Jump to content



Βοήθεια για αγορά low budget pc (office+photo editing)


pavlos2003

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους.

Λογω ..αιφνιδιου θανατου του σχεδον 10 χρονου υπολογοστη μου, θα ήθελα όποιος έχει γνώσεις να μου πει γνώμη για αγορά desktop σε όσο το δυνατό χαμηλοτερη  τιμή.

Η χρήση θα είναι οικιακή, περιήγηση στο διαδίκτυο, προγράμματα office (word excell power point) & κυρίως διαχείριση κ επεξεργασία μεγάλου όγκου φωτογραφιων (Photoshop + lightroom) .-video αδιαφορο-.

Η οθόνη μου είναι η εξής Κ τουλάχιστον θα ήθελα να την εκμεταλλεύεται πλήρως η κάρτα γραφικών.

http://www.acer.com/ac/en/US/content/model/UM.QG6AA.002

Λειτουργικό όχι απαραίτητο,  όχι πληκτρολόγια κλπ.

 

Ελπίζω να έγραψα όλα τα βασικά, ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όποιον μπει στο κόπο να δώσει μια  συμβουλή για υπολογιστή, κάποιο κατάστημα, κάποια προσφορά, οτιδήποτε....

Link to comment
Share on other sites

Αφού μέχρι τώρα έκανες την δουλειά σου με πισί 10ετίας και ψάχνεις το δυνατόν φθηνότερο προτείνω refurbished Dell, Lenovo, ΗΡ.

Από 100ευρώ περίπου βρίσκεις C2D, 4Gb ram, 1Tb hdd κλπ, στα 200+ ευρώ παίζουν i3,i5 μοντέλα.

Βάζεις και μία μέτρια gpu και δουλεύεις τα προγράμματα που ανέφερες άνετα.

 

Ενδεικτικά από 2 γνωστά καταστήματα :

http://www.cosmodata.gr/category/966/pc-refurbish-efkeries?makers=&specs=1123_3679.&prices=&items=20&sort=asc&m2[]=1123_3679

http://www.mgmanager.gr/19-ανακατασκευασμενοι-υπολογιστες#/μέγεθος_μνήμης-4_gb-8_gb

 

Τα μηχανάκια είναι συνήθως με 1 χρόνο εγγύηση αλλά κάποια καταστήματα με έξτρα χρέωση δίνουν επέκταση μέχρι και 3 χρόνια. ;)

Έγινε επεξεργασία από dpolal
Link to comment
Share on other sites

OpenCL παίζει σε Photoshop + lightroom? Επιτάχυνση από κάρτες γραφικών AMD λαμβάνει; Αν ναι τότε η καλύτερη επιλογή κατά την γνώμη μου είναι ένας AMD A8-7600 ή ένας AMD A8-7650K (ξεκλείδωτος μπορεί να υπερχρονιστεί εύκολα) αν στο κατάστημα που τους βρεις η διαφορά τιμής είναι μικρή (<10€). Μια καλή και σχετικά οικονομική μητρική Gigabyte F2A88XM-D3HP και 8GB ή 16GB μνήμης. Ένα αξιόπιστο τροφοδοτικό 80+, τίποτα το ιδιαίτερο και 350W θα φτάνει αν είναι ποιοτικό, αν και καλό θα ήταν ένα των 450-500W για να καλυφθεί η περίπτωση που προστεθεί και νέο hardware μελλοντικά(π.χ. κάποια καλή κάρτα γραφικών). Αυτά λογικά δεν θα κοστίσουν πάνω από 250-260€ και αποτελούν ικανοποιητικές και ποιοτικές επιλογές για ένα σύστημα που θα τα κάνει όλα και οικονομικά. Και επεξεργασία και γραφικά.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...για να βάλω ένα ποσό, ναι με λύσεις γύρω στα 250 ευρώ που μου λέτε κ οι δύο νιώθω..ευχαριστημένος αν γίνεται η δουλειά μου.. από όταν άλλαξα την οθόνη άρχισαν τα "θεματακια" μάλλον η κάρτα γραφικών δε μπορούσε να την υποστιρηξει, ζητούσε συνεχώς αναβαθμίσεις, έψαχνα δεν έβρισκε, έσβηνε η οθόνη για λίγα δευτερόλεπτα κ επανερχόταν Λ μετά μου έβγαζε μήνυμα ότι υπήρξε κάποιο θέμα με την κάρτα γραφικών, τελικά πέθανε η μητρική η οποία δεν υπάρχει πλέον κ θα πάω σε λίγο πιο..σύγχρονη λύση..

