παίζουν 2666mhz και πάνω αν ψάξεις (σ'αυτές θα πήγαινα)

 

Επειδή τους δίσκους σου τους έχεις καιρό απ'τις χωρητικότητες που βλέπω, υπολόγισε κι έναν ssd!

240gb - 250gb παίζουν από 70€-90€

 

πηγαίνοντας σε h110 - b150  chipset μητρική αλλά ssd γνώμη μου να βάλεις από τώρα.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση . Η κάρτα γραφικών που μου δείχνεις είναι 2Gb ενώ ο γνωστός  μου έβαλε 4 Gb γιατί μου είπε πως εφόσον κάνω υπολογιστή με ορίζοντα 5 ετών να μη πάω σε 2Gb για 20 ευρω.

 

Για τους δίσκους, είναι στις 7200 στροφές και έχω ελεύθερα 750Gb. Του είπα τι μου γράψατε και  μου είπε πως 70 με 90 ευρώ SSD στα 256Gb είναι οι SATA III, που είναι οι πιο αργοί από τις 3 γενιές των  SSD. Για αυτό μου έχει προτείνει να πάρω αργότερα αυτόν εδώ :

 

SSD SAMSUNG SM951-NVME 256GB PCIE M.2 2280-D3-M (NGFF) BULK

http://www.e-shop.gr/ssd-samsung-sm951-nvme-256gb-pcie-m2-2280-d3-m-ngff-bulk-p-PER.306120

 

Μου είπε πως διάλεξε μητρική που υποστηρίζει NVME PCIE M.2 (χ4) ειδικά για αυτό το σκοπό, αλλά μου ζήτησε να σας ρωτήσω αν η συγκεκριμένη μητρική υποστηρίζει Boot από (NVME) PCIE ή M.2. Εάν όχι, θα μπορούσατε να μου προτείνετε μία αντίστοιχη δυνατοτήτων μητρική που να υποστηρίζει και Boot από τέτοιον SSD;

 

Τελικά για τις μνήμες  αξίζει να δω για 2666 αντί για 2133; Οverclocing και τέτοια αν και όταν χρειαστεί θα πάω να μου το κάνουν άλλοι. 

Έγινε επεξεργασία από kalliopi ziplon
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος TopCLR έγραψε:

1. Aerocool 500:

Gigabyte GV-N960OC-4GD:

Η κάρτα χωράει στο κουτί.

2. Το XFX 550W πιστεύω πως είναι αρκετό ακόμα και για μελλοντική αναβάθμιση. Η τεχνολογία προχωρά σε μικρότερες καταναλώσεις.

Για το 3 ας απαντήσουν όσοι γνωρίζουν τα περι Skylake αρχιτεκτονικής.

4. Εφόσον δεν απαιτεί αρκετά παραπάνω το Z170 από μια λύση σε άλλο chipset (π.χ. Η170), καλό είναι να υπάρχει η δυνατότητα για ξεκλείδωτο επεξεργαστή.

Το μειονέκτημα σε αυτό είναι:

α) Το αν μπορείς να ασχοληθείς με overclock και το πόσο θα είναι το κέρδος (σε ισχύ) από αυτό.

β) Αν ψάξεις σε 5-6 χρόνια για ξεκλείδωτο επεξεργαστή πιθανόν να είναι πάμφθηνος (μιας και πολύ παλιός) αλλά "ξεζουμισμένος" από το overclock που θα έχει φάει για χρόνια.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που διέθεσες για να μου βρεις τις διαστάσεις και να μου απαντήσεις!! Για το overclock αν και όταν θα μου το κάνουν άλλοι, και για ξεκλείδωτο επεξεργαστή ευελπιστώ όταν έρθει η ώρα να βρω αμεταχείριστο στο Ebay.

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος kalliopi ziplon έγραψε:

ο γνωστός  μου έβαλε 4 Gb γιατί μου είπε πως εφόσον κάνω υπολογιστή με ορίζοντα 5 ετών να μη πάω σε 2Gb για 20 ευρω.

