Jump to content



Αναβαθμιση g1820 σε nas/server


avpap

Recommended Posts

Καλησπερα σας,

 

ο οικιακος μου σερβερ τρεχει unraid και ειναι ανοιχτος 24/7. Αυτη τη στιγμη cpu ειναι ο g1820 και σκεφτομουν να του κανω αναβαθμισουλα (μιας και εκτελει και χρεη plex server με transcoding). H mobo ειναι 1150 και επειδη ο σερβερ ειναι συνεχεια ανοιχτος θελω να εχω και (οσο γινεται) χαμηλη καταναλωση. Προς τα που θα με κατευθυνατε αν α. δεν ηθελα να αλλαξω μητρικη, β. αν ειμουν διατεθειμενος να αλλαξω και μητρικη (η τωρινη μου εχει 6 sata και αφου το μηχανημα ειναι σερβερ θελω σιγουρα να εχω πολλες sata).

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Ο gen8 δεν είναι αρκετά πιο δυνατός από τον 1820 και έχει μόνο 4 sata (έχω ήδη και έναν g7 που τρέχει xpenology μόνο για dsphoto).

Κυρίως πολυμέσα έχω. Φωτογραφίες που είναι το πιο πολύτιμο υλικό υπάρχει και σε cloud services ή/και off site nas.

Σκεφτόμουν για g3258 ή κάποιον αντίστοιχο που θεωρείται η πιο cost effective CPU για την 1150 αλλά ήθελα να ρωτησω αν υπάρχει κάτι άλλο που αγνοω.

Αν δεν είχα πρόβλημα να δαπανησω λεφτά θα πήγαινα προς avoton.

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κοιτας για κανα μεταχειρισμενο i3? τελευταια τους δινουν στα 60-70ευρω.ο g3258 θα εχει παρομοια τιμη και αν ανεβασεις την συχνοτητα θα ανεβει αρκετα και η καταναλωση

Έγινε επεξεργασία από god
Link to comment
Share on other sites

O g3258 ξερω οτι ειναι ακριβουτσικος επειδη παιρνει πολυ overclock, κατι το οποιο προσωπικα δεν με ενδιαφερει, ασε που οπως σωστα ανεφερες θα ανεβασει και την καταναλωση. Για αυτο και σκεφτομουν τον 3260. Μεταχειρισμενος ι3 μοιαζει οντως καλη επιλογη. Θα ψαξω να δω τι κυκλοφορει και τι καταναλωση εχουν. Δεν σου κρυβω ομως οτι με ψιλοαγχωνει η αγορα μεταχειρισμενου cpu. Δεν ειναι και κατι που μπορεις να πεις στον αλλον ενω ειστε σε σταθμο μετρο "βαλτο μπρος να δω αν δουλευει" :)

Link to comment
Share on other sites

Το media player που ειναι κουμπωμενο στην τηλεοραση παιζει direct play (χωρις transcoding). Αλλα χρησιμοποιω plex για να βλεπω και απο φορητες συσκευες αλλα και εκτος τοπικου δικτυου, οποτε εκει το transcoding δεν το γλυτωνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις και VMs ...γιατι δεν κοιτας σε καποιον σερβερ να παιξεις πολυ ωραια με ESXi? px dell r510/r610/r710 (Τ ειναι οι εκδοσεις tower)

Παντως για δεδομενα και raid , unraid , zfs κλπ παρε κατι με ECC ram.

Ειμαι ασχετος, αλλα μηπως καποια low profile gpu κανει transcoding?

 

Τις προαλλες ειχα κανει offer  για dell r610 στα 120 ευρω(καπου 15-20 ευρω χαμηλότερη απο το buy now) με μεταφορικα απο αγγλια , κατι θα βρεις αν περιμενεις.

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Τα unraid κλπ δεν τα πανε καλα με virtual μηχανακια. Οσο εχω διαβασει πρεπει να υπαρχει πολυ καλος RAID controller που να υποστηριζει ενα pass through πρωτοκολλο (δεν θυμαμαι λεπτομεριες) ωστε να "μιλαει" κατευθειαν το virtual με το raid. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SirDiman έγραψε:

Αν θελεις και VMs ...γιατι δεν κοιτας σε καποιον σερβερ να παιξεις πολυ ωραια με ESXi? px dell r510/r610/r710 (Τ ειναι οι εκδοσεις tower)

Παντως για δεδομενα και raid , unraid , zfs κλπ παρε κατι με ECC ram.

Ειμαι ασχετος, αλλα μηπως καποια low profile gpu κανει transcoding?

 

Τις προαλλες ειχα κανει offer  για dell r610 στα 120 ευρω(καπου 15-20 ευρω χαμηλότερη απο το buy now) με μεταφορικα απο αγγλια , κατι θα βρεις αν περιμενεις.

για τα dell θα το εχω υποψιν μου! Για tower θα παω μιας και δεν εχω το χωροταξικο να βολεψω rack.

Λογικη η ερωτηση για το transcoding, αλλα δυστυχως το plex χρησιμοποιει μονο cpu και οχι gpu.

 

Dell απο που αγοραζουμε; απευθειας απο το σαιτ τους;

Μία ώρα πριν, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Τα unraid κλπ δεν τα πανε καλα με virtual μηχανακια. Οσο εχω διαβασει πρεπει να υπαρχει πολυ καλος RAID controller που να υποστηριζει ενα pass through πρωτοκολλο (δεν θυμαμαι λεπτομεριες) ωστε να "μιλαει" κατευθειαν το virtual με το raid. 

 

 

δεν εχει τυχει να πεσω πανω σε καμμια τετοια αναφορα, αλλα δεν αμφιβαλλω οτι εχεις δικιο. Θα το εχω υποψιν μου, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω εξτρα χρηματα για raid controller μονο και μονο αυτο. VM θελω απλα για να κανω την πλακα μου λιγο, αλλωστε με τα docker γινονται αρκετα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

ebay μοναχα σε λογικες τιμες

 

@YDinopoulos Εχεις ενα point, το zfs συγκεκριμενα δεν θελει raid controller, ομως, υπαρχουν raid controllers (Dell h200, h700) που μπορεις να τα κανεις flash με IT mode firmware της LSI για να τα κανεις Passthrough μεσα και να λειτουργήσουν σαν απλες καρτες οχι raid controllers. Το Freenas συγκεκριμενα μπορει να γινει virtualized

.

Ελπιζω να ειμουν λιγο χρήσιμος,( δεν εχω εφαρμόσει τίποτα απο αυτα.)

https://b3n.org/freenas-9-3-on-vmware-esxi-6-0-guide/

 

www.freenas.org/whats-new/2015/05/yes-you-can-virtualize-freenas.html

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.