Jump to content



Πανελληνιες και επιλογη σχολης πληροφορικης


Recommended Posts

Γεια σας! Δινω ξανα πανελληνιες φετος με σκοπο να μπω σε μια σχολη πληροφορικης! Ως πρωτη μου επιλογη εχω την Πληροφορικη του ΑΠΘ αν και δεν ειναι σιγουρο αν θα την πιασω (δινω με το παλιο συστημα) και μετα σκεφτομαι να βαλω την Επιστημης Υπολογιστων στο Ηρακλειο ΑΕΙ 

Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτα τα τμηματα και γενικα για αλλα τμηματα πληροφορικης της Ελλαδας? 

Θελω να ασχολησω με καθαρα προγραμματισμο 

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Μην μπαίνεις στη διαδικασία να συγκρίνεις τμήματα, κανείς δεν θα σου πει την αντικειμενική αλήθεια. Όλοι θα σου πουν ότι αυτό που πήγαν είναι το καλύτερο.

Επίσης, αν θες τη γνώμη μου, μια και θες να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό, δεν παίζει ρόλο τόσο το τμήμα, μα το πόσο θα ασχολείσαι εσύ με αυτό που θες. Οι σχολές στην Ελλάδα θα σου δώσουν θεωρητική γνώση κι αρχές.. από εκεί κ πέρα εσύ το κυνηγάς όσο θες. Καμία σχολή όμως δεν θα σε βγάλει "σωστό και καλό προγραμματιστή".

Υπάρχουν τμήματα με 46+ μαθήματα και πτυχιακή κι άλλα με 36 μαθήματα και χωρίς πτυχιακή. Σκοπός σου θα'ναι να τελειώσεις το συντομότερο και να το κυνηγάς μόνος. Κανένας καθηγητής δεν θα σου μάθει "προγραμματισμό". Μόνος σου θα μάθεις, προσπαθώντας. 

Στην επιλογή του τμήματος κοίτα απλά να πας σε ένα καλά οργανωμένο τμήμα, χωρίς πολλές "βεντέτες" που κόβουν απλά για να κόψουν. 

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχει ο @Delijohn ο προγραμματισμος ειναι θεμα καθαρα προσωπικης δουλειας-"καψιματος" καλυτερα...Απο εκει και περα ψαξε με τι θες να ασχοληθεις ποιο πολυ (πανω σε ποιο κομματι software/hardware κλπ) ,γιατι καθε σχολη δινει ποιο πολυ βαση σε διαφορους τομεις...δεν ειναι ολες το ιδιο...γενικα ομως ολες θα σου μαθουν εισαγωγικα πραματα και θα σου δειξουν το δρομο σε νεες επιστημες και αντικειμενα..απο εκει και περα οτι κανεις μονος σου.

Επισης τα ΤΕΙ για προγραμματισμο κανουν πολλα παραπανω σε πρακτικο κομματι απο οτι τα ΑΕΙ που ασχολουνται κυριως θεωρητικα.

Το μονο που μπορεις να κανεις για ψαξιμο ειναι να δεις τα προγραμματα σπουδων καθε μιας και τα φορουμ τους να δεις τι παιζει...

Γενικα η επιστημη υπολογιστων στο Ηρακλειο ειναι πολυ καλη-δυσκολη σχολη.

Εγω σπουδαζω Βολο μηχ.Η/Υ πλεον ειχα περασει ως μηχ. ηλεκτρ.υπολογ. και δικτυων ,εαν δεν διαβαζεις πολυ και δε σου αρεσει το μπαχαλο του ελληνικου πανεπιστιμιου απλα μην κανεις το κοπο να τη κοιταξεις...ειναι απαραδεκτοι εδω περα...απο τα λιγα "καλα" φρουτα των ελληνικων πανεπιστιων...σταματαςω εδω το θαψιμο γιατι μπορω να γραφω για ωρες...:P

Έγινε επεξεργασία από cpgr
Link to comment
Share on other sites

Καλά ξέρω παιδί που τελείωνε τει πληροφορικης και απο προγραμματισμό  και υπολογιστές δεν ήξερε ούτε πώς ανοίγουν καλά καλά.

Ότι σχολή και να πας καλά είναι εφόσον είναι ΤΕΙ+ και αυτά μόνο για το βιογραφικό να έχεις μικρότερες πιθανότητες για πόρτα.

