Jump to content



Μπορεί να επιδιορθωθεί αυτό ;;;;


Recommended Posts

Ένας φίλος μου έφερε ένα λάπτοπ Lenovo που δεν φόρτιζε.

Το φορητό λειτουργεί 100% αλλά μόνο με μπαταρία.

Αρχικά το μυαλό μου πήγε στον φορτιστή του αλλά με πολύμετρο είδαμε ότι λειτουργεί κανονικά.

 

Η επόμενη κίνηση ήταν να το λύσω όπου και διαπίστωσα αυτό που φαίνεται στην 3η φωτό.

Από την πίσω μεριά το μπόρντ είναι πεντακάθαρο χωρίς ίχνος καψίματος, μόνο ότι φαίνεται στην 3η φωτό μοιάζει σαν να είναι το πρόβλημα.

 

Θέλω να ρωτήσω τους μαστροχαλαστές του φόρουμ αν αυτό που φαίνεται εκεί διορθώνεται (εγώ είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ από ηλεκτρονικά) ή πάει για ανακύκλωση το φορητό ;;;;;

Νο1.jpg

13442019_832341076870309_1319939477_o.jpg

13441998_832347746869642_1144065234_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρισκεις σχηματικο για αυτην την μητρικη , βλεπεις τι τιμες για τα pr1,3 pc1,3 και τα αλλαζεις. Εαν συνεχισει να κανει τα ιδια , στο σχηματικο βρισκεις τα βασικες γραμμες (voltage rails) και βλεπεις τι λειπει και αναλογα πρατεις. (ελεγχεις και για βραχυκυκλωμα στις γραμμες )

 

 

Έγινε επεξεργασία από Vagouridis
Link to comment
Share on other sites

PC1, PC3 - πυκνωτές

PR1, PR3 - αντιστάσεις

 

τώρα για να βρεις τις τιμές τους θα πρέπει η να βρεις datasheet, η να βρεις κάποιον με την ίδια μητρική να σου πει τις τιμές τους.

φυσικά η αιτία του προβλήματος μπορεί να είναι αλλού (π χ κάποιο voltage regulator) που θα πρέπει να ξέρεις τι περίπου ψάχνεις

σε αυτήν την περίπτωση αν δεν έχεις γνώσεις ηλεκτρονικών δεν θα βγάλεις άκρη :/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.