Jump to content



Επιλογή monitor 300€


Recommended Posts

Για ακόμη μια φορά είμαι στο ψάξιμο για monitor..το ποσό που θέλω να διαθέσω είναι γύρω στα 300 ευρώ..Η χρήση θα είναι games κυρίως fps και διάβασμα σε forums κτλπ.Η κάρτα μου ειναι η gtx 960.

Τα προηγούμενα monitor μου είναι, dell u2414h και s2316h..Το glossy panel τελικά δεν με βολεψε, και στην περίπτωση του U2414h έπεσα σε 2 κομμάτια που είχαν αρκετό bleeding με αποτέλεσμα να τα επιστρέψω,σε σκοτεινες εικόνες πήγαινε κατευθείαν το μάτι μου στην γωνία που υπήρχε το bleeding..

Τώρα σκέφτομαι για το 1)u2417h,2) LG 29um58-p, 3)LG 24mp58vq

1)Απο οτι βλέπω είναι πάνω κάτω ίδια με το u2414h απλά ίσως καλύτερα καλιμπραρισμενη, άραγε είναι το ίδιο πάνελ;;

2)πιστεύω θα με βολέψει το 21:9 αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα την παλέψει η 960 μου σε αυτήν την ανάλυση σε battlefield και cod

3)σκεφτομαι για αυτό το monitor με σχεδόν τα μισά λεφτά, ώστε και αρκετό bleeding να έχει, τουλάχιστον να έχουν πάει τα μισά χρήματα χαμένα

Γενικά τι monitor θα προτείνατε σε αυτα τα χρήματα;

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ή αυτη ^ 

 

ή την benq  https://www.skroutz.gr/s/4814929/BenQ-XL2411Z.html?keyphrase=2411z

 

να παιζεις κυριως fps και να δινεις 300 ευρω για  60hz ειναι αμαρτια απτον αλαχ :p  

 

και οχι, ΔΕΝ χρειαζεται να πιανεις συνεχεια 144fps για να δεις την διαφορα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε για την LG 24gm77-b; βλέπω υπάρχει στο Amazon με τιμή κοντά στα 350.

Ωραία η BenQ, δεν την είχα δει..απο εγγύηση για pixels κτλπ τι παίζει;

Όσο για την aoc την αποκλείω δεν έχω εμπιστοσύνη στα καταστήματα που την φέρνουν.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

benq ειναι η πιο safe επιλογη γιατι την εχει αρκετος κοσμος πλεον, αποσο ξερω δεν εχει βγει ακομα εκτος παραγωγης και απο after sales εχεις την CPI (προς το παρων?) διπλα σου.

η LG εχει πολυ καλα χρωματα out of the box σε σχεση με τις υπολοιπες που θα σε κουρασουν λιγο μεχρι να φαινονται αποδεκτα για νορμαλ χρηση.

το συγκεκριμενο μοντελο ομως ειναι εκτος παραγωγης οποτε πραγματικα δεν εχω ιδεα τι υποστηριξη θα εχεις σε περιπτωση που σου βγαλει προβλημα. πληροφοριακα για 1 χρονο την ειχανε αρκετα ελληνικα μαγαζια εστω και σαν διαθεσιμη κατοπιν παραγγελιας. ( τιμες 280 - 330 ευρω )

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστώ δηλαδή και calibration tool (spyder)για την BENQ, ή θα είναι ικανοποιητικη με κάποιο preset?? Οκ χρώματα σαν ips δεν περιμένω..

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αρχικα θα μπεις  στο OSD

 

για να κλεισεις το black equalizer και να βαλεις "standard" "ama : high"  και "instant mode on"

 

 

μπορεις να  δοκιμασεις μετα ετοιμα icc απο εδω 

 

http://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=2&t=1001

 

εχει  και το review του  digital versus ενα ICC που ειχε βοηθησει αρκετο κοσμο αλλα δεν μπορω να βρω τιποτα αυτη τη στιγμη, μαλλον το εχουν κατεβασει :/ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον με βλέπω για την Lg 24gm77-b γιατι φοβαμαι τα χρωματα της Benq..Μια γρήγορη ερώτηση,η καρτα μου εχει Dual Link DVI-I.Η gm77-b έχει DVI-D.Η μόνη λύση για να την συνδέσω ωστε να παιξουν σε 144 ειναι το Display Port ή το καλωδιο DVI-D θα παιξει κανονικα στην DVI-I??Νομιζω οτι το hdmi δεν υποστηριζει 144hz.

