Jump to content



BH5 ξανά στη κυκλοφορία;


chroma

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Εγω δοκιμασα 2 Βh5 speed premium στη dfi ultra-d και με gay Τιmings δεν μπορω να ξεπερασω τα 225-227@3,1v χωρις λαθη στο μεμτεστ!...:sick:

Με τις χειροτερες υττ που μου εχουν τυχει δεν επεσα ποτε κατω απο τα 238-240 στα ιδια timings....

Tα ddr ειναι απο τα "καινουργια" με το bh5 γραμμενο πανω στα τσιπακια.

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθαν κατι samples Twinmos Twinster BH5 αλλα χωρις CPU μονο προβλεψεις μπορω να κανω. Ας ελκπισουμε ο Venice να ξεκινησει το ταξιδι του μεχρι την παρασκευη. θα υπαρξει και πληρες review

Αρχική απάντηση από ilgreco1974

Εγω δοκιμασα 2 Βh5 speed premium στη dfi ultra-d και με gay Τιmings δεν μπορω να ξεπερασω τα 225-227@3,1v χωρις λαθη στο μεμτεστ!...:sick:

Με τις χειροτερες υττ που μου εχουν τυχει δεν επεσα ποτε κατω απο τα 238-240 στα ιδια timings....

Tα ddr ειναι απο τα "καινουργια" με το bh5 γραμμενο πανω στα τσιπακια.

δεν μπορεις να συγκρινεις τα UTT με τα BH5, τα 2α ακουν σε περισσοτερο ρευμα ενω τα πρωτα ξυπνουν και με λιγα volt (πολυ μικροτερο process τα UTT)

κοινος ειναι δυσκολο να αποδοσουν τα ιδια στα ιδια volt

Link to comment
Share on other sites

Single ακόμα. Δοκιμάζοντας DC βγάζουν πολλά λάθη και βελτιώνεται με το Read to Write Delay 1-->2. Καμμιά άλλη πρόταση για να κρατηθεί και το RtoW στο 1?

Το unbuffered ήταν 3430 με 1 και επεφτε στο 3300 με 2.

Με 3.1 δεν ξέρω αν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα. Τα δοκίμασες σε single?

Link to comment
Share on other sites

tristeno με τα drive strength έπαιξες καθόλου; Δεν ισχύουν τα ίδια με winchester στους venice, εγώ από 5/2 ή 5/auto στο venice βάζω κυρίως 4/1. Τι άλλες ρυθμίσεις βάζεις εκεί; Φαίνεται να έχεις αρκετά καλά κομμάτια, πιστευω πως θα παίξουν trtw=1 είναι θέμα ρυθμίσεων. :whip:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [18-05-2005 15:01]

μου ηρθαν κατι samples Twinmos Twinster BH5 αλλα χωρις CPU μονο προβλεψεις μπορω να κανω. Ας ελκπισουμε ο Venice να ξεκινησει το ταξιδι του μεχρι την παρασκευη. θα υπαρξει και πληρες review

δεν μπορεις να συγκρινεις τα UTT με τα BH5, τα 2α ακουν σε περισσοτερο ρευμα ενω τα πρωτα ξυπνουν και με λιγα volt (πολυ μικροτερο process τα UTT)

κοινος ειναι δυσκολο να αποδοσουν τα ιδια στα ιδια volt

Εχεις δικιο σε αυτο που λες,αλλα και με περισσοτερο ρευμα δεν εχουν καμia ιδιαιτερα καλη αποδοση,τουλαχιστον σε συγκριση με τα υττ..Ισως να μου ετυχαν μπανανα bh5 ,αλλα και αλλα "απλα"(χωρις pb pcb)- 8 σε αριθμο - 1a4τ twinmos που δοκιμασα δεν ξεπερνουσε κανενα τα 245 2225 με 3,4v sto memtest ν.8...περιμενα κατι καλυτερο ισως,γενικα δεν μου εχουν παει καλα σαν μεσο ορο, παντα σε σχεση με τα υττ...τα utt εγω προσωπικα,τα θεωρω καλυτερη λυση στα 3,1-3,2v που χρησιμοποιω για daily use(και πολλοι απο εσας φανταζομαι)...Βh5 θα προτεινα σε οσους δεν μπορουν να ανεβουν πανω απο 2,9-3v oπου εκει δουλευουν σιγουρα καλυτερα απο τα utt με χαμηλα timings...

Aπο τα 3.4v πανω δεν εχω δοκιμασει (και δεν με πολυενδιαφερει κι ολας) και ισως να "καταλαβaiνουν" καλυτερα το ρευμα απο τα υττ που "τερματιζουν" στα 3,5-3,6v

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες να ρωτήσω κάτι.... Στην DFI εμένα οι διαιρέτες δουλεύουν ανάλογα με την συχνότητα του CPU και όχι με το bus....Σε όλους έτσι είναι η μόνο εμένα το κάνει? Μήπως παίοζει ρόλο ο πολ/στης του ΗΤΤ ή του Α64?

Π.Χ όταν βάζω 166dram/bus παίζει cpu/10 αντίστοιχα με τους άλλους...

Link to comment
Share on other sites

οι μνημες ειναι με διαiρετη στα ΜΗΖ του CPU και μονο, ανεξαρτητα πολλαπλασιαστη του cpu και HTT.

ειτε 10Χ260 ειτε 8Χ260, ο διαιρετης μενει ο ιδιος, αλλα επειδη αλλαζει η συχνοτητα του CPU, αλλαζουν οι μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma [Χθες, στις 00:14]

tristeno με τα drive strength έπαιξες καθόλου; Δεν ισχύουν τα ίδια με winchester στους venice, εγώ από 5/2 ή 5/auto στο venice βάζω κυρίως 4/1. Τι άλλες ρυθμίσεις βάζεις εκεί; Φαίνεται να έχεις αρκετά καλά κομμάτια, πιστευω πως θα παίξουν trtw=1 είναι θέμα ρυθμίσεων. :whip:

Μεγάλη διαφορά στο oc οι συγκεκριμένες ρυθμίσεις αλλά και στην γενικότερη συμπεριφορά των μνημών. Επίσης το ότι το είδος της CPU επηρέαζει την συμπεριφορά των μνημών δεν το περίμενα.

Συγκεκριμένα οι TCCD παίζουν πολύ χειρότερα από ότι σε Winchester και μερικές φορές είναι δύσκολο ακόμα και να κάνει boot.

Όσο αφορά τα data και drive strength το καλύτερο μέχρι στιγμής είναι το 8/1 ενώ το Auto/1 είναι προβληματικό (στο 3.1 δεν υπάρχει επιλογή Auto/Auto).

Θα δοκιμάσω και το 4/1.

Το 3120 εξακολουθεί να είναι το optimal για BH5? (νόμιζα ότι 7,8ns είναι το καλύτερο για BH5 και όχι 15.6 που δίνει το 3120)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.