Jump to content



Φτηνο media player Kodi...


Recommended Posts

Ειναι για το εξοχικο αρα δεν θελω κατι extreme. Να αναπαραγει 1080@24/30/50/60 μονο μεσω kodi streaming απο exodus κτλ... Ειχα παλιοτερα ενα minix που πουλησα το οποιο μου δουλευε καλα αλλα το εδωσα γιατι επιανε κανενα 80αρι. Οπως ειπα δεν χρησιμοποιειται καθημερινα, απλα θα με ενδιεφερε η αξιοπιστια και να μην εχει ενα καρο λεφτα. Δεν εχω δοκιμασει κανενα απο τα φτηνα κινεζικα και γιαυτο ρωταω τη γνωμη οσων εχουν δοκιμασει...

Link to comment
Share on other sites

Να σου στείλω τη διευθυνσή μου, να κατασκηνώσεις έξω από το παράθυρο, γιατί με τις μ@κίες που ανέχομαι καθημερινά από το Minix, θα το πετάξω από το παράθυρο λείαν συντόμως.

 

Εγώ θα πήγαινα σε Windows πάντως. Βρίσκεις με λιγότερα από 100€

Link to comment
Share on other sites

To raspberry δεν ειναι του θανατα αδυναμο? Εγω θυμαμαι σερνοταν ενος φιλου, εβλεπες τις αλλαγες του μενου... Το minix τι σου εχει κανει? Οταν λες windows εννοεις nuc η κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τα λοιπά εξτρά (κάρτα μνήμης/τροφοδοτικό 2A/hdmi καλώδιο) τότε παίρνεις ένα raspberry 3 και λίγο ταινία διπλής όψης και έκλεισες.

Το Hdmi CEC δουλεύει κομπλέ στο raspberry οπότε δεν χρειάζεσαι ούτε remote γιατί κάνει αυτό της TV.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, icy20 said:

Το minix τι σου εχει κανει?

Μου έχει πρήξει τα σκώτια!

Το remote είναι άθλιο, υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις που δε μπορείς να πας με τα "βελάκια" εκεί που θέλεις.

Πολλές εφαρμογές δεν είναι φτιαγμένες σωστά για Media Player, άσχετα αν έτσι λένε. 

Πολλές κολλάνε και δε διαβάζουν τις αλλαγές στο USB HDD

Ο ενσωματωμένος 4Κ player, ή δε δείχνει υπότιτλους, ή τους δείχνει διπλούς. Επίσης, πρέπει κάθε φορά να ρυθμίζεις μέγεθος, χρώμα, θέση, γιατί τα χάνει

Πολλές φορές κόβεται ο ήχος και πρέπει να κάνεις restart για να επανέλθει

Δε δίνει σωστή εντολή για το orientation σε εφαρμογές με αποτέλεσμα να μένουν portrait

Έχει τον ES File explorer που δε βγαίνει και σε κάθε boot με ρωτάει αν θέλω να ανοίγει. Του λέω όχι, αλλά δεν το θυμάται. Του είπα ναι μία φορά και τώρα ανοίγει φυσικά πάντα

Δεν υποστηρίζει σωστά Sound Codecs και ενώ έχω HDMI passthrough από την τηλεόραση (Minix > HDMI > TV > Optical > Ηχεία), πολλές φορές δεν έχω ήχο και πρέπει να βάλω την οπτική απευθείας στο Minix

Και αρκετά άλλα. Δεν αφορούν μόνο το Minix προφανώς, αλλά γενικά αυτή την πλατφόρμα που πουλάνε.

1000 φορές Windows που μπορείς να κάνεις τα πάντα.

 

10 hours ago, icy20 said:

Οταν λες windows εννοεις nuc η κατι αλλο?

https://www.amazon.co.uk/Gigabyte-Brix-BXBT-1900-Ultra-Compact/dp/B00MOEMZMQ/ref=sr_1_3?s=computers&ie=UTF8&qid=1468483317&sr=1-3&keywords=media+pc

https://www.amazon.co.uk/Sumvision®-Cyclone-PC-x5-Z8300-Bluetooth/dp/B01BKG8KCM/ref=sr_1_2?s=computers&ie=UTF8&qid=1468483317&sr=1-2&keywords=media+pc

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με raspi 2 στο σπίτι δεν έχω πρόβλημα να διαβάζει πάνω από το powerline μέσα στο nas αλλά και youtube.

 

Τώρα τι παραπάνω θέλεις δεν ξέρω.

 

Σίγουρα 4k δεν παίζει βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια δοκιμή στο exodus και βλέπω πως το batman v superman είναι με bitrate περίπου 2.7 mb/sec. Άρα μαζί με τον ήχο το ένα λεπτό είναι κάπου 200 mb. Πόσο buffering θέλεις; Έχε στο μυαλό σου ότι εάν πάρεις rasp θα το τρέχεις με openlec το οποίο έχει ελάχιστο footprint και συνεπώς θα σου αφήνει αρκετή μνήμη διαθέσιμη. Επίσης όσον αφορά το CEC για να δουλέψει θα πρέπει να το υποστηρίζει και η τηλεόρασή σου.

Link to comment
Share on other sites

Cec δεν με ενδιαφερει. Εχω airmouse με βελακια... Στο nuc παντως πρεπει να βαζει κανενα 10λεπτο στο buffer. Το εχω βαλει κανενα 400αρι mbytes που σημαινει οτι τρωει 1.2 περιπου. Αρα εκει θα πρεπει να βαλω 200 χοντρικα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είδα βγήκε tv player με S912 και 3 GB Ram, για 72€ λέει, το R-Box Pro! Δυστυχώς το tv box που έχω στο σαλόνι, το Ubox που είναι με 1GB Ram ζορίζεται με το καινούργιο προφιλ που τρέχει στο kodi, οπότε φαίνεται πολύ καλό αυτό. Σίγουρα είναι φθηνότερο από το Zidoo X6 pro που έχω στο άλλο δωμάτιο (90$) που είναι με 2 GB Ram. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά σε android κάτω από 2gb είναι No GO.

Της beelink φαίνεται καλή περίπτωση για τα λεφτά του.

 

Επίσης μια άλλη λύση φαίνεται να είναι το:

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_193367.html?wid=3

Αλλά και αυτό έχει 1gb ram και το βλέπω να ζορίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα ειπα να δωσω κατι παραπανω και να παω σε nuc, ξεχασα να το πω, το r-box pro παντως που εβαλε ο maddoctor φαινεται καλο. Το ειδα και εγω προ ολιγου σε διαφημιση στο facebook.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος swatoner έγραψε:

Γενικά σε android κάτω από 2gb είναι No GO.

Της beelink φαίνεται καλή περίπτωση για τα λεφτά του.

 

Επίσης μια άλλη λύση φαίνεται να είναι το:


 Beelink X2 TV Box 4K H.265 Decoding-32.11 and Free Shipping| GearBest.com

Αλλά και αυτό έχει 1gb ram και το βλέπω να ζορίζεται.

Αυτό είναι σαν το Ubox που έχω, τι να το κάνω!? 1ram είναι πια πολύ λίγο!

Link to comment
Share on other sites

πήρα ένα android box ονοματι mini m8s. Παίζει ταινίες out-of-the-box από στικάκι, αλλά kodi κλπ stream services πως παίζουν; Γενικά, υπάρχει κανένα guide για σετάρισμα android tv box/media player για νουμπάδες;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.