Jump to content



αγορά i5 6600k PC


Recommended Posts

Γειά σας,

 

Έχω καταλήξει στην παρακάτω σύνθεση από το eshop ( για να εκμεταλλευτώ την δωρεάν συναρμολόγηση και την 3ετη εγγύηση) και θα ήθελα να ακούσω προτάσεις βελτιστοποίησης στο κόστος με μεταβολή στα:

α) τροφοδοτικό

β) μνήμες

 

Αν προτείνεται άλλο κατάστημα θέλω να έχει δωρεάν συναρμολόγηση.

 

Σχετικά με το τροφοδοτικό και τις μνήμες υπόψιν ότι:

α) Το μηχάνημα αρχικά είναι για δουλειά γραφείου, μετά για gaming , video editing (με αγορά κάρτας γραφικών αργότερα).

β) Υπάρχουν ήδη 2 σκληροί δίσκοι από 1 ΤΒ έκαστος.

γ) θα κάνω OC αλλά όχι πολύ ακραία πράγματα, κυρίως για να δώσω διάρκεια στην χρήση του.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

/γιάννης

 

 

 

eshop.G.Skill.2666.PSU Super Flower 650 Gold Plus.PNG

Link to comment
Share on other sites

CASE ZALMAN Z11 NEO 60€

ALPENFOEHN BROCKEN 2 48€ (η ψύκτρα* έχει ύψος 16.5cm, χωράει στο zalman, στα άλλα πρέπει να το ελέγξεις)

RAM G.SKILL F4-3200C16D-16GVKB 16GB 92€

SUPER FLOWER LEADEX GOLD SERIES 650W  120€

cpu/mb 415€ που έχεις βάλει 

735€ + οπτικό

 

Αν έχεις την δυνατότητα να βάλεις και ssd.

 

Αν θες πιο σοβαρό κουτί απ'αυτό που σου έβαλα

SILVERSTONE SST-PS11B-Q PRECISION

ALPENFOEHN BROCKEN ECO (μ'αυτήν δεν έχεις θέμα έχει 15cm ύψος)

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια χαρά

 

ευχαρστώ για τις υποδείξεις! :)

Κατόπιν αρκετού ψαξίματος-διαβάσματος  λέω ότι έχω καταλήξει εδώ:

 

και θα ήθελα τις γνώμες σας παρακαλώ.

 

μερσι μποκου προκαταβολικά!! :-)

 

ΥΓ:SSD έχω, και 2 σκληρους

 

eshop.G.Skill.3200.PSU Seasonic 620W bronze.FAN.RaijintekThemis.Carbide300R.PNG

Link to comment
Share on other sites

85€ για κουτι 5ετιας; :fie: Καλυτερα αλλα 15€ και πας στο enthoo pro M . Οχι οτι το καρβιδιο ειναι ασχημο , αλλα θεωρω υπερβολικη την τιμολογηση του. (και του enthoo pro M ειναι ψηλα,αλλα απο οπου αλλου και αν παρεις, θα τα δωσεις σε μεταφορικα, εκτος και αν εχεις καταστηματα κοντα σου).

 

 Το superflower ειναι καλυτερο τροφοδοτικο οπως και οι ψυκτρες που προτεινει ο idonthave. Σκεψου τα :) 

Μια χαρα ειναι το συστημα κατα τ'αλλα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

85€ για κουτι 5ετιας; :fie: Καλυτερα αλλα 15€ και πας στο enthoo pro M . Οχι οτι το καρβιδιο ειναι ασχημο , αλλα θεωρω υπερβολικη την τιμολογηση του. (και του enthoo pro M ειναι ψηλα,αλλα απο οπου αλλου και αν παρεις, θα τα δωσεις σε μεταφορικα, εκτος και αν εχεις καταστηματα κοντα σου).

 

 Το superflower ειναι καλυτερο τροφοδοτικο οπως και οι ψυκτρες που προτεινει ο idonthave. Σκεψου τα :) 

Μια χαρα ειναι το συστημα κατα τ'αλλα. 

Κουτί: για το Enthoo pro M που προτείνεις : έχω ήδη 2 3,5αρηδες σκληρούς και ένα 2,5αρη SSD και θέλω να έχω περιθώριο για άλλους 2 3,5άρηδες σκληρούς και άλλον 1 2,5αρη SSD. Επίσης θέλω να έχω και οπτικό μέσο (DVD-RW).

