Jump to content



Νέος τρόπος εισόδου στο Μετρό και τα υπόλοιπα ΜΜΜ (Σχολιασμός)


ARMAGEDDON

Recommended Posts

@sosna

Μακάρι να ήταν εύκολο να πω εύκολα ότι έχεις άδικο!

Δυστυχώς αυτό που περιγράφεις είναι η άλλη πλευρά του νομίσματος και αν θέλουμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα δεν μπορούμε να την αγνοήσουμε!

Όμως εδώ θέλει λίγο προσοχή, γιατί η απόπειρα ερμηνείας της ιστορικής μας εξέλιξης δεν μπορεί να βασιστεί σε κάποια στιγμιότυπά της.  Αν θέλουμε να βγάλουμε συμπέρασμα θα πρέπει να την δούμε ακριβώς σαν αυτό που είναι, να δούμε δηλαδή την εξέλιξη της μέσα σε κάποιο επαρκώς μεγάλο χρονικό διάστημα.

Κοιτώντας λοιπόν έτσι τα πράγματα, γίνονται ευδιάκριτες οι δυνάμεις που καθόρισαν τη πορεία αυτού του τόπου και μας επιτρέπεται –αν δεν έχουμε πολωμένη αντίληψη- να δούμε ποιες ήταν οι ευθύνες και πως επιμερίζονται αυτές!

Σίγουρα οι «πληβείοι» δεν ήταν «αθώοι», αλλά έχει σημασία ποιοι ήταν οι ηθικοί αυτουργοί! 
Δεν βάλαν στη φυλακή οι πληβείοι τον Κολοκοτρώνη, οι αυτόχριστοι ταγοί της εποχής το έκαναν, και φυσικά οι πληβείοι –οι περισσότεροι- δεν είχαν το περιθώριο παρά να είναι θεατές και να «διδάσκονται» για το τι είναι αυτό που «μετράει» στο νεότευκτο κράτος της Ελλάδας!

Δεν ήταν οι πληβείοι που διαδέχτηκαν τον Τούρκο κατακτητή, στο διαφέντεμα της γής, οι τσιφλικάδες, δικοί μας ήταν, αίμα από το αίμα μας, αλλά χωρίς κανένα δισταγμό να πιούν και εκείνοι το αίμα του ραγιά!

Δεν ήταν οι πληβείοι αγρότες που μοίρασαν τα πακέτα Ντελόρ, οι ταγοί μας ήταν, και αυτοί ακριβώς οι ίδιοι ήταν που έκαναν τα στραβά μάτια, όταν –στο όνομα των επιδοτήσεων- γέμιζαν τα πέλαγα ελιές και καλλιέργειες, αυτοί οι ίδιοι ήταν που επέτρεψαν την «κοινοκτημοσύνη» της ζωικής παραγωγής και εμφανίζονταν «όλοι» να είναι τσελιγκάδες με χίλια γιδοπρόβατα!

Αυτή η διασπάθιση των άφθονων πόρων που έφεραν τα πακέτα, δεν έχει σαν ενορχηστρωτές τους αγρότες –που αρκετοί εξ αυτών «υπέκυψαν» στο πειρασμό να γίνουν καλοί μαθητές και να «φάνε» και αυτοί- οι ενορχηστρωτές ήταν όλοι αυτοί που θεώρησαν ότι η εκλογή τους στους πολιτειακούς θώκους, ήταν ζήτημα ζωής και φρόντισαν να εξασφαλίσουν την επανεκλογή τους μοιράζοντας υποσχέσεις και χρήμα αποφεύγοντας επιδέξια να ελέγξουν που πήγαινε αυτό !

Διότι καλή είναι η ανάπτυξη της χώρας, αλλά ακόμα καλύτερη η επίτευξη των στενών προσωπικών στόχων, ανάμεσα στους οποίους δυστυχώς για την Ελλάδα δεν βάραινε -όσο θα επέβαλε η ηθική- η πρόοδός της.

Τα σχέδια ήταν πιο κοντοπρόθεσμα, έφταναν μέχρι τις επόμενες εκλογές, την επανεκλογή και φυσικά την «άδηλη» και  αδιάλειπτη εξυπηρέτηση των συμφερόντων που «κινούσαν τους τροχούς»!

Σε αυτή τη συνταγή, γι’ αυτούς που ανέλαβαν το λόγο του πολιτικού μεσάζοντα, απαραίτητο συστατικό είναι τα ψηφαλάκια!

Και αυτά δεν έρχονται με υψηλά ιδεώδη, δεν είναι αποτέλεσμα ηθικού θάρρους, δεν τα φέρνει η «γροθιά στο μαχαίρι», αντίθετα, είναι θέμα «ευελιξίας» των ηθικών αρχών, μέχρι σημείου εξαφάνισής τους. Είναι θέμα «προσαρμοστικότητας» και «προσγειωμένης θεώρησης των πραγμάτων».

Η «συνταγή της επιτυχίας» πάει χέρι –χέρι με τη διαφθορά και εδώ είναι το σημαντικό, πάει με την διαφθορά, τόσο του διαφθείροντος όσο και του διαφθειρόμενου!

Γιατί δυστυχώς άπαξ και συναινέσεις στην «εξυπηρέτηση», γίνεσαι συνένοχος, κανείς δεν θα ψάξει να βρει το ποσοστό συνενοχής, και οπωσδήποτε όχι αυτός που σε έβαλε στο «παιχνίδι» αυτό.

