Jump to content



Βοήθεια για αγορά low budget pc (office+photo editing)


pavlos2003

Recommended Posts

15 minutes ago, yanni said:

Είναι λίγα παραπάνω λεφτά όταν συγκρίνεις τις τιμές του e-shop με τα φτηνότερα μαγαζιά του skroutz. Το e-shop όμως τον έχει στα 121€, οπότε μιλάμε για 25€ και διαφορά.

 

Μετά αν πας σε ακριβή APU, αποκτάει νόημα η επιλογή του G4400 (64€ στο e-shop) σε συνδυασμό με μια GT 730 με GDDR5(αυστηρά GDDR5 έκδοση) με 58€ από το e-shop. Βγαίνουν στα 122€ και αν και ο G4400 έχει μόνο δύο πυρήνες - αν και πιο γρήγορους - το βασικό του μειονέκτημα που είναι η κάρτα γραφικών εξαλείφεται.

 

Στα 95€ αντίθετα ο 7650K δεν έχει αντίπαλο ως Value For Money επιλογή.

 

 

(προσωπικά δεν χωνεύω το e-shop, έχω 6 χρόνια να αγοράσω από αυτούς, αλλά επειδή έβαλες μια επιλογή προϊόντων από αυτούς και επειδή ψάχνεις μαγαζί να στο συνθέσουν για αυτό και αναφέρομαι σε αυτό. Σε προηγούμενο ποστ είχα αναφέρει ως εναλλακτικές και άλλα μαγαζιά όπως το e-gate και το you)

@2cpu  σορρυ man ξεφυγα λιγο και μιλησα καπως...

Από περιέργεια γιατι δεν χωνευεις το eshop?γραψου στο newsletter να δεις κατι προσφορες που εχει...προχθες ειχε το seasonic m12evo(fully modular) 52 ευρα...
Επισης μεσα στο value for money είναι και τα hevc decoder αλλα όλα τα παραπανω που ανεφερα...παιρνεις γενικα μια πιο συγχρονη και πιο future proof πλατφορμα...ενώ με το fm2+ μια πλατφορμα που είναι στασιμη και εχει περασει...

Το pc με τον i3 πιο πανω χωρις το τροφοδοτικο κοστιζει 250 ευρω...και δεν είναι αρκετα για αυτά που προσφερει...

Έγινε επεξεργασία από bewareof
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, bewareof said:

Από περιέργεια γιατι δεν χωνευεις το eshop?γραψου στο newsletter να δεις κατι προσφορες που εχει...προχθες ειχε το seasonic m12evo(fully modular) 52 ευρα...
Επισης μεσα στο value for money είναι και τα hevc decoder αλλα όλα τα παραπανω που ανεφερα...παιρνεις γενικα μια πιο συγχρονη και πιο future proof πλατφορμα...ενώ με το fm2+ μια πλατφορμα που είναι στασιμη και εχει περασει...

Spoiler

 

Κάπου στο 2005 άνοιγα θέμα για να γράψω πόσο καταπληκτικό support είχα από αυτούς σε μια περίπτωση με κάτι μνήμες - αν θυμάμαι καλά.

Κάπου το 2009 πέρναγα 6 μήνες ταλαιπωρία επειδή έκανα το λάθος να τους υποδείξω ότι μία παρτίδα εξωτερικών θηκών για δίσκους ίσως να ήταν προβληματική.

Πήγα στο e-shop point, επιβεβαίωσα και εγώ και ο τεχνικός το πρόβλημα, αλλά τον γείωσαν από τα κεντρικά και απαίτησαν περαιτέρω έλεγχο. Πήγαν να μου πασάρουν - εν αγνοία τους ή εν γνώση τους δεν ξέρω - επισκευασμένη για καινούρια με ξεκάθαρα σημάδια ερασιτεχνικής δουλειάς με ηλεκτροκόλληση και με υποχρέωσαν τελικά να τρέχω στην ΓΓΚ και να περιμένω 4 μήνες μέχρι να μου δώσουν πιστωτικό, το οποίο χρησιμοποίησα για να αγοράσω έναν δίσκο για τον οποίο ήξερα ότι θα είχα RMA απευθείας από τον κατασκευαστή χωρίς να ασχοληθώ ξανά με το κιτρινομάγαζο. Από τότε κάθε crazy Sundays είναι και κέρδος για μένα μιας και δεν παρασύρομαι να αγοράζω αχρείαστα πράγματα επειδή τα βάλανε 10% φτηνότερα. Κατάφεραν για δύο εξωτερικές θήκες συνολικής αξίας 65€ να χάσουν έναν πελάτη που σταθερά και κάθε χρόνο έκανε πολλαπλάσιο τζίρο στο μαγαζί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος bewareof έγραψε:

@2cpu  σορρυ man ξεφυγα λιγο και μιλησα καπως...