Διαβάζω το manual http://www.phanteks.com/Enthoo-Pro-M.html#manual

και μου φαίνεται ότι πρέπει να πάρω και τη θήκη για σκληρούς που είναι προαιρετική άρα πρέπει να την αγοράσω ξεχωριστά, σωστά;

Αν ναι που μπορώ να την αγοράσω; στο Eshop?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος lamesaint έγραψε:

Κουτί: για το Enthoo pro M που προτείνεις : έχω ήδη 2 3,5αρηδες σκληρούς και ένα 2,5αρη SSD και θέλω να έχω περιθώριο για άλλους 2 3,5άρηδες σκληρούς και άλλον 1 2,5αρη SSD. Επίσης θέλω να έχω και οπτικό μέσο (DVD-RW).

Διαβάζω το manual http://www.phanteks.com/Enthoo-Pro-M.html#manual

και μου φαίνεται ότι πρέπει να πάρω και τη θήκη για σκληρούς που είναι προαιρετική άρα πρέπει να την αγοράσω ξεχωριστά, σωστά;

Αν ναι που μπορώ να την αγοράσω; στο Eshop?

 

επίσης στο eshop πολύ κοντά σε τιμή είναι και αυτό εδώ http://www.e-shop.gr/case-corsair-carbide-series-400r-black-p-PER.549990

τι γνώμη έχετε μεταξύ των δύο (Enthoo  - Carbide 400R) ??

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πες μας τα χρήματα που θα διαθέσεις, από 60€ κουτί φτάσαμε στα 100€.

 

Για την ψήκτρα αν είναι να κινηθείς στα ~45€ προτίμησε την brocken2 ή λίγο πιο φθηνή την ECO που σου έβαλα παραπάνω, αν θέλεις φθηνότερη

δες κι αυτήν ALPENFOEHN BEN NEVIS 27€.

Μ'αυτές που σου έβαλα δεν έχει θέμα στο βάλε βγάλε τις μνήμες ή μνήμες με ψηλή ψήκτρα. 

 

Σοβαρό ωραίο κουτί PHANTEKS ENTHOO PRO 121€, αν δε θες με παράθυρο έχει το ίδιο με 2€ λιγότερα.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Φίλε μου πες μας τα χρήματα που θα διαθέσεις, από 60€ κουτί φτάσαμε στα 100€.

 

Για την ψήκτρα αν είναι να κινηθείς στα ~45€ προτίμησε την brocken2 που σου έβαλα παραπάνω, αν θέλεις φθηνότερη

δες κι αυτήν ALPENFOEHN BEN NEVIS 27€.

Μ'αυτές που σου έβαλα δεν έχει θέμα στο βάλε βγάλε τις μνήμες ή μνήμες με ψηλή ψήκτρα. 

 

Σοβαρό ωραίο κουτί PHANTEKS ENTHOO PRO 121€, αν δε θες με παράθυρο έχει το ίδιο με 2€ λιγότερα.

έχεις δίκιο φίλε, έχω παρασυρθεί διαβάζοντας :-)

δεν το βλέπω να πηγαίνω πάνω από 750 ευρώ σύνολο.

 

Για να γίνω πιο σαφής στο κουτί θέλω τουλάχιστον τα εξής:

2 Χ 5,25 εξωτερικά,

4 Χ 3,5αρια εσωτερικά σίγουρα

να παίρνει ψύκτρα από 165 χιλιοστά και πάνω.

Έγινε επεξεργασία από lamesaint
περισσότερη πληροφορία
Link to comment
Share on other sites

Πας στο enthoo pro και ηρεμεις μια για παντα

3+3 δισκους (3.5 ή 2.5 ). εχει 3χ5.25 μπροστα (μπορεις να βαλεις το DVD σου + 2 με θηκη αν επιθυμεις). 

Και ψυκτρα εχω την himalaya II που ειναι 17cm και εχω τουλαχιστον 1.5cm αποσταση ακομη. Ειναι φουλ ταουερ και το πηρα για να ξεμπερδευω και αν θελησω καποτε νερα, να μην εχω πολλους περιορισμους. Σιγουρα εχει μικρα κουτακια που παιρνουν πολλους δισκους ,και φτηνοτερα , αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/28/2016 at 6:54 ΜΜ, το μέλος lamesaint έγραψε:

α) Το μηχάνημα αρχικά είναι για δουλειά γραφείου, μετά για gaming , video editing (με αγορά κάρτας γραφικών αργότερα).

 

@Oric ,  Θελει να κανει OC , θελει να παρει καρτα γραφικων , και θελει να εχει headroom στο κουτι που θα επιλεξει. Τον περιοριζουν το 200r, καθως και η Η170 μητρικη. 

Το τροφοδοτικο δε το σχολιαζω :p (λεει οτι αργοτερα θα παρει καρτα γραφικων , δε νομιζω οτι αρκει το 400ρι της be quiet- ακομη και αν δε θα φτανει τα 400W load πρεπει να εχει λιγο αερα το τροφοδοτικο).

