Jump to content



6970 burnt


Recommended Posts

          Kαλησπερα στην παρεα, μου συνεβη το εξης παραξενο (τουλαχιτον εγω δεν το εχω ξανασυναντησει), σε μια ati 6970 αγορασμενη απο  γνωστο μελος του λαμπη προ αμνημονευτων χρονων.

Τον τελευταιο καιρο εκανε υπερβολικα πολυ θορυβο και ανεβαζε ψηλες θερμοκρασιες και την ειχα κανει underclock αλλα και παλι τα ιδια παροτι την εχα καθαρισει με αερα. Στη συνεχεια την εδωσα σε ενα φιλο που την ανοιξε και μου ειπε οτι η ψυκτρα ηταν παστωμενη με χνουδι και την καθαρισε εξονυχιστικα. Οταν την ξανατοποθετησα οι θερμοκρασιες ειχαν μικρη μειωση  αλλα ηταν λιγο καλυτερα απο πριν και συνεχισα νατη χρησιμοποιω, αλλα μετα απο λιγες μερες παω ενα πρωι να αναψω το pc και επειδη ειχα ανοικτο το κουτι, βλεπω μεσα μια μικρη φλογα (σαν απο αναπτηρα) η οποια εσβησε αμεσα. Εκλεισα ρευματα κτλ εβγαλα την καρτα και την ελυσα και αντικρισα αυτο  βλεπετε στις φωτο.   Το Θεμα μου ειναι αν  επαθε ζημια και η μητρικη, αν και τον αναψα εκανε το μπιπ του Bios οτι postarei αλλα χωρις αλλη vga μπορω να ειμαι σιγουρος? Το τροφοδοτικο παιζει να εχει προβλημα (corsair tx750m)?   H καρτα ειχε θεμα βραχυκυκλωματος η απο το ανοιξε κλεισε κατι δεν πατησε καλα και εγινε το τζιζ?

IMG_20160711_143036.jpg

IMG_20160711_143134.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να έγινε πριν στην κάρτα, αυτή τη στιγμή δεν μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις. 

Αν και δεν φαίνεται καλά λόγω μαύρου pcb, πρέπει να έκαψε χαλκοδιαδρόμους και υλικά smd.

Τροφοδοτικό και μητρική, αν δεν παρατηρείς εσύ κάτι δεν θα έχουν πρόβλημα. Τοποθετείς κάποια άλλη και είσαι οκ.

Έγινε επεξεργασία από vageo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο που εγινε για να τη παρεις με αυτο το τροπο στο χερι ειναι οτι σε αγνοια σου ειχες τσιμπησει bitcoin miner. Παροτι θεωρητικα ειμαι φρουριο, ουτε nod32 αλλα ουτε και malwarebytes το πηραν γραμμη τη περασμενη εβδομαδα μεχρι που αρχισε να ακουγεται υπερβολικα η καρτα μου σε καθεστως idle. Ανοιγω gpuz βλεπω load 100%, ανοιγω task manager βρισκω το miner και τον εσβησα χειροκινητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η κάρτα, αν έγινε το παραπάνω, ήταν στα τελευταία της και καθάρισε πιό γρήγορα.

Δεν νομίζω ότι οποιαδήποτε εφαρμογή (miner), σε 100% load, μπορεί να κάψει υγιή κάρτα.

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος vageo έγραψε:

Προφανώς η κάρτα, αν έγινε το παραπάνω, ήταν στα τελευταία της και καθάρισε πιό γρήγορα.

Δεν νομίζω ότι οποιαδήποτε εφαρμογή (miner), σε 100% load, μπορεί να κάψει υγιή κάρτα.

Πανευκολα, σου φτιαχνω ενα miner επι τοπου με ρυθμιση προφιλ ανεμιστηρα max 20%, ανεξάρτητα της θερμοκρασίας και με throttle στους 110 βαθμους για να μην κανει shutdown απο protect θερμοκρασιας. :)

Πριν 3 χρονια επαιζα με 6χ7970

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται τέτοιο πράγμα; Δεν το ξέρω το θέμα, αλλά το hardware δεν προστατεύεται εσωτερικά ανεξάρτητα από όποιο software;

Αυτό που περιγράφεις παραπάνω μπορεί να γίνει και σε cpu;

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος vageo έγραψε:

Γίνεται τέτοιο πράγμα; Δεν το ξέρω το θέμα, αλλά το hardware δεν προστατεύεται εσωτερικά ανεξάρτητα από όποιο software;

Αυτό που περιγράφεις παραπάνω μπορεί να γίνει και σε cpu;

Ευκολακι. :) Ναι αμέ, προστατευεται μεσω του bios της εκαστοτε καρτας με οριο ως συνηθως τους 105-120 βαθμους αναλογα τη καρτα. Μπορεις λοιπον να θεσεις στο miner να κοβει ακομα και το mining οταν φτανει σε αποσταση αναπνοης αυτες τις θερμοκρασιες ωστε να μην κλεινει το μηχανημα. Απο την αλλη ομως το προβλημα δεν ηταν ποτε στο πυρηνα αλλα σε  περιφεριακα της πλακετας (λεγε με vrm) τα οποια ειδικα κατα το mining μπορει να εχεις πυρήνα στους 90 βαθομους και τα vrm να ειναι στους 130 για παραδειγμα. 24/7 και για όχι για πολυ καιρο ειναι δεδομενο οτι θα παρεις τη καρτα στο χερι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για το mining που είχα δοκιμάσει μια φορά με μια 280x πραγματικά την λυπήθηκα που την έβαλα να κάνει 10 λεπτά mining !

 

το mining ξεσκίζει τις κάρτες ...

πως να το πούμε αν έχεις 6 μήνες την κάρτα 24/7 για mining της έχεις φάει τα 5,5/6 της ζωή της (προσωπική μου άποψη)

αλλά πάντα παίζει ο παράγοντας θερμοκρασία !

 

όταν πήγες να κάνεις Underclock δεν είδες αν έκανε κάποια διεργασία η κάρτα gpu load , αν το έβλεπες εκεί ίσως την προλάβαινες .

όπως αναφέρει και ο amdnikos που έκανε στο δικό του μηχάνημα

20 hours ago, amdnikos said:

Το πιο πιθανο που εγινε για να τη παρεις με αυτο το τροπο στο χερι ειναι οτι σε αγνοια σου ειχες τσιμπησει bitcoin miner. Παροτι θεωρητικα ειμαι φρουριο, ουτε nod32 αλλα ουτε και malwarebytes το πηραν γραμμη τη περασμενη εβδομαδα μεχρι που αρχισε να ακουγεται υπερβολικα η καρτα μου σε καθεστως idle. Ανοιγω gpuz βλεπω load 100%, ανοιγω task manager βρισκω το miner και τον εσβησα χειροκινητα.

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

να πω την αληθεια δεν κοιταξα για τετοιο πραμα, αλλα ξανατονιζω καηκε το πρωι με το που πατησα το power on και πηρε μπροστα το pc.....εκτος και εαν ειχε ηδη γινει η ζημια.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.