Από εκεί και πέρα στην Ελλάδα όλα είναι εμπειρία και βύσμα/τύχη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος swatoner έγραψε:

Καλά ξέρω παιδί που τελείωνε τει πληροφορικης και απο προγραμματισμό  και υπολογιστές δεν ήξερε ούτε πώς ανοίγουν καλά καλά.

Ότι σχολή και να πας καλά είναι εφόσον είναι ΤΕΙ+ και αυτά μόνο για το βιογραφικό να έχεις μικρότερες πιθανότητες για πόρτα.

Από εκεί και πέρα στην Ελλάδα όλα είναι εμπειρία και βύσμα/τύχη.

Καλα παντου υπαρχουν τετοια ατομα το θεμα ειναι οτι στο ΤΕΙ για το παιδι που θελει προγραμ. ειναι καλυτερο απο την αποψη οτι θα τελειωσει ποιο γρηγορα με καλυτερη εμπειρια στο προγραμματισμο και δεν θα φαει το χρονο του με αλλα "ασχετα" μαθηματα οπως πχ διαφορικες ή οργανωση η/υ κλπ . Μετα με με ενα καλο μεταπτυχιακο μπορει να βρει ευκολα δουλεια ως προγραματιστης και Ελλαδα και εξωτερικο πολυ ποιο ευκολα...Γνωριζοντας απο πριν τι θες να κανεις περνας ποιο γρηγορα και ευκολα μαθηματα σε οποιαδηποτε σχολη επειδη εχεις καλυτερο κινητρο και ορεξη απο καποιον που παει ψαχνοντας.

Έγινε επεξεργασία από cpgr
Link to comment
Share on other sites

Ας μην κάνουμε το θέμα τει vs ατει vs αει.. κι εγώ ξέρω παιδί από τει που δεν ήξερε τι είναι βάση δεδομένων, όπως ξέρω και συμφοιτητή μου που δεν ήξερε τι είναι το excel.

Προσωπικά δε θεωρώ πως υπάρχει σχολή που κάνει πιο πολύ focus στο προγραμματισμό, σε σχέση με άλλες. Όλες το ίδιο είναι. Ακόμα και σχολές πολυτεχνείου, έχουν ροή που είναι για "προγραμματισμό". Σημασία δεν έχει τι θα μάθεις... σημασία έχει να περάσεις μια διαδικασία μαθημάτων και εξετάσεων που θα σε μάθει "πώς να μαθαίνεις". Στη δουλειά μεθαύριο δεν θα του ζητήσουν όσα έκανε στη σχολή. Θα ζητήσουν το μυαλό του να'ναι έτοιμο να μάθει νέα πράγματα, γρήγορα και σωστά. Και να'χει πάντα όρεξη για νέα. Π.χ. κάποτε προγραμμάτιζα σε windows mobile (μονοπώλιο τότε), μα η microsoft άλλαξε όλο το σύστημα με τα windows phone κι όλοι γκρίνιαζαν στο γραφείο που έπρεπε να τα μάθουν όλα από την αρχή, ενώ παράλληλα ήρθαν και ios και android. Κακά τα ψέμματα, καθαρός προγραμματισμός πουθενά δεν υπάρχει. Χρειάζονται κι άλλα πράγματα. Όχι σαν γνώσεις, αλλά για αναπτυχθεί σωστά ένα μυαλό "πληροφορικάριου". Και τα δίκτυα και τα μαθηματικά (δυστυχώς) και οι αλγόριθμοι και η τεχνητή νοημοσύνη κ.λπ.. 

Μια σχολή με καλή οργάνωση και καλούς καθηγητές είναι το ιδανικό. Όλα τα άλλα έρχονται από τον φοιτητή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να σκεφτείς καλύτερα και τις επιλογές των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ γιατί μπορεί τώρα να λες ότι θες να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό, αλλά δεν ξέρεις τι μπορεί να θες μετά από 5-10 χρόνια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη ειναι, αν μπορείς να μπεις Αει, πας εκεί, χωρίς δεύτερη σκέψη, το χαρτί δεν ειναι το ιδιο σε καμια μα καμια των περιπτώσεων .

Απο εκεί και ύστερα ,πολυ δυστυχώς ,σε επίπεδο εκπαίδευσης ειναι όλες τα ίδια σκ@τα.