Η θολούρα και η αδιαφάνεια εξασφαλίζουν το πέπλο συγκάλυψης που είναι βαρύ, τόσο, που κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις μετατρέπονται γρήγορα σε διάττοντες αστέρες, αφήνοντας και πάλι το «σκοτάδι» να κανοναρχεί τα πράγματα!

Αυτή η προοδευτική «γενίκευση» όσων λέω δεν είναι τυχαία, ανακλά την μεγάλη επιτυχία όλων αυτών που με θαυμαστή συνέπεια καλλιέργησαν αυτά που ταλανίζουν το τόπο, και η μεγάλη μαστοριά τους έγκειται στο ότι όλα αυτά, άφησαν στο απυρόβλητο τους βασικούς υπεύθυνους!

Έτσι είμαστε «όλοι» συνυπεύθυνοι, «όλοι» μαζί τα φάγαμε, «όλοι» πρέπει να πληρώσουμε, αλλά στην πράξη, άλλη είναι η αλήθεια!

Το μεγάλο κάζο το έχουν πάθει και πάλι οι πληβείοι, αυτοί που πληρώνουν αναλογικά δυσβάσταχτα είναι και πάλι οι πληβείοι, αυτοί που δεν βλέπουν φως είναι πάλι τα γνωστά υποζύγια!

Οι άλλοι, αυτοί που «καθορίζουν» τις τύχες μας, έχουν πάρει τα μέτρα τους, έχουν αλλάξει και φρουρά (βλέπε «πολιτική ηγεσία» ) και αναμένουν τις εξελίξεις!

Όλοι οι υπόλοιποι είμαστε θύματα του δέους και της έλλειψης επιλογών, στρυμωγμένοι  χωρίς επιλογές, πλέουμε σε πελάγη απελπισίας και νομίζουμε ότι δεν υπάρχει καμία διέξοδος!

Αυτό είναι για κάποιους πολύ βολικό να το πιστεύουν οι πολλοί, και το μεγαλύτερο κακό είναι ότι σε αυτή τη κατάσταση, βολεύονται όλοι οι επίδοξοι «σωτήρες», όλοι αυτοί που «έχουν τη λύση» !

Πολύ καλό πράγμα η θολούρα και ακόμα πιο καλό να μην λες τα πράγματα με το όνομά τους. Για όλους φταίνε όλοι οι άλλοι ! Άφθονοι οι αποδιοπομπαίοι τράγοι, αλλά σχεδόν ποτέ οι σωστοί!  Ο αποπροσανατολισμός στο απόγειό του, η πλύση εγκεφάλου σημειώνει ρεκόρ, οι υποσχέσεις δίνουν και παίρνουν και συναγωνίζονται μόνο με τις διαψεύσεις των ελπίδων!  

Και μέσα στη κατάσταση αυτή ερχόμαστε εμείς να βάλουμε στη θέση του μοναδικού κατηγορούμενου, το ουσιαστικό θύμα της κατάστασης !

Έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν;

Σαφώς και όχι!

Έχουμε τους πολιτικούς που ψηφήσαμε ;

Βεβαιότατα!

Αλλά αν μείνουμε εδώ, έχουμε χάσει το παιχνίδι διαπαντός!

Αν δεν σκεφτούμε κάτω από ποιες συνθήκες και με τι πληροφορίες και κάτω από πόση συσκότιση της αλήθειας γίνεται η κάθε εκλογή, θα είμαστε πάντα στη θέση του συνένοχου!

Και εδώ, για μια ακόμα φορά το ζουρνά δεν τον παίζουν οι πληβείοι, αυτοί απλά «χορεύουν» στο σκοπό που τους παίζουν οι ταγοί του τόπου και οι τοποτηρητές τους!

Και φυσικά πάντα υπάρχει ο μεγάλος ένοχος, το σύστημα, ο στυγνός καπιταλισμός, ο δράκος του κεφαλαίου!

Ένας πολύ βολικός στόχος, για όλους εμάς, που όντες εν αδυναμία, αρκούμαστε να τον αναθεματίζουμε, χωρίς βεβαίως αποτέλεσμα και το χειρότερο δεν είναι αυτό, το χειρότερο είναι ότι δεν βλέπουμε την βασανιστική αλήθεια, αυτήν που πραγματικά βάζει στη θέση του άλλου ενόχου, «εμάς» τους μη προνομιούχους!

Κατηγορούμε το σύστημα αφήνοντας στο απυρόβλητο τον άλλο μεγάλο ένοχο!

Γιατί πολύ κακός ο καπιταλισμός, αλλά είναι ειλικρινής και έντιμος, στο λέει καθαρά:

«Εγώ, λύκος είμαι! Αν μου δείξεις το λαιμό σου, θα δαγκώσω ! ! !»

Εμείς τι κάνουμε;

Οι φωτισμένοι εκπρόσωποι των εργαζομένων, τι κάνουν;

Αν ακόμα και αυτές οι συνθήκες άκρατης ασφυξίας και ένδειας, δεν έγιναν ικανές για να οδηγήσουν όλες τις «λαϊκές δυνάμεις» στη σύμπηξη μιας ελάχιστης συμμαχίας, ικανής να υπερασπιστεί τις κατακτήσεις των εργαζομένων, αν οι ταγοί της δικής μας τάξης, δεν κατάφεραν να βρουν ένα έδαφος κοινής δράσης απέναντι στη λαίλαπα που εφορμούσε να σαρώσει κάθε καλό που κατακτήθηκε με αγώνες, αν τελικά, η «καθαρότητα της γραμμής» του κάθε ενός, ήταν πολύ σπουδαιότερη από τη μοίρα που περίμενε όλους εμάς, μήπως, λέω μήπως, πρέπει να ψάξουμε και αλλού για ενόχους!

Γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι ο λύκος, λύκος ήταν πάντα και ακόμα πιο σίγουρο είναι ότι, δεν ήταν αυτός που πρόδωσε τις ελπίδες μας!

Το ξέρω ότι όλα αυτά είναι απλά μια τυχαία σταχυολόγηση σκέψεων, δεν έχουν καμιά φιλοδοξία να δώσουν απάντηση, απλά να συμβάλουν στο βαθμό που μπορούν στο να καθαρίσει κάπως η εικόνα!

Λύση είναι μία, να έχουμε τα μάτια και τα μυαλά μας ανοιχτά, και να αμφισβητούμε πρώτα από όλα, τους επίδοξους σωτήρες της δικής μας τάξης!

Έτσι, ίσως μετά από κόπο και χρόνο, φτάσουμε εμείς οι «πληβείοι» να φέρουμε τις διαφορές μας στο μέγεθος που πραγματικά έχουν (γιατί το στομάχι του «αριστερού» και του «δεξιού», με τον ίδιο τρόπο πονούν όταν πεινούν!) και τελικά, να βαρύνουμε όσο μας αναλογεί πραγματικά, στη ζυγαριά των εξελίξεων!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καταδικαζετε πολλοί τα ηλεκτρονικά μέσα συναλλαγών, αλλά να ξέρετε, ξαναλέω, καμία χώρα δεν εχασε ,όλες κερδίζουν απο αυτά .
Και αν φοβόμαστε μη μας τα φάει το κράτος, αυτο μπορεί να σημαίνει ότι έχουμε και εμείς το κατιτίς μας να κρύψουμε.
Γιατί ;
Γιατί το κράτος σφάζει οποιον εχει ιδιοκτησία κινητή και ακίνητη .
Γιατί;
Γιατί κυνηγάει εκατομμύρια λαμογια που λόγω μη μηχανογράφησης και ηλεκτρονικών συναλλαγών διαφεύγουν και απο ανάγκη και απο σπορ.

Το αιώνιο πρόβλημα μας ειναι η έλλειψη οργάνωσης και μηχανογράφησης ,και οι λαϊκιστές ψεκασμενοι, μας έχουν ψησει πως ότι ηκεκτρονικο ειναι σατανικό .

Εμείς είμαστε οι έξυπνοι όμως εδω υποτίθεται, τα μυαλα, οι λάτρεις της τεχνολογίας, γιατί τέτοιο κόλλημα ;

Εγώ προσωπικά θα θυσίαζα ΠΑΡΑ πολλά προσωπικά μου δεδομένα ,προκειμένου να γινόταν η Ελλάδα χώρα για ανθρώπους, και οχι για τους λιγους βολεμενους ,και όλοι οι άλλοι, στα σκατα και δε μπα να έχουν βγαλει M.I.T. .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.digitallife.gr/xechaste-to-klasiko-chartino-isitirio-erchete-i-exipni-karta-sta-mmm-tis-athinas-apo-to-2017-2017

 

Παράθεση

Η κάρτα αυτή, σύμφωνα πάντα με όσα σημειώνει ο κ. Ταστάνης, θα είναι προσωποποιημένη και θα φορτώνεται με ένα ποσό με πολλούς τρόπους (μέσω πιστωτικής, online ή στα γκισέ). Το ποσό θα μειώνεται κάθε φορά που ο επιβάτης θα την τοποθετεί στο ακυρωτικό μηχάνημα του λεωφορείου, του τρόλεϊ ή του τραμ ή στις ειδικές πύλες εισόδου και εξόδου σε μετρό και ηλεκτρικό.

Προσωποποιημένη θα είναι λοιπόν. Τώρα το ότι θα φορτώνεται και στα γκισέ, εμένα μου αρκεί.. όποιος φοβάται ότι τον παρακολουθούν, την φορτώνει από εκεί. Το μόνο που θα μπορεί να βρει κάποιος πλέον, είναι το πόσο "κατανάλωση" έχει κάποιος.. πόσο γεμίσει κι αδειάζει την κάρτα.. 

Για να το πάω λίγο παραπέρα, ιδιωτικότητα στην ελλάδα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Όλα είναι ξέφραγα αμπέλια.. ειδικά το TAXIS το έχουν χακάρει πολλάκις (όχι αυτό το ζώο με το μουστάκι) και μάλιστα δύο από τις πολλές φορές, το σκηνικό έγινε με usb από μέσα, από υπάλληλο και δεν ειπώθηκε τίποτα.

Σαν λύση θεωρώ πως θα βοηθήσει πολύ, και για να μην κυκλοφορούν οι τζαμπατζήδες και για να πέσει το κόσμος για όσους έκαναν μικρές διαδρομές. Εδώ και καιρό χρησιμοποιούσα την εφαρμογή tfa και δεν είχα πιο καλό από το να'μαι στη μέση του πουθενά και να'χω το ηλεκτρονικό μου εισιτήριο και να μην ψάχνω να βρω εισιτήρια ή να ψάχνω να το χτυπήσω γιατί οι αούγγανοι χάλαγαν τα μηχανήματα κι είχα το φόβο μη με πιάσουν χωρίς χτυπημένο εισιτήριο.. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν με απασχολεί το οικονομικό θέμα και αν υπάρχει κάποιο ρίσκο που αντικειμενικά είναι πολύ απίθανο.

