Jump to content



Ζωή στην Κύπρο


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

 

Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη κάποιου που να γνωρίζει την κατάσταση στην Κύπρο.

Αυτή τη στιγμή με την γυναίκα μου ζούμε στην Γερμανία. Εγώ είμαι τεχνικός η/υ και δικτύων και η γυναίκα μου έχει τελειώσει Αγροτική οικονομία και έχει μεταπτυχιακό στο μάνατζμεντ και μάρκετινγκ.

Μετά από 5 περίπου χρόνια εδώ θα θέλαμε να επιστρέψουμε είτε στην Ελλάδα (δύσκολο λόγο της κατάστασης) είτε στην Κύπρο.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν δουλείες σε αυτούς τους τομείς και γενικά που κυμαίνονται οι μισθοί στην Κύπρο,και για το κόστος ζωής .

 

Σας ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Σου συνιστω να μην πας Κυπρο η ζωη ειναι βαρετη που θα θελεις να φυγεις μετα απο 1 εβδομαδα 

τωρα το κοστος διαβιωσης ειναι ακριβουτσικα αναλογα αν προτιμας φαγητα της πλακας νταξει παλευεται αν προτιμας φαγητα με ποιοτητα τοτε θα πρεπει να δωσεις λιγο παραπανω και δεν ξερω αν θα σου περισσευουν συνολικα τα νοικια ειναι πανω κατω κοντα σ'εμας και ειναι αναλογα καινουργιο παλιο το ρευμα ειναι πολυ τσιμπημενα εκει και το νερο δεν πινεται :p

τωρα για δουλειες ελαχιστα θα βρεις αν οχι θα βρεις αλλα με πολυ υψηλα στανταρ προυπηρεσιες κτλπ απαιτουν τα μεροκαματα ειναι αναλογα τι ειδικοτητα θα εχεις αν εισαι για ταμειας σερβιτορος μαξιμουν 600 ευρω εως 800 ευρω μετα ανεβαινει ανα κατηγορια πχ υπευθυνος επιχειρησης ξεκιναει απο 900 ευρω και πανω.

 

αλλα σου λεω δεν αξιζει να πας Κυπρο και αν πας θα βαρεθεις γρηγορα διοτι η ζωη δεν ειναι οπως στην Ελλαδα εγω πηγα για 2 εβδομαδες ειχα σκοπο να μεινω αλλα μετα καταλαβα οτι δεν αξιζει και μετα ειδα οτι αυτοι ειναι σε χειροτερη κατασταση απο μας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος icy20 έγραψε:

Η κυπρος χειροτερα απο μας? Μηπως κατι λαθος κανεις? Εκει εχουν λεφτα σχεδον ολοι...

καθολου λαθος αγαπητε μου διοτι εζησα την κυπρο και εκτος κρισης και εντος κρισης το οτι εχουν λεφτα ολοι δεν σημαινει οτι υπαρχουν παντου δουλειες.

 

και θα σου πω πραγματικο προσωπικο παραδειγμα που ειδα

εχω παει 3 φορες 

πριν 5 χρονια Δεκεμβριο μηνα Λεμεσο κυκλοφορυσαν λιμουζινες και δουλευαν ολα τα μαγαζια κοσμο και δουλειες οσο θες περυσι πασχα Απριλιο Μηνα και καλοκαιρι Ιουλιο προς Αυγουστο Μηνα Τουριστικη σεζον εκεινα τα μερη που ειχα παει πριν 5 χρονια σημερα ηταν ολα μαγαζια με λουκετα λιμουζινα δεν ειδα μια και η ζητηση στην αγορα σημερα πολυ ποιο δυσκολη απο την Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω το αντιθετο να πω. Η αδερφη της γυναικας μου ειχε στειλει στη μιση Ελλαδα βιογραφικο (και καλο βιογραφικο) και πηρε ρεστα ενω στην Κυπρο βρηκε στα λεφτα που επαιρνε ηδη που ηταν καλα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Εγω παλι εχω το αντιθετο να πω. Η αδερφη της γυναικας μου ειχε στειλει στη μιση Ελλαδα βιογραφικο (και καλο βιογραφικο) και πηρε ρεστα ενω στην Κυπρο βρηκε στα λεφτα που επαιρνε ηδη που ηταν καλα...

οπως ειπα παει αναλογα στην Κυπρο κυριως ζηταν υπευθυνους προισταμενους ως συνηθως με υψηλες προυπηρεσιες εγω παλι μπορω να σου πω οτι εστειλα τοσα βιογραφικα σε Λαρνακα Λεμεσο Παφο απο το Απριλη εως τον Ιουλιο και δεν ημουν αποδεκτος με καλη προυπηρεσια σε ειδικοτητες που ζητουσαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/14/2016 at 1:45 AM, Iraklis said:

οπως ειπα παει αναλογα στην Κυπρο κυριως ζηταν υπευθυνους προισταμενους ως συνηθως με υψηλες προυπηρεσιες εγω παλι μπορω να σου πω οτι εστειλα τοσα βιογραφικα σε Λαρνακα Λεμεσο Παφο απο το Απριλη εως τον Ιουλιο και δεν ημουν αποδεκτος με καλη προυπηρεσια σε ειδικοτητες που ζητουσαν.

