Jump to content



Αναβάθμιση... Skylake ή Kabylake?


Deus

Recommended Posts

Καλημέρα ήρθε η ώρα να αναβαθμίσω το pc και να πάω πάλι σε intel platform μετά από περίπου 10 χρονια

Αξίζει να περιμένω τους kabylake η να πάω σε skylake?

 

Ένα μηνα περίπου που το ψάχνω βλέπω ότι κάποια site έχουν σχετικά χαμηλότερες τιμές από αλλα για παράδειγμα i7 6700k από 350-360 maximus viii hero από 230-240

Υπολογίζω ότι αν περιμένω για τον 7700k και την αντίστοιχη maximus z270 8a χρειαστώ τουλάχιστον +100 euro μιας και οι τιμές μόλις κυκλοφορεί κάτι καινούριο θα είναι τσιμπημένες

Για το παραπάνω ίσως και να κάνω λάθος, πανε σχεδον 3 χρονια περίπου από όταν έφτιαξα το pc και από τότε δεν έχω ψαχτεί με τιμές, καταστήματα και πολλά περισσότερα χρονια με την πλατφόρμα της intel οποτε θα ήθελα και την άποψη σας

 

Σχετικά με την αναβάθμιση σε πpωτη φάση θα αναβαθμίσω cpu mobo και ram
για την ψύξη δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα κρατήσω το custom loop, εκτος από block θα χρειαστώ και αντλία γιατί αυτή που έχω άρχισε να βουίζει...
Ίσως να πάω σε μια κάλη αερόψυξη

 

Κάρτα γραφικών για αρχή θα μείνω με το crossfire που έχω τώρα και σε 1 - 2 μήνες η αν φύγει το hardware που έχω νωρίτερα θα πάω σε GTX1070,

Case - psu, ssd soundcard για την ώρα μένουν όπως είναι

 

το σύστημα  είναι

Spoiler

 

FX8320

Asus crosshair v formula z

Gskill trident x 16gtx

2x7870

Sound blaster ZX

Samsung 840 evo

XFX 750w pro semi modular

Bitfenix shinobi XL

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

Ίσως αξίζει να περιμένεις για τους kabylake μήπως βρεις σε καλύτερη τιμή skylake. Κυρίως στο θέμα της μητρικής.

Γιατί οι 7700Κ δεν προσφέρουν κάτι περισσότερο από μεγαλύτερο περιθώριο oc, κάτω όμως από αδιευκρίνιστες συνθήκες. Μερικοί π.χ. φτάνουν μεν τα 5Ghz, αλλά με μη ασφαλείς θερμοκρασίες(100C), για συμβατικά συστήματα ψύξης. Οπότε στην πράξη μπορεί να μην υπάρχει μεγάλη διαφορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά δεν άντεξα στην αναμονή και πήγα σε 6700k έτυχε το timing και βρήκα όλα τα parts που ήθελα διαθέσιμα στα καταστήματα με τις χαμηλότερες τιμές από το skroutz

6700k

maximus viii hero

trident Z 3200 cl14 16gb

noctua nh-d15s

 

 

Κάνα 2 ερωτήσεις που έχω μιας και από intel δεν κατεχω...

όταν όλα τα έχω στο auto η mobo δίνει στον cpu 1.312 όταν ενεργοποιώ το xmp στα 3200 στον cpu δίνει 1.264

δοκίμασα να ανεβάσω και άλλο τις μνήμες για να δω αν θα ρίξει την τάση στον cpu  και στα  3333 που είναι και το max που φτάνει η ram χωρίς να χαλαρώσω τα timings  στον επεξεργαστη δίνει  1.246

 

Στα 3333mhz με 1.246 στο cpu ότι δοκίμασα παίζει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα  Ίσως να παίζει και με λιγότερο ρεύμα δεν δοκίμασα manual να ρίξω τα volt...

 

Με manual τα 1.31v (όσο δίνει και στο auto) και xmp στα 3200 φτάνει μέχρι τα 4700 χωρίς παρατράγουδα  σε οτι test benchmark έκανα + μερικές ώρες gaming δούλεψε χωρίς κανένα πρόβλημα (δεν το έψαξα αν με παίρνει να κατεβω από τα 1.31 στα 4.7 )

 

Ποιος ο λόγος στο auto να δίνει τόσο πολύ παραπάνω ρεύμα?

Είναι φυσιολογικό να ρίχνει την τάση στον cpu όσο ανεβαίνουν τα mhz στις μνήμες?

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.