Αυτό που με ενοχλεί είναι κάποιος να έχει διαρκές ραπόρτο (στο βαθμό που το θελήσει) που είμαι , που πάω , τι ώρα πάω, τι χαλάω, τι αγοράζω, κλπ κλπ !

Καλή είναι η ευκολία, αλλά κάπως πρέπει να βάλουμε το "μεγάλο αδελφό" στην άκρη!

Και αυτό το περί γεμίσματος σε γκισε, εν μέσω capital controll, εγώ το ακούω βερεσέ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Προσωπικά δεν με απασχολεί το οικονομικό θέμα και αν υπάρχει κάποιο ρίσκο που αντικειμενικά είναι πολύ απίθανο.

Αυτό που με ενοχλεί είναι κάποιος να έχει διαρκές ραπόρτο (στο βαθμό που το θελήσει) που είμαι , που πάω , τι ώρα πάω, τι χαλάω, τι αγοράζω, κλπ κλπ !

Καλή είναι η ευκολία, αλλά κάπως πρέπει να βάλουμε το "μεγάλο αδελφό" στην άκρη!

Και αυτό το περί γεμίσματος σε γκισε, εν μέσω capital controll, εγώ το ακούω βερεσέ!

δεν σε καταλαβαίνω αλήθεια.. 

Πώς θα ξέρει κάποιος πού είσαι; Το σύστημα είναι online και δείχνει πού πήγες και πού χτύπησες εισιτήριο με την κάρτα σου τελευταία φορά; Δε νομίζω.. μια κάρτα είναι που "γεμίζει" με μονάδες και απλά τα μηχανάκια θα την αδειάζουν.. απλά θα'χει παραπάνω μνήμη να λέει κρατάει και πού μπήκες, οπότε το μηχανάκι της εξόδου, θα χρεώνει με το πόσες στάσεις προχώρησες.. ποιος θα τα βλέπει αυτά; Πού θα βλέπουν τι κάνεις ή τι αγοράζεις; Για εισιτήριο είναι.

Στο γκισέ δεν μπορείς να πληρώσεις με κάρτα; Δεν θες μη σε παρακολουθούν πάλι; Πλήρωσε κάτι σε έναν συνάδελφο και πες του δώσε μου το χαρτονόμισμα. Μένω Αγγλία και πληρώνω τα πάντα με κάρτα... πολλές φορές μου δίνουν οι υπόλοιποι τα μετρητά και τα πληρώνω όλα εγώ. Έχω μια τέτοια και για τα πλυντήρια, στα στούντιο που έμενα. Μια φορά έδωσα σε μια φίλη 30£ και μου έδωσε μια κάρτα γεμάτη... απλό.. ποιος έμαθε πότε έβαζα πλυντήρια και στεγνωτήρια; Δεν μπορείς να έχεις ψηλά;  Δώσε σε κάποιον το μετρητό και πες του να σου βγάλει μια κάρτα από αυτές που τις φορτίζεις... με το που πληρώσεις και την αδειάσεις, την πετάς.. αυτές δεν έχουν καν όνομα πάνω.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Delijohn έγραψε:

δεν σε καταλαβαίνω αλήθεια.. 

Πώς θα ξέρει κάποιος πού είσαι; Το σύστημα είναι online και δείχνει πού πήγες και πού χτύπησες εισιτήριο με την κάρτα σου τελευταία φορά; Δε νομίζω.. μια κάρτα είναι που "γεμίζει" με μονάδες και απλά τα μηχανάκια θα την αδειάζουν.. απλά θα'χει παραπάνω μνήμη να λέει κρατάει και πού μπήκες, οπότε το μηχανάκι της εξόδου, θα χρεώνει με το πόσες στάσεις προχώρησες.. ποιος θα τα βλέπει αυτά; Πού θα βλέπουν τι κάνεις ή τι αγοράζεις; Για εισιτήριο είναι.

Στο γκισέ δεν μπορείς να πληρώσεις με κάρτα; Δεν θες μη σε παρακολουθούν πάλι; Πλήρωσε κάτι σε έναν συνάδελφο και πες του δώσε μου το χαρτονόμισμα. Μένω Αγγλία και πληρώνω τα πάντα με κάρτα... πολλές φορές μου δίνουν οι υπόλοιποι τα μετρητά και τα πληρώνω όλα εγώ. Έχω μια τέτοια και για τα πλυντήρια, στα στούντιο που έμενα. Μια φορά έδωσα σε μια φίλη 30£ και μου έδωσε μια κάρτα γεμάτη... απλό.. ποιος έμαθε πότε έβαζα πλυντήρια και στεγνωτήρια; Δεν μπορείς να έχεις ψηλά;  Δώσε σε κάποιον το μετρητό και πες του να σου βγάλει μια κάρτα από αυτές που τις φορτίζεις... με το που πληρώσεις και την αδειάσεις, την πετάς.. αυτές δεν έχουν καν όνομα πάνω.. 

Μιλάω πολύ πιο γενικά από το ηλεκτρονικό εισιτήριο.