Συγνωμη κιολας αλλα αν θες υπολογιστη  για 5 χρονια πρεπει να ανεβασεις αρκετα το budget σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος kalliopi ziplon έγραψε:

 

Τελικά για τις μνήμες  αξίζει να δω για 2666 αντί για 2133; Οverclocing και τέτοια αν και όταν χρειαστεί θα πάω να μου το κάνουν άλλοι. 

Όχι. Εάν στο μέλλον προτίθεσαι να αγοράσεις ξεκλείδωτο επεξεργαστή ("k"), δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος χρήσης μνήμης υψηλότερης συχνότητας. Όμως, να ξοδέψεις 225€ σήμερα για κλειδωμένο επεξεργαστή και άλλα τόσα -αν όχι περισσότερα- στο μέλλον για ξεκλείδωτο, αφ' ης στιγμής ήδη τα 800€ σου είναι πολλά, είναι παράδοξο. Σημειωτέον, πως το overclocking σε καμιά περίπτωση δεν θα σου δώσει αύξηση ταχύτητας πάνω από 8-10%, ό,τι και να κάνεις. 

 

Όσον αφορά τη μελλοντική χρήση δίσκου nvme, για να ξεκινήσει σύστημα από τέτοιον δίσκο προϋποτίθεται εξελιγμένο uefi, πράγμα που διαθέτουν όλα τα motherboard με socket 1151, (εκτός ίσως από τα φθηνά, με χρήση του h110, κι αυτό μόνο για λόγους marketing από μέρους των κατασκευαστών τους), ενώ προϋποτίθεται επίσης πλήρης υποστήριξη από το λειτουργικό σύστημα, που πρέπει να είναι Windows 8.1 ή μεταγενέστερα. Γίνεται και με παλαιότερα Windows, έως και Windows 7, αλλά με χρήση driver από μέρους του κατασκευαστή του δίσκου. Βεβαίως, ανακύπτει το ερώτημα, τί θα τον κάνεις έναν τέτοιο δίσκο, καθώς είναι αντικειμενικά υπερβολικό να μπουτάρεις τον υπολογιστή από δίσκο nvme, ο οποίος είναι φυσικά πάρα πολύ γρήγορος, απλώς και μόνο για να παίζεις το συγκεκριμένο παιχνίδι, άντε και να σερφάρεις, ή έστω να παίζεις κάποιο βαρύτερο παιχνίδι του σήμερα. 

 

Οι εναλλακτικές λύσεις που θα είχα, αν ήμουν στη θέση σου:

 

700.gif

 

600.gif

 

500.gif

 

...κρατώντας υπό σημείωσιν πως ο (κατώτερος του i5-6500) i3-6100 ήδη υπερκαλύπτει κατά πολύ τις ανάγκες υπολογιστικής ισχύος, όχι μόνο για το συγκεκριμένο παιχνίδι, αλλά και για άλλα, βαρύτερα. Ειδικά όσον αφορά την πρόταση των 700€, μπορείς απλώς να αφαιρέσεις τον SSD και να αγοράσεις έναν 250άρη nvme τώρα. Εν τέλει, κι αυτά που σου προτείνει ο άνθρωπος που έχεις συμβουλευθεί, μια χαρά πρόταση είναι (έχει κι αυτός το δίκιο του, προκρίνοντας εξ αρχής έναν αρκετά ισχυρό επεξεργαστή), έχοντας κατά νου τη μελλοντική πρόσθεση ενός SSD, ακόμα και nvme, από τον οποίον ασφαλώς θα μπουτάρει το σύστημα, είτε κατ' ευθείαν, είτε με κάποια μικρή ρύθμιση στο uefi, και υπό την no-hassle προϋπόθεση ότι θα τρέχουν Windows 8.1 ή μεταγενέστερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kalliopi ziplon έγραψε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση . Η κάρτα γραφικών που μου δείχνεις είναι 2Gb ενώ ο γνωστός  μου έβαλε 4 Gb γιατί μου είπε πως εφόσον κάνω υπολογιστή με ορίζοντα 5 ετών να μη πάω σε 2Gb για 20 ευρω.