Επίσης δεν απαντούν σε όσους στέλνουν βιογραφικά ηλεκτρονικά. Καλύτερα να πας ο ίδιος εκεί. Από αρκετούς γνωστούς μου αυτή ήταν η απάντηση. Και παίζει σημαντικό ρόλο η εξωτερική εμφάνιση. Πλέυρισαν οι δικοί μου γνωστό τους που η κόρη του έχει δικηγορικό γραφείο στην Κύπρο και τους ρώτησε τι εμφάνιση έχω και αν ντύνομαι επίσημα και επώνυμα. Να μην αναφερθώ στα λοιπά προσόντα. Αν ήξερα ότι θα χρειαζόταν να μιλάω ρώσικα, κινέζικα, κορεάτικα, αραβικά, ινδικά, τούρκικα κτλ πλην των κλασικών ευρωπαϊκών γλωσσών, καλύτερα να'χα κόψει τα ιδιαίτερα του Λυκείου για να μπορώ να τις πληρώσω.

Λαχανικά και φρούτα τα χρυσοπληρώνεις λόγω μικρής εγχώριας παραγωγής. Νερό πόσιμο; Ανέκδοτο! Ακόμη και το σπιτικό φαγητό κοστίζει όσο της ελληνικής ταβέρνας, ενώ για να φας έξω οικονιμικά υπολόγισε τουλάχιστον 20 ευρώ. Μόνο τα καύσιμα και τα αυτοκίνητα είναι ακριβά. ΜΜΜ δεν υπάρχουν και δε συμφέρει το ταξί. Δεν ξέρω αν έχουν ποδηλατόδρομους. Κάπου διάβασα ότι έχουν μεγάλες ιπτάμενες κατσαρίδες που δε φοβούνται τους ανθρώπους και τις βρίσκεις να "λιάζονται" ακόμη και στο κρεβάτι σου!

Το μόνο καλό είναι τα φτηνά αεροπορικά, αλλά η Ryan Air φεύγει από την Ελλάδα και δεν ξέρω τι θα γίνει. 

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 25/5/2016 at 7:42 ΜΜ, το μέλος ΣτοΠαραΠεντε έγραψε:

Επίσης δεν απαντούν σε όσους στέλνουν βιογραφικά ηλεκτρονικά. Καλύτερα να πας ο ίδιος εκεί. Από αρκετούς γνωστούς μου αυτή ήταν η απάντηση. Και παίζει σημαντικό ρόλο η εξωτερική εμφάνιση. Πλέυρισαν οι δικοί μου γνωστό τους που η κόρη του έχει δικηγορικό γραφείο στην Κύπρο και τους ρώτησε τι εμφάνιση έχω και αν ντύνομαι επίσημα και επώνυμα. Να μην αναφερθώ στα λοιπά προσόντα. Αν ήξερα ότι θα χρειαζόταν να μιλάω ρώσικα, κινέζικα, κορεάτικα, αραβικά, ινδικά, τούρκικα κτλ πλην των κλασικών ευρωπαϊκών γλωσσών, καλύτερα να'χα κόψει τα ιδιαίτερα του Λυκείου για να μπορώ να τις πληρώσω.

Λαχανικά και φρούτα τα χρυσοπληρώνεις λόγω μικρής εγχώριας παραγωγής. Νερό πόσιμο; Ανέκδοτο! Ακόμη και το σπιτικό φαγητό κοστίζει όσο της ελληνικής ταβέρνας, ενώ για να φας έξω οικονιμικά υπολόγισε τουλάχιστον 20 ευρώ. Μόνο τα καύσιμα και τα αυτοκίνητα είναι ακριβά. ΜΜΜ δεν υπάρχουν και δε συμφέρει το ταξί. Δεν ξέρω αν έχουν ποδηλατόδρομους. Κάπου διάβασα ότι έχουν μεγάλες ιπτάμενες κατσαρίδες που δε φοβούνται τους ανθρώπους και τις βρίσκεις να "λιάζονται" ακόμη και στο κρεβάτι σου!

Το μόνο καλό είναι τα φτηνά αεροπορικά, αλλά η Ryan Air φεύγει από την Ελλάδα και δεν ξέρω τι θα γίνει. 