Link to comment
Share on other sites

Ο A8 θα σου δώσει έναν επεξεργαστή με απόδοση ενός αντίστοιχου κόστους ή κάπως φτηνότερου τελευταίας γενιάς Intel Pentium, ενσωματώνοντας παράλληλα και μια κάρτα επιπέδου R7 240 DDR3 που κοστολογείται στα 60€ από μόνη της. Είναι μια ωραία και ολοκληρωμένη λύση που θα είναι ακόμα πιο ωραία αν το Photoshop και το Lightroom αξιοποιούν τις σύγχρονες AMD κάρτες γραφικών (που νομίζω το κάνουν σε κάποιο βαθμό, ίσως έστω σε κάποια φίλτρα, αλλά δεν μπορώ να ξέρω στα σίγουρα).

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

OpenCL παίζει σε Photoshop + lightroom? Επιτάχυνση από κάρτες γραφικών AMD λαμβάνει; Αν ναι τότε η καλύτερη επιλογή κατά την γνώμη μου είναι ένας AMD A8-7600 ή ένας AMD A8-7650K (ξεκλείδωτος μπορεί να υπερχρονιστεί εύκολα) αν στο κατάστημα που τους βρεις η διαφορά τιμής είναι μικρή (<10€). Μια καλή και σχετικά οικονομική μητρική Gigabyte F2A88XM-D3HP και 8GB ή 16GB μνήμης. Ένα αξιόπιστο τροφοδοτικό 80+, τίποτα το ιδιαίτερο και 350W θα φτάνει αν είναι ποιοτικό, αν και καλό θα ήταν ένα των 450-500W για να καλυφθεί η περίπτωση που προστεθεί και νέο hardware μελλοντικά(π.χ. κάποια καλή κάρτα γραφικών). Αυτά λογικά δεν θα κοστίσουν πάνω από 250-260€ και αποτελούν ικανοποιητικές και ποιοτικές επιλογές για ένα σύστημα που θα τα κάνει όλα και οικονομικά. Και επεξεργασία και γραφικά.

σε ποιο κατάστημα θα μπορούσα να τους πάω τα χαρακτηριστικά να μου το φτιάξουν? 

 

στο λινκ που έδωσε ο φίλος από πάνω βρήκα αυτό που μάλλον είναι ενδιαφέρον, τι λέτε?

http://www.cosmodata.gr/product/278893/pc-hp-8100-sff-core-i5-560m-4gb-ram-500gb-hdd-windows-7-professional 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, pavlos2003 said:

σε ποιο κατάστημα θα μπορούσα να τους πάω τα χαρακτηριστικά να μου το φτιάξουν? 

Το e-gate έχει και την μητρική και τους δύο επεξεργαστές, με τον 7650 ελάχιστα ακριβότερο από τον 7600, οπότε γίνεται προτιμότερος. Το you έχει και την μητρική και τον 7600. Και μνήμες έχουν προφανώς και τροφοδοτικά επίσης, τα οποία θεωρώ αρκετά ποιοτικά και σε ανταγωνιστικές τιμές με τα άλλα μαγαζιά. Νομίζω αυτά που έχω βάλει μια χαρά θα σε καλύψουν. Με βάση ότι τα μαγαζιά δεν είναι και τα απόλυτα φτηνότερα, το σύστημα βγαίνει κάπου στα 250€ με 8GB μνήμης και ανεβαίνει κάπου στα 280-290€ αν πας στα 16GB(που ίσως δεν χρειάζεται για την ώρα).

