Jump to content



desktop για γραφίστα


x@nD3R

Recommended Posts

πριν 6 λεπτά, το μέλος deninho έγραψε:

Ειδικά στην Ελλάδα, το support των μηχανημάτων της Apple είναι ΦΑ-ΝΤΑ-ΣΤΙ-ΚΟ. Γελάνε και οι πέτρες

Ενω οι τιμες τους ειναι value for money!!!!!!

Για να βαλεις εξτρα ram ( 16GB 1867MHz LDDR3 SDRAM-2x8GB ) θελουν 269€  ελεος!!!!

Link to comment
Share on other sites

ας ζητάνε όσα θέλουν. Αλλά όταν είναι η ώρα να παρέχουν after sales service να μην κάνουν τους κινέζους. Για να επιστρέψουμε στο θέμα, όμως, εφόσον μιλάμε για άνθρωπο που θα μένει στην Ελλάδα, κι όχι στην Ιρλανδία, την Αγγλία, την Ελβετία, ή γενικά όπου έχει Apple Store, το Apple, για εμένα, είναι εκτός λίστας.

Επίσης, για εμένα, εφόσον μιλάμε για επαγγελματικό μηχάνημα, η επιλογή είναι Dell (ή όποια άλλη εταιρεία έχει σοβαρό after sales support στην Ελλάδα), για να έχεις υποστήριξη

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, deninho said:

Ειδικά στην Ελλάδα, το support των μηχανημάτων της Apple είναι ΦΑ-ΝΤΑ-ΣΤΙ-ΚΟ. Γελάνε και οι πέτρες

Ενώ αν πάρει ένα συστηματάκι από το Skroutz, ή έστω συνολικά από έναν κατάστημα, μετά θα του κάνουν τεμενάδες αν πάθει κάτι. Μαζί με τις πέτρες εδώ, γελάει και ολόκληρη η ζώνη αστεροειδών...

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ 2 πραγματάκια, πάντα από προσωπική πείρα, αφού το παιδί θα ασχοληθεί με κάτι που ασχολούμαι πολλά χρόνια.

 

- CPU - δεν  χρειάζεται να έχεις τέρας επεξεργαστή με ότι αυτό συνεπάγεται. Σκέψου ο 2ος μου desktop έχει ακόμη Q6600 και δεν θα έλεγα ότι πάει αργά ούτε σε Photoshop, ούτε InDesign ούτε Dreamweaver (και ταυτόχρονα όλα αυτά μαζί).

 

- RAM - Υπόψιν πάντα για το 2ο pc μου, είμαι με 8GB. Το πρώτο έχει 16GB - Μη φανταστείς καμιά χαώδης διαφορά. Την καταλαβαίνω μόνο αν τύχει να ανοίξω PSD με 100 layers και μέγεθος 400MB - και η διαφορά παίζει να είναι 1-2 δευτερόλεπτα ξερω γω.

 

- Monitor - Νομίζω εδώ είναι η μεγαλύτερη παγίδα. Οποιοδήποτε monitor και αν πάρεις, δεν θα έχεις ακριβής αναπαραγωγή των CMYK. Και δεν είναι κάτι που το λέει κάποιος trib στο Internet, αν ψαχτείς θα καταλάβεις τι εννοώ. Ότι monitor να πάρεις (είπαμε όχι ότι χειρότερο βρεις, ένα αξιοπρεπές) πάνω κάτω τα ίδια θα δεις. Το CMYK θέλει να κάνεις δοκιμαστικές εκτυπώσεις από την εκτυπωτική που θα συνεργάζεσαι για να δεις τι calibration θα κάνεις.

 

- HD Graphics - Χωρίς αστεία, φυσάει για Photoshop, Illustrator και τα σχετικά. Ναι, έβαλα μετά μία NVIDIA, αλλά αν θέλεις να επενδύσεις αλλού τα χρήματά σου, κάντο άφοβα. Τουλάχιστον μέχρι να ξαναμαζέψεις κάποιο κομπόδεμα, η ενσωματωμένη θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο. Στην περίπτωση βέβαια που κάνεις και 3D Animation, απλά ξέχνα αυτό που σου είπα.

