Jump to content



OCZ Powerstream 520w και θόρυβος - βοήθεια για RMA


mitsosoft

Recommended Posts

Μετά απο κάποιες προτάσεις αρκετών γνωστών μου αγόρασα σήμερα το OCZ Powerstream 520w, αρχικά η πρώτη εντύπωση ήταν άριστη και είμουν ευχαριστημένος απο την όλη εμφάνιση.

Όλα όμως άλλαξαν όταν το έβαλα στην μπρίζα, ενώ το σύστημα ήταν αθόρυβο (επειδή έχω ψιλοκόλημα με τον θόρυβο) με το που πατάω το κουμπί να ανοίξει το pc πάει η ηρεμία που έιχα. Το μόνο που ακούγεται και με διαφορά είναι το OCZ, καμία απολύτος σχέση με το Tagan που είχα πριν που κυριολεκτικά δεν ακουγόταν απολύτος καθόλου. Υπάρχει κανένας τρόπος χωρίς να το ανοίξω να μειωθεί ο θόρυβος;

Επιπλέον που και που ακούγεται και κάτι σαν τσικ τσικ απο το τροφοδοτικό, ανεμιστήρας δεν είναι επειδή δοκίμασα και τους είχα σταματημένους και το έκανε και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Για τον θορυβο δεν ξερω αλλα το τσικ τσικ που λες ηταν προβλημα του 600W και οχι του 520! Πολυ περιεργο που το εχεις σε 520!

Το τσικ τσικ που λες οφειλεται σε μια κακη ρυθμιση του active pfc απο την ocz που το κανει πολυ ευαισθητο σε αυξομειωσεις τασεων. Νεες παρτιδες με διορθωμενο το προβλημα εχουν ηδη βγει και γινεται rma σε ολα τα 600αρια. Για 520 δεν ειχε ακουστει αυτο το προβλημα! Μαλιστα η ocz μου ειχε προτεινει προσωρινη αλλαγη του 600W μου με ενα 520 μεχρι να βγει η σωστη παρτιδα για να μην μεινω χωρις PSU, αν και ο θορυβος αυτος δεν επιρεαζει (συμφωνα παντα με την OCZ) καθολου την λειτουργια και αξιοπιστια του psu! H αντικατασταση του δικου μου psu θα γινει μεσα στην εβδομαδα οποτε θα δω απο πρωτο χερι αν οντως εχουν διορθωσει το προβλημα!

Επικοινωνησε αν θες με την overboost που ειναι ο επισημος αντιπροσωπος της OCZ στην ελλαδα και σιγουρα θα ξερουν τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το τσικ τσικ θα το στείλω μάλλον αύριο για να δω τι θα γίνει.

Όσο αφορά όμως τον θόρυβο του ανεμιστήρα του OCZ υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω χωρίς να το ανοίξω; Αν είναι να παραμείνει σε αυτά τα επίπεδα μάλλον θα το πουλήσω μόλις το πάρω πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daidalos [Χθες, στις 09:42]

Για τον θορυβο δεν ξερω αλλα το τσικ τσικ που λες ηταν προβλημα του 600W και οχι του 520! Πολυ περιεργο που το εχεις σε 520!

Το τσικ τσικ που λες οφειλεται σε μια κακη ρυθμιση του active pfc απο την ocz που το κανει πολυ ευαισθητο σε αυξομειωσεις τασεων. Νεες παρτιδες με διορθωμενο το προβλημα εχουν ηδη βγει και γινεται rma σε ολα τα 600αρια.

...μολις μας εκανες την καρδια περιβολι... :cry:

χαλαρα μου το κανει και εμενα (600) :cry:

Link to comment
Share on other sites

Η overboost παντως απο οτι ξερω περιμενει μεσα στην αλλη εβδομαδα τα νεα κομματια που δεν εχουν αυτο το προβλημα και ετοιμαζεται για το rma!

Εναλλακτικα μπορεις να μιλησεις με την ocz και να κανονησεις rma με δικα τους ταχυδρομικα εξοδα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daidalos

Η overboost παντως απο οτι ξερω περιμενει μεσα στην αλλη εβδομαδα τα νεα κομματια που δεν εχουν αυτο το προβλημα και ετοιμαζεται για το rma!

Εναλλακτικα μπορεις να μιλησεις με την ocz και να κανονησεις rma με δικα τους ταχυδρομικα εξοδα!

μία εβδομάδα;

δυστυχώς δεν νομίζω.....

κάντο κανά μήνα καλύτερα....

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμένα το OCZ 600 που έχω κατα διαστήματα κάνει αυτά τα έντονα TΣΙΚ-ΤΣΙΚ αλλά μάλλον δε θα πάω σε RMA μιας και όλα δουλεύουν άψογα με σταθερότατες τάσεις.....

Βαριέμαι να βγάζω και πάλι καλώδια etc.....:zzz:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daidalos [Σήμερα, στις 11:30]

Παντως το 600αρι μου ειναι πολυ πιο αθορυβο απο το ταγκαν που ειχα και λογικα το 520 ειναι ακομα πιο αθορυβο! Μηπως ακουγεται κατι αλλο στο κουτι σου?

Στάνταρ το OCZ ακουγόταν και με διαφορά, το όλο σύστημα είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο, μέχρι και στο Silencer που έχω στην MSI 6800 το έχω βάλει στα 7v επειδή ακουγόταν. Το Tagan δεν ακουγόταν καθόλου.

Το έστειλα πίσω απο εκεί που το πήρα και περιμένω να δω τι θα γίνει, αν πάντως το επίπεδο θορύβου είναι το ίδιο και στο άλλο (αν δουλέυει κανονικά χωρις τα τσικ-τσικ) τότε μάλλον θα το πουλήσω, εκτός αν δεν ακούγεται ο ανεμιστήρας και απλά το έκανε αυτό που είχα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω τώρα 2 μέρες το 420 powerstream και είναι πολύ αθόρυβο!!!οι ανεμιστήρες ίσα ίσα που γυρίζουν!ούτε κανένας περίεργος θόρυβος ακούγεται! και εκτός από αυτό χάρη σε αυτό μπόρεσα και ανέβασα το cpu μου με πολύ λιγότερη τάση από πριν!

Link to comment
Share on other sites

ασχετο με το θεμα αλλα αυτο το τσικ τσικ το ακουω απο το ταγκαν μου...καπου ειχε πει ο hipro5 οτι ειναι απο καποιο πηνειο νομιζω το οποιο αν το καλυψουμε με σιλικονη σταματαει η φασαρια...βεβαια πρεπει να βαλω το αυτι μου στους 20 ποντους τουλαχιστον απο το τροφοδοτικο για να το ακουσω...

Link to comment
Share on other sites

Κσι που το έστειλα απο εκεί που το πήρα τι κατάλαβα;; Τίποτα απολύτως, χθές μου το έστειλαν πίσω και μου είπαν ότι δεν βρέθηκε κανένα πρόβλημα στο τροφοδοτικό!!!!

Το μαγαζί που το είχα αγοράσει και το είχα στείλει πίσω ήταν το γνωστό e-s.... και οι κύριοι μου είπαν ότι απο τον έλεγχο που έκαναν δεν ακούγεται κανένας θόρυβος!!! Έλα ντε που πρέπει να είσαι κουφός για να μην ακούσεις τον συγκεκριμένο θόρυβο.

Εσείς τι προτείνετε να κάνω; Αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ με τους συγκεκριμένο κατάστημα ή να το στήλω για RMA κατευθείαν στην OCZ;

Έχει ξανακάνει κάποιος RMA απο την OCZ; Πόσο καιρό κάνουν;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.