Jump to content



Επεξηγηση συνδεσμολογιας Speedport Entry 2i


Seek & Find

Recommended Posts

Καλησπερα παρελαβα το ρουτερ του τιτλου απο τον οτε. Στο σπιτι υπαρχει μια μοναδικη πριζα τηλεφωνου στην οποια υπηρχε:

σπλιτερ-> μοντεμ

           | -> μοναδικη τηλ. συσκευη.

 

Τωρα παρουσιαζεται η συνδεσμολογια της σελιδας 8. Δεν μπορω απλα να κουμπωσω κατευθειαν το ρουτερ στην πριζα στον τοιχο και μετα να παρω κατευθειαν απο ph1 ή ph2 και να δωσω στην τηλ συσκευη;

 

Επισης με παραξενευει το βημα 3β γιατι πρεπει να γινει; Δεν με ενδιαφερει απλα να συνδεσω το μοντεμ αλλα θελω να κατανοησω

 

1)γιατι ο αρχικος διαχωριστης και το φιλτρακι το μοναχο;

2)γιατι το 3Α-Β?

3)γιατι "οι υπολοιπες συσκευες" (αν ειχα) θα ηθελαν φιλτρο;

 

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Seek & Find said:

Καλησπερα παρελαβα το ρουτερ του τιτλου απο τον οτε. Στο σπιτι υπαρχει μια μοναδικη πριζα τηλεφωνου στην οποια υπηρχε:

σπλιτερ-> μοντεμ

           | -> μοναδικη τηλ. συσκευη.

 

Τωρα παρουσιαζεται η συνδεσμολογια της σελιδας 8. Δεν μπορω απλα να κουμπωσω κατευθειαν το ρουτερ στην πριζα στον τοιχο και μετα να παρω κατευθειαν απο ph1 ή ph2 και να δωσω στην τηλ συσκευη;

 

Επισης με παραξενευει το βημα 3β γιατι πρεπει να γινει; Δεν με ενδιαφερει απλα να συνδεσω το μοντεμ αλλα θελω να κατανοησω

 

1)γιατι ο αρχικος διαχωριστης και το φιλτρακι το μοναχο;

2)γιατι το 3Α-Β?

3)γιατι "οι υπολοιπες συσκευες" (αν ειχα) θα ηθελαν φιλτρο;

 

Ευχαριστω

Μην ανησυχείς, καλά το καταλαβαίνεις, απλά και αυτοί το έχουν κάνει αδικαιολόγητα περίπλοκο :)

Μπορείς πράγματι να πάρεις από την έξοδο Phone απευθείας τηλέφωνο, χωρίς κάτι άλλο.

Η τηλεφωνική γραμμή δεν κουβαλάει σήμα φωνής, επομένως δεν χρειάζεσαι splitter, εφόσον δεν γεφυρώσεις την πρίζα με την έξοδο Phone, και βέβαια ούτε φίλτρο στο τηλέφωνο που θα κάτσει στο Phone.

Εάν επιλέξεις να την γεφυρώσεις, χρειάζεσαι φίλτρα παντού γιατί η γραμμή κουβαλάει πλήρες εύρος ζώνης.

Το βήμα 3 είναι για να κάνεις τη γέφυρα, χωρίς να χρειάζεται να πειράζεις την πρίζα σου.

Έγινε επεξεργασία από minast
απλοποίηση :)
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω ΟΤΕ VDSL με VoIP τηλεφωνία δεν έχω κάνει τη συνδεσμολογία που περιγράφει...
α) Συνδέω την πρίζα του τοίχου με το splitter (χωρίς να υπάρχει διαχωριστης στην πρίζα)
β) συνδέω την έξοδο MODEM του splitter με την είσοδο DSL του router.
γ) συνδέω την έξοδο PHONE1 του router σε μια τηλεφωνική συσκευή.
δ) συνδέω την έξοδο PHONE2 του router στην είσοδο PHONE του splitter (δε θυμάμαι αν έχω παρεμβάλει και φίλτρο, νομίζω πως όχι, πάντως είναι μπελάς να το ελέγξω, λόγω cable management).
ε) Με την παραπάνω συνδεσμολογία, ουσιαστικά έχω βραχυκυκλώσει την πρίζα και μπορώ να έχω κι άλλες τηλεφωνικές συσκευές στις άλλες πρίζες του σπιτιού, με την προϋπόθεση πως παρεμβάλω φίλτρο μεταξύ του κάθε τηλεφώνου και της πρίζας. Αν συνδέσω απευθείας το τηλέφωνο σε κάποια πρίζα χωρίς φίλτρο, τότε αν χτυπήσει το τηλέφωνο, ή αν το σηκώσω για να πάρω, μπορεί να ακούσω τον τόνο, αλλά θα πέσει δραματική η ταχύτητα του internet λόγω θορύβου στην καλύτερη περίπτωση, ή θα πέσει εντελώς η γραμμή (θα χάσει το συγχρονισμό) και θα κάνει disconnect και επανεκκίνηση το router...



Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδες. καντε μου λιγο πιο αναλυτικα αν μπορειτε την "γεφυρωση πριζας" Δηλαδη απο το ph2 ας πουμε

αν δωσω στο phone του adsl splitter δεν δινω μόνο την φωνη; πως μεταφερεται ολο το ευρος;

Επισης αν "πειραζα" την πριζα μου τι θα εκανα;

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Seek & Find said:

Ευχαριστω παιδες. καντε μου λιγο πιο αναλυτικα αν μπορειτε την "γεφυρωση πριζας" Δηλαδη απο το ph2 ας πουμε

αν δωσω στο phone του adsl splitter δεν δινω μόνο την φωνη; πως μεταφερεται ολο το ευρος;

Η γραμμή έχει ήδη τις συχνότητες για το DSL και εσύ της επιστρέφεις επιπλέον και τις συχνότητες φωνής. Επομένως την κάνεις όπως ήταν προ VoIP (και λίγο χειρότερη, αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες). Το ιδανικό θα ήταν εάν μπορούσες να έχεις μόνο μία πρίζα από τον πάροχο που να δίνει σήμα στο μόντεμ και από την έξοδο Phone να τροφοδοτείς όλες τις άλλες πρίζες που όμως είναι απομονωμένες και δεν επικοινωνούν με την πρώτη. Αυτό πιθανόν να σου έδινε μία βελτίωση της τάξης του 10% (αυθαίρετο νούμερο, εξαρτάται από τις παραμέτρους της εγκατάστασης και της σύνδεσής σου).

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το επιασα καλυτερα, επειδη καταλαβαινω πως ειναι μεγαλο θεμα θα μπορουσες να με παραπεμψεις καπου

να διαβασω αναλυτικα συνδεσμολογια πριζων, τι γινεται μεσα στην πριζα, τι μεταφερει τι τι κουμπωνει που, πως μπαινουν κ αλλες πριζες κτλ

γιατι με ενδιαφερει και θελω να μαθω;

 

Σέυχαριστω και παλι. Να 'σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Seek & Find said:

Νομιζω το επιασα καλυτερα, επειδη καταλαβαινω πως ειναι μεγαλο θεμα θα μπορουσες να με παραπεμψεις καπου

να διαβασω αναλυτικα συνδεσμολογια πριζων, τι γινεται μεσα στην πριζα, τι μεταφερει τι τι κουμπωνει που, πως μπαινουν κ αλλες πριζες κτλ

γιατι με ενδιαφερει και θελω να μαθω;

 

Σέυχαριστω και παλι. Να 'σαι καλα.

Αν ξεκινήσεις από τη wikipedia για ADSL2:

https://en.wikipedia.org/wiki/G.992.5

θα δεις αυτό το γράφημα συχνοτήτων της γραμμής:

ADSL2_frequencies.png'

Από αυτό το λήμμα μπορείς να συνεχίσεις προς όποια κατεύθυνση θέλεις, για περισσότερες πληροφορίες.

 

Αυτό που λέει POTS είναι η τηλεφωνία. Στην περίπτωση του VoIP, αυτό δεν υπάρχει στη γραμμή, γιατί αυτές οι συχνότητες βγαίνουν μόνο στην έξοδο Phone του μόντεμ/ρούτερ.

Το καλώδιο χαλκού πάνω στο οποίο ταξιδεύουν οι παραπάνω συχνότητες έχει μόνο 2 σύρματα, τίποτα περίπλοκο. Όταν εσύ ενώσεις την έξοδο Phone του ρούτερ με τη γραμμή που σου έρχεται από τον πάροχο, οι συχνότητες του DSL περνάνε στα τηλέφωνά σου και οι συχνότητες φωνής περνάνε στην γραμμή.

Αυτό με τη σειρά του απαιτεί φίλτρα στα τηλέφωνα και επιδεινώνει την ταχύτητα συγχρονισμού στο μόντεμ.

 

Γι' αυτό το καλύτερο θα ήταν από έξω να έχεις μόνο μία απομονωμένη πρίζα και όλες οι άλλες πρίζες να πέφτουν πάνω στην έξοδο Phone.

 

Οι συνδεσμολογίες είναι απλές, επειδή έχεις πάντα μόνο 2 σύρματα και δεν έχουν καν πολικότητα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να ρωτήσω και γω γιατί δεν τα καταλαβα πλήρως. Σε σπίτι με μία πρίζα PSTN χωρίς εσωτερική καλωδίωση τηλεφωνικών γραμμών, ποια είναι η βέλτιστη σύνδεση; Λογικά υπέθεσα και έκανα την εξής αν και αλλά γράφει στο μανουαλ: 1) μπρίζα χωρίς φίλτρο ή σπλίτερ απευθείας στην dsl του router. 2) απευθειας σύνδεση μέσω των phone 1 και phone 2 se δύο τηλεφωνικές συσκευες, χωρίς φίλτρο. Το voip τρώει από την ταχύτητα του ιντερνετ πόσο περίπου;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Dorian said:

Να ρωτήσω και γω γιατί δεν τα καταλαβα πλήρως. Σε σπίτι με μία πρίζα PSTN χωρίς εσωτερική καλωδίωση τηλεφωνικών γραμμών, ποια είναι η βέλτιστη σύνδεση; Λογικά υπέθεσα και έκανα την εξής αν και αλλά γράφει στο μανουαλ: 1) μπρίζα χωρίς φίλτρο ή σπλίτερ απευθείας στην dsl του router. 2) απευθειας σύνδεση μέσω των phone 1 και phone 2 se δύο τηλεφωνικές συσκευες, χωρίς φίλτρο. Το voip τρώει από την ταχύτητα του ιντερνετ πόσο περίπου;

Η σύνδεση που περιγράφεις είναι μια χαρά, δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα.

Η ταχύτητα που χρειάζεται είναι της τάξης των 100 kbps.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.