Jump to content



Σκληρος σε δικτυο χωρις υπολογιστη


therock

Recommended Posts

Πως μπορω να μοιραζω παλιους μου δισκους στο δικτυο με καλες ταχυτητες χωρις να βρισκονται μεσα σε υπολογιστη. Χωρις να κανω εξοδα για NAS υπαρχει τροπος να τους συνδεσω απευθειας σε καποιο router

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, therock said:

Πως μπορω να μοιραζω παλιους μου δισκους στο δικτυο με καλες ταχυτητες χωρις να βρισκονται μεσα σε υπολογιστη. Χωρις να κανω εξοδα για NAS υπαρχει τροπος να τους συνδεσω απευθειας σε καποιο router

Αρκετοί ρούτερ έχουν θύρες USB στις οποίες μπορούν να δεχτούν δίσκους και να τους μοιράζουν με SMB, FTP, κ.α. Η ταχύτητα συνήθως δεν είναι εντυπωσιακή (δηλαδή κάτω από τα όρια του USB 2.0 και σίγουρα κάτω από USB 3.0 εάν ο ρούτερ σου έχει τέτοια).

Εκτός από συμβατό ρούτερ χρειάζεσαι και USB bridge (σε SATA/IDE ανάλογα με το δίσκο σου).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε τωρα εχω κανει ενα φακελο με εικονες share για να τον βλεπουν αλλοι υπολογιστες και να δουλευουν πανω σε αυτες. Επειδη ομως εχω ασυρματο δικτυο που βασιζεται στο thomson 585, ο αλλος υπολογιστης θελει 5 δευτερολεπτα να ανοιξει μια εικονα με διπλο κλικ, και 10 δευτερα οταν γραψει tag και πατησει οκ στις ιδιοτητες. Επειδη ομως ειμαστε στο 2016 και οχι στο 1991, θεωρω καλη ταχυτητα αυτα να γινονται σε χρονο κατω απο 1sec.

 

Επισης επειδη εγω μπορει να λειπω απο το γραφειο και το share ειναι στον υπολογιστη μου, θελω να το εχω σε ενα δισκο κοινοχρηστο να δουλευουν οι αλλοι οταν δεν βρισκομαι εκει. Δεν υπαρχει κατι απλο να χρησιμοποιοησω κατι παλιους pata δισκους χωρις rasberry Και χωρις υπολογιστες να τρεχουν 24/7 για κατι τοσο λιτο και απλο

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μην χρεισιμοποιεις ούτε υπολογιστή αλλα ουτε και τα αρχεία.

 

Έτσι ούτε χρειάζεται να δώσεις ούτε € ούτε και ρεύμα και δεν θα χαλας και χρόνο.

 

Και επί σοβαρού χωρίς ούτε ευρώ πανάρχαιους δίσκους pata σε δίκτυο που αργεί ήδη δεν γίνεται. Αν βρεις τρόπο πες μας να το πουλήσουμε για παγκόσμια πατέντα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, therock said:

Δεν υπαρχει κατι απλο να χρησιμοποιοησω κατι παλιους pata δισκους χωρις rasberry Και χωρις υπολογιστες να τρεχουν 24/7 για κατι τοσο λιτο και απλο

όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά εφόσον μιλάμε για γραφείο, θα έπρεπε να σκεφτείς πιο σοβαρά την λύση ενός Nas ή έστω ενός router της προκοπής με θύρα USB, το οποίο θα σου βελτιώσει την ταχύτητα του ασύρματου δικτύου και παράλληλα θα σου δώσει την δυνατότητα να συνδέσεις επάνω έναν δίσκο USB που αυτομάτως θα γίνει δικτυακός.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως θα έλεγα πως οι PATA δίσκοι καλό θα ήταν να χρησιμοποιηθούν για άλλες δουλειές και όχι για αρχεία του γραφείου. Τα φθηνά μονόδισκα synology ξεκινάνε από 100 ευρώ και μαζί με έναν wd red θα έχεις ένα αξιόπιστο μηχάνημα με το οποίο θα μπορείς να δουλεύεις σαν άνθρωπος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι σε γραφείο, εταιρία δηλαδή και ψάχνεις να βρεις πατέντα...

Να μου πεις σε ποιά εταιρία αναφέρεσαι, να την περάσω στη λίστα με τις αξιόπιστες και σοβαρές.

Ξέρω, λεφτά δεν υπάρχουν.

Δε θα έρθουν όμως, αν δε δεις σοβαρά τη δουλειά σου και αν δεν επενδύσεις στην παραγωγικότητα.