Έγινε επεξεργασία από Andrewk
Link to comment
Share on other sites

με το hdmi δεν θα εχεις 144hz ναι 

 

θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα ειτε με καλωδιο  dvi ειτε με καλωδιο display port

 

μην σε μπερδευει το Intergrated στην εξοδο της καρτας γραφικων, απτην στιγμη που ειναι dual link ( FYI πολλες onboard δεν ειναι, οποτε ουτε ενα ψωρο cs 1.6 δεν μπορεις να παιξεις σαν να ανθρωπος πανω στην οθονη αμα ξεμεινεις  απο καρτα :/  ) μπορει να παρεχει το  bandwidth που χρειαζεται για τα 144hz σε υψηλες αναλυσεις. 

 

τσιμπα και το icc της LG  μηπως το χρειαστεις  

 

https://www.dropbox.com/s/56dwxqsaukad7ae/24gm77%20%281%29.zip?dl=0

 

περιμενω εντυπωσεις :)  

 

fU7ReA9.jpg 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρε την LG 24gm77, είναι η καλύτερη 144αρα ΤΝ που αγοράζεις αυτή τη στιγμή και σίγουρα η πιο κατάλληλη για online fps. Εχε υπόψιν σου όμως ότι δεν παύει να είναι TN, με ότι αυτό συνεπάγεται. 

Link to comment
Share on other sites

 

Παράθεση

 

 

Απάντησε πριν 22 ώρες (edited) · Αναφορά

Μαλλον με βλέπω για την Lg 24gm77-b 

 

 

:o:o 

 

 

αρχισανε τις παραδοσεις με portal guns ??  :p 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

@GruntGR όχι φιλέ μου, δυστυχώς δεν έχει ακόμα portal Guns το Amazon.Η αγορά έγινε από ελληνικό κατάστημα.. Εντυπώσεις δεν γράφω ακόμα καθώς μου έτυχε κλασικά πάνελ με δύο καμένα pixel, σήμερα μου ήρθε και το δεύτερο μόνιτορ.. Για να δούμε..

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 20/5/2016 at 10:51 ΜΜ, το μέλος Andrewk έγραψε:

 

 

@GruntGR όχι φιλέ μου, δυστυχώς δεν έχει ακόμα portal Guns το Amazon.Η αγορά έγινε από ελληνικό κατάστημα.. Εντυπώσεις δεν γράφω ακόμα καθώς μου έτυχε κλασικά πάνελ με δύο καμένα pixel, σήμερα μου ήρθε και το δεύτερο μόνιτορ.. Για να δούμε..

 

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

καλημέρα,

θα μας πεις τις εντυπώσεις σου μιας και ενδιαφέρομαι και εγώ.  

Επισης από που η αγορά αν επιτρέπεται να αναφέρεις το μαγαζί

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

θα μας πεις τις εντυπώσεις σου μιας και ενδιαφέρομαι και εγώ.  

Επισης από που η αγορά αν επιτρέπεται να αναφέρεις το μαγαζί

Καλημέρα φίλε, για Gaming η οθονη ειναι καταπληκτική, ειδικά στο cs go είδα μεγάλη διαφορά.. Τα χρωματα τα της για tn είναι ικανοποιητικα,επίσης η βάση της με βολέψε πολύ με τις τόσες ρυθμίσεις που έχει, γενικά την προτείνω εάν είσαι gamer, εγώ δυστυχώς δεν την έχω χαρεί σχεδόν καθόλου λόγω αλλαγων στην δουλειά μου..

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.