Από περιέργεια γιατι δεν χωνευεις το eshop?γραψου στο newsletter να δεις κατι προσφορες που εχει...προχθες ειχε το seasonic m12evo(fully modular) 52 ευρα...
Επισης μεσα στο value for money είναι και τα hevc decoder αλλα όλα τα παραπανω που ανεφερα...παιρνεις γενικα μια πιο συγχρονη και πιο future proof πλατφορμα...ενώ με το fm2+ μια πλατφορμα που είναι στασιμη και εχει περασει...

Το pc με τον i3 πιο πανω χωρις το τροφοδοτικο κοστιζει 250 ευρω...και δεν είναι αρκετα για αυτά που προσφερει...

ναι έχεις δίκιο, οπότε η πρόταση σου ΜΕ κάρτα γραφικών φαντάζομαι να φτάνει περίπου 320 που ας πούμε είναι κ το ανώτερο μπάτζετ που μπορώ να φτάσω...

πρέπει να τα μελετήσω όλα αυτά, πραγματικά με βομβαρδισατε με γνώσεις κ πληροφορίες μέσα σε ένα 24ωρο, αλλά τουλάχιστον δώσατε συγκεκριμένες κ λειτουργικές λύσεις που δεν έβρισκα εκτός φόρουμ...

Δευτέρα θα πάω μάλλον κέντρο με τις δύο λύσεις (Amd / intel) να μου βγαλουν τιμη κ να το δω...

Έγινε επεξεργασία από pavlos2003
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...θα ζητησω σημερα προσφορες για 2 πακετα μετα απο τη βοηθεια σας.

το ενα θα ειναι για τον 

AMD A8-7650k 

Asrock FM2A88M PRO3+

SSD 120GB

2X 4GB RAM

 

Κ το αλλο για

Intel Pentium G4400

GIGABYTE H11OM-S2HP

SSD 120GB

2X 4GB RAM

NVIDIA GFORCE GT730 GV-N730D50C 1 GI 1GB DDR5

 

Αφηνω την επιλογη με τον ι3 γιατι αμεσσα δε θα ειναι εντελως πληρες κ η αγορα αξιολογης καρτας θα ξεπερασει το μπατζετ μου, ενω η επιλογη 2 ειναι πολυ κοντα απο οτι καταλαβα κ μπορει να αναβαθμιστει σημαντικα μελλοντικα με αλλαγη CPU, Καρτας γραφικων κ προσθηκης μνημων.

Εμαθα?? :D:p 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο κατάστημα μπορεί να σου πουν διάφορα για την GT 730 να σου πω κάποια πράγματα που τα επαναλαμβάνω συχνά

 

Η GT 730 έχει τρεις εκδόσεις

 

GeForce GT 730 | Specifications | GeForce

 

Αυτή με GDDR5 αν και με 64bit data bus, έχει bandwidth 40GB/sec και GPU αρχιτεκτονικής Kepler. Αυτό σημαίνει ότι έχει αξιοπρεπής επιδόσεις και υποστηρίζει DX12 (στον βαθμό που το υποστηρίζει ο Kepler). Λογικά αποδίδει καλύτερα από την κάρτα γραφικών του 7650Κ, αν και δεν ξέρω σε τι βαθμό.

 

Αυτή με 64bit data bus και DDR3, έχει bandwidth κάπου στα 10-14GB/sec και είναι ΠΑΝΑΡΓΗ σε 3D και πιθανόν και σε πολλά άλλα. Δεν την πλησιάζεις.

 

Αυτή με DDR3 και 128bit data bus έχει πυρήνα Fermi, μια γενιά πριν τους Kepler. Με bandwidth κάπου στα 28GB/sec έχει επιδόσεις οι οποίες κάπως σώζονται, αλλά και πάλι θα είναι σημαντικά πίσω από αυτή με GDDR5. 96 πυρήνες αντί για 384, μικρότερη συχνότητα λειτουργίας και μερική όχι πλήρη υποστήριξη DX12. Αμφιβάλλω να είναι γρηγορότερη από αυτή του 7650K, πολύ περισσότερο αν ο 7650K παίζει με καλές μνήμες(2000+). Μάλλον πιο αργή θα είναι.

