Jump to content



Δεύτερη γραμμή ίντερνετ για να βολευτεί ο ενοικιαστής


Recommended Posts

Νοίκιασα το διαμέρισμά μου με ενεργή σύνδεση HOL double ευέλικτο 300' που έχει διάρκεια συμβολαίου ως τις 20 και κάτι Νοεμβρίου κι ενώ είχα ρωτήσει επανηλειμμένως  αν ο ενοικαστής θέλει να την κρατήσει και να γίνει αλλαγή κατόχου και αυτός αρνήθηκε κατηγορηματικά, σήμερα άρχησε να απαιτεί να συαινέσω ώστε να περάσει δεύτερη γραμμή ΜΟΝΟ για ίντερνετ. Έχω βάλει φραγή στη δική μου, ελπίζω να είναι και για το ίντερνετ. Πάντως ο τύπος είναι πολύ μεγάλος γύφτος και απ'ό,τι κατάλαβα, θέλει να εκμεταλλευτεί την υπάρχουσα σύνδεση που πληρώνω εγώ χωρίς να μπορώ να κάνω χρήση της για να βάλει προφανώς κάποιο φοιτητικό πακέτο ίντερνετ της ίδιας εταιρείας σε χαμηλότερη τιμή. Μιλάμε για την απόλυτη κοροϊδία! Τι να κάνω; Μπορεί να με υποχρεώσει να συναινέσω; Και τι θα γίνει μόλις λήξει το δικό μου πακέτο; Δεν έχω σκοπό να το ανανεώσω. Πώς θα τρέχει η δεύτερη γραμμή χωρίς τηλέφωνο; Και γιατί να εκμεταλλευτεί τη δική μου σύνδεση για να γλιτώσει μερικά ευρώ;

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
Link to comment
Share on other sites

Για να πληρώνει μόνο το internet (1 play) πρέπει να υπάρχει ήδη πρόγραμμα τηλεφωνίας. Δηλαδή θα υπάρχουν δύο συμβόλαια: Ένα για το τηλέφωνο και ένα για το internet. Όταν λήξει το δικό σου, θα πρέπει είτε να το συνεχίσει ένας από τους δυο σας, είτε να κάνει τη δική του double play. Δεν χρειάζεται να είναι της ίδιας εταιρείας (μάλιστα νομίζω δε μπορεί να είναι της ίδιας εταιρείας, διαφορετικά το κάνουν double play).

 

edit: Προφανώς θα πρέπει να σταματήσεις το δικό σου internet για να βάλει το δικό του, μόνο ένας πάροχος μπορεί να δίνει DSL σε μία γραμμή.

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

Κακώς άφησες τη γραμμή σου .
Ρωτα μήπως μπορείς να κάνεις φραγή κλήσεων ,και άστον να κάνει οτι θελει μέχρι να τελειώσει .
Δε νομίζω οτι υπάρχει νομος να σε υποχρεώνει ,ειναι σουρεαλ αυτο που λες .
Εγώ που κινούμαι σε πολυ παλιές περιοχές ,πολλά σπίτια δεν έχουν καν τηλεφωνική γραμμή .
Δεν έχω δει ποτε να ασχολείται ο ιδιοκτήτης.


Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η μεταφορά στο πατρικό μου κοστίζει 40 ευρώ, ενώ η διακοπή του συμβολαίου 70 + οι όσοι μήνες απομένουν. Δε συνέφερεμ ειδικά από τη στιγμή που μάλλον θα φύγω έξω. Δυστυχώς είναι σε όνομα συγγενή μου και δεν μπορώ να το διευθετήσω εγώ. Και οι δικοί μου έδωσαν εντολή μόνο για φραγή κλήσων και όχι και για ίντερνετ. Πάντως, από τότε δεν ξαναπήραν ούτε οι ίδιοι ούτε η vodafone για να μπει η 2η γραμμή, άρα κάτι παίζει. Μπορεί αυτός, επειδή έχει στο σπίτι του το ίδιο πρόγραμμα με το δικό μου, να πάρει το μόντεμ του και να το βάλει στο διαμέρισμά μου για να χρησιμοποιεί το ίντερνετ; Κάτι τέτοιο νομίζω ότι συμβαίνει. Μπορεί ο τεχνικός στο 13844 που θα καλέσουμε για να γίνει πλήρης φραγή στη γραμμή να δει αν γίνεται χρήση της δικής μας σύνδεσης;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηρε τηλεφωνο στο 13844 η μητερα μου, καθως ειναι στο ονομα της η συνδεση, για να δωσει εντολη μη ανανεωσης και της ειπε ο τεχνικος οτι το ιντερνετ χρησιμοποιειται. Ειναι και του επαγγελματος ο ενοικιαστης... Θα ζητησω επισημη βεβαιωση χρησης του ωστε να αποδεικνυεται το διαστημα χρησης και θα τον υποχρεωσω να πληρωσει το ποσο που αντιστοιχει. Μιλαμε πλεον για ποινικο αδικημα. Ας τολμησει να μην πληρωσει. Σε ποια αρμοδια αρχη μπορω να απευθυνθω αν δεν προτιθεται να πληρωσει; Μπορω να κανω καταγγελια στη vodafone που δεν επιτρεπει φραγη στο ιντερνετ και δεν κλειδωνει τα μοντεμ; Παντως σιγουρα μπορω να απευθυνθω στην αστυνομια. Αυτο δε γινεται και σε περιπτωση υποκλοπης ρευματος, νερου κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Δικο σου ειναι το λαθος που του αφησες το Modem εκει. Αν θες να κανεις κατι, παρε τηλεφωνο στον ISP σου και ζητα να αλλαχτει ο κωδικος για την προσβαση.

Επισης, αν ο ενοικιαστης κανει οτιδηποτε παρανομο, βασικος υπαιτιος ειναι ο/η ιδιοκτητης της γραμμης.  

Κοινως....Να μην αφηνες ενεργη γραμμη εκει.

 

Αν ηθελες να καβατζωθεις (καπως) θα επρεπε στο συμβολαιο να υπαρχει ΓΡΑΠΤΩΣ μια παραγραφος που να αναφερεται στην συνδεση με αριθμο ταδε και για την χρηση.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, YDinopoulos said:

Δικο σου ειναι το λαθος που του αφησες το Modem εκει. Αν θες να κανεις κατι, παρε τηλεφωνο στον ISP σου και ζητα να αλλαχτει ο κωδικος για την προσβαση.

Επισης, αν ο ενοικιαστης κανει οτιδηποτε παρανομο, βασικος υπαιτιος ειναι ο/η ιδιοκτητης της γραμμης.  

Κοινως....Να μην αφηνες ενεργη γραμμη εκει.

 

Αν ηθελες να καβατζωθεις (καπως) θα επρεπε στο συμβολαιο να υπαρχει ΓΡΑΠΤΩΣ μια παραγραφος που να αναφερεται στην συνδεση με αριθμο ταδε και για την χρηση.

Η HOL δεν χρειάζεται ταυτοποίηση για τη σύνδεση, όποιο modem και να βάλεις, με guest@hol.gr θα λειτουργεί.

 

@ΣτοΠαραΠεντε γιατί δεν ζητάς απλά να βάλουν φραγή και στο internet? Εάν αρχίσεις να μαλώνεις με τον ενοικιαστή για κάτι σχετικά ευτελές, δεν θα βγάλεις άκρη και φοβάμαι ότι θα έχεις μεγαλύτερα προβλήματα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.