Στήσε ένα δίκτυο της προκοπής με 1Gbit, πάρε ένα NAS ή έναν καινούριο δικτυακό δίσκο και πέρασε τις φωτογραφίες εκεί. Αν οι δίσκοι σου είναι ΡΑΤΑ, τότε σίγουρα χωράνε όλες μαζί σε έναν 3-4ΤΒ...

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μη γενικευουμε. Το κατα ποσο η οχι ειναι σοβαρο το γραφειο θα το κρινει οποιος γινει αποδεκτης των υπηρεσιων του. Ο σκοπος που θελω να εχω το δικτυακο φακελο ειναι δευτερευον. Αν μπορουσε καποιος να προτεινει κ ονομαστικα προτασεις θα το εκτιμουσα. Το ρουτερακι που ειπωθηκε με τη θυρα USB ειναι αυτο που ειχα στο μυαλο. γιατι και το ιντερνετ θα μου βλετιωσει και θα μπορω να χρησιμοποιω δισκους που εχω ηδη. Το NAS το θεωρω περιτω για τη χρηση που εχω στο μυαλο μου.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις τη λύση στο μυαλό σου, εμείς τι θες να σου προτείνουμε; Συγκεκριμένο router με γρήγορες usb και πιο γρήγορο ασύρματο;

Το rasberry είναι φθηνό και δε σου άρεσε.. για πιο γρήγορη λύση, θα τα ακουμπήσεις για πιο γρήγορο ρούτερ και θήκες για να έχουν usb οι παλιοί σκληροί σου.. ή αφήνεις το νέο router και δοκιμάζεις με δικτυακό σκληρό που συνδέεται με ethernet στο router σου. Ίσως πάει λίγο πιο γρήγορα και δεν σε περιορίζει το usb.. (υπάρχουν και θήκες με lan, μα δεν είναι τόσο καλές φοβάμαι, ειδικά αν βάλεις παλιούς σκληρούς μέσα)

 

Link to comment
Share on other sites

Θήκη με Lan λίγο δύσκολο να βρεθεί για Pata σκληρό. Κοντεύει δεκαετία που το Pata παίθανε και ακόμα και αν βρεις κάτι στο ebay το θεωρώ πεταμένα λεφτά.

 

Όσον αφορά το θέμα router, προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το TP Link  W8970 αν και την USB θύρα του δεν την έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Delijohn said:

Αφού έχεις τη λύση στο μυαλό σου, εμείς τι θες να σου προτείνουμε; Συγκεκριμένο router με γρήγορες usb και πιο γρήγορο ασύρματο;

Το rasberry είναι φθηνό και δε σου άρεσε.. για πιο γρήγορη λύση, θα τα ακουμπήσεις για πιο γρήγορο ρούτερ και θήκες για να έχουν usb οι παλιοί σκληροί σου.. ή αφήνεις το νέο router και δοκιμάζεις με δικτυακό σκληρό που συνδέεται με ethernet στο router σου. Ίσως πάει λίγο πιο γρήγορα και δεν σε περιορίζει το usb.. (υπάρχουν και θήκες με lan, μα δεν είναι τόσο καλές φοβάμαι, ειδικά αν βάλεις παλιούς σκληρούς μέσα)

 

Αυτο που ηθελα ειναι επιλογες. Βλεπω απο τα μεχρι τωρα ολα ξεκινανε στο 50αρικο. Αντε πες 40 αμα παρεις το raspberry γυμνο χωρις θηκη. Οποτε ειναι το ιδιο με το παρω και ασυρματο δισκο απευθειας.

 

https://www.skroutz.gr/s/6692096/Seagate-Wireless-500GB.html

 

Βασικα τωρα που μου το θυμισατε αντι για rasberry εχω ενα αρχαιο asus eee pc το οποιο θα μπορουσε να κανει αυτη τη δουλεια. Αλλα και παλι θα πρεπει να αναβαθμισω το δικτυο για να πιανει καλες ταχυτητες ασυρματα.

Link to comment
Share on other sites

To eeePC το είχα χρησιμοποιήσει πριν αμνημόνευτα έτη ως media server (έτρεχα serviio) και torrent client. Συνδεδεμένο ενσύρματα την ψιλοπαλευε για όλα εκτός του FullHD. To καλό είναι πως έχει ελάχιστη κατανάλωση ρεύματος. Ίσως με κάποιο linux να μπορείς να κάνεις στοιχειωδώς δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.