Jump to content



Ηχεία έως 150€


Recommended Posts

Καλημέρα, ψάχνω για ενεργά ηχεία για το pc. Ενδιαφέρομαι για 2.0 σύστημα με όσο δυνατόν μικρές διαστάσεις λόγω περιορισμένου χώρου πάνω στο γραφείο. Η χρήση είναι κυρίως για μουσική και καμιά ταινία, όχι gaming. Θα συνδεθούν πάνω σε μία Asus Xonar DX η οποία θα αντικατασταθεί μελλοντικά με κάτι καλύτερο.

Μέχρι στιγμής έχω καταλήξει στα Alesis Elevate 5. Αν κάποιος έχει εμπειρία από τα συγκεκριμένα ή έχει κάτι καλύτερο να προτείνει, θα ήθελα να ακούσω την άποψη του.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά μια χαρ. ειναι, απλά δεν.ξέρω αν εχει οσο μπασο νομίζεις για ακρόαση μουσικής .

Μπορεί να ειναι απο τα πιο φτηνά μονιτορ που παίζουν, αλλά εξακολουθούν να ειναι μόνιτορ .

Δλδ, αυστηρός ήχος (λέμε τώρα, 150€ και τα δυο ) οχι sub τέλος πάντων.

Αν δεν ξέρεις ακριβως τι ειναι αυτά τα ηχειακια δεν ξέρω αν σου κανουν.

Αν κάνεις μια απλή ακρόαση ίσως θες 2.1 .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντού αυτό διαβάζω για τα χαμηλά μπάσα των μόνιτορ. Δεν είμαι φαν του δυνατού μπάσου, αν και τα Alesis που έγραψα είναι κάπως καλύτερα σε αυτό το τομέα σε σχέση με τα υπόλοιπα σε αυτά τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα consumer ηχειακια, τονίζουν πολυ τό μπασο ,με αποτέλεσμα όποιος μη μυημένος ακούσει μονιτορς, να αισθάνεται ότι ειναι αμπασα .

Οι 5" δεν ειναι και μικρο wooferακι, αλλά sub...δεν .

Αυτά τα ηχειακια αντε να κατεβαίνουν ...στα 60hz; το sub ειναι απο εκεί και κάτω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, ψάχνω για το pc ηχεία 2.1 γύρω στα 150€

__________________________________________________________________

 

Πέρα από τα edifier υπάρχει κάποιο άλλο να κοιτάξω? Είμαι ανάμεσα στα

Edifier S330D 140€

RMS 18W x 2 + 36W x 1,

6,5" sub

Edifier C3X 170€

RMS 10W x 2 + 45W x 1,

8" sub

 

*Όποιο σετ και να πάρω θα μπουν οι δορυφόροι από τα S530D

Link to comment
Share on other sites

To setup μου είναι 2.1, θα χρειαστεί έξοδο για το sub(ενεργό)  οπότε πρέπει να πάω σε κάποιο AV ενισχυτή (έχω δικάναλο ενισχυτή στην άκρη).

 

Έτσι πως τα έχω στημένα τα 2 συστήματα ( 1 για την τηλεόραση κι ένα για το pc) είναι ως εξής:

1) Το sub και ο χειρισμός του s530 + 2 roister emphasis είναι στην tv

-2)Το άλλο sub με τον χειρισμό (βγήκε off) του ήχου (ένα αρκετά καλό που είχα αγοράσει παλιά) + τους δορυφόρους του s530 είναι στο pc.

 

-Στην λύση του ενισχυτή αν είναι αγοράζω έναν AV, κάνω τις τράμπες (άντε πάλι καλώδια) αλλά εδώ πάμε για 200 -250€ και μπαίνω σε παραπάνω έξοδα.

Επειδή έχω χάσει επεισόδια σ'αυτό το εύρος τιμής δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλοί. Από τους παρακάτω τον sony βλέπω πιο ζεστά.

http://www.skroutz.gr/s/6987502/Yamaha-HTR-2067.html

http://www.skroutz.gr/s/5134101/Pioneer-VSX-329.html

http://www.skroutz.gr/s/5130459/Pioneer-VSX-424.html

http://www.skroutz.gr/s/5158140/Sony-STR-DH550.html

 

-Στην λύση του s330 που είναι πιο κοντά στα χρήματα και πιο οικονομική βάζω μόνο το sub και δεν μπλέκω με καλώδια κι αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Μην αρχίσετε και βαράτε :huh:, άλλη μια λύση που σκέφτηκα είναι η παρακάτω:

Το σύστημα ελέγχου του ήχου είναι ίδιο με την φωτογραφία με την διαφορά ότι τώρα τα ηχεία συνδέονται

απευθείας στο subwoofer και από εκεί φεύγουν 3 rca και πάνε στο σύστημα ελέγχου του ήχου (ΣΕΗ) και συνδέονται στο left, right, sub (speaker output),

ενώ στο παρακάτω φεύγει ένα καλώδιο από το sub στο ΣΕΗ και οι δορυφόροι συνδέονται απευθείας στο ΣΕΗ πάλι στο left, right, sub (speaker output).

 

Σύστημα ελέγχου ήχου Genius-GX-Gaming-SW-G2.1-2000-controller

 

Σκέφτομαι να πάρω το συγκεκριμένο σετ GENIUS GAMING SPEAKER SW-G2.1 2000 και απ'αυτό να χρησιμοποιήσω το παραπάνω της photo

για να ελέγχο τα δικά μου ηχεία. Δεν ξέρω κατά πόσο θα δουλέψει αλλά σκέφτηκα κι αυτό το πάντρεμα :whistling: για να την βγάλω όσο το δυνατόν φθηνότερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν θα προχωρήσω στην αγορά των ηχείων, βρήκα τρόπο (αφού άδειασε λίγο το κεφάλι μου) να δουλέψουν και τα 2 ηχεία με 3€.

Αγόρασα ένα διπλό rca σε μονό (2F→M) και συνέδεσα τα 2 rca που που έρχονται από το sub στο καλώδιο που πήρα και από εκεί στο κανάλι 

που δουλεύει για να έχω ήχο και από τα 2 ηχεία. Θα μείνω έτσι όσο κρατήσουν η πιάσω κάνα στο Τζόκερ :p 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.