Jump to content



QNAP Migration απο bricked TS419U σε TS431 (άμεση επίλυση ή data recovery)


Recommended Posts

Προσπαθώντας να αναβαθμίσω το TS419U απο 4.2.0 σε 4.2.2 κολλησε στο reboot και δεν ξαναδουλεψε ουτε με reset-firmware recovery.

Αγορασα ενα TS431 ωστε να κανω αμεσα migration και να δουλεψω αμεσα ξανα, αλλα απο την περασμένη παρασκευη δεν μπορω να το πετυχω. Με manual firmware upload αποτυγχανει μετα απο 30 λεπτα, με αυτοματο κατεβασμα απλα κολλαει στο 100% downloading. Εχει γινει σχετικό ticket στην QNAP απο την παρασκευη, την τεταρτη μπηκαν με ssh, μου ειπαν οτι τα data ειναι οκ και μου είπαν να κανω retry. Περιμενω νεα τους απαντηση εδω και 3 μερες.

Επειδη ο χρονος πιεζει...... μπορει καποιος να βοηθησει ειτε με το migration.... ειτε με data recovery σε linux?

To setup ειναι disk1+2 raid1 & disk3+4 raid1.

To προβλημα ειναι οτι στο δευτερο raid εχω ενα iSCSI LUN (ntfs) το οποιο πρεπει να βρω τροπο να το διαβασω. Ειτε αυτο σημαινει αντιγραφη του σε εξωτερικο σκληρο, είτε να το μεταφερουμε σε αλλο μηχανημα και να το σηκωσουμε εκει.

 

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εάν σου βρίσκεται θήκη usb3.0 και ένας περισσευούμενος δίσκος δοκίμασε το εξής. Στήσε το 431 με τον περισσευούμενο δίσκο σε single disk και σύνδεσε τον δίσκο 1 με usb. Ειμαι σχεδον σίγουρος ότι θα δεις τα δεδομένα σου. Εάν πετύχει σύνδεσε και τον disk3.

 

To migration είναι μία αρκετά περίεργη ιστορία. Σε migration 219pII σε 131 (single disk) ήταν αποτυχία. Από 219pII σε 251Α ήταν επιτυχημένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση

Καλη ιδεα οντως αυτο που προτεινεις. Δεν εχω αλλα μπορω να παραγγειλω και να εχω αυριο.

Εχω ομως την εξης απορια... Το lun στο disk3 πως θα το δει σε usb?

Γιατι το βασικο προβλημα μου ειναι η προσβαση στα δεδομενα του lun!

 

Αυτο που γραφεις για το 219pii σε 131 με προβληματησε πολυ. Η περιπτωση μου ειναι παρομοια. Μηπως να αγορασω ενα 451 ή 453 και να δοκιμασω εκει το migration?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να αναφερεσαι σε αυτο:

http://docs.qnap.com/nas/4.2/SMB/en/index.html?system_migration.htm

 

Δεν αναφερει πουθενα συγκεκριμενα το 419U μοντελο, θεωρω οτι περιλαμβανεται στα TS-x19 τα οποια κανουν migration μετα τα TS-x31.

Απο δικια σου εμπειρια ομως δεν εγινε!

 

Οι οδηγιες ακολουθηθηκαν σωστα...

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 3 ώρες, το μέλος SlotKiller έγραψε:

Πρεπει να αναφερεσαι σε αυτο:

QNAP Turbo NAS Software User Manual

 

Ναι σε αυτό αναφερόμουν.

 

Η σειρά χ19 έχει διαφορετική αρχιτεκτονική arm από την σειρά χ31 και τότε που μου απέτυχε το migration το είχα αποδώσει σε αυτό. θυμάμαι αρκετές από τις 3rd party εφαρμογές του 219 δεν έπαιζαν στο 131.

 

Να σου πω... είσαι 100% σίγουρος ότι έβαλες τους δίσκους με τη σωστή σειρά;

Link to comment
Share on other sites

100%!!

Οι 1-2 ηταν seagate και οι 3-4 WD. Το ιδιο βλεπω τωρα και στο Qfinder. Δεν γινεται να μπηκαν αλλιως απ τη στιγμη που τους τοποθετησα σειριακα εναν - εναν (χωρις να αφηνω καποιον στον παγκο).

Μακαρι να ειναι αυτο που λες για την αρχιτεκτονικη των ARM!

Δεν θελω να σκεφτομαι αλλη περιπτωση γιατι ενω υπαρχουν reference για mount του lun σε linux συστημα, δεν εχω βρει ακομα καποιον να το αναλαβει να το κανει.:(

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι, εχει brickarei δυστυχως..

Μονο 0,5 sec οι ανεμηστηρες ακουγοντε και μονιμα πρασινο/κοκκινο το info.

To lan δεν αναβει. Μονο οταν συνδεω μηχανημα που κανει firmware recovery αναβει το Lan του, αλλα δεν καταφερνει τιποτα.

Το reset δεν το ακουει. Δεν κανει κανενα beep.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι!