 

Quote

 

στο λινκ που έδωσε ο φίλος από πάνω βρήκα αυτό που μάλλον είναι ενδιαφέρον, τι λέτε?

PC HP 8100 SFF - CORE I5 560M - 4GB RAM - 500GB HDD - WINDOWS 7 PROFESSIONAL | COSMODATA 

Ο επεξεργαστής θα σε καλύψει πιθανόν, έστω και αν πρόκειται για mobile έκδοση(περισσότερο i3 παρά i5), αλλά

η μνήμη είναι λίγη

τα χαρακτηριστικά που υποστηρίζονται ξεπερασμένα(δεν υπάρχει USB 3.0 για παράδειγμα)

η κάρτα γραφικών είναι επιπέδου "αφού δείχνει εικόνα στην οθόνη μην έχεις και απαιτήσεις μεγάλε", ή αλλιώς  "για τα μπάζα"

Επιπλέον αυτά τα μηχανήματα έχουν πολλές φορές ιδιαίτερης σχεδίασης εξαρτήματα. Αν χαλάσει το τροφοδοτικό για παράδειγμα, ίσως να απαιτείται να βρεις παρόμοιο της HP και να το πληρώσεις κούκος αηδόνι. Επίσης φαίνεται να είναι low profile οπότε περιορίζεσαι σε επιλογές κάρτας γραφικών, που μάλλον θα υποχρεωθείς να πάρεις. Επίσης αυτό βγάζει Displayport και VGA, οπότε θα χρειαστείς έναν αντάπτορα από displayport σε DVI, αλλιώς θα υποχρεωθείς να χρησιμοποιήσεις την VGA με την οθόνη σου.

 

Το μόνο καλό που έχουν αυτά είναι ότι το βάζεις κάτω από την μασχάλη και πας σπίτι έχοντας αυθεντικά τα Windows 7. Από κάθε άλλη άποψη δεν συμφέρει. Προσωπικά δεν θα το επέλεγα με τίποτα σε αυτή την τιμή. Στα μισά ίσως, αλλά εντάξει περιλαμβάνεται και το κόστος των original Windows 7 στην τιμή.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

 

...."κομπιουτεράς" που του είπα τον προβληματισμό μου κ τη χρήση που κάνω στο pc , μου είπε πάρε το παρακάτω με εναν ανταπτορα usb κ ενα σκληρο Κ καθαρισες!!

http://www.e-shop.gr/intel-compute-stick-stck1a32wfcl-quad-core-z3735f-32gb-wifi-bt-windows-10-p-PER.912799

Έγινε επεξεργασία από pavlos2003
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, pavlos2003 said:

...."κομπιουτεράς" που του είπα τον προβληματισμό μου κ τη χρήση που κάνω στο pc , μου είπε πάρε το παρακάτω με εναν ανταπτορα usb κ ενα σκληρο Κ καθαρισες!!

Intel Compute Stick Stck1a32wfcl Quad Core Z3735f 32gb Wifi BT Windows 10 - Επιτραπεζιοι υπολογιστες (PER.912799)

Επεξεργαστής επιπέδου Atom μη αναβαθμίσιμος.

Μνήμη 2GB μη αναβαθμίσιμη.

Εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος 32GB μη αναβαθμίσιμος.

Κάρτα γραφικών επιπέδου Intel Atom μη αναβαθμίσιμη που αναγκαστικά θα τρώει από τα ήδη λίγα 2GB

 

