Jump to content



Περίεργο πρόβλημα με Unigine benchmarks


Recommended Posts

Ετοιμάζοντας ένα review για την PowerColor RX 470 Red Devil 4GB αντιμετώπισα 2 πρόβληματα.

Το Unigine έχει μία πολύ περίεργη συμπεριφορά και δεν ξέρω τι φταίει. Τι εννοώ δηλαδή:

1) Περίεργο lock στα fps:
Αν το ξεκινήσω και δεν πατήσω F9 για να κάνει το benchmark παρατηρώ ότι τα νούμερα μου είναι πολύ παραπάνω από 30fps συγκεκριμένα στην 1η σκηνή είναι γύρω στα 50, στην 2η στα 70 και στην 3η στα 100. Αν λοιπόν πατήσω F9 και ξεκινήσει πάλι από την αρχή εμφανίζοντας τα νούμερα κάτω δεξιά, τότε τα fps μου είναι πάντα κλειδωμένα ή στα 30 ή στα 60 ή κάτω από τα 30. Λες και έχει ενεργοποιηθεί vsync... ενώ δεν είναι ενεργό στα settings. Και στην αρχή σκέφτηκα ότι μπορεί να μην δείχνει τα πραγματικά fps επειδή κάνει benchmark αλλά βλέποντας το average fps από την 1η σκηνή ενώ ξεκινάει με 40+, πέφτει σταδιακά προς τα κάτω γιατί έχει κλειδωμένα 30fps οπότε μειώνεται ο μέσος όρος και τείνει προς τα 30 με πολύ γρήγορο ρυθμό.... wtf?
το παραπάνω το παρατήρησα τώρα... δεν ξέρω αν μου το έκανε και με την 750ti που έτρεχα τα benchmark γιατί δεν περίμενα να έχω πάνω από 30fps...

2) Περίεργο freeze-lag-latency για 2sec:
To άλλο όμως περίεργο που έπαθα και με την 750ti αλλά και με την rx470 είναι ότι μου κάνει κάτι περίεργα σαν freeze σε ένα frame και μετά από 2sec συνεχίζει σκιπάροντας αυτά τα 2 sec από την σκηνή που έπαιζε και τα fps εμφανίζονται χαμηλά και ξαναανεβαίνουν γρήγορα στα 30 ή όσο είναι.
Φαίνεται ότι κάτι περίεργο παίζει αλλά αυτό το παθαίνω μόνο στο Unigine Heaven και Valley. Δεν το έχω πάθει στα game benchmarks που έτρεξα μέχρι τώρα (tomb raider, shadow of mordor, thief, metro redux κλπ.)


Και το ακόμα πιο κουλό είναι ότι στο  τέλος μου δείχνει ότι έχω Windows NT 6.2 (build 9200) 64bit (στην 750ti) ενώ στην rx470 μου δείχνει ότι έχω Windows 8 (build 9200) 64bit. 
Ενώ έχω win10 x64 με clean install. Μόνο το κλειδί μου είναι win8 αλλά και αυτό είναι 8.1 αν θυμάμαι καλά. Κανένα νόημα.
 

Link to comment
Share on other sites

1) για πήγαινε στους crismon drivers gaming  , πάνω δεξιά δίπλα στο add , all profiles και reset ! (μήπως υπάρχει κάτι)

 

2) έχεις την τελευταία έκδοση benchmark ? , αν δεν βαριέσαι σβήστα και ξανά κατεβασέτα ....

 

ααα και κάτι άλλο μήπως έχεις ανοιχτό fraps για να βλέπεις τα fps διότι από default το fraps γράφει με το f9

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ARMAGEDDON said:

1) για πήγαινε στους crismon drivers gaming  , πάνω δεξιά δίπλα στο add , all profiles και reset ! (μήπως υπάρχει κάτι)

 

2) έχεις την τελευταία έκδοση benchmark ? , αν δεν βαριέσαι σβήστα και ξανά κατεβασέτα ....

 

ααα και κάτι άλλο μήπως έχεις ανοιχτό fraps για να βλέπεις τα fps διότι από default το fraps γράφει με το f9

Ω ρε φίλε το γ@μίδι το fraps ήταν :p χαχαχαχαχα νόμιζα το είχα disabled. Ε είσαι θεούλης σε παραδέχομαι που το βρήκες τόσο γρήγορα. 1000 θενκς ρεεεε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.