Jump to content



Αγορές ηλεκτρονικών ειδών από Αμερική και εγγύηση


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!

Σε ενα μηνα περιπου θα ταξιδεψει ο αδερφος μου στην Αμερικη, και το βλεπουμε σαν μια καλη ευκαιρια για αγορες, αυτος laptop κι εγω κανενα  καλο mouse ή ο,τι αλλο προκυψει. Ξερετε τι παιζει με την εγγυηση ακριβως? Υπαρχουν εταιρειες για τα αντιστοιχα προιοντα (πχ Dell για το laptop ή Logitech για το mouse ) που παρεχουν εγγυηση και στην Ελλαδα?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Για logi συγκεκριμένα μου έγινε αντικατάσταση απο την ίδια την εταιρία σε ενα mx master αγορασμένο απο amazon usa απλά με την απόδειξη και χωρίς καμια περαιτέρω γκρίνια ή φασαρία ;) 

 

Η dell δεν νομίζω οτι εχει παγκόσμια εγγύηση τώρα, δεν είμαι σίγουρος όμως, θέλει ερώτηση στην dell hellas ίσως ή και στην dell usa...

 

Γενικώς δύσκολα νομίζω θα βρείς εταιρίες που να έχουν παγκόσμια εγγύηση + οτι στην Αμερική παίζουν αρκετά μεγαλύτερες εγγυήσεις σαν διάρκεια για τα ίδια προιόντα αλλά δεν νομίζω οτι στο αναγνωρίζουν αυτό αν δεν είσαι εκεί ακόμα και αν το έχεις αγοράσει απο Αμερικανικό μαγαζί/site

Link to comment
Share on other sites

Στη Dell παλιότερα σίγουρα μπορούσες να κάνεις μεταφορά εγγύησης USA -> Europe, δε νομίζω να το έχουν σταματήσει.

edit: Πρέπει να το κάνεις νωρίτερα, όχι όταν σου χαλάσει :)

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

Καλα, ναι, με το που θα γυρισει θα το δηλωσουμε, μην τρεχουμε τελευταια στιγμη. Ξερετε μηπως και αλλες εταιρειες που εχουν αντιστοιχα προγραμματα εγγυησης?

Για τη Logi κι εγω καπως ετσι εχω ακουσει να ειναι οι εγγυηση της, αλλα μετα πετυχα αυτο στο site τους...

Spoiler

Η εγγύηση εξακολουθεί να ισχύει, αν φύγω από τη χώρα που αγόρασα το προϊόν μου και μετακομίσω σε κάποια άλλη;

Όχι. Η εγγύηση του προϊόντος ισχύει μόνο για τη χώρα στην οποία αγοράσατε το προϊόν, δεδομένου ωστόσο ότι οι πελάτες μπορούν να υποβάλλουν αξίωση για την εγγύηση σε οποιαδήποτε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην οποία ο κατασκευαστής / πωλητής διαθέτει αντιπρόσωπο.

 

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.