Jump to content



Επιλογή κάρτας για 1080p Gaming


Recommended Posts

Βρίσκομαι σε αναζήτηση κάρτας γραφικών για 1080p Gaming.

Σαν αρχή το σύστημα μου αποτελείται από :

I5 2400,z68,8gb Ram που σε σύντομο χρονικό διάστημα θα γίνει 6600k/6700k, z170, 16gb ram

Monitor lg 24gm77 144hz

Τα παιχνίδια που τρέχω κυρίως είναι fps και racing καθώς και witcher , farcry κτλπ.

Να πω ότι είμαι περισσότερο φίλος της πράσινης, οπότε σκέφτομαι για gtx 1060, συγκεκριμένα για την G1 Gaming 6gb.. Άλλα μου μπαίνουν στο μυαλό και σκέψεις για 1070..Θα άξιζε πιστεύετε την διαφορά των χρημάτων για 1080p??Δεν προγραμματιζω αλλαγή monitor για τα επόμενα χρόνια. Να πω ότι κοιτάζω για αγορά από Ελλάδα οπότε υπολογίζω ~350 για 1060 και ~520 για την 1070..Επισης θα ήθελα την γνώμη σας για το πως θα συμπεριφερονται οι κάρτες με το 2400 στα 3,7..θα υπάρχει γερό bottleneck??

Είδα και την περίπτωση της RX 480 αλλά μάλλον θα την προσπεράσω γιατί δεν βλεπω πολύ κίνηση ακόμα στα ελληνικά μαγαζιά + ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με Ati.

Στάλθηκε από το SM-T710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Andrewk έγραψε:

 

Βρίσκομαι σε αναζήτηση κάρτας γραφικών για 1080p Gaming.

Σαν αρχή το σύστημα μου αποτελείται από :

I5 2400,z68,8gb Ram που σε σύντομο χρονικό διάστημα θα γίνει 6600k/6700k, z170, 16gb ram

Monitor lg 24gm77 144hz

Τα παιχνίδια που τρέχω κυρίως είναι fps και racing καθώς και witcher , farcry κτλπ.

Να πω ότι είμαι περισσότερο φίλος της πράσινης, οπότε σκέφτομαι για gtx 1060, συγκεκριμένα για την G1 Gaming 6gb.. Άλλα μου μπαίνουν στο μυαλό και σκέψεις για 1070..Θα άξιζε πιστεύετε την διαφορά των χρημάτων για 1080p??Δεν προγραμματιζω αλλαγή monitor για τα επόμενα χρόνια. Να πω ότι κοιτάζω για αγορά από Ελλάδα οπότε υπολογίζω ~350 για 1060 και ~520 για την 1070..Επισης θα ήθελα την γνώμη σας για το πως θα συμπεριφερονται οι κάρτες με το 2400 στα 3,7..θα υπάρχει γερό bottleneck??

Είδα και την περίπτωση της RX 480 αλλά μάλλον θα την προσπεράσω γιατί δεν βλεπω πολύ κίνηση ακόμα στα ελληνικά μαγαζιά + ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με Ati.

Στάλθηκε από το SM-T710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επειδη εχεις μονιτορ που θελει γκαζια ,στην θεση σου θα πήγαινα σε 1070 σε ανθρωπινη τιμη η σε μεταχ. 980ti μιλαω παντα σε customies.

Αστην την 1060. Και υπερτιμολογημενη και χρονο δεν θα βγάλει.Πιστευω στα νεα games εαν θες να μαξαρεις θα παραδίδει. Θα εχει κατάληξη 960.