αυτο πες το στον αλλον εγω τα ξερω ολα αυτα προσωπικα εγω δεν θα συνιστουσα σε οποιον διποτε να παει να ζησει στην Κυπρο διοτι αν δεν προυποθετει μια χωρα ποιοτητα φαγητου  ισοδυναμει με την κατασταση υγειας αν βεβαια δεν τον ενδιαφερει η υγεια του καλος τοτε να παει δεν ειναι τυχαιο που ο μισος πληθυσμος εχει προβληματα υγειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/6/2016 at 2:48 PM, Iraklis said:

αυτο πες το στον αλλον εγω τα ξερω ολα αυτα προσωπικα εγω δεν θα συνιστουσα σε οποιον διποτε να παει να ζησει στην Κυπρο διοτι αν δεν προυποθετει μια χωρα ποιοτητα φαγητου  ισοδυναμει με την κατασταση υγειας αν βεβαια δεν τον ενδιαφερει η υγεια του καλος τοτε να παει δεν ειναι τυχαιο που ο μισος πληθυσμος εχει προβληματα υγειας.

Γιατί είναι τόσο χαμηλής ποιότητας το φαγητό και δη τη στιγμή που κοστίζει 2-3 φορές ακριβότερα σε σχέση με την Ελλάδα; Κάποιοι Κύπριοι μου΄χουν πει ότι έχουν πολύ καλά κρασιά, γαλακτοκομικά κτλ. Τώρα από λάδι, λαχανικά, φρούτα και κρέατα δεν ξέρω. Λογικά η παραγωγή κρεάτων δεν επαρκεί, οπότε οι εισαγωγές από Γαλλία, Βουλγαρία κτλ είναι μονόδρομος. Κήπους δεν έχουν στα σπίτια τους να καλλιεργούν ζαρζαβατικά ή και να φυτεύουν καρποφόρα δέντρα; Είναι δυνατή και η καλλιέργεια σε γλάστρες. Με τόσο ζεστό κλίμα λογικά δε θα'χουν ιδιαίτερο πρόβλημα. Το νερό δεν είναι πουθενά πόσιμο; Ούτε καν τα πολυδιαφημισμένα αμερικάνικα φίλτρα κάνουν  δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2016 at 3:31 ΜΜ, το μέλος ΣτοΠαραΠεντε έγραψε:

Γιατί είναι τόσο χαμηλής ποιότητας το φαγητό και δη τη στιγμή που κοστίζει 2-3 φορές ακριβότερα σε σχέση με την Ελλάδα; Κάποιοι Κύπριοι μου΄χουν πει ότι έχουν πολύ καλά κρασιά, γαλακτοκομικά κτλ. Τώρα από λάδι, λαχανικά, φρούτα και κρέατα δεν ξέρω. Λογικά η παραγωγή κρεάτων δεν επαρκεί, οπότε οι εισαγωγές από Γαλλία, Βουλγαρία κτλ είναι μονόδρομος. Κήπους δεν έχουν στα σπίτια τους να καλλιεργούν ζαρζαβατικά ή και να φυτεύουν καρποφόρα δέντρα; Είναι δυνατή και η καλλιέργεια σε γλάστρες. Με τόσο ζεστό κλίμα λογικά δε θα'χουν ιδιαίτερο πρόβλημα. Το νερό δεν είναι πουθενά πόσιμο; Ούτε καν τα πολυδιαφημισμένα αμερικάνικα φίλτρα κάνουν  δουλειά;

Διοτι δεν εχει αυτην την παραγωγη που εχει η Ελλαδα γι'αυτο και το κοστος υψηλο βαλε μεταφορα βαλε φορολογια κτλπ οριστε το κοστος, οταν κανει ενα κρατος εισαγωγη φαγητου 
διοτι προφανως η αγροτια στην Κυπρο ειναι ελλειπεστατη τοτε μην περιμενεις και καλης ποιοτητας φαγητου για πολυ πολυ ευνοητους λογους.

Σκεψου πως στην Ελλαδα σε μερικα βουνα το εδαφος ειναι σκληρο και πετρωδεις καπως ετσι ειναι σχεδον η Κυπρος παρε γκασμα παρε αροτρα δεν προκειτε να γινει η δουλεια οταν σε περισσοτερες εκτασεις στην Ελλαδα κανεις ανετα την αροτρα να ανοιξεις το εδαφος με 1 και 2 μετρα βαθος σαν βουτυρο :)

 

το γλυκο νερο εν μερη υπαρχουν αλλα δεν προοριζονται σε αγροτικες εκτασεις ουτε ομως στα σπιτια διοτι γι'αυτους το γλυκο νερο ειναι ανεκτιμητης αξιας και ειναι υπο αυστηρους κανονισμους για την σπαταλη νερου εδω να σου πω αν εχεις τι κακες συνηθειες που εχει μεσος Ελληνας πεφτει κανονικο προστιμο αν θυμαμαι καλα υπαρχουν καποια ορια για καταναλωση νερου.