 

Δεν μπορώ να τοποθετηθώ όσο αφορά τη σύνθεση, συγχώρεσέ με αλλά δεν γνωρίζω όλα τα τελευταία μοντέλα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Wizard! said:

Ενώ αν πάρει ένα συστηματάκι από το Skroutz, ή έστω συνολικά από έναν κατάστημα, μετά θα του κάνουν τεμενάδες αν πάθει κάτι. Μαζί με τις πέτρες εδώ, γελάει και ολόκληρη η ζώνη αστεροειδών...

 

Ντάξει, έκανα λάθος και προσέβαλα την απλ και ζητώ ταπεινά συγνώμη gdp77 Wizard!, αλλά λογικά αυτό:

12 minutes ago, deninho said:

Επίσης, για εμένα, εφόσον μιλάμε για επαγγελματικό μηχάνημα, η επιλογή είναι Dell (ή όποια άλλη εταιρεία έχει σοβαρό after sales support στην Ελλάδα), για να έχεις υποστήριξη

 

Που το έγραψα 9 λεπτά πριν την απάντησή σου, θα σου ξέφυγε, ε;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, deninho said:

Ντάξει, έκανα λάθος και προσέβαλα την απλ και ζητώ ταπεινά συγνώμη gdp77 Wizard!, αλλά λογικά αυτό:

Που το έγραψα 9 λεπτά πριν την απάντησή σου, θα σου ξέφυγε, ε;

Δε βλέπω κανένα συστηματάκι όμως, για να συγκρίνουμε κόστος. Βρες μου σε παρακαλώ τα links που αναφέρονται σε συστήματα της Dell και μετά έλα πάλι.

 

υγ. Η ειρωνία να λείπει.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρωστε λιγουλάκι λέω εγώ. Βοήθεια θέλει το παλικάρι τι να επιλέξει και όχι να βλέπει κοκορομαχίες.

 

Επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ για αναβαθμίσεις να θέσω ένα ερώτημα; Γιατί να πάει σε ένα-ένα κομμάτια αφού το θέλει για δουλειά και αν πάθει κάτι να τρέχει με το εκάστοτε κατάστημα και να μην πάει σε ένα Dell μηχάνημα με next business day support? Και το Support της Dell είναι χιλιοδοκιμασμένο. Το χρειάστηκα και μάλιστα σε ορεινό χωριό της Κρήτης πριν μερικές μέρες. Όχι σε πρωτεύουσα νομού.

και εγώ προτιμάω το μηχάνημά μου να είναι κομμάτι κομμάτι αλλά εδώ μιλάμε για άλλη φάση αν κατάλαβα καλά. Αν όχι προσπεράστε το post μου.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, karmen1983 said:

Επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ για αναβαθμίσεις να θέσω ένα ερώτημα; Γιατί να πάει σε ένα-ένα κομμάτια αφού το θέλει για δουλειά και αν πάθει κάτι να τρέχει με το εκάστοτε κατάστημα και να μην πάει σε ένα Dell μηχάνημα με next business day support? Και το Support της Dell είναι χιλιοδοκιμασμένο. Το χρειάστηκα και μάλιστα σε ορεινό χωριό της Κρήτης πριν μερικές μέρες. Όχι σε πρωτεύουσα νομού.

Αυτό λέω τόση ώρα...

Αλλά, δεν το γνωρίζω, η Dell, παρέχει support και για software ή μόνο hardware; Γιατί δεν είναι το ίδιο να νομίζεις ότι έχεις υποστήριξη κι όταν εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα, να πάρεις τη Dell και να σου πούνε "α, δεν είναι δικό μας θέμα, πάρτε τη Μ$ ή κάποιον τεχνικό να σας βοηθήσει"...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που είχα ήταν είτε Software είτε Hardware για αρχή. Αφού τελικά καταλήξαμε στο software εγινε το ανάλογο Support για να διορθωθεί.