Και η λέξη κλειδί είναι : "Εφόσον το θελήσει"

Και φυσικά τα "μηχανάκια" ακύρωσης "θα είναι" διασυνδεδεμένα, πόσο δύσκολο είναι άλλωστε να είναι !

Και αν το θές και διαφορετικά, μέσα σε αυτή τη κατάσταση του ολοένα και εντεινόμενου ελέγχου, πόσο πιθανό το θεωρείς, κάποιοι να μην είδαν τη συγκεκριμένη εφαρμογή σαν ένα ακόμα τρόπο να αξιοποιήσουν τις πληροφορίες που σχετίζονται με ένα πρόσωπο.

Και ακόμα αν αυτό είναι μη εφικτό τώρα, σίγουρα θα είναι στο άμεσο μέλλον, ο "σπόρος" ήδη υπάρχει, απλά , είναι ζήτημα χρόνου να εκκολαφτεί!

 

Και γιατί κάποιος αυθαίρετα τελείως και στο όνομα μιας "ευκολίας", να με στριμώχνει σε κάποιο συγκεκριμένο δρόμο, τα πράγματα μπορούν να γίνουν και αλλιώς!

Και αν μιλάμε για τα μέσα μαζικής μεταφοράς, κάποτε υπήρχαν οι εισπράκτορες.

Εισητηριοαποφυγή , μηδέν και επιπλέον και κοινωνικό πρόσωπο, καθώς ο εισπράκτορας μπορούσε να εκτιμήσει το πρόβλημά σου και να στη "χαρίσει" !

 

Για να μην το πλατειάζω άλλο:

Ο μέγας στόχος είναι η διατήρηση των εσόδων στα επίπεδα αντιστοιχίας των παρεχόμενων υπηρεσιών.

Ο τζαμπατζής κάνει κακό!

Ναι αλλά για να βρεθεί ο τζαμπατζής, θέλει ανθρώπους και μισθούς και δεν αποδίδει.

Βάζουμε μηχανήματα που δεν επιτρέπουν την είσοδο, αν δεν πληρωθεί το τίμημα.

Ο τζαμπατζής μένει εκτός!

Εκτός και αν πηδήξει πάνω από το πορτάκι!

Τοποθέτηση κάγκελων από το πάτωμα στο ταβάνι και πόρτας σιδερένιας που ανοίγει μόνο αν πληρωθεί το τίμημα.

 

Βρισκόμαστε κάπου στη μέση της εξέλιξης αυτού του "σεναρίου".

Και ακόμα κανείς δεν έχει προσπαθήσει να δώσει λύση στο πραγματικό πρόβλημα, στην ύπαρξη των συνθηκών που δημιουργούν το τζαμπατζή!

Δύσκολο πολύ το εγχείρημα, απείρως δυσκολότερο από τη λήψη διοικητικών μέτρων, και μερικών νέων μέσων ελέγχου και περιορισμού.

Και επιπλέον οι αποδέκτες των μέτρων αυτών είναι οι "άτυχοι" της ζωής, αυτοί που μας τρώνε το ψωμί μας καθώς τα διαφυγόντα κέρδη , κάποια στιγμή θα τα πληρώσουν οι συνεπείς πολίτες!

Στο πυρ το εξώτερο λοιπόν οι αποδιοπομπαίοι τράγοι, της κοινωνίας μας, και έτσι με το "καπνό της καύσης τους" θα γίνει ακόμα πιο δύσκολο να καταδειχθεί ο πραγματικός ένοχος!

"Αυτός" που δημιουργεί τους αναξιοπαθούντες -και εδώ τη λέξη τη χρησιμοποιώ με την πλήρη της έννοια-  θα είναι και πάλι αόρατος, στο παρασκήνιο , πέρα και έξω από τη στόχευση της κοινής γνώμης και του μυαλού του μέσου πολίτη -τουλάχιστον έτσι θέλουν να ελπίζουν! - και θα ετοιμάζει το επόμενο βήμα επέκτασης των εξουσιών του, πριν από εμάς για εμάς!

 

Όπως καταλαβαίνεις δεν με ενοχλεί η τεχνολογία, η χρήση της είναι που με κάνει και είμαι επιφυλακτικός.

Το συγκεκριμένο δέντρο μπορεί να είμαι μια χαρά και να έχει και νόστιμα φρούτα, το δάσος είναι που με ανησυχεί!

Αυτή η κατάτμηση του "κόσμου" σε πολυσχιδή "προσωπικά" μικροσύμπαντα, είναι που υποσκάπτει τη δύναμη της σφαιρικής  εικόνας.

Αν όλος σου ο κόσμος γίνει το δέντρο, αφήνεις τη τύχη του δάσους σε αυτόν που μπορεί να έχει την πλήρη εικόνα του.

Ένας κρίκος μπορεί να είναι όμορφος, αν δε δεις όμως τις διασυνδέσεις του με τους άλλους κρίκους της ζωής σου, κινδυνεύεις να στραγγαλιστείς από την αλυσίδα τους, της οποίας η άλλη άκρη δεν είναι στα δικά σου χέρια!

 

Καλή και περίκαλη η "τεχνολογία", δεν συμβαίνει όμως το ίδιο με την άκριτη αποδοχή των προθέσεων όσων την προωθούν !

Μπορεί να μην μπορούμε να κάνουμε κάτι για την ώρα, έτσι όπως έχουμε το μαχαίρι στο λαιμό, αλλά τουλάχιστον -έτσι σαν μια τελευταία άμυνα που μπορεί να δώσει στο μέλλον καρπούς- ας μην το δεχτούμε και με χαρά!