 

το θαλασσινο νερο που προσπαθουν να το κανουν αφαλατωση :hehe: δεν εχει αυτην την ποιοτητα που εχει το γλυκο νερο το ξερουμε ολοι αυτο  οσα φιλτρα να βαλεις και ανθρακα να βαλεις δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχει παλι μικρο ποσοστο αλατα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δηλαδή νερό από το σούπερ μάρκετ; Συμφέρει να αγοράσεις μεταχειρισμένο όχημα για διαμονή ενός έτους ή και λίγο περισσότερο; Είδα ότι η θέρμανση/ψύξη γίνεται κυρίως με κλιματιστικό. Πόσο ακριβό είναι το ρεύμα; Έχουν ΙΚΕΑ, Lidl κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Νερο απο μαρκετ μονο τωρα για αμαξι επειδη βλεπω οτι δεν εισαι σιγουρος για ποσο καιρο θα κατσεις μην παρεις καλυτερα αν θες κατεβασε το δικο σου δικαιουσαι για 6 μηνες αλλα μετα τις 6 μηνες θα πρεπει να δωσεις καποιες εξετασεις για ΚΟΚ και με επιφυλαξη αν θυμαμαι καλα πρεπει να γινει μετατροπη το αμαξι σου.

 

δεν θυμαμαι ποσο ειναι το ρευμα αλλα ειναι λιγο ποιο ακριβα απο μας 

 

ΙΚΕΑ Lidl εχουν και Jumbo εχουν κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Ρευμα ειναι του θανατα, ετσι πληροφοριακα.

Στην Ελλαδα εχω μια καταναλωση της ταξης του ~100-120 ευρω το διμηνο που νομιζω ειμαι στον μεσο ορο που εχουμε ολοι μαζι με τα νταβατζιλικια δημοτικα τελη ερτ κλπ κλπ

Στην κυπρο πηγαινε πανω απο 200 και ειναι ΜΟΝΟ στα ηλεκτρικο. Και με ηλιακο θερμοσιφωνα που στην Ελλαδα δεν ειχα. Εχω την εντυπωση οτι ειναι διπλασια τιμη απο την Ελλαδα η κιλοβατωρα. Περιπου στα 13-14 σεντ.

Με τρελη προσοχη και οικονομια το χαμηλοτερο που ειχα πληρωσει ηταν ~150 ευρω. Την πρωτη φορα που εκανα την "ζωη" της Ελλαδας και ανοιγα και ερκοντισιο(Ν) ειχε σκασει 270 και εκλαιγα. :p Μετα το ανοιγα μονο σε γενεθλια και μεγαλες γιορτες :D

Επειδη το ειχα συζητησει με τον ΑΗΚτζη (ΔΕΗτζη) που μου εβγαλε γκομπιουτερακι να μου το υπολογισει γιατι κλαιγομουνα, αν αναβεις κλιματιστικο 1 ωρα την ημερα για ενα 9600btu τον διμηνο θα ανεβει +60-70 ευρω ο λογαριασμος σου.

Περαστικα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για το ρευμα που λεει ο φιλος απο πανω ισχυει και με το παραπανο επειδη το εισαγουν απο το ισραηλ απλα νταξει ειναι το μοναδικο πραμα που θα το χρυσοπληρωσεις και δεν την γλιτωνεις σε αλλα θεματα ομως μπορεις να γλιτωσεις εγω σου ξανα λεω προσωπικα δεν θα πηγαινα εκει ουτε για να κανω τα γεννεθλια μου που λεει ο λογος :p

 

γιατι ρε μαν δεν ψαχνεις καμια Αμερικη ; εχουν χειροτερο φαγητο ναι μεν αλλα αξιζει ο κοπος και με το παραπανω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Ολοι κακα λογια εχετε βλεπω. Η αδερφη της γυναικας μου που ειναι εκει δεν μου εχει πει τιποτα τετοια...

Απο εκει ειναι ή εχει παντρευτει κυπριο???

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Ολοι κακα λογια εχετε βλεπω. Η αδερφη της γυναικας μου που ειναι εκει δεν μου εχει πει τιποτα τετοια...

σε λιγα χρονια θα εχει να λεει :p

 

και αμα ειναι δεσμευμενη τοτε ολα γυρο της ειναι τελεια αν οχι τοτε παλι κατι την εχει ενθουσιασει 

 

παντως η Κυπρος εχει ακομη την καλη της φημη για "οικογενεια" ενα καλο για να κοιμασε ησυχος 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει φιλο εκει και το πανε σοβαρα. Δηλαδη μου λετε οτι ειναι χαλια αν εισαι μπακουρι αλλα καλα αν εισαι δεσμευμενος? LOL

 

PS Ειναι ηδη εκει 3 χρονια και...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.