Jump to content



Βοηθεια για αγορα TV


Recommended Posts

Καλησπερα!

Παιδες θελω μια βοηθεια για αγορα Tv.

Δεν ειναι για μενα ειναι για την οικογενεια της αδελφης μου και επειδη αυτοι δεν εχουν ιδεα απευθύνθηκαν σε μενα.

Το προβλημα ειναι οτι ουτε εγω σκαμπαζω πολλα απο smart tvs.

 

H αγορα θα γινει απο αγγλια(τοπος διαμονης)

Ταβανι 500 λιρες.

Ιντσες 40-40φευγα καλα ειναι.

Θελουν(μην με ρωτατε γιατι):

1)Να ειναι 4κ.(κατι μου παν οτι ακουσαν οτι σε κανα 2 χρονια τα καναλια θα εκπεμπουν 4κ σημα και θα δημιουργησουν προβλημα στις μη 4κ.Ισχυει?οχι να φανταστω?)

2)Να ειναι smart ΤV.*

3)Nα εχει απο πισω jack για να κουμπωσουν το δορυφορικο πιατο που εχουν.

 

*Οσο αφορα τις smart.

Nα φανταστω εχουν ενα πακετο εφαρμογων και τελος?Δεν υπαρχει η δυνατοτητα εγκαταταστασης εφαρμογων?

Μερικες που ειδα ειναι android tvs.Δηλαδη εχουν κανονικα googleplay για να κατεβασεις οτι θες?

 

Please mην μου αρχισετε για αποστασεις θεασεις κλπ κλπ θα με κοιταζουν σαν χανοι αν τους πω τετοια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα. Θα προτεινα την παρακατω Sony. Οι sony τηλεορασεις ειναι οι μονες flicker free και κανουν το καλυτερο scaling απο 4Κ σε 1080p, οπου θα χρησιμοποιειται τον περισσοτερο καιρο. Επισης δεν εχουν modes με λαθος color gamuts οπως εχουν πολλες Samsung για παραδειγμα.

 

https://skinflint.co.uk/sony-kd-49x8005c-a1329146.html?hloc=uk

 

Δεν ειναι κακο που ειναι 49". Σε προβολη 4Κ περιεχομενου πρεπει να καθεσαι πολυ κοντα στην οθονη για να διακρινεις την λεπτομερεια, και ειμαι 99% σιγουρος οτι οι δικοι σου εχουν την αισθηση της παλιας τηλεορασης και αρα δεν μπορουν να κρινουν καλα. Για να καταλαβεις, ενα distance calculator δινει ως ιδανικη αποσταση για προβολη 49" 4K τα 1,42 μετρα, οταν για ιδιο μεγεθος σε 1080p δινει τα 2,09 μετρα.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, XMorsX said:

Kαλημερα. Θα προτεινα την παρακατω Sony. Οι sony τηλεορασεις ειναι οι μονες flicker free και κανουν το καλυτερο scaling απο 4Κ σε 1080p, οπου θα χρησιμοποιειται τον περισσοτερο καιρο. Επισης δεν εχουν modes με λαθος color gamuts οπως εχουν πολλες Samsung για παραδειγμα.

 

https://skinflint.co.uk/sony-kd-49x8005c-a1329146.html?hloc=uk

 

Δεν ειναι κακο που ειναι 49". Σε προβολη 4Κ περιεχομενου πρεπει να καθεσαι πολυ κοντα στην οθονη για να διακρινεις την λεπτομερεια, και ειμαι 99% σιγουρος οτι οι δικοι σου εχουν την αισθηση της παλιας τηλεορασης και αρα δεν μπορουν να κρινουν καλα. Για να καταλαβεις, ενα distance calculator δινει ως ιδανικη αποσταση για προβολη 49" 4K τα 1,42 μετρα, οταν για ιδιο μεγεθος σε 1080p δινει τα 2,09 μετρα.

+1 για τη σονυ. Λιγο ακριβες αλλα αξιζουν... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.