Jump to content



Ηχοσύστημα σε Αυτοκίνητο


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Δεν έχω εμπειρία σε ηχοσύστημα σε αυτοκίνητο και θα ήθελα τα φώτα σας επί του θέματος.

 

Αυτοκίνητο : Nissan Micra

Budget : Προς το παρών άγνωστο μιας κι αρχίζω από το μηδέν. Δεν είναι κάτι που το βιάζομαι, απλά θα αρχίσω να μαζεύω λεφτά από Σεπτέμβριο.
 

Θέλω 4 ηχεία για τις πόρτες, ψείρες για μπροστά ή και πίσω αν πάνε, καθώς κι ενισχυτή.


Τέλος μία touch screen οθόνη σαν κεντρική μονάδα.

 

Αναμένω τις γνώμες σας, ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρις μπατζετ ειναι δυσκολο να πεσουν προτασεις... Ακομα πιο απαραιτητο ειναι να μας πεις αν ενδιαφερεσαι για "μπαπα-μπουπα" καταστασεις που θα ακουγεσαι 5 τετραγωνα μακρυα, η για ποιοτικο ηχο εντος της καμπινας. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, giorgos2187 said:

Χωρις μπατζετ ειναι δυσκολο να πεσουν προτασεις... Ακομα πιο απαραιτητο ειναι να μας πεις αν ενδιαφερεσαι για "μπαπα-μπουπα" καταστασεις που θα ακουγεσαι 5 τετραγωνα μακρυα, η για ποιοτικο ηχο εντος της καμπινας. 

 

έχω περάσει κι από το στάδιο μπάμπα μπούμπα καγκουρέισον εδώ κι αρκετά χρόνια :p , άρα πάω σε ποιότητα

 

λοιπόν για budget και μέχρι τέλους χρόνου, όπου και θέλω να το έχω έτοιμο, γύρω στο χιλιάρικο, + -

Link to comment
Share on other sites

1 χ 4 καναλος Magnat Power Core Four (~200)

1 χ 2 καναλος Magnat Edition Limited (~140)

 

2 x διαιρουμενα Focal Access 165AS  (~180 Εκαστο)

1 x Rockford Fosgate P3L-S10 (~90 - μικρο 10αρι με μικρο κουτι, ισα ισα να σου δινει καποιο μπασο)

 

Πηγη, εγω θα προτεινα το Parrot Asteroid (~440).   Κανει παπαδες, ειναι android, to ροοταρεις χωρις να χανεις εγγυηση και εχει και 5 rca  5V preout... ;) 

 

 

EDIT: Τα παραπανω ειναι χωρις καλωδιωση ρευματος/ηχειων η/και εγκαταστασης. Αυτα θα κυμανθουν απο 100 εως .... αναλογα που τα βαλεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, YDinopoulos said:

Για στειλε κανα λινκυ σε ΡΜ, γιατι εγω διαβασει μονο καλα reviews.  Σεπτεμβριο το ψωνιζω και εγω. :)

Για το παλιο (αν δε κανω λαθος ) διαβαζα, σε διαφορα φορουμ , youtube reviews etc Δεν εχω κατι συγκεκριμενο να βαλω :Ρ

Παντως σε αυτη τη τιμη (και στα 200+ ) υπαρχουν android κινεζικα εξισου καλα  px random link http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-android-4-4-7-inch-universal-pure-android-car-dvd-full-screen-with-GPS/32319979412.html?ws_ab_test=searchweb201556_8,searchweb201602_2_10057_10056_10055_10037_10049_301_10059_10032_10058_9910_10017_10060_10061_10062_10064,searchweb201603_9&btsid=53d04a6a-ae07-4f05-99ba-3d58f150bcca

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, YDinopoulos said:

1 χ 4 καναλος Magnat Power Core Four (~200)

1 χ 2 καναλος Magnat Edition Limited (~140)

 

2 x διαιρουμενα Focal Access 165AS  (~180 Εκαστο)

1 x Rockford Fosgate P3L-S10 (~90 - μικρο 10αρι με μικρο κουτι, ισα ισα να σου δινει καποιο μπασο)

 

Πηγη, εγω θα προτεινα το Parrot Asteroid (~440).   Κανει παπαδες, ειναι android, to ροοταρεις χωρις να χανεις εγγυηση και εχει και 5 rca  5V preout... ;) 

 

 

EDIT: Τα παραπανω ειναι χωρις καλωδιωση ρευματος/ηχειων η/και εγκαταστασης. Αυτα θα κυμανθουν απο 100 εως .... αναλογα που τα βαλεις.

 

2 ενισχυτές? Why? :p (μην με βρίσεις, είπαμε άμπαλος είμαι :p )

 

Link to comment
Share on other sites

Ενας για τα ηχεια, ενας για το sub! Τα 4 ηχεια τα θες υποχρεωτικα; Ρωταω γιατι αν σε ενδιαφερει απλα ενας  ποιοτικος ηχος, ισως ειναι προτιμοτερο να πας σε ενα ποιοτικο ζευγαρι διαιρουμενων για μπροστα πορτες, μια καλη πηγη και ενα sub να σου συμπληρωνει χαμηλες συχνοτητες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, giorgos2187 said:

Ενας για τα ηχεια, ενας για το sub! Τα 4 ηχεια τα θες υποχρεωτικα; Ρωταω γιατι αν σε ενδιαφερει απλα ενας  ποιοτικος ηχος, ισως ειναι προτιμοτερο να πας σε ενα ποιοτικο ζευγαρι διαιρουμενων για μπροστα πορτες, μια καλη πηγη και ενα sub να σου συμπληρωνει χαμηλες συχνοτητες...

 

Αν μπουν 2 πολύ καλά μπροστά και πίσω είναι τα μαμίσια, δεν θα επηρεαστεί αρκετά ο ήχος  και μπροστά?

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, giorgos2187 said:

Εγω θα εβγαζα εντελως off τα πισω. Τα πισω ειδικα οταν ειναι στις πορτες πιο πολυ για ψυχολογικους λογους νομιζω οτι χρησιμευουν να υπαρχουν... 

 

Μάλιστα, ενδιαφέρον το tip σου

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι ενισχυτες θελουν αρκετα W.  Βγαινει πιο οικονομικα ενα 4καναλος συν μονος (η 2καναλος με γεφυρωση) και αποδιδει καλυτερα.

 

Εγω θελω να εχω παντου ποιοητητα. Και οι πισω το ιδιο. :)  Και φυσικα εχει μεγαλη διαφορα οταν ο ηχος ειναι διπλα σου η οταν παρεμβαινει ενα καθισμα η και ενας ανθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.