Καλος ο συνδιασμος με τον 6700Κ , αλλα δε "τον παιρνει" δυστυχως. Βεβαια μονο ο ιδιος ξερει ;) Συμφωνω με τις μνημες , ειναι οι πιο vfm (και κανουν και κανα 15ρι λιγοτερο απο αλλα μαγαζια - αλλα κιτρινο εισαι ,με ενα υπολογισμο τα ιδια υποσυστηματα θα βγουνε 70€ φθηνοτερα απο αλλου, και βγαλε τα μεταφορικα, ειναι κανα 50ρικο).

 

πριν 12 ώρες, το μέλος lamesaint έγραψε:

Για να γίνω πιο σαφής στο κουτί θέλω τουλάχιστον τα εξής:

2 Χ 5,25 εξωτερικά,

4 Χ 3,5αρια εσωτερικά σίγουρα

να παίρνει ψύκτρα από 165 χιλιοστά και πάνω.

Τι εννοεις με το 2Χ5.25 εξωτερικα; USB θα εχει μπολικες το κουτι καθως και η μητρικη, αν εννοεις αυτο. Δες και αυτη τη συνθεσουλα. Αν σε ενδιαφερει usb 3.1 στη μητρικη, παιρνεις μια asrock extreme 4 z170 ας πουμε με κανα 30ρι πανω. Δηλαδη αυξανεις το μπατζετ κατα ενα 50ρικο και εισαι τζετ. Η παιρνεις μια της Gigabyte (που δε θα την προτεινα) την πιο φτηνη ζ170 με usb 3.1 (3.1 type-c - την ελλειψη δηλαδη-  εννοουμε, οχι το type-a που εχουν πολλες μητρικες - το οποιο ειναι ιδιο με το usb 3.0).

 

123123.JPG

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

Τι εννοεις με το 2Χ5.25 εξωτερικα;

 

πριν 16 ώρες, το μέλος lamesaint έγραψε:

έχεις δίκιο φίλε, έχω παρασυρθεί διαβάζοντας :-)

δεν το βλέπω να πηγαίνω πάνω από 750 ευρώ σύνολο.

 

Για να γίνω πιο σαφής στο κουτί θέλω τουλάχιστον τα εξής:

2 Χ 5,25 εξωτερικά,

4 Χ 3,5αρια εσωτερικά σίγουρα

να παίρνει ψύκτρα από 165 χιλιοστά και πάνω.

 

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.

 

με το 2 χ 5,25 εξωτερικά εννοώ ότι θέλω δύο θέσεις για οπτικά μέσα, για ένα DVDRW προς το παρόν και αργότερα ίσως ένα BlueRay αν περισσέψει χρήμα τότε.

 

Για την Alpenfohen Brocken Eco ήθελα να ρωτήσω:  είναι καλύτερη από την Arctic Freezer i32 CO ( είδα και το review εδώ sto LAB.gr για την Arctice Freezer i32);

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μ' αυτόν τον παραλογισμό δηλαδή "θέλω πιο αργό υπολογιστή για να κάνω οβερκλόκ και δε με νοιάζει αν με τα ίδια λεφτά μπορώ να πάρω πολύ πιο γρήγορο υπολογιστή με στοκ ρολόγια", τί να πω, μένω άφωνος - τί άφωνος δηλαδή, σόλωνος με τσακάλωφ γωνία μένω. :p

 

Αλλά τέλος πάντωνε, επειδής το οβερ-τέτοιο έχει και μια ψυχολογία να πούμε, λέω το εξής: Όποιος έχει εφτάμισυ κατοστάρικα για υπολογιστή, σίγουρα μπορεί να δώσει οκτώ - μη συζητάμε τώρα για ένα πενηντάρι. Επομένως, αν σ' αυτά που προτείνω αλλάξει το mobo με συν 15€ και πάρει αυτό, άντε με συν 25€ αυτό που είναι πιο μουράτο, και δώσει και άλλα 20-25€ για ένα 600άρι τροφοδοτικό, και αντί αερόξυξης με συν 25€ πάρει και αυτήν εδώ, έχει λήξει το ζήτημα. Ποιο κουτί, ποιο headroom, τί μου λέτε τώρα! Δηλαδή, εφτάμισυ κατοστάρικα για να έχει απλώς i5; Έλεος... 

 

Αν, πάλι, δεν ξέρω τί λέω, οκ πάσο. Καλά να είναι το παιδί, να πάρει αυτό που θέλει και να το χαρεί. Κάνει και ζέστη σήμερα αφού... :p

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Oric έγραψε:

Ρε παιδιά, μ' αυτόν τον παραλογισμό δηλαδή "θέλω πιο αργό υπολογιστή για να κάνω οβερκλόκ και δε με νοιάζει αν με τα ίδια λεφτά μπορώ να πάρω πολύ πιο γρήγορο υπολογιστή με στοκ ρολόγια", τί να πω, μένω άφωνος - τί άφωνος δηλαδή, σόλωνος με τσακάλωφ γωνία μένω. :p

:bleh::bleh: Λαμπράκη & Ψαρών γωνία :hehe:


Oric δεν ξέρω για παραλογισμούς αλλά αυτά όρισε ο ts, με κάποιες προτιμήσεις που πρόσθεσε μετά.