Για την κάρτα δεν είδα ότι είναι 2gb, αλλά τα 4gb να γνωρίζεις ότι δεν έχει την δύναμη να τα αξιοποιήσει. Για 20€ οκ πήγαινε στην 4gb.

Παράδειγμα το smart πιάνει ~140khm, σου βάζουν κοντέρ 280khm δεν πρόκειται να τα πιάσει, πάλι ~140khm θα πιάνει.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος kalliopi ziplon έγραψε:

Για τους δίσκους, είναι στις 7200 στροφές και έχω ελεύθερα 750Gb. Του είπα τι μου γράψατε και  μου είπε πως 70 με 90 ευρώ SSD στα 256Gb είναι οι SATA III, που είναι οι πιο αργοί από τις 3 γενιές των  SSD. Για αυτό μου έχει προτείνει να πάρω αργότερα αυτόν εδώ :

7200rpm μπορεί να είναι αλλά δεν λέει κάτι αυτό σε σχέση μ'έναν ssd ως προς την  απόδοση και αποκρισιμότητα. Πόσο καιρό έχουν  ''ζωή'' ακόμα οι μηχανικοί σου δίσκοι?

Οι m2 pcie ssd ok είναι πιο γρήγοροι (ακριβότερη) ως προς τους ssd, αλλά για την χρήση που θα κάνεις δεν θα αντιληφθείς την διαφορά σε σύγκριση μεταξύ τους , ενώ σε σύγκριση με τον μηχανικό δίσκο θα την αντιληφθείς.

 

Για τις μνήμες η διαφορά της τιμής απ'τα 2133 στα 2666+ είναι  στα 5-10€ απ'αυτές που έβαλες.

 

Το nvme είναι ρύθμιση στο bios που θα κάνεις στην περίπτωση του m2.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά χίλια ευχαριστώ!!!

 Μας έχετε βοηθήσει απίστευτα πολύ!!

Μακάρι να μπορούσα να δώσω περισσότερα χρήματα , με δανεικά θα τον φτιάξω.

Στον  υπολογιστή ήδη  χρησιμοποιώ  Photoshop με 3D και ολοένα και περισσότερο blender μιας και φτιάχνω και πουλάω πράγματα μέσα στο παιχνίδι. Μου είπαν καλό είναι να έχω 4 πυρήνες, δηλαδή Ι-5. Στο παιχνίδι αυτό μου δίνεται η δυνατότητα να βγάλω ένα μικρό εισόδημα φτιάχνοντας διάφορα ( μιας και είμαι άνεργη).

 

Όντως τα 4 Gβ δεν μπορεί να τα αξιοποίησει η 960; Αν είναι να πάω σε 2Gβ να πάρω την 950 που είναι αρκετά φτηνότερη. 

Έγινε επεξεργασία από kalliopi ziplon
Link to comment
Share on other sites

Για 20€ διαφορά πήγαινε στην 4gb. Σε κάποια παιχνίδια θα κρατάει πιο σταθερά τα fps στα παιχνίδια όταν θα χρειάζεται παραπάνω μνήμη ή να έχει 2-4fps παραπάνω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα και την ανάλυση που θα έχεις.Αν έχεις μεγάλη ανάλυση,πάνω από 1080, αυτή με τα 4gb θα κάνει καλύτερη διαχείριση.Επίσης οι 2666mhz μνήμες ανεβάζουν πολύ τα frames σε παιχνίδια σε σχέση με τις 2133 και αφού πας σε z170 έχεις αυτή την επιλογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.