Jump to content



Πρόβλημα επικοινωνίας Mac με Win σε LAN


astrolabos

Recommended Posts

Σε ένα τοπικό δίκτυο έχω έναν Η/Υ MacOs 9.2 με 3 WinXP και προσπαθώ να τα κάνω να μιλήσουν μεταξύ τους. Έχει κανεις καμμία ιδέα πώς μπορεί να γίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με ενδιαφέρει...

Παλαιότερα μου είχαν πεί οτι το 9.2 με τα ΧΡ δεν θα μιλήσουν από μόνα τους. Υπάρχει όμως μια εφαρμογή: Για το Pc είναι το PC MacLan, για το mac Dave ή το Double Talk (πιο απλό είναι το Dave) που χρειάζεται να τρέχει κ το pc κ τo mac.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον πληροφορίες:

-------------

Για το 9 εκτός από το dave που είναι σχετικά απλό πρέπει να ορίσεις και τα παρακάτω.

Από control panels -> Appletalk βάζεις πάνω πάνω τη ρύθμιση connect via: Ethernet

Επίσης control panels -> TCP/IP connect via: Ethernet

αποκάτω στη ρύθμιση configure βάζεις manually

στο πεδίο IP address θα βάλεις μια διεύθυνση IP ανάλογη με τις διευθύνσεις των PC που να είναι κενή π.χ: το PC έχει 10.0.0.5 εσύ στο mac θα βάλεις 10.0.0.6 αν είναι κενή και όχι κατηλειμένη από κάποιο άλλο μηχάνημα

στο πεδίο subnet mask: θα βάλεις το ίδιο που υπάρχει και στο αντίστοιχο πεδίο του PC συνήθως είναι 255.255.255.0 ή κάτι ανάλογο

επίσης μην ξεχάσεις να ενεργοποιήσεις το file sharing απο το control panels και αυτό

αν αυτές οι ρυθμίσεις στο PC γίνονται αυτόματα και δεν φαίνονται τα ανάλογα νούμερα στην IP και στο subnet mask τότε θα δυσκολευτείς περισσότερο

---------------------

Ελπίζω να βοηθήσουν.

Μπορείς να "ψαχουλέψεις" και στο

www.helmug.gr

Ενα έτοιμο search εδώ!

--==Επιπλέον πληροφορίες (link) ==--

http://www.helmug.gr/modules.php?op=modload&name=phpBB_14&file=index&action=viewtopic&topic=79&262

http://www.helmug.gr/modules.php?op=modload&name=phpBB_14&file=index&action=viewtopic&topic=2440&14073

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.