Jump to content



MSI GTX970 error στην εγκατάσταση


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Έχω ένα πρόβλημα που δε μπορώ να λύσω και ελπίζω στη βοήθεια σας. Έχω μια MSI 970GTX η οποία δουλευει μια χαρά στα windows 10 64bit. Στον άλλο σκληρό δίσκο που έχω όμως τα Windows XP 32bit δεν μπορώ να την εγκαταστήσω με τίποτα. Μου βγάζει συνεχώς το επόμενο error message:

 

"Tο πρόγραμμα εγκατάστασης Nvidia δεν είναι δυνατό να συνεχιστεί

Αυτό το πρόγραμμα οδήγησης γραφικών δεν είναι δυνατό να βρεί συμβατό υλισμικό γραφικών"

 

Έχω κατεβάσει τον nvidia_355.82_xp32 driver από το site της nvidia.

Exω χρησιμοποιήσει το Display Driver Uninstaller v120 σε safe mode αλλα τίποτα. Προσπάθησα εγκατάσταση σε safe mode αλλά δεν προχωράει.

Δοκίμασα και το GeForce_Experience_v3.0.5.22 αλλά και αυτό μου βγάζει το μήνυμα

"Το πρόγραμμα εγκατάστασης Nvidia απέτυχε".

 

Σας παραθέτω και μια εικόνα από το HWinfo που τη βλέπει σαν κάρτα, όπως και από τη Διαχείριση Συσκευών μήπως βγάλετε καμμιά άκρη.

 

Nα προσθέσω ότι πριν πάρω αυτή τη κάρτα είχα μια MSI GTX660 ti που δούλευε άψογα και στα 2 λειτουργικά.

 

Αν μπορείτε να βοηθήσετε θα το εκτιμούσα πολύ γιατί έπεσα σε τοίχο.

Ευχαριστώ

Διαχείριση Συσκευών.JPG

HWinfo.JPG

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρέθηκε η λύση από φίλο σε άλλο φόρουμ. Το πρόβλημα είναι η μη υποστήριξη της GTX970 για τα windows XP από την nvidia.

H λύση είναι:

1. Κατεβάζουμε τη τελευταία έκδοση των drivers για XP που είναι για υποστήριξη της GTX960

2 ακολουθούμε τις οδηγίες από εδώ:

http://mattpilz.com/windows-xp-drivers-nvidia-geforce-gtx-970-980-980-ti-titan-x/

 

Σε εμένα λειτουργησε μια χαρά και τώρα έχω εγκατεστημένη την κάρτα και στα ΧΡ

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.

Έγινε επεξεργασία από gramacar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.