Jump to content



SuSE 9.1 => 9.2


R@tNET

Recommended Posts

Μπορώ να κάνω αναβάθμιση στο PC μου... χωρίς βέβαια να πειράξω ρυθμίσεις που έχω κάνει στο λειτουργικό μου... SuSE Professional 9.1 σε 9.2;;;

Δεν μιλάω για το πακέτο upgrade έχει η SuSE... αλλά να κάνω αναβάθμιση από το DVD που έχω, το SuSE 9.2 ;)

>Νομίζω δεν υπάρχει τρόπος... αλλά καλό είναι να μάθω από κάποιους που ξέρουν... τι ξέρω εγώ... :happy:

Link to comment
Share on other sites

why not? δεν το χω δοκιμάσει αλλά δεν νομίζω να έχουν κάτι τόσο διαφορετικό τα upgrade της suse.

αν για κάθε rpm υπάρχουν και τα πακέτα που ζητούνται απ' τα dependencies δεν θα χεις πρόβλημα.

βάλε το dvd του 9.2 και πάτα upgrade στο yast:) θα ναι σαν να κάνεις update από το YOU.

(να έχεις σε πρόχειρο φάκελο το driver-pack για την nvidia και να εγκαταστήσεις ΚΑΙ τα kernel sources για να μπορέσει να τα modάρει:p το nvidoscriptο)

θα το δοκιμάσω κι εγώ στη βδομάδα (πολύ δουλειά έχει πέσει τελευταία........)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια προσπάθεια τώρα... δεν το έψαξα πολύ.

Για αναβάθμιση πήγα:

Κέντρο ελέγχου => YaST2 modules => Λογισμικό => Online Ενημέρωση

Επιλέγω dvd:/// αλλά τίποτα... :( μου πετάει σφάλμα... :mad:

error Attach point: /var/lib/YaST2/you/mnt

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:help: :help: :help: :help: :help: :help:

Πρόβλημα...

Έχω το player Kaffeine για ταινίες DVD... μου παίζει την ταινία αλλά δεν έχω ήχο και υπότιτλους... η κάρτα ήχου μου είναι μια χαρά, την τσεκάρισα.

Το amaroK μου παίζει MP3... όλα OK από ήχο, μονο προβλημα είναι στο Kaffeine. :mad:

Ύστερα πήγα να του τρέξω ένα αρχείο AVI... και μου πέταξε error

Ένα πρόβλημα συνέβη κατά το φόρτωμα της

βιβλιοθήκης ή του αποκωδικοποιητή: ir50_32.dll

:getlost: Τώρα τι είναι αυτό; Τι πρόβλημα έχει ο player Kaffeine; :help:

Link to comment
Share on other sites

ο Kaffeine δεν είναι player.

είναι front end για το xine.

configure xine έχει κάπου, εκεί θα κάνεις ό,τι ρυθμίσεις θες (είναι χαώδεις οι επιλογές!).

μήπως δεν έχεις βάλει codec για divx κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 17:33]

ο Kaffeine δεν είναι player.

είναι front end για το xine...

Αφού μου αναφέρει... "Kaffeine Media Player 0.4.3b".

Και έχω παίξει βίντεο με αυτόν... χωρίς ήχο βέβαια... αφού είναι και το πρόβλημα που έχω.

:(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.