Αν το πάρεις και το δουλέψεις και ικανοποιηθείς, τότε δεν χρειάζεσαι νέο PC. Οποιοδήποτε μεταχειρισμένο PC 10ετίας των 50€ θα κάνει δουλειά. Προσωπικά πάντως πιστεύω ότι αν πας να δουλέψεις Photoshop στο εν λόγω στικάκι, την επόμενη φορά που θα συναντήσεις τον "κομπιουτερά", θα του το βάλεις υπόθετο και θα του φέρεις και τον εξωτερικό δίσκο στο κεφάλι.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πολύ κακή επιλογή, να αφήσεις πίσω σου έναν υπολογιστή 10 ετών για να πάρεις κάποιον μεταχειρισμένο 6 ετών αντί 250€ (αυτόν με τον i5-560m). Επίσης, πέραν όσων σχολίασε ο yanni, ο επεξεργαστής αυτού του stick είναι απελπιστικά αργός, ακόμη πιο αργός από τον ήδη οκταετή T5600. Βεβαίως, καταναλώνει μόνον 4W, αλλά δεν προέχει αυτό. 

 

Δύο προτάσεις (που μπορείς εναλλακτικά να παραγγείλεις τα εξαρτήματα συναρμολογημένα):

 

Untitled-1.gif

Untitled-2.gif

Οι κεντρικοί επεξεργαστές είναι της ιδίας ταχύτητας, ενώ στην εκδοχή του Intel έχω αφαιρέσει την κάρτα γραφικών, μιας και τα ενσωματωμένα στον i3-6100 γραφικά είναι της ιδίας ταχύτητας με του GT-730. 

 

Έγινε επεξεργασία από Oric
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

γενικά δεν μου αρέσει να κρίνω άλλες συνθέσεις (ειδικά αν δεν είναι του ts)
Αλλά πραγματικά μία απορία

όταν χοντρικά η 730 είναι στο επίπεδο της ενσωματωμένης των a8-7650k (για overclock) ή a8-7600 (non o/c) version
γιατί να αγοραστεί έξτρα στα 60 ευρώ και να μην δώσει απλά αντι για 80 για το cpu 85 (στον a8-7600) ή 95 (a8-7650k)
και αντε αν είναι θέμα clocks απλά δίνει τα +15 για τον 7650 και κλοκάρει στα 3.7 , δεν είναι και καμία τρελή διαφορα
να πω βέβαια την αλήθεια μου τα χρήμματα που θα γλίτωνα απο την gpu θα έβαζα μερικά για ένα cpu cooler(τύπου coolermaster tx3) γιατί απ'όσο θυμάμαι η amd έχει ακόμη την "τουρμπίνα"  και ίσως για ένα dual channel στα 2133 ή 2400 mhz σετ ραμ μιας και τα apu "αγαπάνε" συχνότητα στις μνήμες

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Επεξεργαστής επιπέδου Atom μη αναβαθμίσιμος.

Μνήμη 2GB μη αναβαθμίσιμη.

Εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος 32GB μη αναβαθμίσιμος.

Κάρτα γραφικών επιπέδου Intel Atom μη αναβαθμίσιμη που αναγκαστικά θα τρώει από τα ήδη λίγα 2GB

 

Αν το πάρεις και το δουλέψεις και ικανοποιηθείς, τότε δεν χρειάζεσαι νέο PC. Οποιοδήποτε μεταχειρισμένο PC 10ετίας των 50€ θα κάνει δουλειά. Προσωπικά πάντως πιστεύω ότι αν πας να δουλέψεις Photoshop στο εν λόγω στικάκι, την επόμενη φορά που θα συναντήσεις τον "κομπιουτερά", θα του το βάλεις υπόθετο και θα του φέρεις και τον εξωτερικό δίσκο στο κεφάλι.

χαχαχα.. Γιάννη σ'ευχαριστώ πολύ για όλα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Επεξεργαστής επιπέδου Atom μη αναβαθμίσιμος.

Μνήμη 2GB μη αναβαθμίσιμη.

Εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος 32GB μη αναβαθμίσιμος.

Κάρτα γραφικών επιπέδου Intel Atom μη αναβαθμίσιμη που αναγκαστικά θα τρώει από τα ήδη λίγα 2GB

 

Αν το πάρεις και το δουλέψεις και ικανοποιηθείς, τότε δεν χρειάζεσαι νέο PC. Οποιοδήποτε μεταχειρισμένο PC 10ετίας των 50€ θα κάνει δουλειά. Προσωπικά πάντως πιστεύω ότι αν πας να δουλέψεις Photoshop στο εν λόγω στικάκι, την επόμενη φορά που θα συναντήσεις τον "κομπιουτερά", θα του το βάλεις υπόθετο και θα του φέρεις και τον εξωτερικό δίσκο στο κεφάλι.