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η gtx1070 είναι μονόδρομος σε προσιτή τιμη για   1080p/144hz σίγουρα θα καταφέρεις 100+fps στα περισσότερα games ώστε να χάρις το μονιτορ , να το φουλαρις στα ultra σε βαρια games  144 fps δεν φτανι ουτε η gtx1080 σίγουρα δεν σου συνιστώ να κυνηγάς τα 144fps+ λόγο του του μόνιτορ   το άθλημα  αυτό πονάει οικονομικά  πάρα πολύ .gtx1060 rx480  όπως έγραψε ο azazil πιο πάνω  την προσπερνάς .  bottleneck  θα έχει σίγουρα ο i5 2400 περίμενε λίγο έρχεται ο i7 7700k z270 θα πέσει και η τιμή του 6700κ το hyperthreading του i7 αξιζει τα παραπανισια ευρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οποιαδήποτε με  3 χρόνια εγγύηση και register on site evga msi  oc πιάνουνε όλες άνετα τα 2000-2100 με διάφορα στην ddr5 samsung kai micron. με samsung  καλύτερο oc στην memory άλλα οι διαφορές είναι πολύ μικρές, σε απόδοση όλες οι 1070 τρώνε τοίχο στα 2166mhz .   evga την SC /FTW ACX.3 και msi armor /gaming /gaming x  οποια και να παρεις θα μεινεις ευχαριστημενος

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Andrewk έγραψε:

Τι υλοποίηση προτείνεται για 1070?

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πριν 13 λεπτά, το μέλος sped25 έγραψε:

το συγκεκριμένο κατάστημα αργεί υπερβολικά και δεν βλέπω καλές τιμές

EVGA GeForce GTX 1070 FTW Gaming ACX 3.0 8GB GDDR5, 256-bit, DVI, HDMI, 3xDP (08G-P4-6276-KR)

Και να μην αργουσε, στην ιδια την EVGA Ευρωπης δεν υπαρχει αποθεμα. Βλεπω υπαρχει στο America ομως. Δε ξερω τι γινεται ειλικρινα.

 

Απευθειας απο την EVGA EU, οταν εχει αποθεμα, σε 5 εργασιμες ειναι στο σπιτι σου. Εμενα εκανε 5+2 (λογω ΣΚ) , και ειμαι και επαρχια , οποτε αλλαξε απο UPS σε Γεν.Ταχυδρομικη. Σε σενα θα ειναι πιο γρηγορα. Αρκει να εχει αποθεμα.

Υστερα και η MSI μια χαρουλα , και οι λοιπες υλοποιησεις δεν εχουν μεγαλες διαφορες! 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, tommybertsen said:

Και να μην αργουσε, στην ιδια την EVGA Ευρωπης δεν υπαρχει αποθεμα. Βλεπω υπαρχει στο America ομως. Δε ξερω τι γινεται ειλικρινα.

 

Απευθειας απο την EVGA EU, οταν εχει αποθεμα, σε 5 εργασιμες ειναι στο σπιτι σου. Εμενα εκανε 5+2 (λογω ΣΚ) , και ειμαι και επαρχια , οποτε αλλαξε απο UPS σε Γεν.Ταχυδρομικη. Σε σενα θα ειναι πιο γρηγορα. Αρκει να εχει αποθεμα.

Υστερα και η MSI μια χαρουλα , και οι λοιπες υλοποιησεις δεν εχουν μεγαλες διαφορες! 

http://www.mgmanager.gr/pci-express/56202-evga-geforce-gtx-1070-ftw-gaming-acx-30-8gb-gddr5-256-bit-dvi-hdmi-3xdp-08g-p4-6276-kr.html ειναι το μοναδικό κατάστημα  σε λογικη τιμη (( αργεί υπερβολικά και δεν βλέπω καλές τιμές το έγραψα για το easybuy world )) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

παιδια δηλαδή θεωρείτε ότι οι 1060 δεν αξιζει τον κόπο ε; 

και η 1060 και η 480 είναι ό,τι πρέπει για 1080.. και οι μικρές εκδόσεις τους, η μια με 3gb και η 470. Σε μερικά παιχνίδια, αν δεν βάλεις και Ultra, δεν έγινε κάτι ρε αδερφέ.. δεν θα δεις διαφορά... 

Αυτό που ζητάς όμως, δεν είναι τα 60hz, αλλά τα 144hz. Ή τουλάχιστον εκεί στοχεύεις. Αν κάνω λάθος, προχώρα ελεύθερα, αλλιώς θα πρέπει να δώσεις περισσότερα χρήματα. Αν θες τόσα Hz, δες και μεταχειρισμένες 980ti, αν τις πετύχεις σε καλή τιμή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.