Και επαναλαμβάνω για να μην μπλέκουμε σε ατέρμονες επαναλήψεις, δεν με απασχολεί αυτός ή ο άλλος συγκεκριμένος "κρίκος" , το ενδεχόμενο επέκτασης και ενδυνάμωσης της συνολικής αλυσίδας που αυτοί απαρτίζουν,  είναι που μου φέρνει ανατριχίλες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Μιλάω πολύ πιο γενικά από το ηλεκτρονικό εισιτήριο.

Και η λέξη κλειδί είναι : "Εφόσον το θελήσει"

Και φυσικά τα "μηχανάκια" ακύρωσης "θα είναι" διασυνδεδεμένα, πόσο δύσκολο είναι άλλωστε να είναι !

Και αν το θές και διαφορετικά, μέσα σε αυτή τη κατάσταση του ολοένα και εντεινόμενου ελέγχου, πόσο πιθανό το θεωρείς, κάποιοι να μην είδαν τη συγκεκριμένη εφαρμογή σαν ένα ακόμα τρόπο να αξιοποιήσουν τις πληροφορίες που σχετίζονται με ένα πρόσωπο.

Και ακόμα αν αυτό είναι μη εφικτό τώρα, σίγουρα θα είναι στο άμεσο μέλλον, ο "σπόρος" ήδη υπάρχει, απλά , είναι ζήτημα χρόνου να εκκολαφτεί!

 

Και γιατί κάποιος αυθαίρετα τελείως και στο όνομα μιας "ευκολίας", να με στριμώχνει σε κάποιο συγκεκριμένο δρόμο, τα πράγματα μπορούν να γίνουν και αλλιώς!

Και αν μιλάμε για τα μέσα μαζικής μεταφοράς, κάποτε υπήρχαν οι εισπράκτορες.

Εισητηριοαποφυγή , μηδέν και επιπλέον και κοινωνικό πρόσωπο, καθώς ο εισπράκτορας μπορούσε να εκτιμήσει το πρόβλημά σου και να στη "χαρίσει" !

 

Για να μην το πλατειάζω άλλο:

Ο μέγας στόχος είναι η διατήρηση των εσόδων στα επίπεδα αντιστοιχίας των παρεχόμενων υπηρεσιών.

Ο τζαμπατζής κάνει κακό!

Ναι αλλά για να βρεθεί ο τζαμπατζής, θέλει ανθρώπους και μισθούς και δεν αποδίδει.

Βάζουμε μηχανήματα που δεν επιτρέπουν την είσοδο, αν δεν πληρωθεί το τίμημα.

Ο τζαμπατζής μένει εκτός!

Εκτός και αν πηδήξει πάνω από το πορτάκι!

Τοποθέτηση κάγκελων από το πάτωμα στο ταβάνι και πόρτας σιδερένιας που ανοίγει μόνο αν πληρωθεί το τίμημα.

 

Βρισκόμαστε κάπου στη μέση της εξέλιξης αυτού του "σεναρίου".

Και ακόμα κανείς δεν έχει προσπαθήσει να δώσει λύση στο πραγματικό πρόβλημα, στην ύπαρξη των συνθηκών που δημιουργούν το τζαμπατζή!

Δύσκολο πολύ το εγχείρημα, απείρως δυσκολότερο από τη λήψη διοικητικών μέτρων, και μερικών νέων μέσων ελέγχου και περιορισμού.

Και επιπλέον οι αποδέκτες των μέτρων αυτών είναι οι "άτυχοι" της ζωής, αυτοί που μας τρώνε το ψωμί μας καθώς τα διαφυγόντα κέρδη , κάποια στιγμή θα τα πληρώσουν οι συνεπείς πολίτες!

Στο πυρ το εξώτερο λοιπόν οι αποδιοπομπαίοι τράγοι, της κοινωνίας μας, και έτσι με το "καπνό της καύσης τους" θα γίνει ακόμα πιο δύσκολο να καταδειχθεί ο πραγματικός ένοχος!

"Αυτός" που δημιουργεί τους αναξιοπαθούντες -και εδώ τη λέξη τη χρησιμοποιώ με την πλήρη της έννοια-  θα είναι και πάλι αόρατος, στο παρασκήνιο , πέρα και έξω από τη στόχευση της κοινής γνώμης και του μυαλού του μέσου πολίτη -τουλάχιστον έτσι θέλουν να ελπίζουν! - και θα ετοιμάζει το επόμενο βήμα επέκτασης των εξουσιών του, πριν από εμάς για εμάς!

 

Όπως καταλαβαίνεις δεν με ενοχλεί η τεχνολογία, η χρήση της είναι που με κάνει και είμαι επιφυλακτικός.

Το συγκεκριμένο δέντρο μπορεί να είμαι μια χαρά και να έχει και νόστιμα φρούτα, το δάσος είναι που με ανησυχεί!

Αυτή η κατάτμηση του "κόσμου" σε πολυσχιδή "προσωπικά" μικροσύμπαντα, είναι που υποσκάπτει τη δύναμη της σφαιρικής  εικόνας.

Αν όλος σου ο κόσμος γίνει το δέντρο, αφήνεις τη τύχη του δάσους σε αυτόν που μπορεί να έχει την πλήρη εικόνα του.

