Jump to content



Internet σε όλο το σπίτι.


mer

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας έχω διαβάσει πολλά thread κατά καιρούς αλλά θέλω την εμπειρία σας. Λοιπόν υπάρχει αυτό το σπίτι και υπάρχει το Modem και θέλω να προσθέσω ένα ap ή ένα ρουτερ και έχω μαρκάρει στην εικόνα τις 2 πιθανές θέσεις που πιστεύω ότι αξίζει.

 

Θέλω να έχω κάλυψη ασύρματου δικτύου σε όλο το σπίτι σε ασύρματο δίκτυο σε πρώτη φάση.  Σκέφτομαι να κινηθώ σε κάτι που έχει dual band με gigabit port. Επίσης στο μέλλον ή και άμεσα μπορεί να συνδέσω ένα ρουτερ στο Modem για να βελτιώσω και αυτό το κομμάτι. Αυτό που έχω δουλέψει είναι αρκετά το dd-wrt και φαίνεται να κάνει καλό roaming μεταξύ συσκευών. Πολύ ακούγονται τα ubiquiti.

 

Εσείς τι μου προτείνετε; Έχω σημειώσει 2 θέσεις που πιστεύω ότι είναι καλές για να βάλω το ap ή router. Θέλω κάτι που θα το στήσω και δεν θα με ξαναπροβληματίσει και θα παίζει άψογα. Απορία. Με το υπάρχων Modem άμα βάλω ένα ubiquiti θα κάνει σωστό roaming χωρίς να χρειαζεται να αποσυνδέονται οι συσκευές από το ασύρματο δίκτυο ή θα χρειαστεί και κάτι ακόμα; Ευχαριστώ

 

 

 

 

router.png

Link to comment
Share on other sites

Για την επεκταση του ασυρματου, η σύνδεση με το κεντρικό μοντεμ/ρουτερ θα γίνει ενσύρματα (AP) η ασύρματα (RANGE EXTENDER)?

 

Σε κάθε περίπτωση η καλύτερη θέση είναι μέσα στο μικρό χωλ και όχι μέσα στο δωμάτιο.  

 

Μια ακόμη λύση για να αποφευχθεί το τραβηγμα καλωδίου η το χάσιμο ταχύτητας λόγο ασύρματου είναι και τα powerlines! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ανέφερα γιατί γράφω AP. Οπότε το θεώρησα αυτονόητο. Ναι ενσύρματα θα γίνεται. Με τα powerline δεν έχω προηγούμενη εμπειρία. Έχουν κάποιους περιορισμούς; δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις εκεί που λες για χάσιμο ταχύτητας. Πάντως θέλω κάλυψη wifi σε όλο το σπίτι γιατί κυκλοφορούν κινητά και λαπτοπ.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού μπορείς να τραβήξεις καλώδιο δικτύου μην το σκέφτεσαι καν για οτιδήποτε άλλο.

Βάλε το AP στη δεξιά θέση και θα είσαι κομπλέ.

Αν θα πάρεις ubiquity για το roaming, θα πρέπει να είναι όλα τα AP Ubiquity, αλλιώς ίσως να έχεις θέματα με διαφορετικούς κατασκευαστές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mer said:

Δεν το ανέφερα γιατί γράφω AP. Οπότε το θεώρησα αυτονόητο. Ναι ενσύρματα θα γίνεται. Με τα powerline δεν έχω προηγούμενη εμπειρία. Έχουν κάποιους περιορισμούς; δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις εκεί που λες για χάσιμο ταχύτητας. Πάντως θέλω κάλυψη wifi σε όλο το σπίτι γιατί κυκλοφορούν κινητά και λαπτοπ.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 

 

Οπως ήδη σου είπαν και οι προηγούμενοι απο την στιγμή που υπάρχει δυνατότητα τραβήγματος καλωδίου τότε η καλύτερη λύση είναι το AP.

Η μείωση ταχύτητας του wifi αφορά μονο την περίπτωση του extender οποτε δεν σε αφορά....

Τα power line είναι η καλύτερη λύση όταν το τράβηγμα καλωδίου είναι αδύνατο...  θέλουν καλή ηλεκτρική καλωδίωση, είναι πιο ευαίσθητα σε ηλεκτρικές παρεμβολές και σίγουρα δεν πιάνουν τις ταχύτητες του gigabit ethernet.  

 

Παντως για AP τα  Ubiquiti  είναι απο τις καλύτερες λύσεις....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, trendy said:

Αφού μπορείς να τραβήξεις καλώδιο δικτύου μην το σκέφτεσαι καν για οτιδήποτε άλλο.

Βάλε το AP στη δεξιά θέση και θα είσαι κομπλέ.

Αν θα πάρεις ubiquity για το roaming, θα πρέπει να είναι όλα τα AP Ubiquity, αλλιώς ίσως να έχεις θέματα με διαφορετικούς κατασκευαστές.