Spoiler

 

Παράθεση

Σχετικά με το τροφοδοτικό και τις μνήμες υπόψιν ότι:

α) Το μηχάνημα αρχικά είναι για δουλειά γραφείου, μετά για gaming , video editing (με αγορά κάρτας γραφικών αργότερα).

β) Υπάρχουν ήδη 2 σκληροί δίσκοι από 1 ΤΒ έκαστος.

γ) θα κάνω OC αλλά όχι πολύ ακραία πράγματα, κυρίως για να δώσω διάρκεια στην χρήση του.

  +
δεν το βλέπω να πηγαίνω πάνω από 750 ευρώ σύνολο.

Για να γίνω πιο σαφής στο κουτί θέλω τουλάχιστον τα εξής:

2 Χ 5,25 εξωτερικά,

4 Χ 3,5αρια εσωτερικά σίγουρα

να παίρνει ψύκτρα από 165 χιλιοστά και πάνω.

 

 

 

Στα χρήματα λέει 750€, μπορεί το ταβάνι του να ήταν 700€ αλλά όπως λες μπορεί να μπορεί να διαθέσει κι άλλα 50€ και να πάει στα 800€, αυτός ξέρει καλύτερα.

Στο κουτί από 65€ πήγε στα 100€ (σ'αυτά τα χρήματα ας τα δώσει για το enthoo pro). 

Συνθέσεις σ'αυτά τα χρήματα μπορούμε να βγάλουμε αρκετές με i5 ή i7 ανάλογα και τι θα μπει μέσα.

Οπότε γνώμες θα πούμε θα κρίνει και θα πάρει.

 

έβαλα του κουτάκι που ήθελε ο ts,

hdd 4→3.5 +1 ακόμα στην 5.25 με βάση, έχει επιπλέον τις άλλες 2→5,25 και 2 θέσεις για 2.5.

* οι τιμές στις μνήμες αυξήθηκαν 

άλλη μια σύνθεση, με το leadeax gold →750€, 

pc setup.png

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος lamesaint έγραψε:

Για την Alpenfohen Brocken Eco ήθελα να ρωτήσω:  είναι καλύτερη από την Arctic Freezer i32 CO ( είδα και το review εδώ sto LAB.gr για την Arctice Freezer i32);

περίπου στα ίδια είναι

http://gamezoom.net/artikel/Arctic_Freezer_i32_CO_Test_Review-34757-2 κάνε μετάφραση στα αγγλικά

 

Spoiler

στις 700 στροφές  / στις 900  / στις 1200  / στις 1500

Arctic Freezer i32 CO

 65 ° C→  700

 63 ° C→  900

 60 ° C

Raijintek Themis Evo

 61 ° C→  900

 58 ° C→ 1200

 56 ° C

EKL Alpenföhn Brocken ECO

 64 ° C→  700

 62 ° C→  900

 59 ° C

 56 ° C

Alpenföhn Ben Nevis

 65 ° C→ 700

 63 ° C→ 900

 60 ° C

 57 ° C

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις μέχρι τώρα.

Υπάρχουν τόσες πολλές δυνατότητες, και δεδομένου ότι έχω να φτιάξω σύστημα εδώ και αρκετά χρόνια, έχω μείνει αδιάβαστος πολύ καιρό και γιαυτό με βλέπετε να πηγαίνω από την μια στην άλλη. :-)

Από την μιά θέλω κάτι future proof γιαυτό και σκέφτομαι το overclocking.

Από την άλλη ίσως είναι και "αυταπάτη" αφού ο @Oric μου είπε για τον i7 6700 που με βάση αυτό εδώ το site http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-6700-vs-Intel-Core-i5-6600K

δείχνει καλύτερος από τον 6600Κ π.χ. στην κατανάλωση και σε κάποιες επιδόσεις.

Και στο τέλος είναι τα ....λεφτά :-)

Ευχαριστω για την υπομονή σας πάντως. :-)

 

Σχετικά με τον 6700 έχω το εξής που δεν καταλαβαίνω: στο site γράφει για overclocking στον 6700 ( δείτε στο κεφάλαιο Specifications προς το τέλος της σελίδας)  :

Overclocked clock speed (Water) 4.43 GHz  

Πως είναι αυτό δυνατόν αφού είναι κλειδωμένος;

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.