Jump to content



τι οθονη να παρω ;;;


Recommended Posts

Καλησπερα σας παιδια εχω μια gtx 960 σε λιγο καιρο θα προβω σε αγορα κατα πασα πιθανοτητας στην 1060 η RX480 

η απορια μου ειναι εξης αξιζει να αγορασω μια 2κ οθονη ξερω θα εχω πιο λιγα fps αλλα 

θα χαρω περισοτερο τα ομορφα χρωματα θυσιαζοντας καποια Fps η να παρω μια καλυτερη 1080p 
απλα με την 1080p δεν ξερω αν αξιζει εχω ηδη μια παλια TN 1080p ΑΠΛΑ δεν ειναι ξεπερασμενο το 1080 ?

θελω να πω οτι βλεπω το Καινουργιο Ps4 Pro που θα κυκλοφορησει θα παιζει καποια παιχνιδια σε native 4κ 

κλειδωμενο σε 30 fps ? Και καποια αλλα σε upscale 4κ και εγω θα ειμαι ακομα στο 1080 με μια καρτα(GTX1060) που ξεπερναει αυτη του ps4 pro ? 

Ευχαριστω για τον χρονο σας αν καποιος μπορει να με βοηθησει ισως να καταλαβω κατι καλυτερα η εχει να προτείνει κατι με χαρα θα τον ακουσω 

ευχαριστω για τον χρονο σας !!!

Έγινε επεξεργασία από chriscoolermaster
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα. 

 

Ασε το PS4 Pro απεξω. Ασχετα τι θα κανει αυτο, η εμπειρια 1080p60Hz gaming ειναι ανωτερη απο την 1440p30Ηz. Ειδικα οταν βαλεις μεσα και τα ανεβοκατεβασματα στα fps.

Ετσι κι αλλιως, τα παιχνιδια που δεν ειναι πολυ απαιτητικα μπορεις και εσυ να τα κανεις downsampling στα 4Κ μεσω drivers. Δεν ειναι το ιδιο με το native 4K, αλλα ουτε το PS4Pro θα δινει native 4K στις περισσοτερες περιπτωσεις.

 

Επισης το 4Κ gaming ειναι overhyped, η λεπτομερεια που προσθετει στις στατικες εικονες χανεται απο το sample-and-hold motion blur των lcd οθονων.

 

Με τις καρτες που αναφερεις η 1080p ειναι η καλυτερη αναλυση για παιχνιδια, και πλεον και οι 1080p IPS προσφερουν πολυ καλη εικονα, ειναι delay-free και εχουν καλο overdrive ωστε να αποτελουν σημαντικη αναβαθμιση απο την TN σου. Ο καλυτερος συνδυασμος ειναι η RX480+ lg 23mp68vq για να εκμεταλλευτεις και το Freesync της τελευταιας, αλλα εναλλακτικα μπορεις να πας σε 1060 + HP 24es, οπου η HP εχει σχεδον glossy (low-haze) coating για καθαροτερη εικονα.

 

https://www.skroutz.gr/s/9298040/LG-23MP68VQ-P.html?keyphrase=lg+23mp68vq

http://www.bestprice.gr/item/2154907809/hp-24es.html?fromq=hp+24es

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε σε ευχαριστω για την απαντηση .. καποιες τελευταιες ερωτησεις ακομα

δεν ειναι ξεπερασμενο το 1080P? 

αν παρω 1080p κατι σε μεγαλυτερες ιντσες αξιζει αν ναι ποια μονιτορ ;;

και κατι τελευταιο στις 24 ιντσες Π.Χ μια 2κ και μια 4κ ? εχουν τοσο τρομακτικη διαφορα ;; 

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω.

 

1) Oχι δεν ειναι. Αν μη τι αλλο, ειναι η πιο διαδεδομενη αναλυση για consumer content.

 

2) Εξαρταται. Σε τι αποσταση εισαι απο την οθονη σου. Γενικα μετα τις 25" καλο ειναι να μεγαλωνει η αναλυση για τη συηθισμενη αποσταση θεασης των 60 ποντων. Αν πας σε 27", υπαρχουν οι αντιστοιχες LG 27MP68HM ( e-shop) και HP 27es (bestprice).

 

3) Oχι, δεν εχουν τρομακτικη διαφορα στην εικονα, αλλα θα σου ριξουν πολυ τα fps, ειδικα η 4Κ θα στα χαντακωσει. Επισης προσφερουν μεγαλυτερο real-estate oταν δεν παιζεις παιχνιδια, αλλα οι 24" 4Κ δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν στην επιφανεια εργασιας σε native αναλυση, οποτε απο τη στιγμη που θα κανεις scaling θα χαθει το πλεονεκτημα του μεγαλυτερου real-estate. 

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.