Φυσικά δε θα σου κάνουν support στο photoshop η στο premiere αλλά στο λογισμικό το οποίο ήρθε με το laptop. Αν ήρθε με windows 10 θα πάρεις την ανάλογη βοήθεια όπως έγινε με εμένα πχ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Wizard! Προφανώς δεν ξέρω να διαβάζω, παρότι είναι και στα ελληνικά..
aw.JPG

 

Κι όπως και να 'χει όπως σωστά ανεφέρθη παραπάνω από τη στιγμή που το μηχάνημα θα αγοραστεί Ελλάδα θα πρέπει τα προαναφερθέντα να υποστηρίζονται κι εδώ. Αλλιώς ας ζητάνε λιγότερα. Όσο για την υποστήριξη στο OSX για τον χρήστη που ανέφερες, μάλλον δεν έχεις χρησιμοποιήσει την αντίστοιχη της Microsoft(πάντα σε Retail άδεια ή και partner)  με full τηλεφωνικό και online support και έχεις αυτήν την αρνητική εντύπωση(κάτι που δεν παρέχεται σε OEM/DSP ή και βέβαια cracked εκδόσεις).

Και για να είμαστε στο θέμα μας, στην τελική δεν μιλάμε για επαγγελματικό μηχάνημα. Τώρα θα μάθει το παιδί, και θέλει ένα ολοκληρωμένο μηχάνημα να ασχοληθεί. Και βάση του budget του, του παρουσιάζουμε την καλύτερη δυνατή επιλογή. Αν έχει κάποιος να προτείνει ένα ανταγωνιστικό full σύστημα Mac στα 1100€ στην τελική, παρακαλώ.
Αλλιώς ουδείς λόγος για περαιτέρω συζήτηση στο παρών thread, καθώς είναι άκαιρη.

Και όπως ανέφερε και η @karmen1983 τα Dell έχουν εξαιρετική υποστήριξη. Όσον αφορά το software support αν είναι OEM η άδειά σου, παρέχεται από τον κατασκευαστή(Dell πχ.). Αν είναι DSP από τον συναρμολογητή(κατάστημα συναρμολόγησης). Ας γνωρίζουμε καλύτερα έναν άλλο λόγο που είναι φτηνότερες αυτές οι άδειες. Αρκεί να είναι θέμα που αφορά το λειτουργικό ή παρεχόμενου λογισμικού και όχι τρίτου κατασκευαστή. Και η Apple δεν παρέχει support για 3rd party software, όπως κάθε εταιρία φυσικά.

aw2.JPG

 

@trib Μπορεί να συμβιβαστεί προσωρινά με την onboard GPU όπως λες (είμαι 3Dας, ίσως να έχω περισσότερες απαιτήσεις από το σύστημά μου, ακόμα και στο PS), άλλα για τη RAM δεν τον συμφέρει οικονομικά να πάει σε λιγότερο από 16GB Ram. Το κόστος είναι "μικρό" σήμερα, απ' ότι αργότερα που θα τα "πετάξει" τα 2χ4GB στικάκια, για να πάει σε 16/32GB που οι ανάγκες του θα μεγαλώσουν.(μόνο τα δικά μου PSD μάλλον θέλουν 6-10GB φαίνεται, αλλά αυτό εξαρτάται από το τι κάνει και ο καθένας)

Και στην τελική ας μας πει και το παιδί, αν καλύπτεται ή έχει περισσότερες απαιτήσεις ή και το λογισμικό που προτίθεται να χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jumaru99 said:

Όσο για την υποστήριξη στο OSX για τον χρήστη που ανέφερες, μάλλον δεν έχεις χρησιμοποιήσει την αντίστοιχη της Microsoft(πάντα σε Retail άδεια ή και partner)  με full τηλεφωνικό και online support και έχεις αυτήν την αρνητική εντύπωση(κάτι που δεν παρέχεται σε OEM/DSP ή και βέβαια cracked εκδόσεις).

Επειδή ακριβώς την έχω χρησιμοποιήσει, για αυτό τυχαίνει να γνωρίζω πόσο χάλια είναι. Αυτό που είπε η Karmen για την Dell, με καλύπτει όμως.

Link to comment
Share on other sites

@jumaru99

Ναι, δεν είχα τη χαρά να δουλέψω με αρχείο 10GB ακόμη. Άγγιξα το προσωπικό μου παγκόσμιο ρεκόρ στα 4.5GB πριν κάποιους μήνες. Προφανώς, αν δουλεύεις σε τόσο μεγάλα αρχεία, η RAM χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.