Το πρωτο μου ticket πριν 10 μερες:

Παράθεση

Hello,

Two days ago I've updated my nas from TS-419U_20151118-4.2.0 to TS-419U_20160901-4.2.2
Both updates ware made by manual file upload because the automated way cannot download the file.
Before the update (4.2.0 -> 4.2.2) I did a normal Reboot.
After 5 minutes the update was succefully installed and the system asked me for a reboot.
I accepted and when the nas reboot it stucked to Geen/Red info led and all the other leds turned off.
After 5 minutes I forced shut down and restart. Same again.
Only 0,5sec fans, and red/green info. Nothing else.
I removed the harddisks and turned off. Reboot... and the same again.
I used the recovery by the live CD and Vmware. Nothing.
I cannnot hear any beep. Only the 1.5sec beep of forced shutdown. No beep of any reset (3sec or 10sec).
When the nas is connected with a laptop running the recovery in Vmware, I have orange lan blinking. Only 6 packets received and the sent packages are increasing constantly. Same at both Lans.
With an other pc, Live CD booted, no LAN at all at the NAS. It is turned off. The back of the pc has an orange led of 1GBs connection.
With a third PC, Live CD booted (and the display a bit unreadable), the LAN is constant orange but it is doing nothing. (tested for 10 minutes)
I have tried 4 cables.
All the time the info is red/green.
Is there a way to save the nas?
And also.... if i move the 2xraid1 arrays to a new TS-431 am I able to work out of the box or I have to setup everything from the beginning?
Thank you

Απαντηση:

Παράθεση

Hello

We do not have any other possible way to recover - seems like NAS HW is dead (Replacing Motherboard can be only possible way, but NAS is out of warranty and price of new MB is similar to new nas). Migration to new nas should not be problem - please check with our guide here http://docs.qnap.com/nas/4.2/Home/en/index.html?system_migration.htm

B
est Regards

Και μετα απο ερωτηση αν αξιζει να το στειλω σε τεχνικο να το δει μου γραψε: " Old nas is not recoverable to mi opinion. "

 

Ενα απο τα θεματα που βρηκα για το lun ειναι αυτο:

https://forum.qnap.com/viewtopic.php?t=96726

 

Επισης να αναφερω οτι το δευτερο ticket μου (αυτο που αφορα το migration σε 431) το ειχαν ανεβασει σε urgent priority και παρ' ολα αυτα δεν εχω νεα τους 3+ εργασιμες. Μαλλον κατι ξερουν που δεν λενε?

 

Έγινε επεξεργασία από SlotKiller
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπαινει με Winscp. Αλλα δεν ειναι Mounted τα data partitions. Τα shares ειναι shortcuts που δεν βγαζουν καπου. Καπου βρηκα 4 folders Που παραπεμπουν σε 4 δισκους αλλα επισης δεν βγαζουν καπου

Link to comment
Share on other sites

Το migration που καταφερες να κανεις στο 251Α το εκανες με auto firmware download ή σηκωσες εσυ το img στο http interface?

 

Επισης, ξεχασα να σου αναφερω το Log οταν ξεκιναει το μηχανημα:

  1. "HDD cannot be mounted because the Internal Model does not match"
  2. "System Started"
  3. "The firmware versions of the system built-in flash (4.2.1 Build 20160419) and the hard drive (4.2.0 Build 20151118) are not consistent. It is recommended to update the firmware again for higher system stability."
Έγινε επεξεργασία από SlotKiller
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... δεν σου απάντησα χθες γιατί όπως πιθανώς είδες έγινε χαμός στο Άργος από καταιγίδες (διακοπές ρεύματος, χαλάζι, ξεριζώθηκαν δέντρα κλπ).

 

Το migration στο 251Α το έκανα εντελώς αυτόματα και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

 

πριν 13 ώρες, το μέλος SlotKiller έγραψε:

"The firmware versions of the system built-in flash (4.2.1 Build 20160419) and the hard drive (4.2.0 Build 20151118) are not consistent. It is recommended to update the firmware again for higher system stability."

 

Αντίστοιχο μήνυμα είχα δει και εγώ κάποτε (αλλά δεν θυμάμαι πότε).

 

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω διαβασει ειδησεις τις τελευταιες 24ωρες. Και εδω χαλασε αποτομα ο καιρος αλλα αυτη τη φορα δεν ειχαμε κεραυνους και αερα. Ευχομαι να μην εγιναν μεγαλες ζημιες.

Μολις παρελαβα το μηχανημα. Επειδη ειναι demo και δεν ξερω αν του εχουν κανει reset, να κανω το long reset των 10sec πριν βαλω τους δισκους?

Δηλαδη:

1. Συνδεση στο ρευμα και στο δικτυο

2. Κρατημενο το reset και 1 πατημα στο power.

3. Μετα απο 10sec ακουω το 2ο beep και αφηνω το reset

4. Βρισκω με Qfinder το 453Α και του στελνω εντολη shut down.

 

Μετα βαζω τους δισκους στην σειρα και κανω κανονικη εκκινηση.

 

Σωστα ολα?

Έγινε επεξεργασία από SlotKiller
Link to comment
Share on other sites

" There is nothing to reset without the HDD in place: Please understand almost all firmware and configuration is stored on the HDD system partitions, spanning as RAID1 over all internal drives. "

https://forum.qnap.com/viewtopic.php?t=73099

 

Και εγω αυτο πιστευω. Θα το προχωρησω χωρις reset.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.