Jump to content



Ζωή στην Κύπρο


Recommended Posts

Πιθανοτατα Μαριε σου λενε οτι αν εχει βρει αντρα Κυπριο θα εχει διαφορετικη αντιμετωπιση απ τους Κυπριους.Γενικα τους καλαμαραδες οπως μας  λενε τους εχουν πολυ ρατσισμο.Στα θεμα μπακουριου κλπ εγω ακουω καλα λογια.Εχω φιλο μισο κυπριο που επισκεφτεται το νησι τακτικα.Σε συγκεκριμενες πολεις εχει πολλες ρωσιδες ουκρανες κλπ και γενικα ειναι καλυτερα τα πραγματα σε συγκριση με Ελληνικη επαρχια.Τωρα σε σχεση με Θεσ/νικη Αθηνα δε γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω να παω απο το 2007.... δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα τωρα.. αλλα με ενα  μισθο (1000€) εκει τα φερνεις δυσκολα βολτα... ενω εδω ζεις πολυ καλυτερα με τα ιδια χρηματα.

Εσυ ξερεις καλυτερα τα οικονομικα σου και αποφασιζεις τι ειναι καλυτερο για σενα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ειμαι απο Αθηνα και ζω στη Κυπρο τα τελευταια 4 χρονια. Καταρχην ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις συμπερασματα για μια χωρα που πηγες μερικες μερες ηπιες μερικους καφεδες και εφυγες. Η ζωη στη Κυπρο ειναι σαφως πιο ακριβη απο οτι στην Ελλαδα ειδικα στα ενοικια στο φαγητο και τις υπηρεσιες. Ο καιρος ειναι πολυ καλος με πολυ ζεστα καλοκαιρια και ηπιους χειμωνες με πολυ υγρασια. Οι δημοσιες συγκοινωνιες ειναι σε νηπιακο σταδιο και δεν εξυπηρετουν πρακτικα και το ταξι σε τιμες "Γερμανιας", οποτε το αυτοκινητο (οδηγουν δεξια οπως στην Αγγλια) επιβαλλεται κατι που θα σας κοστισει για αρχη μερικες χιλιαδες ευρω. Οσον αφορα τις δουλειες, εξαρταται πολυ απο τι ξερεις να κανεις,προφανως αν εισαι σερβιτορος ή ψαχνεις μια απλη δουλεια σεζον  δε θα μπορεσεις να παρεις πολλα λεφτα, που αλλωστε θα παρεις? Εαν εισαι ομως π.χ ειδικος σε IT, προγραμματισμο, forex και οικονομικα η εισαι εξειδικευμενος πωλητης σιγουρα θα βρεις μια αξιοπρεπη εργασια με μισθο μεγαλυτερο απο οτι θα επαιρνες στην Ελλαδα και με πολυ λιγοτερη φορολογια. Η κυπρος ειναι μια μικρη αγορα και το βιογραφικο χωρις προσωπικη επαφη με τηλεφωνο τουλαχιστον δυσκολα δουλευει (και στην Ελλαδα χωρισ "γνωστο" τι γινεται?)  εκτος αν ειστε εξειδικευμενοι και χτυπατε μια θεση σε ξενη εταιρια. Η νυχτερινη ζωη δεν ειναι κατι φοβερο εκτος αν πατε στη Λεμεσο και εχετε και διαθεσιμο χρημα γιατι οι τιμες λογω ρωσσικων επενδυσεων εχουν εκτοξευτει. Επισης αν ειστε τυπος που πηγαινει συνεχεια σε πολιτιστικες εκδηλωσεις, θεατρα, συναυλιες η στα μπουζουκια καθε Σαββατο σιγουρα θα βαρεθειτε τη ζωη σας στη Κυπρο ειδικα το χειμωνα.  Η κοινωνια εδω ειναι αρκετα συντηρητικη και κλειστη, οι ανθρωποι παντρευονται και κανουν παιδια στα 25 μαξιμουμ, και δεν ειναι ευκολο να κανετε νεους φιλους ειδικα αν ειστε μονος. Ποιος ομως παει συνεχεια στα μπουζουκια κι στα θεατρα? Εαν ειστε ανεργος η κακοπληρωμενος στην Ελλαδα η θελετε να κανετε οικογενεια η Κυπρος ειναι μια πολυ καλη πρωτη επιλογη πριν πατε στη Βορεια Ευρωπη οπου το 30-40% του εισοδηματος θα φευγει σε φορους πριν καν το δειτε και θα παγωνετε 5 μηνες το χρονο. Ολα ειναι θεμα επιλογων

Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2016 at 7:42 ΜΜ, το μέλος ΣτοΠαραΠεντε έγραψε:

Επίσης δεν απαντούν σε όσους στέλνουν βιογραφικά ηλεκτρονικά. Καλύτερα να πας ο ίδιος εκεί. Από αρκετούς γνωστούς μου αυτή ήταν η απάντηση. Και παίζει σημαντικό ρόλο η εξωτερική εμφάνιση. Πλέυρισαν οι δικοί μου γνωστό τους που η κόρη του έχει δικηγορικό γραφείο στην Κύπρο και τους ρώτησε τι εμφάνιση έχω και αν ντύνομαι επίσημα και επώνυμα. Να μην αναφερθώ στα λοιπά προσόντα. Αν ήξερα ότι θα χρειαζόταν να μιλάω ρώσικα, κινέζικα, κορεάτικα, αραβικά, ινδικά, τούρκικα κτλ πλην των κλασικών ευρωπαϊκών γλωσσών, καλύτερα να'χα κόψει τα ιδιαίτερα του Λυκείου για να μπορώ να τις πληρώσω.

Λαχανικά και φρούτα τα χρυσοπληρώνεις λόγω μικρής εγχώριας παραγωγής. Νερό πόσιμο; Ανέκδοτο! Ακόμη και το σπιτικό φαγητό κοστίζει όσο της ελληνικής ταβέρνας, ενώ για να φας έξω οικονιμικά υπολόγισε τουλάχιστον 20 ευρώ. Μόνο τα καύσιμα και τα αυτοκίνητα είναι ακριβά. ΜΜΜ δεν υπάρχουν και δε συμφέρει το ταξί. Δεν ξέρω αν έχουν ποδηλατόδρομους. Κάπου διάβασα ότι έχουν μεγάλες ιπτάμενες κατσαρίδες που δε φοβούνται τους ανθρώπους και τις βρίσκεις να "λιάζονται" ακόμη και στο κρεβάτι σου!

Το μόνο καλό είναι τα φτηνά αεροπορικά, αλλά η Ryan Air φεύγει από την Ελλάδα και δεν ξέρω τι θα γίνει. 

Το νερο δεν ειναι ποσιμο αλλα βρισκεις φτηνο απο δεξαμενες με κερματα που ειναι παντου. Τα καυσιμα ειναι πολυ φτηνοτερα απο Ελλαδα (αμολυβδη στο 1.13) και υπαρχουν μεταχειρισμενα αυτοκινητα σε καλη κατασταση και τιμη μεσω εισαγωγης αποΙαπωνια η Αγγλια. . Η εξωτερικη εμφανιση παιζει μεγαλο ρολο και την κοιτανε πολυ καθως και το αυτοκινητο που οδηγεις. Τα αεροπορικα εισιηρια δεν ειναι καθολου φτηνα γενικα, μονο αν τα κλεισεις 2-3 μηνες πριν. Φαγητο εξω ειναι περιπου οσο στην Ελλαδα. Οσο τα φρουτα εχουν φτηνηνει λογω μεγαλων σουπερμαρκετ που υπαρχουν πλεον στη Κυπρο.Οσο για τις κατσαριδες κυκλοφορουν μονο το καλοκαιρι και ειναι τεραστιες

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.