Jump to content



Κεραία - WiFi


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους..

 

Θα ήθελα τα φώτα σας πάνω στο θέμα.

 

Μένω στο πατρικό μου..στα 200μέτρα σε ευθεία έχω ένα ακόμα σπίτι και θέλω να επεκτήνω το wifi και σε εκείνο το σπίτι. 

Ψάχνω μια λύση να με καλύπτει και με μεγαλύτερη εμβέλεια για να είμαι μέσα σίγουρα.

Το σπίτι που θέλω να συνδέσω wifi είναι στην ταράτσα και το πατρικό μου στον 3ο αλλά σε ανηφορικό σημείο και ειναι ψηλά.

 

Τώρα από αυτά τα 200 μέτρα τα 80 είναι ένα πάρκο και τα άλλα 120 είναι πόλυκατοικίες στο ίδιο τετράγωνο.

 

Και οι δυο ταράτσες μπορούνε να χρησιμοποιηθούν αν υπάρξει λύση με κεραία.

Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι παρόμοιο η να ξέρει πως μπορεί να γίνει?

 

Μέγιστο budget υπολογίγω τα 200 ευρώ.

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

Και με τα δύο πρώτα θα 'σαι οκ, ανάλογα με το πόσες συσκευές θέλεις να παίρνουν δίκτυο στην "απομακρυσμένη" τοποθεσία. Η οπτική επαφή μεταξύ των δύο είναι ανεμπόδιστη?

σου έβαλα στα 5g για τυχόν παρεμβολές και φυσικά πιο δυνατό σήμα, χρειάζονται και τα 2 το 1 στέλνει και το 2 λαμβάνει και μετά το καλώδιο utp πάει στο wan του access point, ώστε να μοιράζεις ασύρματα έπειτα, αλλιώς βάζεις 1 switch και δίνεις μέσο καλωδίου σε πάνω από μια συσκευές.

και κλείνεις το dhcp to access point ώστε το modem να μοιράζει τις ip.

Βασικό είναι να έχουμε οπτική επαφή!!

έχω στήσει αντίστοιχο  στα 2,4g στα 150μέτρα και όλα μια χαρά

Έγινε επεξεργασία από xkandreas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.