 

1 hour ago, YDinopoulos said:

Εγω εχω 3 AP της Ubiquiti. Ειναι Setup & forget φαση. Ασε που κανουν αυτοματο roaming!  Τα συνιστω 

 

 

Καλημέρα.Με το υπάρχων Modem που είναι το στοκ της forthnet ή ακόμα και σε περίπτωση που στο μέλλον αποφασίσω να προσθέσω ένα ρουτερ στο modem θα μπορεί να επιτευχθεί roaming σε περίπτωση αγοράς του ubiquiti; Δηλαδή με μια συσκευή θα ξεμπερδέψω; Για αυτό εδώ σκέφτομαι τι γνώμη έχετε;

 

Με dd-wrt software έχει κανείς προηγούμενη εμπειρία; Το έχει δοκιμάσει για να μου μπορεί να συγκρίνει;

Έγινε επεξεργασία από mer
Link to comment
Share on other sites

Αυτα εχω αλλα χωρις 5GHz (παλαιοτερο μοντελο).

 

Το roaming γινεται μεταξυ των AP.  Το modem ειναι απλα μια 3η συσκευη που παρεχει Internet (η κανει KAI routing)

 

Εγω πηρα  το UniFi Security Gateway για αν κανει το σαν routing και firewall συσκευη, γιατι εχω ιδιαιτερο δικτυο στο σπιτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα θέλω 2 ubiquiti @YDinopoulos σωστά; Το 1 στη θέση που έχω σημειώσει το Modem και το άλλο στη θέση που έχω σημειώσει το ap.

 

@GoMaRΜου ξέφυγε στη σχεδίαση :D  Ανεβάζω καινούρια φώτο χωρίς τον "τοίχο" ;)

router.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ κοντα θα τα εχεις χωρις λογο.

 

Εγω θα εβαζα ενα στην θεση που ειναι το modem σου.

 

Το αλλο απο τις δυο θεσεις που εχεις σημειωσει, στην δεξια οπως το κοιταμε. ΕΙναι αρκετα ισχυρα αν κανεις το setup σωστα (καναλια/ tx power κλπ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη απάντηση. . Στην θέση δίπλα στην τουαλέτα. Ένα απλό ap. Μρ καλώδιο 1gb στο modem. Φρόντισε μόνο να έχουν ιδιο ssid και wpa2 κλειδί με διαφορά συχνότητας + 3 κανάλια. Το roaming θα παίξει χαλαρά ότι κι αν βάλεις με τις σύγχρονες συσκευές ap. Wifi N αφού λίγες συσκευές υποστηρίζουν κάτι περισσότερο.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τον Γενάρη τα χα πάρει και τα τοποθέτησα μετά από ένα μήνα. Από τότε δεν τα πείραξα καθόλου.

 

Να πω  χωρίς να έχω δώσει πολύ βάρος στις ρυθμίσεις ότι είναι πολύ προσεγμένο προϊόν από το περιεχόμενο μέχρι το interface που έχει στο web. Το θέμα είναι ότι ναι μεν υπάρχει βελτίωση στο σήμα αλλά δεν είναι  το βέλτιστο και πιστεύω ότι οφείλεται στις ρυθμίσεις που δεν προχώρησα :p   

 

 

Μερικές φορές σκαλώνει στο ένα access point χωρίς να πηγαίνει στο επόμενο και ότι κάποιες φορές όταν κάνω roaming χάνει το σήμα αποσυνδέεται και μετά συνδεέται στο επόμενο φαντάζομαι πρέπει να πειράξω τα tx ίσως και το minimum rssi. Επίσης έχει και αρκετές άλλες ρυθμίσεις δεν ξέρω άμα έχετε καμιά άλλη πρόταση για άλλη ρύθμιση. Σκέφτομαι ίσως και για κανένα guest wi-fi. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

7 hours ago, slalom said:

Με το ενα modem δεν επιανε σε ολο το σπιτι?

Όχι

7 hours ago, YDinopoulos said:

Τα εχεις με καλωδιο και τα 2, ειναι ειναι σαν ασυρματο repeater ?

Και τα 2 είναι με καλώδιο από ένα switch.Δεν είναι κάποιο σαν repeater

Έγινε επεξεργασία από mer
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε τα εξης σε καθε AP...
Στο RADIOS.  

Channel Width HT20 και Channel 3    (στο αλλο ΑP βαλε Channel 7 κ πανω , ωστε να μην πεφτει η μια συχνοτητα πανω στην αλλη)

Trasmit Power Medium

Στο NETWORK καρφωτες IP παντου.
-----------------------

Επισης σιγουρεψου οτι εχεις εναν DHCP να τρεχει στο δικτυο σου. Δεν θυμαμαι αν το default ειναι Να τρεχει στο Unifi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.