Ένας κρίκος μπορεί να είναι όμορφος, αν δε δεις όμως τις διασυνδέσεις του με τους άλλους κρίκους της ζωής σου, κινδυνεύεις να στραγγαλιστείς από την αλυσίδα τους, της οποίας η άλλη άκρη δεν είναι στα δικά σου χέρια!

 

Καλή και περίκαλη η "τεχνολογία", δεν συμβαίνει όμως το ίδιο με την άκριτη αποδοχή των προθέσεων όσων την προωθούν !

Μπορεί να μην μπορούμε να κάνουμε κάτι για την ώρα, έτσι όπως έχουμε το μαχαίρι στο λαιμό, αλλά τουλάχιστον -έτσι σαν μια τελευταία άμυνα που μπορεί να δώσει στο μέλλον καρπούς- ας μην το δεχτούμε και με χαρά!

Και επαναλαμβάνω για να μην μπλέκουμε σε ατέρμονες επαναλήψεις, δεν με απασχολεί αυτός ή ο άλλος συγκεκριμένος "κρίκος" , το ενδεχόμενο επέκτασης και ενδυνάμωσης της συνολικής αλυσίδας που αυτοί απαρτίζουν,  είναι που μου φέρνει ανατριχίλες!

Έχουμε μάθει να θεωρούμαι εξέλιξη του πολιτισμού την τεχνολογική εξέλιξη.

Στην πράξη ο πολιτισμός όχι μόνο δεν έχει εξελιχθεί από τον χρυσό αιώνα του Περικλή αλλά έχει υποχωρήσει και οπισθοχωρεί σηνέχεια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τον Χρυσό Αιώνα, αλλά αυτό δεν ήταν "τυχαίο".

Πολλά χρωστάει στην ηγετική θέση της Αθήνας τότε στο κόσμο καθώς και στην πληθώρα των "υπηρετών" που στήριζαν την ευμάρεια και τον ελεύθερο προς φιλοσοφία χρόνο σεβαστής μερίδας των αρχαίων Αθηναίων.

Αυτά όμως δεν δίνουν όλη την εικόνα ούτε και αμαυρώνουν τα επιτεύγματά τους, παρ' όλα αυτά δεν παύουν -έστω και αναγκαστικά για την οικονομία του λόγου- να είναι "απλουστεύσεις" οι οποίες αξίζουν πολύ περισσότερη εμβάθυνση! :)

Όμως δεν  μπορώ να μην υποκύψω στο πειρασμό, έτσι θα αναφέρω ένα από τα επιτεύγματά τους σε επίπεδο πολιτικής ευθύνης: 

Η πλήρης "υποθήκευση" ολόκληρης της περιουσίας των πολιτευόμενων και η εκκαθάρισή της μετά τη λήξη της θητείας τους ! 

Πόσο χρήσιμο θα ήταν αυτό τώρα! :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Συμφωνώ για τον Χρυσό Αιώνα, αλλά αυτό δεν ήταν "τυχαίο".

Πολλά χρωστάει στην ηγετική θέση της Αθήνας τότε στο κόσμο καθώς και στην πληθώρα των "υπηρετών" που στήριζαν την ευμάρεια και τον ελεύθερο προς φιλοσοφία χρόνο σεβαστής μερίδας των αρχαίων Αθηναίων.

Αυτά όμως δεν δίνουν όλη την εικόνα ούτε και αμαυρώνουν τα επιτεύγματά τους, παρ' όλα αυτά δεν παύουν -έστω και αναγκαστικά για την οικονομία του λόγου- να είναι "απλουστεύσεις" οι οποίες αξίζουν πολύ περισσότερη εμβάθυνση! :)

Όμως δεν  μπορώ να μην υποκύψω στο πειρασμό, έτσι θα αναφέρω ένα από τα επιτεύγματά τους σε επίπεδο πολιτικής ευθύνης: 

Η πλήρης "υποθήκευση" ολόκληρης της περιουσίας των πολιτευόμενων και η εκκαθάρισή της μετά τη λήξη της θητείας τους ! 

Πόσο χρήσιμο θα ήταν αυτό τώρα! :)

 

Μα δεν πιστεύω ότι ήταν ο ιδανικός ή ότι δεν είχε ελαττώματα που θα έπρεπε να εξελιχτούν.

 Πιστεύω ότι ήταν ότι καλύτερο κατάφερε ποτέ η ανθρωπότητα.

Έκτοτε πέφτει σε «μεσαίωνα» ανακαλύπτει ξανά εκείνο τον πολιτισμό και ξανά πέφτει σε «μεσαίωνα» χωρίς ποτέ να τον φτάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Μα δεν πιστεύω ότι ήταν ο ιδανικός ή ότι δεν είχε ελαττώματα που θα έπρεπε να εξελιχτούν.

 

Το ξέρω!

Το σχόλιό μου περισσότερο στόχο είχε να δώσει σε εμάς κουράγιο!

Οι πρόγονοι βρέθηκαν/δημιούργησαν σε καλές συνθήκες ανάπτυξης πολιτισμού και το πήγαν το πράμα αρκετά μακρυά!

Από εκεί και πέρα, τα πράγματα είχαν πολύ σκαμπανέβασμα και αλληλοδιάδοχες εξάρσεις και πτώσεις (κυρίως πτώσεις)! 

Ο μεσαίωνας άφησε πολύ βαριά σημάδια και για εμάς ακόμα περισσότερα, προξένησε η Τουρκοκρατία και όλα αυτά που άφησε πίσω της, των οποίων οι απόηχοι διαρκούν έως και σήμερα!

