Jump to content



2 x 25" ή 1 χ 27/29" monitor ;


Recommended Posts

Εχω ενα LG L227WT εδω και αρκετα χρονια...πολυ καλο για την ηλικια του θα ελεγα. (στο πλαι για δευτερο monitor πεζει και ενα παλαιοτατο Samsung Syncmaster 710v).

Προσφατα πηρα μια Sapphire Radeon RX 480 8G D5 μετα απο χρονια με μια HD6850.

Οποτε μαλλον ειναι καιρος και για καινουρια οθονη για να εκμεταλευτω τις υψηλοτερες αναλυσεις, freesync κλπ.

 

Το ερωτημα ειναι να παω σε δυο monitor 24/25" η σε ενα  >=27" το κοστος μαλλον θα ειναι το ιδιο. 

Χρηση λιγο gaming (witcher, battlefield 1 2 3 4 etc :), SWTOR, κλπ), browsing internet, λιγο office και τετοια...

 

Αγορα απο internet (μαλλον απο https://www.pccomponentes.com καθοτι ειμαι Ισπανια..)

 

Τι λετε?

 

Link to comment
Share on other sites

Δυο 1080p ειναι μεγαλυτερο real-estate απο μια 1440p, αλλα για gaming μια οθονη βολευει περισσοτερο.

 

Οσον αφορα τις 1440p 27" με Freesync, η φθηνοτερη ειναι η Asus MG279Q εκτος και αν πας στην κορεατικη Crossover 27V.

 

Στις 1080p οι καινουριες LG 23MP68VQ και 24MP68VQ υποστηριζουν Freesync.

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος deninho έγραψε:

είμαι ο μόνος, που σε desktop, θεωρεί το ύψος των 1080 pixel ελάχιστο;

Φανταζομαι οτι και οσοι εχουν δουλεψει σε 1440p+ οθονες θα τους κακοφαινονται τα 1080p.

 

Μη μου πεις ομως για τις παλιοτερες 1200p οθονες, εκει η διαφορα υψους ειναι ελαχιστη, φαινεται ουσιαστικα μονο αν εχεις μια 1080p και μια 1200p διπλα διπλα.

Link to comment
Share on other sites

 

39 minutes ago, XMorsX said:

φαινεται ουσιαστικα μονο αν εχεις μια 1080p και μια 1200p διπλα διπλα.

 

Μπα , έκατσα σε οθόνη φιλου 2414 και σε σύγκριση με τη δικη μου 2412 μου κακοφάνηκε .

 Τι να το κανω το 1080 οταν η 2η μου οθονη εχει 1024...δεν ειναι αρκετο σαν upgrade

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, XMorsX said:

Δυο 1080p ειναι μεγαλυτερο real-estate απο μια 1440p, αλλα για gaming μια οθονη βολευει περισσοτερο.

 

Οσον αφορα τις 1440p 27" με Freesync, η φθηνοτερη ειναι η Asus MG279Q εκτος και αν πας στην κορεατικη Crossover 27V.

 

Στις 1080p οι καινουριες LG 23MP68VQ και 24MP68VQ υποστηριζουν Freesync.

Kατι σε Dell? Δεν ειμαι πολυ οπαδος των Asus/Acer ...

 2x Dell UltraSharp U2515H ελεγα..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος orion έγραψε:

Kατι σε Dell? Δεν ειμαι πολυ οπαδος των Asus/Acer ...

 2x Dell UltraSharp U2515H ελεγα..

 

Μια χαρα οθονες ειναι οι U2515H, αλλα δεν εχουν Freesync. Θεωρω οτι εφοσον εχεις gpu που το εκμεταλλευεται και παιζεις και παιχνιδια καλο θα ηταν να αγορασεις οθονη που το υποστηριζει.

 

Απο IPS που υποστηριζουν Freesync, υπαρχει και η LG 29UM68.

 

H Dell προκειται να βγαλει μια 27" 1080p IPS με Freesync. EDIT: Στο εξωτερικο εχει ηδη κυκλοφορησει.

 

https://geizhals.eu/dell-se2717h-210-ajvn-a1495832.html?hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu

 

Γενικοτερα μπορεις να δεις ολες τις IPS με Freesync εδω (δεν εχει οθονες που κυκλοφορουν μονο Αμερικη και τις κορεατικες): https://geizhals.eu/?cat=monlcd19wide&xf=106_1~5848_AMD+FreeSync+(Adaptive+Sync)#xf_top

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος orion έγραψε:

Ενδιαφερον αυτο... καλη τιμη...πολλα ms response...

Δεν εχει σημασια το αναγραφομενο response time, ειναι ψευτικο νουμερο. Πρεπει να βρεις review που κανει μετρησεις για να βγαλεις συμπερασματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν πολλα review για αυτην. Γενικα ειναι συμπαθητικη με πολυ καλη τιμη για 29αρα. Το Screen Split ειναι ενδιαφερον θα ελεγα.

Φυσικα με αυτη την τιμη ειναι budget monitor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 20 ώρες, το μέλος orion έγραψε:

Τι γνωμη εχετε για αυτο? AOC G2770PF 27" LED 144Hz

Εχει μια προσφορα στα 309€ https://www.pccomponentes.com/aoc-g2770pf-27-led-144hz

 

 

H αντιστοιχη 24" ειναι μετρια (flicker free με καλα gaming χαρακτηριστικα αλλα μετρια color presets) και οι LG 24GM77 και Viesonic XG2401 ειναι καλυτερες της, η τελευταια και με Freesync. Οποτε δε θα την προτιμουσα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.