χαχαχα.. Γιάννη σ'ευχαριστώ πολύ για όλα. 

 

Oric

στις προτάσεις σου αφαιρώ κουτί κ τροφοδοτικό (Το παλιό είναι 500-550watt ) οπότε γίνεται αυτομάτως περισσότερο ελκυστικό..

Να φανταστώ ότι στις προτάσεις "ότι πληρώνεις παιρνεις"? Η πρόταση που επισυνάπτω είναι εφάμιλλη με τις δικές σου? την κρατάω κ αυτήν ως έχει? 

 

Να ευχαριστήσω βασικά όλους όσους μπήκατε στον κόπο να πείτε μια γνώμη, η βοήθεια σας ήταν πάνω από τις προσδοκίες μου!! ☺

 

shattered

:/ μόνο εσένα δε κατάλαβα γιατί μίλησες στην..."δική σας" γλώσσα! :)

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Επεξεργαστής επιπέδου Atom μη αναβαθμίσιμος.

Μνήμη 2GB μη αναβαθμίσιμη.

Εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος 32GB μη αναβαθμίσιμος.

Κάρτα γραφικών επιπέδου Intel Atom μη αναβαθμίσιμη που αναγκαστικά θα τρώει από τα ήδη λίγα 2GB

 

Αν το πάρεις και το δουλέψεις και ικανοποιηθείς, τότε δεν χρειάζεσαι νέο PC. Οποιοδήποτε μεταχειρισμένο PC 10ετίας των 50€ θα κάνει δουλειά. Προσωπικά πάντως πιστεύω ότι αν πας να δουλέψεις Photoshop στο εν λόγω στικάκι, την επόμενη φορά που θα συναντήσεις τον "κομπιουτερά", θα του το βάλεις υπόθετο και θα του φέρεις και τον εξωτερικό δίσκο στο κεφάλι.

χαχαχα.. Γιάννη σ'ευχαριστώ πολύ για όλα. 

 

Oric

στις προτάσεις σου αφαιρώ κουτί κ τροφοδοτικό (Το παλιό είναι 500-550watt ) οπότε γίνεται αυτομάτως περισσότερο ελκυστικό..

Να φανταστώ ότι στις προτάσεις "ότι πληρώνεις παιρνεις"? Η πρόταση που επισυνάπτω είναι εφάμιλλη με τις δικές σου? την κρατάω κ αυτήν ως έχει? 

 

Να ευχαριστήσω βασικά όλους όσους μπήκατε στον κόπο να πείτε μια γνώμη, η βοήθεια σας ήταν πάνω από τις προσδοκίες μου!! ☺

 

shattered

:/ μόνο εσένα δε κατάλαβα γιατί μίλησες στην..."δική σας" γλώσσα! :)

 

 

Screenshot_2016-09-04-03-15-32.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος pavlos2003 έγραψε:

 

Oric

στις προτάσεις σου αφαιρώ κουτί κ τροφοδοτικό (Το παλιό είναι 500-550watt ) οπότε γίνεται αυτομάτως περισσότερο ελκυστικό..

Να φανταστώ ότι στις προτάσεις "ότι πληρώνεις παιρνεις"? Η πρόταση που επισυνάπτω είναι εφάμιλλη με τις δικές σου? την κρατάω κ αυτήν ως έχει? 

 

Screenshot_2016-09-04-03-15-32.png

Βεβαίως εφάμιλλη. Και φυσικά, αν έχεις άδεια windows 32bit, βάλε μια τεσσάρα μνήμη και είσαι εντάξει. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, pavlos2003 said:

στις προτάσεις σου αφαιρώ κουτί κ τροφοδοτικό (Το παλιό είναι 500-550watt ) οπότε γίνεται αυτομάτως περισσότερο ελκυστικό..

