Jump to content



PC Gaming Αγορά εξαρτημάτων εως 1000 ευρώ


Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα ειμαι νεο μελος και εχω μερικες αποριες, θελω να φτιαξω ενα κουτι στο μελλον με χρηματα εως 1000ευρω .Στα χρηματα αυτα μεσα θελω να περιλαμβανεται και ποντικι πληκτρολογιο ,οθονη ηδη εχω της Asus MX239H .Ο λογος που θελω να ριξω τοσα χρηματα ειναι γιατι θελω να παιζω ενα συγκεκριμενο παιχνιδι (Microsoft Flight Simulator Steam Edition) θελω να το βελτιωσω οσο πιο πολυ παει και θελω τις συμβουλες σας για τι εξαρτηματα πρεπει να παρω. .Φυσικα αν γινεται και με λιγοτερο χρηματα η δουλεια δεν θα πω οχι !! ειναι πολλα λεφτα αυτα στις μερες μας !!! Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία από rastafari
caps removed from topic title
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
αν δεν θυμάμαι λάθος το flight simulator είναι το γνωστό fsx της microsoft
εφαρμογή/παιχνίδι κοντά 13-14 χρόνια και αποκλειστικά single threaded(εκτός αν άλλαξε κάτι πρόσφατα που δεν νομίζω)
γενικά για να δουλέψει καλά θέλει αρκετό "σκάλισμα" (με add-ons , configs κλπ) και προτιμά γρήγορους πυρήνες αντι για πολλούς(αρα το overclocking είναι θεμιτό)

επομένως μια "τυπική" σύνθεση
θα ήταν κάτι σαν
i5 6600k
z170 motherboard (ανάλογα τα γούστα σε design)
8-16gb ddr4

ενας ssd τουλάχιστον 256gb( πχ 850evo ή κάτι αντίστοιχο)
σκληρός για αποθήκη ανάλογα με τις ανάγκες σου (1-2-3-4 tb)
τροφοδοτικό κάποιο gold/platinum στα 650w max(και με 550 κάνεις κανονικότατα δουλειά)

κουτί είναι θέμα γούστου , ανάλογα τι σου αρέσει
καλό θα ήταν να αγοράσεις μια aftermarket ψύκτρα (είναι must αν κάνεις και overclocking)
για κάρτα γραφικών νομίζω πως τώρα είναι λίγο χάλια στιγμή για αγορές
μιας και η οθόνη σου είναι 1080p δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι τρελό για το fsx. Γενικότερα για 1080p gaming νομίζω η amd rx480 που θα βγει σε περίπου 1 μήνα είναι πρακτικά ακριβώς στις ανάγκες σου

πληκτρολόγιο/ποντίκι αν παίζεις αποκλειστικά fsx αγοράζεις τα πιο φθηνά μιας και δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις

τα παραπάνω είναι μπούσουλας , αποφάσισε μια το κουτί που σε ενδιάφερει/χωράει σαν μέγεθος διοτί μπορεί να προκύψουν έξτρα περιορισμοί

 

ps. νομίζω πως το θέμα είναι σε λάθος κατηγορία. Ζήτα απο εναν mod να το πάει στο "http://www.thelab.gr/forums/forum/52-γενικά-για-ηυ/ "

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους , φιλε μου δυστηχως το εχουμε πει πολλες φορες οτι η micrο εγραψε ενα παιχνιδι με πολυ μεγαλες απαιτησεις , οσο αφορα το cpu δεν υποστηριζει ολους τους πυρηνες  το fsx , δηλαδη ειτε παρεις cpu με 4 ειτε με 8 πυρινες ειναι το ιδιο πραγμα , αλλα οσο μεγαλυτερη ταχυτητα εχει ο cpu τοσο το καλυτερο , για μενα ενας 4770 ειναι αρκετος , για καρτα γραφικων θα σε προτεινα καρτα με 4gb μνημη ειτε σε ati ειτε σε nvidia , 780 και πανω σε nvidia και σε ati 390 και πανω , sli και crf δεν υποστηριζει το παιχνιδι , μνημη 16 η 24 gb ειναι πολυ καλα , σκληρος δισκο ενας ssd γρηγορος 450 Gb , και φυσικα μια καλη οθονη , οσο αφορα τις ρυθμισεις που πρεπει να κανεις μεσα απο το παιχνιδι αναλυση οθονης , φιλτρα , traffic , κ.τ .λ οσο τα ανεβαζες τοσο πιο βαρυ θα γινεται το παιχνιδι .