 

Ακόμα και διπλάσια μνήμη να έχουν αυτές με DDR3, κοιτάς ΜΟΝΟ την GDDR5.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το 1ο :-)  αλλά,

1. Για Rams να πας σε αυτες http://www.e-shop.gr/ram-gskill-f3-2400c11d-8gxm-8gb-2x4gb-ddr3-2400mhz-cl11-ripjawsx-dual-channel-kit-p-PER.550764 Θες οσο πιο γρηγορες γινεται σε mhz και με οσο πιο μικρο timing και με το καλυτερο αποδοση/τιμη.

2. Για τον SSD θα σου πρότεινα καλύτερα με MLC μνημες αλλά παει ακριβότερα +20 περιπου... (ocz arc100, bx 100, 850 evo κ.α.) (ο 850 evo δεν ειναι mlc αλλά 3D tlc απλος ειναι παρα πολυ γρηγορος και αξιοπιστος)
Για TLC δεν ξερω τι να σου προτεινω... οτι σου πουν εδω για TLC, ποιος ειναι ο πιο αξιοπιστος και ο πιο γρηγορος. (ακομα και ο 750 evo δεν συγκρίνετε με τον 850 evo) 
αλλά να ξερεις SSD>>>HDD οτι ssd εχεις. Θα σου πρότεινα να δωσεις κατι παραπανω για να πας σε 240/250/256 gb.

3. Μελλοντικα παρε και εναν hdd 1tb ή 2tb, θα τον χρειαστεις.

Για το 2ο οχι, καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω και να πας σε i3 και GT740 GDDR5 2gb ή R7 360 GDDR5 2gb. Οπως λεει ο Yanni να ειναι GDDR5 οι μνημες. (σε games εχει διαφορα, για το photoshop δεν ξερω αλλα θα ηταν καλο)

Link to comment
Share on other sites

:) τελικά έκλεισα το δεύτερο σύστημα, από το eshop γιατι ειναι 2 στενα απο το σπιτι μου...

βγήκε 280 ευρώ με μητρική που έχει 2 υποδοχές για μέχρι 32Gb μνήμες, όμως μέχρι χτες δούλευα με 4Gb ...

τελευταία στιγμή άλλαξα τον 120αρη ssd με 240αρη μιας Κ τον είχε προσφορά με μόλις 20 ευρώ διάφορα..

ακολούθησα κ τις υπόλοιπες οδηγίες σας όσον αφορά τις dual channel μνήμες κ τη κάρτα γραφικών με ddr5. 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Σε όλα τα φορουμς υπάρχει βοήθεια αλλά εδώ είναι το κάτι άλλο!

Το τελευταίο μου βήμα είναι να δω ακριβώς τα υλικά που δε χρειάζομαι πλέον κ να τα βάλω σε αγγελία να κερδίσω έστω ένα πολύ μικρό ποσό...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ένας φίλος μου χάρισε μια motherboard που πιθανό να έπαιρνε τον επεξεργαστή μου, αλλά όπως κ να χει χρειαζόμουν νέο σύστημα γιατί οριακά με εξυπηρετούσε...

θα ήθελα να πουλήσω λοιπόν τα πράγματα (αν ψιλοαξιζει) να βγάλω έστω ένα μικρό ποσό, αλλά δε μπορώ να κάνω έρευνα για το σε τι κόστος μπορώ να τα βάλω αγγελία..

μπορείς μήπως να μου πεις κατά προσέγγιση σε τι τιμές θα μπορούσα να βάλω τα παρακάτω υλικά? 

1) cpu Intel core2 Quad Q6600 (775/2,4Ghz)T

+ Cpu cooler scythe shuriken

2) VGA psi-x Palin Nvidia GT 620 2GB 2048M s ddr3 64b.

3) Motherboard MSI k9N SLI Platinum

4) Ram ddr2 1Gb 800Mhz (x2)

     Ram ddr2 2Gb (x1)

σ'ευχαριστώ! :)

* το cooler ίσως αξίζει να το κρατήσω για το νέο επεξεργαστή? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.