 

 

 

Αν το τροφοδοτικο ειναι επισης 10ετιας καλο ειναι να ελεγξεις οτι δουλευει καλα.  Ξεβιδωσε το και δες αν εχει φουσκωμενους πυκνωτες.

Επισης, προσεξε αν οταν λειτουργει παραγει καποιο υψισυχνο σφυριγμα, εστω και σιγανο.

 

Αν συμβαινει κατι απο αυτα πιθανως δεν εχει πολλη ζωη ακομα ενω και η ποιοτητα του ρευματος πουν δινει μπορει να μην ειναι καλη. Προσωπικα δεν θα το χρησιμοποιουσα.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος bspus έγραψε:

 

Αν το τροφοδοτικο ειναι επισης 10ετιας καλο ειναι να ελεγξεις οτι δουλευει καλα.  Ξεβιδωσε το και δες αν εχει φουσκωμενους πυκνωτες.

Επισης, προσεξε αν οταν λειτουργει παραγει καποιο υψισυχνο σφυριγμα, εστω και σιγανο.

 

Αν συμβαινει κατι απο αυτα πιθανως δεν εχει πολλη ζωη ακομα ενω και η ποιοτητα του ρευματος πουν δινει μπορει να μην ειναι καλη. Προσωπικα δεν θα το χρησιμοποιουσα.

Συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβα φιλε μου θες ενα low budget pc το οποιο να το κρατησεις και αρκετα χρονια.... (10 ειχες το προηγουμενο)

Αν θες πες μας και το μαξ ποσο που μπορεις να διαθεσεις...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, pavlos2003 said:

Screenshot_2016-09-04-03-15-32.png

e-shop είναι αυτό έτσι;

 

O 7700K είναι ΟΚ. Αλλά θα σου έλεγα να κοιτάξεις λίγο και τον

CPU AMD A8-7650k 3.30ghz BOX With Low-noise FAN - Επεξεργαστης - cpu (PER.559691)

(έχει δύο εκδόσεις το e-shop εδώ αναφέρομαι σε αυτή που χαρακτηρίζεται ως low-noice fan)

 

Είναι ελαφρώς πιο αργός στον επεξεργαστή κατά 100MHz(τίποτα δηλαδή), αλλά είναι νεότερο μοντέλο το οποίο έχει καλύτερο σύστημα ψύξης. Πρόσφατα η AMD παρουσίασε δύο νέες στάνταρ ψύκτρες οι οποίες ήταν καλύτερες από αυτές που έδινε. Ο 7650K έχει αυτή με τον κόκκινο ανεμιστήρα που είναι κάπως πιο αποτελεσματική και αθόρυβη από την παλιά. Και από την στιγμή που και τα δύο μοντέλα έχουν τον ίδιο αριθμό πυρήνες(quad cpu), τον ίδιο αριθμό stream processors στην κάρτα γραφικών(384) και την ίδια συχνότητα στην κάρτα γραφικών(720MHz), θα πήγαινα με τον 7650K.

 

 

 

Από μνήμες το κιτρινομάγαζο είναι τραγωδία σχέση. Έχε υπόψιν ότι η μητρική έχει μόνο δύο θέσεις για μνήμες. Αν δεν χρειαστείς ποτέ παραπάνω από 8GB οι εν λόγω HyperX είναι OK, αναγκαστικά. Μια χαρά είναι και ο OCZ.

 

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

ΕΓω θα προτεινα να πας σε έναν g4400 ο οποιος είναι πιο γρηγορος στο photoshop απ'ολες τις APU και + κατι x4 860k-845 στα ιδια χρηματα ...