 

Έγινε επεξεργασία από def
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το fsx κάνει χρήση και περισσότερων του ενός πυρήνων. Το ποιοί θα απασχοληθούν καθορίζεται με ειδικό affinity mask μέσα στο fsx.cfg αρχείο. O κώδικας τρέχει στον 1ο πυρήνα (αν τα θυμάμαι καλά) και οι υπόλοιποι μοιράζονται textures κ.λπ. Όσο πιό πολλοί απασχολούνται με textures τόσο πέφτουν και τα fps. Αποδείχτηκε κάποια στιγμή ότι και το hyper-threading αξιοποιείται, αλλά ας μη συνεχίσω τις λεπτομέρειες. 

 

Χρειάζεται την μεγαλύτερη single core που μπορεί κάποιος να βρεί. Τα fps είναι ευθέως ανάλογα του ips και της συχνότητας, οπότε όσο πιό πολύ oc κάνει κάποιος τόσο πιό πολλά fps θα πάρει. Η καλύτερη επιλογή αυτή την στιγμή είναι ο 6700Κ κλοκαρισμένος όσο πάει και αμέσως μετά ο 6600Κ για τους ίδιους λόγους. 

 

Η κάρτα σηκώνει το βάρος των εφέ (καιρού κ.λπ). Δεν χρειάζεται κάτι φοβερό από κάρτα. Μια μεταχειρισμένη 780 ή μια 970 είναι υπερ-αρκετές. To fsx ειδικά δεν αξιοποιεί και πάνω από 2gb Vram.

 

Όσο για την μνήμη συστήματος, πάνω από 4gb το fsx δεν μπορεί να αξιοποιήσει. Τα 8gb είναι αρκετά αν το σύστημα προορίζεται μόνο για fsx, αλλά μιας και η μνήμη είναι αυτή την στιγμή πάμφθηνη εννοείται ας πάρει 16gb απλά να υπάρχουν για το μέλλον. 

 

Για να κάνεις κάτι αξιόλογο και να έχεις το μέγιστο από το fsx είναι η γνώμη μου ότι θα χρειαστείς λίγα παραπάνω από 1000€, κάπου 1100-1200€ με τον 6600Κ και κάπου στα 1300€ για σύστημα με τον 6700Κ. 


 

Spoiler

 

[Παλιότερα είχα ανοίξει ειδικά θέματα σε γειτονικό forum για το στήσιμο συστήματος και βελτιστοποίηση για fsx. Τα βάζω ενημερωτικά, αν και στο hardware πολλά έχουν αλλάξει

http://www.insomnia.gr/topic/515311-στήσιμο-desktop-ιδανικό-για-το-microsoft-flight-simulator-x-fsx/?hl=+fsx

http://www.insomnia.gr/topic/518350-microsoft-flight-simulator-x-εγκατάσταση-και-tweaking/page-1?hl=+fsx]

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, pnick said:

Το fsx κάνει χρήση και περισσότερων του ενός πυρήνων. Το ποιοί θα απασχοληθούν καθορίζεται με ειδικό affinity mask μέσα στο fsx.cfg αρχείο. O κώδικας τρέχει στον 1ο πυρήνα (αν τα θυμάμαι καλά) και οι υπόλοιποι μοιράζονται textures κ.λπ. Όσο πιό πολλοί απασχολούνται με textures τόσο πέφτουν και τα fps. Αποδείχτηκε κάποια στιγμή ότι και το hyper-threading αξιοποιείται, αλλά ας μη συνεχίσω τις λεπτομέρειες. 

 

Χρειάζεται την μεγαλύτερη single core που μπορεί κάποιος να βρεί. Τα fps είναι ευθέως ανάλογα του ips και της συχνότητας, οπότε όσο πιό πολύ oc κάνει κάποιος τόσο πιό πολλά fps θα πάρει. Η καλύτερη επιλογή αυτή την στιγμή είναι ο 6700Κ κλοκαρισμένος όσο πάει και αμέσως μετά ο 6600Κ για τους ίδιους λόγους. 

 

Η κάρτα σηκώνει το βάρος των εφέ (καιρού κ.λπ). Δεν χρειάζεται κάτι φοβερό από κάρτα. Μια μεταχειρισμένη 780 ή μια 970 είναι υπερ-αρκετές. To fsx ειδικά δεν αξιοποιεί και πάνω από 2gb Vram.

