Jump to content



CRYORIG R1 UNIVERSAL


odim

Recommended Posts

Απλα για ναντον ψυχει; Αν ναι, τοτε ειναι overkill. Θες να κανεις ενα ελαφρυ oc? Τοτε αξιζει με τα μπουνια. Θες να τσιτωσεις τον i5 οσο παιρνει; Τοτε ειναι λιγη και χρειαζεσαι custom loop. Η πιο απλα, εξαρταται απο τη χρηση που θες να κανεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ψύκτρα είναι πολύ καλή, αλλά για την τιμή της δεν είμαι σίγουρος. Εγώ την είχα πάρει το 2014 65,5 € και τώρα βλεπω στο Skroutz ότι έχει 90€. Πάντως το support τους σκίζει. Είχα κάνει μια πατάτα και μου έστειλαν το ανταλακτικό δωρεάν σε 10 μέρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2016 at 4:17 PM, giorgos2187 said:

Απλα για ναντον ψυχει; Αν ναι, τοτε ειναι overkill. Θες να κανεις ενα ελαφρυ oc? Τοτε αξιζει με τα μπουνια. Θες να τσιτωσεις τον i5 οσο παιρνει; Τοτε ειναι λιγη και χρειαζεσαι custom loop. Η πιο απλα, εξαρταται απο τη χρηση που θες να κανεις!

Kαλησπερα Γιωργαρα , εγω παντως σκεφτομαι για τον ι7 6700κ που εχω να παει σε  Cryorig R1 Ultimate , σε διαφορα youtube βιντεο και charts που ειδα με την NOctua d15 εχουν 1 βαθμο διαφορα και ιδια χρηματα...και πχ με την neptom 240 την πατανε αμα θελεις σου δειχνω και τα βιντεο που ειχα βρει στο παρελθον. Φαντασου οτι το ψαχνω βεβαια ακομα γτ εχω μνημες 10mm υψηλοτερες και θα χρειαστω να ανεβασω μαλλον την ψυτρα λιγακι. 

Εσυ γιατι πιστευεις οτι δν θα κανει πχ για OC ?

On 10/4/2016 at 3:47 PM, odim said:

Η συγκεκριμενη ψυκτρα αξιζει για τον i5 6600K?

Εγω φιλε μου αμα ειχα την cpu την δικια σου με κλειστα ματια θα την αγοραζα 

Link to comment
Share on other sites

@INFLAMESGOHAN

 

Ειπα οτι δεν κανει για "extreme" oc. Οτι κανει για ηπιο oc ειναι δεδομενο και οντως αποτελει μια απο τις τοπ επιλογες. Απλως αν καποιος θελει να ξεζουμισει μεχρι και το τελευταιο hertz και ειναι διατεθιμενος να ανεβασει πολυ τα ρευματα, τοτε καλο θα ειναι να κοιταξει κατι πιο δυνατο. Ειτε μια καλη aio ειτε custom loop.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, giorgos2187 said:

@INFLAMESGOHAN

 

Ειπα οτι δεν κανει για "extreme" oc. Οτι κανει για ηπιο oc ειναι δεδομενο και οντως αποτελει μια απο τις τοπ επιλογες. Απλως αν καποιος θελει να ξεζουμισει μεχρι και το τελευταιο hertz και ειναι διατεθιμενος να ανεβασει πολυ τα ρευματα, τοτε καλο θα ειναι να κοιταξει κατι πιο δυνατο. Ειτε μια καλη aio ειτε custom loop.

Ok Δν ειπα να τερματισει τα ρευματα αλλα στην δικη μου περιπτωση  για 4.5 - 4.6 με ρευμα το πολυ 1,35 μεχρι το πολυ 1,38 και λιγο παραπανω δν θα ειανι επαρκης ειτε η μια ειτε η αλλη ?

Έγινε επεξεργασία από INFLAMESGOHAN
Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2016 at 4:17 ΜΜ, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

μαλακια εκανα,την πηρα την εβαλα τελικα σε συστημα amd αλλα δε χωραει στο κουτι,δε μπορω να κλεισω το καπακι,σε πλατφορμα 1151 δε μπορω να σφιξω τη βαση γιατι εχει μεγαλες τρυπες η sabertooth z170 s και οι βιδες βιδωνουν μεχρι ως ενα σημειο,ατυχη επιλογη θα τη γυρισω πισω..

Έγινε επεξεργασία από odim
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Κατσε εγω εχω την ultimate σε Ζ170 και δεν ειχα θεμα... Ιδιες τρυπες εχουν ολες απο οσο ξερω

εβαλα το backplate για 1151 και οι υποδοχες βιδωνουν μεχρι ενος σημειου,ετσι δημιουργειται ενα κενο και το backplate δεν ειναι σταθερο,οποτε δεν προσπαθησα καθολου να βιδωσω απο πανω τη ψυκτρα,απο κει και περα και στα δυο pc εχω ιδια κουτια περιπου και η ψυκτρα ξεπερνα το επιτρεπομενο μηκος και το καπακι  χτυπαει πανω στη ψυκτρα,η δευτερη μαλακια ειναι οτι το δηλωσα στην cryorig εχει καρτα μελους με κωδικο που τον καταχωρεις στο site τους οπως ξερεις κι εσυ για να κανεις register,δε ξερω κατα ποσο θα μπορεσω να το επιστρεψω πισω,απο e-shop το πηρα..

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2016 at 0:44 ΠΜ, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Εχει λαστιχακια που μπαινουν στις βιδες γι αυτο το σκοπο νομιζω... Σε μενα ειναι rock solid

φιλε ναι εχει λαστιχακια αλλα νομιζα οτι χρησιμοποιουνται μονο για τους ανεμιστηρες,τελος παντων δε το σκεφτηκα,σ'ευχαριστω για την παρεμβαση.

 

Τελος θελω να μου προτεινετε ενα κουτι(να δεχεται πανω και κατω ανεμιστηρακια για ροη αερα) αρκετα ευρυχωρο ωστε να χωραει η συγκεκριμενη ψυκτρα,γιατι με το zalman z9 και το zalman z9 u3 προεξεχει και δε κλεινει το καπακι..

Έγινε επεξεργασία από odim
Link to comment
Share on other sites

Το ύψος της ψύκτρας ειναι 168,3mm άρα θέλεις κουτί που να δέχεται ψύκτρα τουλάχιστον 170mm. Στα κουτιά που κοιτάς ψάξε για αυτή την προδιαγραφή. Την γράφει στα τεχνικά χαρακτηριστικά.

Φυσικά και το δικό μου το κουτί την χωράει άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.