Εχεις καλυτερες επιδοσεις -χαμηλοτερη καταναλωση-καλυτερη προοπτικη αναβαθμισης...α και hevc hardware decoder ;)

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, pavlos2003 said:

shattered

:/ μόνο εσένα δε κατάλαβα γιατί μίλησες στην..."δική σας" γλώσσα! :)

 


για να το εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ, (αν και ήδη ξεπεράστηκε σαν θέμα απο την συζήτηση)
η σειρά a-(νούμερο) της amd είναι apu . Δηλαδή σε ένα chip έχει μέσα και επεξεργαστή και κάρτα γραφικών (κοινώς δεν χρειάζεσαι έξτρα κάρτα γραφικών). Η σειρά athlon είναι "τυπικός" επεξεργαστής μόνο (δεν έχει κάρτα γραφικών)
Αυτό που έλεγα ήταν πως όταν με 15 ευρώ παραπάνω "αγοράζεις" κάρτα γραφικών που χώρια της κοστίζει ~60 , είναι περίεργο να την αγοράσεις.

Τώρα για τα υπόλοιπα
όλα τα apu (είτε intel είτε amd) πάσχουν στο θέμα της μνήμης . Ή καλύτερα , όσο πιο γρήγορη μνήμη έχεις τόσο καλύτερα αποδίδουν.
Για αυτό έλεγα αντί για 1 stick 8gb να αγόραζες 2 stick(dual channel) όσο πιο γρήγορη σηκώνει  η μητρική /cpu . Βέβαια έτσι σε συγκεκριμένες  φθηνές μητρικές χάνεις το πλεονέκτημα της επεκτασιμότητας στις μνήμες αφού έχουν μόνο 2 slot.
Το θέμα των cooler νομίζω ήταν απλό

 

πάμε τώρα σε λίγο πιο ουσιαστικά πράγματα
αν το τροφοδοτικό σου είναι 10ετίας καλό θα ήταν σιγά σιγά να ετοιμάζεις τον αντικαταστάτη του.
δεν χρειάζεται με την χρήση που περιγράφεις να είναι κανένα γομάρι . Ακόμη και 400 watt υπεραρκετά είναι. Απλά κοίτα να είναι λίγο επώνυμο για να μακροημερεύσει

 

τέλος 2 συνθέσεις (πρώτα η amd)

 

amdv1.jpg

έχω βάλει μητρικη με 4slot ram έτσι ώστε αν θέλεις κάποτε να αναβαθμίσεις , απλά αγοράζεις έξτρα μνήμες (αν θέλεις να γλιτώσεις λίγα χρήμματα, άλλαξε την μητρική με αυτή http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-fm2a58m-hd-r20-retail-p-PER.528905 )

το κακό της συγκεκριμένης σύνθεση είναι πως κάπου στο πρώτο τρίμηνου του 2017 η amd θα βγάλει νέα γενιά apu (σε νέο socket που πάει να πει ότι η συγκεκριμένη πλατφόρμα δεν θα δει νέα cpu/apu ποτέ)

και μια σύνθεση με intel (ο intel είναι 2πύρηνος αντί του 4πύρηνου amd , αλλά οι 2 πυρήνες της intel είναι πιο "δυνατοί" απο τους 2 της amd και τα ενσωματωμένα γραφικά του είναι σίγουρα χειρότερα του amd πιο πάνω)
το θετικό της συγκεκριμένης πλατφόρμας (η οποία επισης θα φάει μια ανανέωση σε μερικούς μήνες αλλά όχι κάτι τοσο "σημαντικό" όσο η amd) είναι η επεκτασημότητα. Δηλαδή έστω ότι σε 2-3 χρόνια χρειάζεσαι κάτι πιο δυνατό. Μπορείς κατευθείαν να βάλεις έναν core i5/i7 στην μητρική χωρίς πρόβλημα(και πάλι αν θέλεις κάτι φθηνότερο βλέπεις 1151 socket μητρική με ddr4 και 2 ram slot αντί για 4

 

intelv1.jpg

 

ελπίζω να μην σε μπερδέψαμε παραπάνω (τον ssd τον έβαλα απλά για τα 3 ευρώ διαφορά . αν θέλεις βάζεις και τον ocz που ίσως είναι καλύτερη επιλογή)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.