 

Όσο για την μνήμη συστήματος, πάνω από 4gb το fsx δεν μπορεί να αξιοποιήσει. Τα 8gb είναι αρκετά αν το σύστημα προορίζεται μόνο για fsx, αλλά μιας και η μνήμη είναι αυτή την στιγμή πάμφθηνη εννοείται ας πάρει 16gb απλά να υπάρχουν για το μέλλον. 

 

Για να κάνεις κάτι αξιόλογο και να έχεις το μέγιστο από το fsx είναι η γνώμη μου ότι θα χρειαστείς λίγα παραπάνω από 1000€, κάπου 1100-1200€ με τον 6600Κ και κάπου στα 1300€ για σύστημα με τον 6700Κ. 


 

  Reveal hidden contents

 

[Παλιότερα είχα ανοίξει ειδικά θέματα σε γειτονικό forum για το στήσιμο συστήματος και βελτιστοποίηση για fsx. Τα βάζω ενημερωτικά, αν και στο hardware πολλά έχουν αλλάξει

Στήσιμο desktop ιδανικό για το Microsoft Flight Simulator X (FSX) - Νέα Συστήματα & Αναβαθμίσεις - Insomnia.gr

Microsoft Flight Simulator X εγκατάσταση και tweaking - Software - Insomnia.gr]

 

 

φιλε μου επιτρεψε με να σου πω επειδη ασχολουμαι απο το 1995 μεχρι σημερα με ολα τα flightsim και εχω δαπανησει πολλα χρηματα σε cpu-vga εκανα αμετρητες μετρησεις για fsp με διαφορους επεξεργαστες δεν ειδα καμια διαφορα αναμεσα σε cpu με 2 πυρηνες 4 και 8 , σιγουρα ενας 6700κ η 6600κ ειναι καλυτερος απο τον 4770 , αλλα δεν θα δει καμια ουσιασιτκη διαφορα με το <<ματι>>

Link to comment
Share on other sites

εχω διαλεξει καποια κομματια μοναχα να μου πειτε αν ειναι οκ καποια η αν θελει αλλαγη για κατι που δεν αξιζει η για κατι πιο καλυτερο 

1)Asrock H97 Pro4 μητρικη

2)HDD WESTERN DIGITAL WD5000LPVX BLUE 500GB 2.5'' SATA3

3)Gigabyte GeForce GTX960 4GB Windforce 2X (GV-N960WF2-4GD)

4)Corsair Vengeance LP 8GB DDR3-1600MHz μνημη

5)Intel Core i5-4590 Box

6)PSU CORSAIR CX SERIES MODULAR CX500M ATX - 500W
80 PLUS BRONZE CERTIFIED MODULAR

7)Raijintek Themis CPU COOLER (εχω ακουσει τα καλυτερα για τη συγκεκριμενη ψυχτρα και δεν προτιμω υδροψυξη δεν την εμπιστευομαι απολυτα ) 

8)Zalman Z11 Plus κουτι

9)Ανεμιστηρακια after market γιατι δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα για το συγκεκριμενο κουτι ( 2*80mm Be Quiet PMW, 2*120mm Be Quiet PMW)

10)Sharkoon Skiller Pro πληκτρολογιο

11)SSD patriot 120GB

12)ποντικι  αγνωστο ακομα 

 

και για τον επεξεργαστη τον συγκεκριμενο εχω ακουσει οτι ειναι πολυ αποδοτικος ,εκτος αν δεν ισχυει.Μεχρι στιγμης ολα αυτα βγαινουν στα 863 ευρω 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Κώστας96
Link to comment
Share on other sites

κοιτα η καρτα γραφικων καλη ειναι , αλλα μπορεις να βρες μια 780 απο τα μεταχειρισμενα , ssd οποσδηποτε πιο μεγαλο αν αρχισεις και παιρνας add για fsx , μνημη καλυτερα 16gb.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το κουτί Zalman z11 hf1 και δεν αντιλαμβάνομαι κάτι το θορυβώδεις. Περίπου στα 50 εκατοστά δίπλα μου. Επίσης και την ιδια καρτα γραφικών. Αυτο που αντιλαμβάνομαι ειναι ο 7χρόνων σκληρός δίσκος που και που

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.