Jump to content



Πρόβλημα με Nvidia Drivers + WDM(Aero)+Windows Experience


Recommended Posts

Καλησπέρα, προχθές ολοκλήρωσα το σύστημα τις υπογραφής και αντιμετωπίζω πρόβλημα με τους drivers της Nvidia.

 

Ποιο συγκεκριμένα, μου κάνει crash στο boot στο dwm.exe (Aero) > nvwgf2umx.dll.  Δεν μπορεί να πάρει score από το Windows Experience, για το ίδιο dll Οποτε δεν έχει Aero.

Κάποια παιχνίδα όπως το GTA V crashαρει επίσης για το ίδιο dll.

 

Έχω δοκιμάσει να αντικαταστήσω το dll στο System32, και τότε όλα crashαρουν με το nvd3dumx.dll.. Αλλάζοντας και το nvd3dumx.dll, επίσης στο System32 δεν φτιάχνει πάλι τίποτα.

Μόλις έκανα φρέσκο format σε Windows 7 Ultimate x64, έχω περάσει drivers για chipset, ethernet, Chrome, WinRar και τους 368.39 της Nvidia..

 

Long Story Short, TL;DR --

 

1) Boot dwm.exe crash

2) Windows Experience crash..

3) Game Crash..

 

1) Έχω δοκιμάσει τα πάντα με αντικατάσταση τα DLL, είτε σε φάκελο παιχνιδιού είτε στο System32.  Το ένα dll φέρνει άλλο crash και πάει λέγοντας.

2) Έχω δοκιμάσει τους drivers: 365.19, 368.22, 368.39 (Με DDU σε Safe Mode εννοείτε)..

3) Έχω δοκιμάσει άλλο τροφοδοτικό..

 

Τα φώτα σας...

Link to comment
Share on other sites

/sebastian mode on

Ασε την απ-ATi με του άθλιους drivers και πήγαινε σε πράσινη που εγγυημένα δουλεύουν τα πάντα όλα.

/sebastian mode off

Πέρα από την πλάκα τώρα :D

Θα μπορούσες να κάνεις ένα load defaults στο BIOS της μητρικής για αρχή. Επίσης δεν ξέρω αν η κάρτα έχει επιλογή UEFI ή κανονικό BIOS και να δείς να συμβαδίζει με την αντίστοιχη επιλογή της μητρικής.

Τέλος έλεγξε την σύνδεση του τροφοδοτικού με την 970. Αν έχει άλλο 8 pin σύνδεσέ το.

Επίσης δοκίμασε με ένα stick μνήμης, δοκίμασέ τα και τα δύο.

Μπορεί να έχεις πέσει και σε προβληματική κάρτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@virus777 Been there done that :p + Ένα άλλο με DVXA ούτε αυτό δούλεψε.

 

@Efialtis @giorgos2187 Σε Dirt 3 και League of Legends παίζει τέλεια, πως γκένεν αυτό?

Έχω δοκιμάσει και με RAM, και με άλλο τροφοδοτικό όπως έγραψα πριν.. τώρα δοκίμασα τους 364.19.. (τέταρτη δοκιμη σε drivers) > Nope.avi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.