Jump to content


Αγορά νέας μητρικής


The Reaper

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum, 

ενδιαφέρομαι να αγοράσω μία νέα μητρική και θα ήθελα να μου προτείνετε μερικές.

Χαρακτηριστικά: socket 1150, ddr3 τουλάχιστον 1333mhz, τουλάχιστον δύο dimm slots, τουλάχιστον μία pci express x16, τουλάχιστον 4χ USB 2.0 και 2χ USB 3.0, τουλάχιστον δύο sata 6Gbit/s και δυο 3Gbit/s και τιμή μέχρι 100 ευρώ.

 

Γενικά είδα αρκετές στο skroutz, eshop αλλά υπάρχει κάποια που προτείνετε εσείς ;

Link to comment
Share on other sites

Με τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις είναι σαν να "φωτογραφίζεις" το H81 chipset που είναι και το πιο οικονομικό/φθηνό στο 1150 socket.

Εννοείται πως βρίσκεις αξιοπρεπή μητρική με H81 και αρκετά λιγότερα ευρώ (από τα 100€), όπως και βρίσκεις μητρική με καλύτερο chipset (H97, Z97) και καλύτερα/περισσότερα χαρακτηριστικά από αυτά που ζητάς με κοντά 100€.

Καλό είναι να μας πεις τι αποτελεί το υπόλοιπο σύστημα και ποιά θα είναι η χρήση του. Αν παράδειγμα έχεις επεξεργαστή κάποιον Celeron (1820,1840) και θα το έχεις με κάποια τηλεόραση για να βλέπεις ταινίες, τότε είναι περιττό να σου προτείνουμε μια μεγέθους ATX μητρική με Z97 κοντά στα 100€.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω intel i3 4330. Τον υπολογιστή τον έχω για προγραμματισμό, gaming(skyrim, global offencive, battlefield 4), ταινίες, photoshop, gimp και blender.

 

Επίσης, κάτι που ξεχασα να το ρωτήσω. Στο μέλλον (μετα από κανα 2 χρονια)σκεφτομαι να κανω μια αναβάθμιση, θα είχε νόημα να επενδύσω σε καλύτερη μητρική, πιο σύγχρονη και με περισσότερα χαρακτηριστικά;

(Σκέφτομαι, στο μελλον, να αλλάξω ram, gpu και επεξεργαστή) Τώρα έχω, 4+4 gb ram 1333mhz, nvidia gt630, σκληρό στα 7200rpm και ssd samsung evo 850.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θες να αλλάξεις μητρική; Χάλασε;
Επίσης σε 2 χρόνια όταν με το καλό πάρεις καινούργιο επεξεργαστή, η μητρική σου (αυτή που θες να πάρεις) θα είναι άχρηστη γιατί οι ίντελ έχουν αλλάξει ήδη το socket.
Εκτός αν εννοείς να πάρεις τότε μεταχειρισμένο επεξεργαστή της σειράς 4χχχ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω μητρική διότι χάλασε. Αλλιώς δεν θα αλλαζα?

 

Σκέφτομαι για πέμπτης γενιάς επεξεργαστές, μιας και ταιριάζουν και αυτοί στο lga 1150 socket

Έγινε επεξεργασία από The Reaper
Link to comment
Share on other sites

Η πέμπτη γενιά δε λέει κάτι για τη χρήση που το θες, απλά το κύριο χαρακτηριστικό της είναι η μειωμένη κατανάλωση και όχι οι επιδόσεις.

Άσε που σε 2 χρόνια από τώρα θα έχει γίνει και αυτή συλλεκτικό κομμάτι.

 

Λοιπόν για τη μητρική θα σου πρότεινα να πας σε αυτήν, τα έχει όλα και δε χρειάζεσαι κάτι ακριβότερο.

https://www.skroutz.gr/s/4602140/MSI-B85-G41-PC-Mate.html

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος virus777 έγραψε:

Η πέμπτη γενιά δε λέει κάτι για τη χρήση που το θες, απλά το κύριο χαρακτηριστικό της είναι η μειωμένη κατανάλωση και όχι οι επιδόσεις.

Άσε που σε 2 χρόνια από τώρα θα έχει γίνει και αυτή συλλεκτικό κομμάτι.

 

Λοιπόν για τη μητρική θα σου πρότεινα να πας σε αυτήν, τα έχει όλα και δε χρειάζεσαι κάτι ακριβότερο.

https://www.skroutz.gr/s/4602140/MSI-B85-G41-PC-Mate.html

Ευχαριστώ πολύ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.