Όποιος εχει πάει καπου θα σου πει ότι η δική του σχολή ήταν καλη γιατί μόνο εκεί μπλα μπλα μπλα, και οσοι πήγαμε εκεί μπλα μπλα μπλα.

Η αλήθεια ειναι ότι το επίπεδο ειναι θλιβερό παντού και όπως και να εχει το διάβασμα πρέπει να το κάνεις εσύ, η σχολή σου παρέχει πολυ basic εργαλεια ,δεν εχει καμια σχέση με σχολές της Δανίας πχ, που βγαίνεις έτοιμος και καλός κιόλας .

Οπότε αν θες να πράξεις έξυπνα ,διαλεξε όποια θα τελειώσεις πιο γρήγορα/εύκολα, η σου δίνει την ευχέρεια για το ματαπτυχιακο που θέλεις ,έτσι κι αλλιώς πρέπει να ασχοληθείς μονο σου αν θες να έχεις αληθινές γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να επιλέξεις σχολή με βάση την αξιολόγηση του κάθε πανεπιστημίου, πόσο οργανωμένο είναι, αν οι καθηγητές ασχολούνται με το ερευνητικό κομμάτι και ενδιαφέρονται γενικά, αν γίνονται καταλήψεις κτλ, κάτι που κατά τη γνώμη μου δε θα βρεις τόσο στα εκπαιδευτικά κέντρα των μεγάλων πόλεων. Απ' αυτά που ξέρω και έχω ακούσει όσο ήμουν φοιτητής οι καλές σχολές θετικών επιστημών που βραβεύτηκαν πρόσφατα κιόλας είναι στο πανεπιστήμιο Κρήτης και μετά των Ιωαννίνων. Γενικά καλό θα ήταν αν είχες κάποιο γνωστό που είναι φοιτητής σε κάποιο απ' αυτά τα τμήματα να τον ρωτήσεις ένα δύο πραγματάκια. Καλή συνέχεια σου εύχομαι και να επιλέξεις με βάση αυτό που θέλεις και αγαπάς κι όχι αυτό που θα σου επιβάλουν οι άλλοι γιατί μετά μπορεί να τα παρατήσεις. Είναι δύσκολή επιλογή, ειδικά αν η οικονομική σου κατάσταση περιορίζει τις επιλογές σου. Αν μη τι άλλο στα 17 και στα 18 μας οι περισσότεροι δε ξέραμε που μας παν τα 4. Κάτι τελευταίο..το επάγγελμα που θα ασκήσεις όταν με το καλό ξεμπερδέψεις με τα βιβλία δε σημαίνει αυτομάτως ότι θα είναι πάνω στον κλάδο που φοίτησες. Ξέρω ότι ακούγονται αποθαρρυντικά όλα αυτά αλλά έτσι είναι τα πράγματα στην Ελλάδα του σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρίξω κι εγώ το input μου, πέρασα και τελείωσα σχολή του 18+ με αρκετό πρεστιζ και με καλό βαθμό κιόλας, σαν δουλεία δε μου άρεσε ούτε είχε και τα λεφτά που περίμενα. Από τότε έχω βγάλει άλλη μια 4ετής σχολή και μια 2ετής και τελικά είμαι σε μια δουλεία άσχετη απ'τις σπουδές μου που όμως είναι μπόμπα άπ'ολες τις απόψεις. Το συμπέρασμα μου? Όλα είναι ρευστά και πάντα μπορείς να επιλέξεις τι θα κάνει η και να αλλάξεις κατεύθυνση είτε είσαι 20 είτε 40 γι αυτό και θεωρώ κάπως υπερβολή το ότι οι πανελλήνιες καθορίζουν τη ζωή σου που είπα και ο από πάνω. Και δεν είμαι και κανας λεφτάς, δούλευα παράλληλα σχεδόν σε όλη τη φοιτητική ζωή μου...

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2016 at 9:12 AM, GriGaS said:

Θα έλεγα να σκεφτείς καλύτερα και τις επιλογές των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ γιατί μπορεί τώρα να λες ότι θες να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό, αλλά δεν ξέρεις τι μπορεί να θες μετά από 5-10 χρόνια...

 

για αυτό να μπει στο Φυσικό, και μετά από εκεί μπορεί να ασχοληθεί με ο,τι θέλει :bleh:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.