Οπότε αν κάτι πρέπει να μείνει, είναι να μην είμαστε μηδενιστικά αυστηροί (αυτό αναφέρεται στο φίλο που το έπιασε η απελπισία πιο πρίν) αλλά να δίνουμε λίγο τράτο , στο κάτω κάτω δεν είναι πολλά τα χρόνια που έχουν περάσει από τότε που τα χωριά μας είχαν λάμπες πετρελαίου για φωτισμό! :)

{Παρεμπιπτόντως μιας και η κουβέντα είναι για την τεχνολογία: Ακόμα και τότε υπήρχαν οι τεχνικές λύσεις . . . βάζαμε ένα τσιμπιδάκι των μαλλιών πάνω στο γυαλί για να μη σπάει στο άναμμα του φιτιλιού ! :p}

 

Αν σε κάτι πρέπει να είμαστε αταλάντευτοι, είναι το ανοιχτό μυαλό και τα μάτια δεκατέσσερα, για τους δούρειους ίππους των διάφορων σωτήρων, και ο πολιτισμός έχει καλές ρίζες στο τόπο μας, αν του δώσουμε λίγο καιρό και προστασία θα ανθίσει και πάλι, τόσο, που θα γελάσει το χείλι ακόμα και του πιο δύσπιστου ! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη πλεον  κανω καθημερινα Καλλιθεα - Σταυρο Αγιας Παρασκευης με το αμαξι,ειπα να δοκιμασω τα ΜΜΜ..Συνηθως με το αμαξι ξεκιναω 09:05 - 09:10 και ειμαι 09:50  - 09:55.
Την ημερα που αποφασισα να παρω τη συγκοινωνια,ξεκινησα 08:45.

Στις 09:50 πηρα ταξι γιατι η 3η συγκοινωνια ειχε καθυστερηση και θα αργουσα στη δουλεια..Οσο ημουν στο oasa telematics (απο τα πιο δυσχρηστα προγραμματα ever) αναρωτιομουν, ποτε θα γινουμε κρατος το κερατο μου..)

Καθυστερηση στο μετρο Μοναστηρακιου , καθυστερηση στα λεωφορεια.Ε να πανε να γ@#!$@%@ουν.Ουτε ευρω δε θα τους δινω..Ναι στο καθισματακι μου ΜΟΝΟΣ μου(τη πολυτελεια θα την πληρωνω παραπανω σε βενζινες το ξερω)  και οχι το χαλι του στριμοκωλε που επικρατει στο μετρο και λεωφορεια γιατι περναει ΕΝΑ ανα 10λεπτο(λεωφορεια)  και τρεχουν να το προλαβουν ολοι.
Πραγματικα δε ξερω πως θα στρωσει η παραπανω κατασταση εφαρμοζοντας το ηλεκτρονικο συστημα διελευσης και καρτας.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Πραγματικα δε ξερω πως θα στρωσει η παραπανω κατασταση εφαρμοζοντας το ηλεκτρονικο συστημα διελευσης και καρτας.

Δεν . . .  :(

Και πλήρως να εκλείψει η εισητηριοαποφυγή, οι τρύπες που πρέπει να καλυφθούν είναι χαώδεις (και φυσικά δεν μιλάω μόνο για τις συγκοινωνίες), οπότε μέχρι να φανεί περίσσευμα άξιο για να δημιουργήσει τη διαφορά (περισσότερα λεωφορεία, οδηγοί, συντήρηση και εύλογος ρυθμός αντικατάστασης παρωχημένου εξοπλισμού),  φέεεξε μου και γλίστρισααααΑΑΧΧΧΧ!!! :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τροφή για σκέψη και ποιος μου λέει εμένα δεν γίνονται όλα αυτά για την επερχόμενη τρομοκρατία , και για τον εκφοβισμό του κόσμου συνάμα !

και κάπως έτσι θα μας το πλασάρουν , για ποιο ασφαλή μέσα κλπ

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Ηδη σου ζητανε να δηλωνεις ποσα $ εχεις στο κουμπαρα, ηδη σε παρακολουθουν στο gmail,fb, ηδη το  κανεις ο ιδιος έχοντας κινητο με ποσα  backdoors μεσα της nsa, μπορει ακομη και το ρουτερ σου να ειναι ποιος ξερει ....αυτο σε πειραξε? :Ρ
Σοβαρα τωρα αυτο δεν ειναι τιποτα.

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μπορώ πιο εύκολα να εξηγήσω στον πατέρα μου με αυτό το βίντεο τι θα κάνει την επόμενη φορά που θα ανέβει αθήνα, παρά να του πω να κατεβάσει μια εφαρμογή (στο νέο του smartphone), να την συνδέσει με την κάρτα του και να αγοράζει εισιτήρια και να τα ενεργοποιεί... :unsure: δεν έχουν όλοι smartphone

Link to comment
Share on other sites

Το εισιτήριο δουλεύει κατά 99% με nfc, οπότε μπορούν απλά να αναβαθμίσουν μελλοντικά την εφαρμογή και να χρεώνει κατευθείαν, όπως android κι apple pay.. ή με κάρτα πιο άμεσα. Π.χ. Λονδίνο μπαίνεις στα λεωφορεία και παίζει με contactless κάρτες. Έχω πληρώσει εισιτήρια με την κάρτα της Πειραιώωως... χαχαχ 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.