Jump to content



Επιλογή Μητρικής και RAM (σύστημα με i7 5960X)


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Λοιπόν, εντός των ημερών ξεκινάω αναβάθμιση CPU-RAM-MOBO. Απλά περιορίζομαι στο χρηματικό θέμα, στο ακόλουθο budget συν το γεγονός ότι θα πρέπει να τα πάρω από καταστήματα με διαθεσιμότητα + δυνατότητα πληρωμής με PayPal.

Ο επεξεργαστής που θα συνοδεύσει το σύστημα θα είναι ένας i7 5960X.

 

Budget για μητρική: μέχρι 300ευρώ

Budget για RAM: μέχρι 250ευρώ

 

Ψάχνω προφανώς κομμάτια που να παρέχουν τις καλύτερες επιδόσεις.

Με προσωπική αναζήτηση έχω βρει τα ακόλουθα, σε καταστήματα με PayPal:

Μητρικές

Asus X99-E (275euro - you.gr)

Gigabyte X99-UD4 (262euro - you.gr)

 

RAM

Kingston HyperX DIMM 32 GB DDR4-3000 Quad-Kit, ( HX430C15SB2K4/32 ) (219euro)

 

Τι λέτε για τα παραπάνω; Έχετε αντι-προτάσεις με ανάλογη διαθεσιμότητα;

Τα 32GB RAM είναι υπερβολικά η αλήθεια είναι, αλλά μιας που διαθέτω το συγκεκριμένο budget, είπα να πάω σε 32ρα.

Link to comment
Share on other sites

Για ram προτείνω G.Skill TridentZ η Corsair Dominator Platinum στα 3000.

Τωρα στην μητρική ολες οι x99 σε αυτού του οικονομικού πεδίου,είναι πολυ δυνατές.

Υγ. Πάντως για να ελαφρύνει λίγο η τσεπη σου δες καταστήματα στο Σκρουτζ,ειναι φθηνότερα απο το μαγαζι που αναζητησες

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τις έχω δει κι εγώ τις Corsair Dominator Platinum στα 3000. Αλήθεια σε τι είναι καλύτερες από αυτές που παρέθεσα;

Ψάχνοντας το, αν δεν έκανα λάθος, έχουν ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά (πχ CL ) και παράλληλα οι Corsair είναι πιο ακριβές.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, μέσα στην εβδομάδα πιθανότητα αγοράζω την Asus X99-E και τις RAM G.SKILL F4-3200C16Q-32GTZB 32GB.

 

Μερικά θεματάκια:

1. Θέλω να ρωτήσω, αν με τη συγκεκριμένη μητρική, μπορώ να βάλω πάνω έναν SSD INTEL 750 SERIES.

Sorry, αλλά δεν τα πάω καλά με τη θεωρία του πως λειτουργούν οι PCI-E και πως κατανέμονται. Σε youtube video "how to install intel 750 series" μου φάνηκε ότι η θύρα ήταν λίγο πιο μεγάλη από τις μικρές που έχει η X99-E. Μου διαφεύγει κάτι;

 

2. Όπως ανέφερα, το σύστημα θα στηρίζεται σε i7 5960X (χωρίς o/c). α) Με δεδομένο αυτό, πιστεύετε ότι η Corsair H60 μπορεί να με καλύψει;

β) είμαι με κουτί Coolermaster Centurion 590. Θα χωρέσει η H60;

Να πω ότι δε θα ήθελα να επενδύσω περισσότερα από 85ευρώ για σύστημα ψύξης. Βεβαία να πω ότι έχω δει και ανώτερες ψύκτρες, αλλά έχουν δύο ανεμιστήρες που μάλλον δε χωράνε στο κουτί μου.

 

3. Για πολύ πολύ αρχή, το σύστημα θα είναι με την παλιά μου GPU, Gigabyte GTX-275 1793MB (δε θα παίξω παιχνίδια με αυτή, απλά θα τη βάλω προσωρινά μέχρι να βρω χρήματα και για κάρτα γραφικών). Ελπίζω να μην περιορίσει τις επιδόσεις μου σε καθημερινή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.