Jump to content



Επιλογή midi (αθόρυβου) κουτιού


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Ψάχνω ένα όσο το δυνατόν ποιοτικότερο, αθόρυβο, όμορφο(;), midi κουτί για να στεγάσω 3 δίσκους (2 συμβατικούς hdd + 1 ssd), τον Core i5 2500K μαζί με τη Xigmatek Gaia, μια VTX3D 7870, καθώς και ένα DVDRW.

Ο υπολογιστής θα είναι στο δωμάτιο οπότε ψάχνω όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο κουτί.

Έχω δει κάποια κουτιά αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Με σειρά προτίμησης και χαρακτηριστικών:

 

1. Fractal Design R5

2. Be Quiet Silent Base 600

3. NZXT H440

 

Από αυτά με βάση διάφορα reviews πρώτη επιλογή σε θέμα ηχομόνωσης/κατασκευής/cable management είναι το R5, το Be Quiet δείχνει πολύ προσεγμένο αλλά δεν ξέρω τι λέει από ποιότητα κατασκευής, το Η440 δεν έχει θέση για DVDRW αλλά ίσως μπορούσα να ζήσω και χωρίς αυτό (ή να το κάνω εξωτερικό), διαβάζω πολλά θετικά σχόλια αλλά ανεβαίνει και σε τιμή.

Κάθε πρόταση - άποψη ευπρόσδεκτη.

Τέλος να αναφέρω πως δεν θα ήθελα να ξεφύγω πάνω από τα 130 ευρώ περίπου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το θόρυβο στο κουτί σου τον παράγουν τα παρακάτω:

1. Μηχανικοί δίσκοι. Μοτέρ και κραδασμοί. Για το πρώτο δύσκολα κάνεις κάτι, για το δεύτερο υπάρχουν βάσεις ή κουτιά με καλές βάσεις

2. Ανεμιστήρες. Για τους ανεμιστήρες του κουτιού, μπορείς να κάνεις κάτι και να τους αλλάξεις με ποιοτικότερους και αθόρυβους. Για τον επεξεργαστή, το ίδιο. Η 7870 όμως, είναι γενικά θορυβώδης. Ανάλογα με τη χρήση που κάνεις, μπορείς να πας σε μια κάρτα νεώτερης τεχνολογίας με σαφώς λιγότερο θόρυβο.

 

Από εκεί και πέρα, για να μειώσεις το θόρυβο που βγαίνει από το κουτί, χρειάζεσαι κάποια ηχομονωτικά/ηχοαπορροφητικά υλικά, που δε βλέπω σε κανένα από τα παραπάνω κουτιά.

Στα λέω, για να μην έχεις μεγάλες προσδοκίες, ή για να βρεις λύσεις ώστε να μειώσεις το θόρυβο κι όχι να τον "μπουκώσεις".

 

Αν η προτεραιότητά σου είναι ο θόρυβος και δε θέλεις απλά ένα καινούριο κουτί γιατί βαρέθηκες το παλιό, ρίξε και μια ματιά κι εδώ, αν και θα απογοητευτείς από τις τιμές.

http://www.acousticpc.com/index.html

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου κουτι Aerocoll DS200 είναι άκρως αθόρυβο , καλό σε θερμοκρασίες και ανα το συνδιάσεις με αθόρυβη ψύκτρα και καινουργιας τεχνολογίας gpu Δεν θα ακούς τίποτα . Στη δική μου σύνθεση το μόνο που ακουγόταν ήταν ενας HDD που έχω σαν δευτερο τον οποίο τόν έχω πιάσει με καλώδια και κάθεται στον αέρα και πλέον  σε νορμάλ συνθήκες είμαι dead silent .

Link to comment
Share on other sites

@Wizard! Το υπάρχον κουτί είναι αρχαίο και θέλω να προσθέσω στο άμεσο μέλλον ένα δίσκο ακόμη οπότε η κατάσταση θα γίνει απελπιστική από το καλωδιομάνι αν βέβαια καταφέρω να τον στριμώξω κάπου για αυτό αρχικά ψάχνω νεο κουτί.

Δεν τρέφω ψευδαισθήσεις ως προς το θόρυβο, απλά αν μπορώ να τον περιορίσω εως ένα βαθμό και με το κουτί γιατί όχι.

@npetras Το aerocooll ωραίο φαίνεται, δεν το είχα πετύχει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

To DS200 ίσως είναι το μόνο από όσα αναφέρθηκαν που έχει κάποια ηχομονωτικά.

Εντύπωση πάντως μου κάνει που ο @npetras χρειάστηκε να κάνει παντέντα με τον δίσκο για να μην έχει κραδασμούς. Οι βάσεις που έχει, φαίνονται καλοσχεδιασμένες.

Link to comment
Share on other sites

Το DS200 έχει ηχομόνωση στα πλάγια για το δικό μου μοντέλο χωρίς τζάμι και πράγματι έχει κάλες βάσεις για τους σκληρούς . Εγω είμαι ψείρας μιας και ο seagate baracudda που έχω κάνει ένα πολυ μικρό βουητό που όταν το σύστημα είναι εντελώς αθόρυβο το βράδυ το καταλαβαίνω  , πράγμα που μου σπάει τα νευρα . Με αυτή τη πατέντα δεν περνάει το μικρό αυτό βουητό στο σασί .

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2016 at 11:19 ΠΜ, το μέλος shodan έγραψε:

Καλημέρα σας,

 

Ψάχνω ένα όσο το δυνατόν ποιοτικότερο, αθόρυβο, όμορφο(;), midi κουτί για να στεγάσω 3 δίσκους (2 συμβατικούς hdd + 1 ssd), τον Core i5 2500K μαζί με τη Xigmatek Gaia, μια VTX3D 7870, καθώς και ένα DVDRW.

Ο υπολογιστής θα είναι στο δωμάτιο οπότε ψάχνω όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο κουτί.

Έχω δει κάποια κουτιά αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Με σειρά προτίμησης και χαρακτηριστικών:

 

1. Fractal Design R5

2. Be Quiet Silent Base 600

3. NZXT H440

 

Από αυτά με βάση διάφορα reviews πρώτη επιλογή σε θέμα ηχομόνωσης/κατασκευής/cable management είναι το R5, το Be Quiet δείχνει πολύ προσεγμένο αλλά δεν ξέρω τι λέει από ποιότητα κατασκευής, το Η440 δεν έχει θέση για DVDRW αλλά ίσως μπορούσα να ζήσω και χωρίς αυτό (ή να το κάνω εξωτερικό), διαβάζω πολλά θετικά σχόλια αλλά ανεβαίνει και σε τιμή.

Κάθε πρόταση - άποψη ευπρόσδεκτη.

Τέλος να αναφέρω πως δεν θα ήθελα να ξεφύγω πάνω από τα 130 ευρώ περίπου.

 

 

και το define s είναι καλή επιλογή   

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.