Jump to content



Βοηθεια με dsl...


Steve1

Recommended Posts

Γεια χαρα

μολις πριν μια εβδομαδα εβαλα και εγω dsl απο tellas.

Μια ερωτηση

Απο εχθες ξεκινησε ενα προβλημα και δεν γνωριζω τι μπορει να φταιει.Μετα τα 30 λεπτα συνδεσης μου νεκρωνει το ιντερνετ.Δεν ανοιγουν ουτε σελιδες ουτε τιποτα.Ξεσυνδεομαι και ξανασυνδεομαι αλλα παλι τιποτα.Το προβλημα λυνεται μονο με reboot στο pc.Απο εκει και μετα μολις συνδεθω εχω παλι 30 λεπτα.Το μοντεμ μου ειναι το crypto f200 usb.

Οταν παρουσιαζε το προβλημα ειμουν παραλληλα στο mirc και μιλαγα και λειτουργουσε κανονικα(το mirc mono).Δηλαδη εχω και ping εχω και pong.Δοκιμασα και αλλον browser αλλα τα ιδια.Στο pc εχει γινει προφατα format.Ιος δεν παιζει το τσεκαρισα.

Καμια Βοηθεια?

Υ.Σ.Παρατηρησα και κατι αλλο.Εκατσα επιτηδες παραπανω απο μιση ωρα μηπως και αλλαξει τιποτα.Αυτο που εγινε ειναι οτι με μεγαλη δυσκολια ανοιξε καποιες σελιδες οι οποιες ειχαν μεσα και πολλα action canceled..Αν επιμεινω πολυ σε καποια σελιδα εντελει την ανοιγει.Δοκιμασα και firefox αλλα τα ιδια.Μεχρι το πρωτο μισαωρο ολα καλα.απο εκει και περα ομως..Και ειναι ακριβως σε 30 λεπτα.Απο τελλας μου ειπαν οτι ειναι καποιο προβλημα στα windows επειδη χρειαζεται να κανω reboot για να στρωσει.

Link to comment
Share on other sites

βάλε ένα μεγάλο αρχείο και παρατήρησε την ταχύτητά του. αν στη μισή ώρα πέσει, πάρε στην τελλάς και χώσε. Αν όχι, φταις εσύ. Δηλαδή ο browser, τα win, τα cookies, ο νέος σου virus etc.

ανάλογη εμπειρία δεν έχω, πάντως αυτό το test να κάνεις, γιατί το ping στέλνει μικρά πακέτα.

το πιο εύκολο είναι να χτυπήσεις ένα format. πάντα παίζει αν το modem είναι με ενσωματωμένο webinterface etc. να έχεις πέσει ΣΤΗΝ περίπτωση και να σου κολάει αυτό (απίστευτο θα ναι, αλλά στο αναφέρω σε περίπτωση που έχεις ΤΟΣΟ μεγάλη εμπιστοσύνη στα win σου). Τσέκαρε και τις ρυθμίσεις στα firewall.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα κι από μένα,

Γενικά τα crypto F200 έχουν μια ασυμβατότητα με τα dslam της Intracom. Στην περίπτωση που το dslam είναι Intracom θα πας μέσα στο access runner control panel και στην καρτέλα Line Setup θα πληκτρολογήσεις :

Modulation : G.dmt

ADSL Head End : Alcatel Networks

Αν το dslam είναι της Siemens τότε :

Modulation :G.lite

ADSL Head End : Texas Instruments

Αν τα πεδία αυτά είναι διαφορετικά δεν σημαίνει ότι δεν θα συγχρονίζει απλά με αυτές τις ρυθμίσεις λειτουργεί καλύτερα σε όλα τα επίπεδα. Το πρόβλημα επίσης μπορεί να το δημιουργεί το Firewall σου, έχουν παρατηρηθεί κάποιες δυσλειτουργίες με το Norton Internet Security.

Εάν σε ενδιαφέρει μπορείς από το παρακάτω Link να κατεβάσεις τους νέους Drivers για τη συσκευή σου

http://dialup.forthnet.gr/support_site/html/files/cryptof200.zip

Good Luck

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.