Jump to content



Kudoz 7 Via apollo Kt 266


Recommended Posts

Καλησπερα κ συγγνωμη για το χαβά μου!!!

Δεν εχω τι να κανω αυτον τον καιρο κ σκεφτηκα να παω απο XP σε 8.1 σε αυτην την Motherboard (Kudoz 7 Via apollo Kt 266).

 

CPU Athlon XP 1700 +

Ram 3gb

Gpu Ati 3450 HD 1gb

 

Εχει κανενας καμμια ιδεα που μπορω να τσεκαρω να βρω αν υπαρχουν drivers;

Link to comment
Share on other sites

Επίσημους drivers Windows 8.1 για τέτοια μητρική (chipset VIA Apollo KT266) δεν νομίζω να έχει βγάλει κανένας κατασκευαστής. Μπορείς αν θες να αφήσεις τα Windows να βάλουν οδηγούς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα εκανα ουτως ή αλλως. Σκεφτομαι να αδειασω εναν σκληρο απο τους 3 που εχω επανω κ να απομονωσω τους αλλους κ να κανω εκει την εγκατασταση κ οτι βρει. Απλα για κανεναν αλλον "περιεργο" οπως εμενα εψαχνα που να ειχε μια εμπειρια. Ευχαριστη ή μη!!!!

Link to comment
Share on other sites

εννοειται 32 bit ε?

Βασικα θα σε προτεινα περαν της ολης φασης να δοκιμασεις και Vista.

Eχω στης υπογραφης και παει απιστευτα τελεια για βιστα και τετοιο παλιο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε τόσο παλιό Hardware δεν νομίζω να δεις καλύτερη απόδοση με τα 8.1 (από XP).

Για drivers για την κάρτα γραφικών (αν είναι με θύρα AGP όπως υποψιάζομαι) μπορείς να πάρεις από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Vista;;;;;;;;;

Σε διπυρινο που τα ειχα εκλαιγα!!!  Λες να ειναι τοσο καλυτερα σε τοσο παλιο PC; Θα το δοκιμασω. Θα σε ακουσω μιας κ εχω ενα back up 13 dvd απο το laptop μου κ μετα θα ενημερωσω.

Οποτε 8.1 ή 7 TopCLR;

 

 

Έγινε επεξεργασία από partatora
Link to comment
Share on other sites

Για 8, 8.1, 10 δεν γνωρίζω (και ούτε θέλω ακόμα).

7αρια σε τόσο παλιό δεν έχω δει. Έχω δει σε Celeron μονοπύρηνο 2.800Mhz (socket 775) με 1,5GB RAM και δεν ενθουσιάστηκα. Αν έχεις χρόνο να το ψάξεις, κάνε το.

Αν όντως σε ενδιαφέρει να δουλεύει κάλα, γνώμη μου είναι τα XP. Είναι "συνομήλικα" με το hardware που ανέφερες.

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι πως σε μονοπύρηνο παλιό καλύτερα είναι τα XP. Αν υπάρχουν παραπάνω πυρήνες, προσπερνάς τα Vista και πας σε 7. Για νεότερα λειτουργικά δεν ξέρω (όπως ανέφερα παραπάνω).

Link to comment
Share on other sites

Vista μόνο σαν ανέκδοτο θα τα έλεγα, αντί για vista βαζεις 7αρια αν είναι ,αυτά ειναι θέματα λυμένα πριν πολλά χρόνια .

Για ότι αξίζει, σε παλιό netbook αυτά τα άθλια που έδιναν στους μαθητές κάποτε, έβαλα 8αρια και αναστήθηκε, πιο ελαφριά απο xp και 7αρια

Link to comment
Share on other sites

QDI Kudoz.... τι μου θυμησες. VIA chipset και αναθεμα αν έπαιζε πάντα σωστά το ultraDMA :D

 

Συμφώνω, τα πιο ελαφριά ειναι τα 8/8.1 και τα 10αρια,  πέτα του και καναν απλό ssd.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος lefteriz έγραψε:

πέτα του και καναν απλό ssd.

Στις IDE θα τον συνδεσει; :p  Παντως οτιδηποτε πανω απο ΧΡ το κοβω δυσκολο να εχουν αποτελεσμα αν και τα 3GB ραμ δινουν μια ελπιδα. 

Ριξε κανα Lubuntu να τελειωνεις :p Για κατι τετοια legacy συστηματα εχουν drivers σχεδον παντα. Μεχρι και για μια Sb live 1024! βρηκα drivers :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να διαφωνώ με κατι απο τα παραπάνω , στο netbookακι που προανέφερα, δούλεψαν οι drivers καπάκια ,με των windows .

Τώρα σε παλιό μηχανάκι δεν το γνωρίζω ,αλλά θα άξιζε μια δοκιμή, αν παίζουν τα 8αρια (οχι ότι ειναι fan, εγώ 7 έχω ) θα γλυτωνες πολυ ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Στις IDE θα τον συνδεσει; :p  Παντως οτιδηποτε πανω απο ΧΡ το κοβω δυσκολο να εχουν αποτελεσμα αν και τα 3GB ραμ δινουν μια ελπιδα. 

Ριξε κανα Lubuntu να τελειωνεις :p Για κατι τετοια legacy συστηματα εχουν drivers σχεδον παντα. Μεχρι και για μια Sb live 1024! βρηκα drivers :p 

 

Υπάρχουν μια χαρά PCI SATA controllers γύρω στο 15ευρω αν θέλει να δώσει ενα boost σε επιδόσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξερω , εχω παρει τετοιο σε παλιο μηχανημα, απλα ειναι τοσο παλιο που δε ξερω αν αξιζει να δωσεις περιπου 50-60€ για τετοιο συστημα! Εκτος και αν εχει την τρελα, παω πασο τοτε :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το είπα πιο πολύ σε φάση αν του χει ξεμείνει κανας 40-80αρης SSD  απο 'παλιά' ,  με εναν controller πανω θα παρει μια ανάσα :D Μπορει να ειναι  και συναισθηματικά δεμένος με το μηχάνημα ;p

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oπως εγω με τον P4 Prescott (για το χειμωνα για θερμανση ) , που αρνειται να πεθανει :D Παρολα αυτα δεν εχει ξεμεινει κατι, παιζει με IDE Maxtor 200GB ο οποιος μετα απο τοσα χρονια δεν εχει αρχισει να τραγουδαει. (lubuntu εχει πανω). 

 

Για τα windows 7 θα ψηφιζα αν και τα 8.1 ισως να πατησουν καλυτερα. Για drives δυσκολευομαι να πιστεψω οτι θα βρεθουν απο τα windows! Μια δοκιμη θα πεισει τον φιλο! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.