Jump to content



Dell latitude E6400


Recommended Posts

Καλησπέρα

έχω το dell 6400 και πήρα την απόφαση να περάσω το windows 10 anniversary πάνω από το 7 

Το πρώτο πρόβλημα ήταν να σκοτεινιάσει η οθόνη και λύθηκε από το bios με το να ξε-τσεκάρω τον ambient sensor 

Το δεύτερο ήταν μετά τις αναβαθμίσεις που χρειάσθηκε ο υπολογιστής στην επανεκκίνηση να βγάζει μπλε οθόνη με κάτι που έλειπε 

Λύθηκε και αυτό μέσα από το bios αλλάζοντας τον HDD σε  AHCI mode 

Αυτό που δεν έχω καταφέρει να βρω είναι όταν αποσυνδέω το καλώδιο φόρτισης από το λαπ-τοπ σβήνει πάλι η οθόνη και ανοίγει άμα το βάλω σε φόρτιση με λίγα λόγια αποκτήσαμε σταθερό

Να ξαναγυρίσω στα 7 μετά από τόσο κόπο είναι λίγο άδικο 

μήπως έχει συναντήσει κάποιος παρόμοιο θέμα σε αντίστοιχα παλιό λαπ-τοπ

ευχαριστώ για την όποια απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν η λύση ήταν από τη διαχείριση της μπαταρίας χρειάσθηκε να πάω ρυθμίσεις>σύστημα>μπαταρία και να ξε-τικάρο ξανά-τικάρο το κουτάκι με την αυτόματη ενεργοποίηση της οικονομίας 

από όσο κατάλαβα ισχύ για όλα τα μη υποστηριζόμενα λαπ-τοπ αυτό το τρικ 

 

ανακεφαλαιώνωντας τα βήματα είναι μετά την πρώτη εγκατάσταση να απενεργοποιήσεις την αυτόματη φωτεινότατη μετά να πάς σε AHCI mode και τέλος να παίξεις με τις ρυθμίσεις μπαταρίας

 

τελικά όχι άσχημα να περάσεις τα 10άρια σε μηχάνημα όπως το Ε6400

προσωπικά είναι ποιο γρήγορο από τα 7αρια που είχα

στο άνοιγμα και στο κλείσιμο του λαπ-τοπ έχει μεγάλη διαφορά 

 

ευχαριστώ για τη βοήθεια  

Έγινε επεξεργασία από esykas
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος stm00192 έγραψε:
USH stands for Unified Security Hub. The Broadcom USH is mainly used by the fingerprint reader, but it'll be present even if you don't have a fingerprint reader.

Download Dell's ControlPoint Security Manager driver, then it'll show as installed in your Device Manager
 
 

έχω 32 αρια και νομίζω ότι μόνο σε 64 έχει υποστήριξη 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ένα θέμα που δημιουργείτε μετά την εγκατάσταση όχι σε όλα φυσικά είναι να κλείσεις το λαπ-τοπ ή τον σταθερό και να μη κλείνει

Εκεί  χρειάζεται να πας "πινακας ελέγχου" "επιλογές παροχής ενέργειας" "επιλογή των κουμπιών τροφοδοσίας" και εκεί να βρείτε και απενεργοποιήσετε την ενεργοποίηση γρήγορης ενέργειας 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.